Windykacja obejmować może nie tylko przedsiębiorcę czy konsumenta. Czy można windykować urząd państwowy?  W jakich przypadkach konieczne będzie dochodzenie należności od takiego urzędu i jak to przebiega? Czy odbywa się to na takiej samej zasadzie, jak w przypadku tradycyjnego odzyskania środków od dłużnika?

Jak odbywa się windykacja urzędu państwowego?

Być może nie przychodzi Ci do głowy, kiedy w ogóle możliwe jest dochodzenie należności od urzędu państwowego, ale takie sytuacje się zdarzają. Kiedy urząd może się stać dłużnikiem? Choćby w przypadku, kiedy obywatel będzie żądać wypłaty odszkodowania z tytułu działania przez ten urząd niezgodnie z prawem.

Kiedy jest mowa o urzędzie państwowym? Wówczas gdy chodzi o urząd gminy, miasta, skarbowy czy celno-skarbowy. Np. gmina jest reprezentowana przez wójta, prezydenta, burmistrza lub przez osobę przez nich upoważnioną. W przypadku windykacji urzędu często problemem jest ustalenie tego, od kogo powinieneś się ubiegać zapłaty należności. Zdarzyć się może, że żaden z urzędów nie będzie poczuwać się do odpowiedzialności. Możesz chodzić od jednego miejsca do drugiego, ale to bezcelowe. Lepiej wcześniej zwrócić się o poradę prawną w celu określenia, do kogo powinno być kierowane roszczenie.

Windykacja urzędu państwowego przebiega inaczej niż standardowa próba uzyskania zapłaty od przedsiębiorcy czy konsumenta. W tym przypadku będzie to polegać przede wszystkim na wysyłaniu wezwań do zapłaty, co może nie przynieść efektów. Wtedy pozostaje droga sądowa – nie mają zastosowania wszystkie polubowne etapy windykacji. W praktyce, jeśli oficjalne wezwania nie poskutkują, to należy wkroczyć na drogę sądową.

Jak pozwać podmiot publiczny?

Jak już wiesz, w przypadku pozywania urzędu państwowego pierwszym krokiem powinno być ustalenie tego, od kogo chcesz uzyskać świadczenie. Co więcej, ważne jest nie tylko zidentyfikowanie tego urzędu, ale również jego właściwe nazwanie w pozwie. Zdarzały się już przypadki, w których pozywaną gminę nazywano w piśmie: „Skarb Państwa Urząd Gminy i Miasta w …”, co zakończyło się odrzuceniem pozwu ze względu na niepoprawne określenie podmiotu.

W przypadku gdy roszczenie wynosi mniej niż 75 tys., wówczas pozew powinien trafić do sądu rejonowego, natomiast jeśli jest ono wyższe – do sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę urzędu. Kluczowym elementem takiego pozwu jest oczywiście udowodnienie, że kwota, której oczekujesz, Ci się należy. Zatem przed jego wniesieniem powinieneś ocenić, czy masz wystarczające dowody, a najlepiej, aby zapoznał się z nimi prawnik. Po konsultacji z ekspertem będziesz mieć pewność, czy sąd będzie mieć podstawy do wydania satysfakcjonującej Cię decyzji.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Oto, jakie informacje powinny się znaleźć w takim pozwie:

  • Oznaczenie sądu, do którego składasz dokumenty.
  • Dane pozywającego i pozwanego – w przypadku urzędu należy podać nazwę siedziby.
  • Sporna kwota – uwzględnij również inne roszczenia m.in. odsetki, koszty postępowania procesowego. Należy także podać, od kiedy roszczenie stało się wymagalne.
  • Opis działań, które zostały podjęte przed rozpoczęciem postępowania sądowego – najczęściej wystarczające będzie potwierdzenie wysłania wezwania do zapłaty wraz z potwierdzeniem nadania.
  • Kopie dokumentów – pozwu i załączników, które trafią do stron postępowania i do sądu.

Jeśli sprawa zakończy się dla Ciebie pomyślnie, to wówczas najprawdopodobniej urząd wypłaci Ci sporną kwotę zgodnie z wyrokiem sądu. Jeżeli jednak doszłoby do sytuacji, w której w dalszym ciągu nie uzyskasz środków, to wtedy po uprawomocnieniu się wyroku powinieneś wystąpić z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności, a następnie złożyć kolejny wniosek – tym razem o rozpoczęcie postępowania komorniczego.

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz pozwać urząd państwowy? W takim przypadku obowiązkowo powinieneś skorzystać z usług doświadczonego prawnika, który zapozna się ze sprawą, będzie wiedzieć, przeciwko komu złożyć ten pozew i jak działać. Skontaktuj się z nami – za darmo zapoznamy się ze sprawą i zaproponujemy najlepsze rozwiązania.


Podobał Ci się artykuł? Oceń go.

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Stan pisze:

Chcę pozwać Urząd Miasta Nowy Targ, za niewłasciwie wylliczoną emeryturę, Sprawa zaległa, sprzed 20 lat
Jakie mam szanse, czy wogole. Czy wchodzą w grę rownież straty moralne

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Niestety nie zajmujemy się tego rodzaju sprawami. Bardzo nam przykro. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych porad w urzędzie miasta albo starostwie powiatowym.