Masz zamiar wziąć pożyczkę albo już jesteś pożyczkobiorca i zastanawiasz się co to takiego RRSO? W naszym dzisiejszym poradniku odpowiemy na to pytanie. Zachęcamy do przeczytania całego artykułu.
Skrót RRSO to inaczej rzeczywista roczna stopa procentowania. Czym więc różni się od stopy oprocentowania kredytu/pożyczki? Otóż stopa oprocentowania pożyczki/kredytu oznacza faktyczne oprocentowanie od pożyczonego kapitału, czyli takie w potocznym, powszechnym rozumieniu odsetek. To właśnie stopa oprocentowania kojarzona jest z faktycznymi odsetkami, jakie nakładane są na pożyczkodawcę w związku z korzystaniem z kapitału pożyczkodawcy.
Czym więc jest RRSO? Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) w odróżnieniu od stopy oprocentowania kredytu/pożyczki zawiera w sobie wszystkie koszty udzielonego kredytu/pożyczki. W skład RRSO wchodzą zatem odsetki, prowizje oraz inne koszty należne dającemu pożyczkę/kredyt. Zazwyczaj RRSO wielokrotnie przekracza roczną stopę procentowania, a potrafi również przekraczać pożyczony kapitał.
Pozaodsetkowe koszty kredytu są to wszystkie koszty kredytu/pożyczki za wyjątkiem odsetek. Oznacza to wiec, że wyliczając pozaodsetkowe koszty kredytu należy od RRSO odjąć koszty odsetek i wynik takiego działania pokaże nam jakie pozaodsetkowe koszty kredytu zostały naliczone przez pożyczkodawcę/kredytodawcę.
Zgodnie z przepisami ustawy „o kredycie konsumenckim” maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego oblicza się według następującego wzoru:
w którym poszczególne symbole oznaczają:
MPKK – maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu,
K – całkowitą kwotę kredytu,
n – okres spłaty wyrażony w dniach,
R – liczbę dni w roku.
Należy pamiętać, że pozaodsetkowe koszty kredytu w całym okresie kredytowania nie mogą być wyższe od całkowitej kwoty kredytu.
Na rynku usług finansowych aż roi się o wielu podmiotów udzielających krótkoterminowych, wysokokosztowych pożyczek. Jako przykłady można podać: Provident, VIVUS, Bocian Pożyczki, VIA SMS czy MoneyMan.
Pamiętajmy, że jako konsumenci mamy dużo większe prawa niż przedsiębiorcy pożyczkowi. Jeśli okaże się, że zawarta przez nas umowa pożyczki/kredytu narusza przepisy o odsetkach maksymalnych czy o maksymalnych kosztach pozaodsetkowych kredytu/pożyczki to możemy swobodnie odmówić spłaty ponad to, co nie jest zgodne z przepisami prawa.
Jako pożyczkobiorca musisz także pamiętać, że nawet jeśli matematycznie wszystko jest w porządku, to zawsze istnieje możliwość powołania się na dobre obyczaje w obrocie na linii konsument – przedsiębiorca i zanegowania trudnych do zaakceptowania postanowień jako klauzul niedozwolonych. Jako konsument musisz znać swoje prawa i restrykcyjnie ich przestrzegać.
Jeśli zostałeś pozwany o zapłatę pożyczki albo kredytu wziętego na warunkach niezgodnych z przepisami albo jeśli przepisy umowę zawierają klauzule niedozwolone to możesz, a nawet powinieneś się bronić. Najważniejsze, abyś po odebraniu pisma z sądu dokładnie odnotował sobie datę odbioru przesyłki sądowej i pamiętał, że na reakcję w sprawie masz zazwyczaj nie więcej niż 2 tygodnie od dnia odbioru listu z sądu.
W naszej Kancelarii zajmujemy się pomocą osobom pozwanym przez firmy pożyczkowe. Nasi wyspecjalizowani prawnicy dokładnie analizują umowy pożyczek/kredytów pod kątem ich zgodności z prawem zarówno polskim jak i europejskim.
Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:
Zostaw komentarz