Jeśli trafiłeś na ten artykuł to z pewnością czujesz się oszukany przez komornika, który naliczył Ci za wysokie koszty prowadzenia egzekucji. Kierowałeś prośby do komornika o podanie podstawy tak wysokich kosztów, a komornik nie odpowiedział Ci w sposób jasny i precyzyjny? A może komornik w ogóle nie udzielił Ci wyjaśnień? W takiej sytuacji możesz szukać sprawiedliwości w sądzie!

Musisz wiedzieć, że komornik może działać jedynie w ramach przepisów prawa. Każde uchybienie przepisom może spotkać się ze zdecydowaną reakcją sądu, a w skrajnych przypadkach nawet wszczęciem postępowania dyscyplinarnego wobec krnąbrnego komornika. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie przydatne informacje i przykłady pism w sprawach dotyczących opłat egzekucyjnych (komorniczych).

Jeżeli chcesz złożyć ogólną skargę na czynności komornika, która nie jest związana z wysokością opłat, to tutaj znajdziesz wzory skarg na czynności komornika.

Rodzaje zajęć komorniczych

Jednak do rzeczy. Dowiadujesz się, że komornik dokonał zajęcia na Twoim majątku. W szczególności może to być:

  1. zajęcie wynagrodzenia za pracę;
  2. zajęcie emerytury albo renty;
  3. zajęcie rachunku bankowego (konta bankowego);
  4. zajęcie ruchomości (np. samochodu);
  5. zajęcie nieruchomości.

Koszty egzekucji komorniczej – jak się odwołać?

Jeśli otrzymałeś jakiekolwiek pismo od komornika, to znasz jego sygnaturę i wiesz, jakich czynności komornik dokonał na Twoim majątku. W każdym piśmie adresowanym od komornika zawarte jest pouczenie o treści art. 767 k.p.c. (kodeks postępowania cywilnego) – skarga na czynności komornika. Niestety bywa też tak, że o jakichkolwiek działaniach komornika dowiadujesz się dopiero w momencie, kiedy o zajęciu informuje Cię pracodawca albo kiedy nie możesz wypłacić pieniędzy z bankomatu. W takiej sytuacji zaskarżenie czynności komornika jest zdecydowanie trudniejsze i wiąże się z koniecznością ustalenia jaki komornik prowadzi egzekucję, pod jaką sygnaturą, a przede wszystkim jaka jest łączna suma należności do ściągnięcia w egzekucji oraz suma jednostkowa opłaty egzekucyjnej, czyli wynagrodzenia komornika za wykonane czynności.

Zgodnie z przepisami (art. 767 § 4 k.p.c.) masz jedynie 7 dni na złożenie skargi na czynności komornika. Takie pismo składa się do sądu rejonowego za pośrednictwem komornika, którego czynność kwestionujesz (art. 767 § 1 k.p.c. w zw. z art. 767 § 5 k.p.c.).

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA
pismo do komornika gdy naliczył za wysokie koszty egzekucji

Ile kosztuje taka forma odwołania od czynności komornika?

Zgodnie z ustawą skarga na czynności komornika podlega opłacie w kwocie 100 zł. Opłatę uiszcza się na rachunek właściwego sądu rejonowego, do którego składamy skargę. Pamiętaj! Jeśli czynności egzekucyjne prowadzi komornik spoza okręgu Twojego sądu rejonowego, to sprawę rozpozna sąd położony w Twojej okolicy. Na rachunek tego sądu uiszczasz też opłatę od skargi.

Skarga do prezesa sądu w trybie nadzoru – jak ją napisać i gdzie ją złożyć?

Jeśli nie wyrobiłeś się w terminie 7 dni na wniesienie skargi albo najzwyczajniej nie było Cię na nią stać, to istnieje jeszcze jedna furtka, dzięki której możesz dochodzić swoich praw przed pazernym komornikiem. Taką możliwość daje przepis art. 759 § 2 k.p.c. w zw. art. 3 ust. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku „o komornikach i egzekucji” (Dz.U. z 2017r., poz. 1277 z późń. zm.) oraz art. 758 k.p.c., który umożliwia poinformowanie o uchybieniach komornika samego prezesa sądu rejonowego.

W takiej sytuacji nie musisz przestrzegać terminu złożenia skargi ani jej opłacać, ponieważ jest ona bezpłatna. Jedyna różnica w trybie wniesienia powyższej skargi jest taka, że nie robisz tego za pośrednictwem komornika, lecz składasz ją bezpośrednio do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik prowadzący Twoją egzekucję. W takiej sytuacji skargę rozpozna zawsze sąd, przy którym działa komornik.

pismo do prezesa sądu gdy komornik naliczył za wysokie koszty egzekucji

Jak sprawdzić, czy komornik poprawnie naliczył opłaty?

Jak samodzielnie skontrolować, czy komornik naliczył opłatę egzekucyjną w odpowiedniej wysokości? Przede wszystkim musisz zliczyć wszystkie należności jakie masz uiścić komornikowi, odejmując koszty opłaty egzekucyjnej. Od tej sumy wyliczasz należny komornikowi procent (%). Jakie są zatem stawki procentowe wynagrodzenia komornika? Oto one:

  1. 5% (ale nie mniej niż 1/20 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) – jeśli płacisz dobrowolnie sumę należności wprost do wierzyciela albo wprost do komornika;
  2. 8% (ale nie mniej niż 1/20 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) – jeśli komornik przymusowo zaspokaja należność z wynagrodzenia za pracę, rachunku bankowego, emerytury lub renty, zasiłku dla bezrobotnych, dodatku aktywizacyjnego, stypendium oraz dodatku szkoleniowego;
  3. 15% (ale nie mniej niż 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) – w pozostałych przypadkach egzekucji przymusowej, np. z ruchomości i nieruchomości
    Aktualnie, przeciętne wynagrodzenie wynosi 4.353,55 zł – Komunikat Prezesa GUS z dn. 11.05.2017r w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2017 roku (źródło: tutaj)
jak obliczyć wysokość kosztów naliczonych przez komornika

Podatek VAT od opłat komorniczych

Na koniec ciekawostka! Zgodnie z przepisami prawa komornicy są płatnikami podatku VAT. Do tej pory, całkowicie niezasadnie i wbrew prawu, doliczali sobie do opłat komorniczych podatek VAT, którym w całości obciążali dłużnika. Najnowsza uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 27 lipca 2017 roku (sygn.. akt: III CZP 97/16) przekreśliła tą nieuczciwą praktykę, w której to uchwale SN uznał, że podatek VAT zawiera się w opłacie egzekucyjnej stosownie naliczanej, a która to opłata nie może być powiększa o stawkę podatku VAT. Jeśli komornik pobrał od Ciebie kwotę powiększoną o VAT, żądaj jej zwrotu!

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:


4.5/5 - (40 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wzory i przydatne pisma

O Autorze

Tomasz Gabrylewicz

Doświadczony prawnik, autor licznych publikacji prawniczych, w tym naukowych. Wieloletni działacz w sektorze NGO. Ekspert prawa bankowego, praktyk w sprawach cywilnych przeciwko instytucjom finansowym.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

milena pisze:

Witam.
Mam komornika od 2018 roku. Wysokość zadłużenia była 25000zł . która na chwile obecna wynosi 7000 zł.
Komornik od tego za swoja prace naliczyl sobie 4.500zł czy to jest wlasciwa wysokość należności xa jego pracę ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Mileno. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby tak było to wówczas istnieje realna szansa na zatrzymanie działań komornika oraz odzyskanie zabranych przez niego środków. Mamy za mało informacji, aby to stwierdzić. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.