Cyfryzacja postępuje, jednak wciąż nie obejmuje pewnych obszarów. Z całą pewnością należą do niego postępowania sądowe i komornicze, w tym także kwestia doręczeń korespondencji. Jednak stanowiący prawo nie widzą w tym problemu. Dostrzegli go natomiast w procedurze fikcji doręczenia, która według nich była zbyt często nadużywana przez wierzycieli. Chcąc z tym walczyć postanowili zlecić doręczanie korespondencji komornikom sądowym. Kiedy można spodziewać się awizo od komornika i jak ono wygląda? Czy należy odebrać taką korespondencję?
Sprawdź, czy możesz wstrzymać komornika i anulować dług.
Doręczenie korespondencji przez komornika – kiedy jest potrzebne? Rodzaje awizo od komornika.
Obecna procedura doręczenia pozwu czy wniosku sądowego ma na celu zniwelowanie nadużyć, które występowały do tej pory. Jak wygląda? Zacznijmy od tego, że awizo od komornika może być rozumiane w postępowaniu KPC w dwojaki sposób, tj.:
- awizo od komornika rozumiane jako jeden ze sposobów doręczenia pierwszego pisma w toku postępowania sądowego,
- awizo od komornika jako adresata w toku postępowania egzekucyjnego, kierowanego do dłużnika.
Artykuł zostanie poświęcony pierwszemu, a więc awizo od komornika w toku postępowania sądowego.
Zacznijmy od tego, że kiedy sąd stwierdzi, że pierwsze pismo procesowe (w tym pozew do sądu) spełnia wymogi formalne to przesyła jego odpis do pozwanego. Jeżeli jest on nieobecny podczas próby doręczenia, to pod danym adresem pozostawiane jest awizo, a przesyłka trafia do placówki operatora pocztowego lub innego miejsca wskazanego na awizo. Poza miejscem odbioru znajduje się tam także informacja o tym kiedy zostało ono pozostawione i w jakim terminie należy odebrać przesyłkę.
Komornik zajął twoje konto, pensję lub emeryturę?
Wiele egzekucji można wstrzymać, zmniejszyć dług i odzyskać zabrane pieniądze
Przeanalizujemy Twoją sprawę bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.
Ponowna próba doręczenia podejmowana jest po upływie 7 dni. Ten etap pozostał więc niezmienny i wygląda dokładnie tak samo jak przed wprowadzeniem zmian w przepisach prawa. Zupełnie inaczej natomiast wygląda druga część postępowania. Co się dzieje jeśli adresat nie odebrał przesyłki, a wcześniej nie doręczano mu żadnego pisma procesowego na ten adres? W takim wypadku o zaistniałej sytuacji powiadamiany jest powód i to na nim, a dokładniej na wybranym przez niego komorniku ciąży odpowiedzialność doręczenia tego pisma pozwanemu.
Od tego czasu powód ma dwa miesiące na złożenie do sądu potwierdzenia doręczenia pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika. Jednak nie jest to jedyna możliwość. Powód może także zwrócić pismo i wskazać aktualny adres pozwanego lub udowodnić, że pozwany przebywa pod adresem, który został wskazany w pozwie.
Doręczenie pisma przez komornika (awizo od komornika) – jak wygląda?
Powód, który otrzyma zwrot takiego pisma musi złożyć wniosek do komornika sądowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego. Doręczenie pisma przez komornika jest płatne, a opłata wynosi 60 złotych za doręczenie na jeden konkretny adres.
W niektórych przypadkach bywa tak, że podczas swoich czynności komornik dojdzie do tego, że adresat korespondencji zamieszkuje pod zupełnie innym adresem niż wskazany. W takim przypadku powód będzie musiał ponownie uiścić opłatę w wysokości 60 złotych. Komornik ma 14 dni od momentu złożenia wniosku na przystąpienie do czynności doręczenia.
Jeżeli w momencie doręczenia nie zastanie on pod danym adresem pozwanego, to przede wszystkim zacznie od ustalenia czy pod danym adresem rzeczywiście on zamieszkuje. Ma on prawo zapytać sąsiadów czy domowników, a udzielane przez ich informacje muszą być zgodne z prawdą, gdyż w przeciwnym wypadku może grozić im kara grzywny. W taki sposób dochodzi do doręczenia przez komornika nazywanym potocznie awizo od komornika.
Jeżeli w toku postępowania ustali on, że adresat rzeczywiście zamieszkuje pod wskazanym adresem, a jedynie czasowo jest nieobecny lub nie chce odebrać pisma, to zostawi zawiadomienie o podjętej próbie doręczenia, na którym będzie widniała nazwa kancelarii, w której możliwe jest odebranie korespondencji. Pozwany ma na to 14 dni od momentu umieszczenia zawiadomienia.
Komornik może także poinformować dorosłą osobę znajdującą się pod wskazanym adresem zamieszkania pozwanego o możliwości odebrania przesyłki przez nią.
Dodajmy, że awizo od komornika wygląda tak jak awizo z sądu, chociaż może niekiedy różnić się nieznacznie wyglądem. Zawiera jednak te same informacje, a więc
- datę próby doręczenia,
- datę odbioru przesyłki,
- miejsce odbioru przesyłki.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ustalania od kogo przyszedł list polecony? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł: List polecony jak sprawdzić od kogo
Co w momencie, kiedy pozwany nie odbierze awizo od komornika?
W momencie, kiedy komornik ustalił, że pozwany rzeczywiście zamieszkuje pod wskazanym adresem, pozostawił mu awizo, rozumiane jako awizo od komornika, a ten nie zdecydował się go odebrać we wskazanym czasie, to pismo uważa się za doręczone w ostatnim dniu terminu odbioru, który wpisany był na awizo.
Unikanie takiej korespondencji nie rozwiązuje sprawy. Wierzyciel w prosty sposób może udowodnić, że rzeczywiście znajdujesz się pod danym adresem, a celowe nieodbieranie przesyłki może narobić Ci tylko dodatkowych kłopotów.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie swojej sprawy z firmą, która zajmuje się oddłużaniem. Być może w Twojej sprawie wierzyciel nie dochował wszystkich obowiązków przewidzianych przepisami prawa, np. procedury wypowiedzenia umowy pożyczki lub kredytu? Wbrew pozorom to częsta sytuacja, a w takim przypadku masz szansę na obronę i całkowite pozbycie się zadłużenia.
Najlepszym rozwiązaniem jest więc odebranie przesyłki i zapoznanie się z jej treścią. Tylko wtedy masz szansę na obronę i znalezienie wsparcia. Możesz też w porę wypracować strategię lub poprosić o ugodę czy rozłożenie długu na raty. Niezależnie od tego na co się zdecydujesz, odebranie pisma będzie krokiem, który przybliży Cię do wyjścia z zadłużenia.
Chcę rozwiązać problem swojego zadłużenia – gdzie szukać pomocy?
Nasza kancelaria od lat zajmuje się pomocą osobom zadłużonym i stanowi to główną część naszej działalności. Każdą sprawę traktujemy z osobna i staramy się znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie, które będzie pomocne dla dłużnika. Nie stosujemy utartych schematów czy jednolitego postępowania. Wiemy, że każdy jest inny i chcemy, aby współpraca z nami była krokiem, który pomoże Ci stanąć na nogi i rozpocząć nowe życie bez długów.
Zatrzymaj egzekucję i anuluj dług!
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Cyberbezpieczeństwo (58)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Porady dla dłużników (435)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (101)