Masz komornika na rachunku bankowym, na które spływają takie świadczenia jak np. 500 plus, czy świadczenia rodzinne? Wiele osób ma problemy z tym związane, ponieważ bywa, iż środki te – mimo tego, że są wolne od zajęcia komorniczego – podlegają zabraniu przez komornika. Świetnym pomysłem i rozwiązaniem na tego rodzaju problemy jest konto socjalne. W artykule znajdzie informacje na temat tego czym jest konto socjalne oraz jak i gdzie je założyć.

Czym jest konto socjalne? Czy to co innego niż konto rodzinne i konto antykomornicze?

Zacznijmy od tego, że konto socjalne działa w obrocie pod różnymi nazwami. A są nimi konto rodzinne albo konto antykomornicze. Wobec tego wszystkie te nazwy prowadzą do jednego produktu, który na potrzeby artykułu będziemy nazywali kontem socjalnym.

Przechodząc do rzeczy. Zgodnie z przepisami konto socjalne jest rachunkiem bankowym przeznaczonym wyłącznie na świadczenia nie podlegające zajęciom komorniczym. Oznacza to, że nie każde świadczenie będzie mogło być na takim rachunku bankowym przechowywane. Nie będzie więc możliwości przechowywania na koncie socjalnym np. wynagrodzenia za pracę czy rent lub emerytur. Byłoby to niezgodne z przepisami prawa. Jakie świadczenia kwalifikują się do przyjmowania ich na konto socjalne? O tym w dalszej części artykułu.

Warto w tym miejscu odnotować, że konto socjalne poza wyżej wskazanymi wyjątkami niczym większym nie różni się od zwykłego konta osobistego. Można z konta socjalnego robić przelewy i ustawiać np. zlecenia stałe. Chociaż funkcje użytkowe zawsze mogą być inne w przypadku różnych banków. Dokładnie tak, jak ma to miejsce przy typowych kontach osobistych.

Kto może założyć konto socjalne (rodzinne)?

Do odpowiedzi na postawione pytanie posłużymy się dokładną definicją konta socjalnego, nazywanego w ustawie prawo bankowe kontem rodzinnym. A zatem cytując ustawę:

Rachunki rodzinne mogą być prowadzone wyłącznie dla osób fizycznych, którym przyznano niepodlegające egzekucji świadczenia, dodatki, zasiłki oraz inne kwoty, o których mowa w art. 833 ograniczenie egzekucji z innych świadczeń pieniężnych § 6 i 7 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1575 i 1578), z wyjątkiem świadczeń alimentacyjnych, zwane dalej „świadczeniami niepodlegającymi egzekucji”.

Z powyższego więc w sposób oczywisty wynika, że konto socjalne nie jest dla wszystkich. Mogą je założyć wyłącznie osoby pobierające świadczenia przewidziane przepisami prawa. O jakie świadczenia konkretnie chodzi? O tym za chwilę.

Jakie świadczenia uprawniają do założenia konta socjalnego?

Lista świadczeń uprawniających do założenia konta socjalnego jest całkiem długa. Poniżej przedstawiamy listę świadczeń, dzięki którym bez problemu założysz konto socjalne (rodzinne):

 • świadczenia z Programu Rodzina 500+,
 • świadczenia rodzinne,
 • zasiłki dla opiekunów,
 • świadczenia z pomocy społecznej,
 • świadczenia integracyjne,
 • świadczenie wychowawcze,
 • dodatki rodzinne,
 • dodatki pielęgnacyjne,
 • dodatki porodowe,
 • dodatki dla sierot zupełnych.
DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i anulować dług.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Jak i gdzie założyć konto socjalne (rodzinne)?

Konto socjalne (rodzinne, antykomornicze) zakłada się w bankach, które mają w ofercie takie rachunki bankowe. Poniżej publikujemy przykładową listę banków zakładających konta socjalne:

 • PKO,
 • ING,
 • mBank,
 • Bank Millennium,
 • Alior Bank.

Na pewno warto pytać w placówkach bankowych o możliwość założenia konta socjalnego (rodzinnego). Z pewnością łatwiej i wygodniej jest założyć konto socjalne w banku, w którym mamy już założony rachunek osobisty.

Jak założyć konto socjalne? Przede wszystkim musisz dysponować jakimś dokumentem potwierdzającym, że przysługują Ci świadczenia zwolnione z egzekucji. Może to być np. zaświadczenie o pobieraniu świadczenia rodzinne albo decyzja o przyznaniu świadczenia 500 plus.

Czy za założenie i użytkowanie konta socjalne są jakieś opłaty?

Dobra wiadomość. Założenie konta socjalnego i jego użytkowanie zwolnione jest z jakichkolwiek opłat. Jest to zwolnienie ustawowe, przewidziane treścią art. 52a ustawy „prawo bankowe”

Dodatkowo osoba korzystająca z konta socjalnego nie płaci za:

 • wypłaty we wszystkich bankomatach banku, w którym ma założony rachunek,
 • wypłaty w oddziale banku,
 • wydanie karty do konta bankowego.

Masz komornika i konto socjalne? Sprawdź co musisz zrobić!

Mając postępowanie egzekucyjne i konto socjalne musisz dodatkowo wykonać pewne czynności. Musisz powiadomić komornika o założeniu konta socjalnego. W piśmie musisz obowiązkowo wskazać:

 • Twoje dane ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz adresu,
 • nazwę banku prowadzącego rachunek socjalny,
 • dokładny numer konta socjalnego,
 • wskazanie jakie świadczenia nie podlegające zajęciu wpływają na konto socjalne.

W tym momencie wypełniasz wszystkie przesłanki do tego, aby pieniądze z wybranych świadczeń nie były już zajmowane przez komornika.

Mam komornika. Czy mogę uchylić egzekucję i odzyskać zabrane pieniądze?

Zapewne wielu wyda się to zadziwiające, ale TAK, jest możliwe uchylenie egzekucji komorniczej i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Jednak są pewne warunki, który zawsze trzeba spełnić. A takim podstawowym wymogiem jest to, że mając komornika nic nie wiedziałeś o sprawie sądowej.

W takiej sytuacji jak wyżej pomagamy osobom zadłużonym w całym procesie oddłużania z komornikiem. Konieczne jest w takich sprawach kierowanie pism do sądów i komornika. Dlatego nie zalecamy działania na własną rękę. W naszej Kancelarii EUROLEGE pomogliśmy już tysiącom osób zadłużonych w wyjściu z długów.

Przeważająca większość naszych Klientów, którym uchyliliśmy zajęcia komornicze uzyskała pełne oddłużenie. A to znaczy, że nie muszą nic płacić!

Gdzie znajdę pomoc w oddłużaniu z komornikiem?

Chcesz dowiedzieć się czy w Twojej sprawie też możemy zatrzymać komornika? Zadzwoń do nas lub napisz. Analizę sprawy otrzymasz u nas całkowicie za darmo!

Tel: 530 333 130

Mail: kontakt@eurolege.pl

4.9/5 - (25 votes)
Kategorie: Porady dla dłużników Tagi: Brak tagów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.