Masz komornika i boisz się wizyty w miejscu zamieszkania? Każdy, kto doświadczył egzekucji komorniczej ma obawy związane z wtargnięciem organu egzekucyjnego do jego życia prywatnego. W powszechnej świadomości społecznej dom (mieszkanie), w którym żyjemy razem z rodziną jest miejscem nienaruszalnym. Po przekroczeniu którego cały pozostały świat zostawiamy za drzwiami. Niestety, ale posiadanie komornika sądowego na głowie może ten istniejący ład zburzyć. Dlatego dzisiaj odpowiemy naszym czytelnikom na często zadawane nam pytanie, a więc: „kiedy komornik nie może wejść do domu?”
UWAGA! Masz postępowanie egzekucyjne, a komornik zabiera Ci pieniądze? W niektórych sprawach możliwe jest umorzenie egzekucji komorniczej i odzyskanie wszystkich zabranych środków! Jak to możliwe, kiedy oraz do kogo zgłosić się o pomoc? O tym wszystkim dowiesz się na końcu artykułu.
Zacznijmy od tego, że komornik sądowy w ramach wykonywanych obowiązków jest funkcjonariuszem publicznym. Wobec tego przysługują mu specjalne uprawnienia, jakich nie ma np. windykator terenowy. Zgodnie z przepisami komornik sądowy może wejść do mieszkania albo domu dłużnika. Taka jest zasada.
A co, jeśli osoba zadłużona uniemożliwi albo znacząco utrudni komornikowi wejście do mieszkania? Komornik sądowy może w takiej sytuacji przybrać do pomocy Policję. Jeżeli nadal osoba dłużnika nadal nie będzie reagowała na polecenia i nie otworzy drzwi dobrowolnie to komornik sądowy będzie mógł zarządzić przymusowe przeszukanie pomieszczeń. Wykona to za uprzednim skorzystaniem z usług ślusarza, który umożliwi wejście komornika sądowego do mieszkania w asyście Policji.
Musisz wiedzieć, że wszystkie koszty powstałe w związku z przymusowym wejściem komornika do mieszkania zostaną przerzucone na dłużnika. Ogólnie to osoba dłużnika ponosi wszystkie koszty związane z dochodzeniem roszczeń.
W zdecydowanej większości przypadków postepowanie egzekucyjne toczone jest w formie zdalnej. Oznacza to, że egzekucja zwykle toczy się bez bezpośredniej obecności komornika, a więc zwykle jest to:
W każdej egzekucji komorniczej dłużnik otrzymuje wezwanie od komornika do wskazania składników posiadanego majątku. Z uwzględnieniem również źródeł utrzymania itd. Osoba dłużnika musi wypełnić takie oświadczenie i złożyć je komornikowi pod rygorem kary grzywny. Złożenie oświadczenia niezgodnego z rzeczywistością z kolei może być zakwalifikowane nawet jako przestępstwo na równi ze składaniem fałszywych zeznań przed sądem.
Jeśli chodzi natomiast o egzekucję w miejscu zamieszkania osoby zadłużonej to tutaj komornik co do zasady zawiadamia o tym, że ma zamiar dłużnika odwiedzić. Podaje się wówczas datę oraz godzinę wizyty. Dłużnik powinien być wówczas obecny w miejscu zamieszkania i umożliwić komornikowi nieograniczony dostęp do izb (pomieszczeń) w danym lokalu. Nie jest to jednak obligatoryjne. Może się zatem okazać, że dłużnik zostanie zaskoczony wizytą komornika.
TAK, komornik może wejść do wynajmowanego mieszkania osoby zadłużonej. Wynika to z faktu, że organ egzekucyjny dokonuje wizyty w miejscu zamieszkania osoby zadłużonej, a więc w lokalu, który wcale nie musi stanowić jej własności. Zamysłem ustawodawcy było to, aby przeszukać przez komornika pomieszczenia zajmowane przez dłużnika w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów, które mogłyby stanowić przedmiot egzekucji. Za takie uznać można np. sprzęt AGD, RTV czy biżuterię.
Co ważne, przeszukanie miejsca zamieszkania dłużnika przez komornika nie jest w żadnym wypadku egzekucją z nieruchomości. Za ta uznaje się coś zupełnie innego. Komornik w ramach przeszukania pomieszczeń zajmowanych przez osobę zadłużoną nie dokonuje zajęcia nieruchomości.
Okazuje się, że właściwie nie ma możliwość, aby uniemożliwić organowi egzekucyjnemu wejście do domu osoby zadłużonej. Komornik, który działa na podstawie ważnego tytułu wykonawczego może wejść do domu osoby będącej dłużnikiem. Nie trzeba tutaj specjalnych pozwoleń itp. dokumentów. Wszystko odbyć się może w ramach aktywnie prowadzonego postępowania egzekucyjnego.
Za brak współpracy z komornikiem jak wspomnieliśmy wcześniej grożą poważne reperkusje prawne.
Wiele osób mających egzekucję komorniczą zastanawia się czy można w jakiś sposób zablokować działania komornika. Niestety, ale polecane przez większość prawników działania w typie skarga na czynności komornika raczej nie pomagają w skutecznym rozwiązaniu problemu. Zdecydowanie trwałe rozwiązania to jedynie uchylenie tytułu wykonawczego w całości i umorzenie egzekucji. Jest to możliwe, ale jedynie wówczas, gdy pojawienie się komornika stanowiło dla osoby zadłużonej całkowite zaskoczenie. W tym sensie, że komornik pojawił się bez żadnych informacji w zakresie toczonego postępowania sądowego.
Czy w Twojej sprawie komorniczej możliwe będzie umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych przez organ egzekucyjny pieniędzy? Możesz to wstępnie sprawdzić odpowiadając sobie na proste pytanie: „Czy zanim pojawił się komornik otrzymywałem jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?” Jeśli odpowiesz zdecydowanie „NIE” to oznacza, że zapewne skuteczność oddłużania z komornikiem byłaby duża. Trzeba jednak sprawdzić to dokładnie. W tym celu zadzwoń do komornika, który prowadzi Twoją egzekucję i ustal następujące informacje:
Jeśli masz już te dane zadzwoń do sądu, który wydał tytuł wykonawczy. Ustal na jaki adres sąd wysyłał do Ciebie jako pozwanego pisma sądowe. Może okazać się (co jest bardzo prawdopodobne), że był to stary i dawno nieaktualny adres. Zapewne jakiś adres zameldowania, pod którym faktycznie nie mieszkałeś od dłuższego czasu. W takiej sytuacji wystarczy już tylko zacząć działać! Jednak od czego zacząć? O tym poniżej.
Jeżeli już wiesz, że sąd wysyłał do Ciebie pisma sądowe na błędny adres to musisz rozpocząć działania jak najszybciej. Niestety z każdym kolejnym dniem, tygodniem i miesiącem komornik coraz bardziej będzie atakował Twój majątek i obciąży Cię kosztami postepowania egzekucyjnego. Zadanie jednak na tym etapie nie jest już łatwe i z naszego doświadczenia jako Kancelarii EUROLEGE wynika, że warto korzystać w tym momencie z prawnika od spraw długów. Ewidentnie brak profesjonalnej pomocy prawnej znacznie zmniejsza szanse powodzenia w sprawie i naraża Cię na liczne oraz stosunkowo proste błędy. Takie, których doświadczony prawnik by nie popełnił.
W ramach postępowania oddłużeniowego z komornikiem musisz przede wszystkim nawiązać korespondencyjny kontakt z sądem, który wydał tytuł wykonawczy. Trzeba nie tylko doprowadzić do skutecznego doręczenia Ci przesyłek sądowych, ale także złożyć odwołanie do sądu. Zwykle będzie to sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym albo w EPU. Kolejna kwestia do wymiana pism z komornikiem w celu umorzenia egzekucji. Trzeba to jednak wszystko robić w sposób zsynchronizowany. Nie za wcześnie, ale i nie za późno. Do tego dodatkowo dochodzi zwykle potrzeba składania pism do wierzyciela, który zainicjował egzekucję.
Pamiętaj, że jest on reprezentowany przez fachowych prawników, a ich celem jest utrzymanie toczonej egzekucji, aby była stale skutecznie prowadzona. W takim zakresie warto posiadać po swojej stronie prawnika, który rozpozna zagrożenia i przeprowadzi postępowanie od początku, aż do samego, pozytywnego końca.
W Kancelarii EUROLEGE od wielu lat pomagamy osobom zadłużonym. Nasza pomoc świadczona jest zdalnie, w związku z czym jesteśmy w stanie docierać do każdego potrzebującego fachowej pomocy z zakresu antywindykacji. Ma to też inny ogromny atut. W celu skorzystania z naszej pomocy prawnej nie musisz wychodzić z domu czy pracy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu.
Dodatkowo za wstępna analizę prawną swojej sprawy nie zapłacisz u nas nawet złotówki. Jest ona bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Potrzebujesz pomocy prawnika w swojej sprawie komorniczej? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Najpóźniej kolejnego dnia do Ciebie zadzwonimy i ustalimy jak może Ci pomóc.
Zostaw komentarz