Rozwój Internetu niesie ze sobą nowe zagrożenia. Kradzież danych osobowych to już masowy problem. Dlatego ważne jest posiadanie aktualnej wiedzy na temat metod działania oszustów. Z tego artykułu dowiesz się jak sprawdzić, czy doszło u ciebie do wyłudzenia danych osobowych. Pokazujemy też gdzie zgłosić kradzież tożsamości, aby złodziej nie zaciągnął kredytu na twoje konto.

Kradzież danych osobowych czyli skradziona tożsamość.

Kradzież danych osobowych, czyli kradzież tożsamości, ma miejsce wtedy, gdy ktoś bezprawnie wejdzie w posiadanie danych osobowych innej osoby i wykorzysta wbrew jej woli. Kradzież może dotyczyć fizycznego dokumentu tożsamości (dowód osobisty, paszport), jak również wybranych danych osobowych, np. imię i nazwisko oraz PESEL.

Złodziej tożsamości podszywa się pod inną osobę, najczęściej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, np. poprzez wzięcie kredytu lub pożyczki. Do zaciągnięcia zobowiązań na rachunek ofiary nie jest nawet potrzebne posiadanie fizycznego dokumentu tożsamości. Wystarczy jedynie kradzież danych z dowodu osobistego.

Wieloletnie doświadczenie naszej Kancelarii w takich sprawach przynosi jeden wniosek. Wyłudzenie pożyczki na skradzione dane i podrobiony podpis to coraz większy problem społeczny. Z tego względu bardzo ważna jest edukacja i przeciwdziałanie.

Kradzież danych osobowych w Internecie. Na czym to polega?

Cyberprzestępcy stale doskonalą swoje metody. Technologia się zmienia, systemy zabezpieczeń stają się co raz skuteczniejsze. Nie ma też jednej uniwersalnej metody kradzieży danych osobowych. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć na co zwrócić uwagę, gdy korzystamy z Internetu.

Kradzież danych osobowych z ogólnodostępnych rejestrów

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieją ogólnodostępne rejestry, z których można pobrać wrażliwe dane osobowe. Doskonałym przykładem jest Krajowy Rejestr Sądowy, w którym znajdują się informacje na temat spółek prawa handlowego, fundacji i stowarzyszeń zarejestrowanych w Polsce. Możemy się z niego dowiedzieć kto zasiada w organach nadzoru poszczególnych instytucji, albo posiada udziały w spółkach. Poza imieniem i nazwiskiem w KRS znajdziemy także PESEL tych osób!

Phishing

Phishing to działania w celu kradzieży danych osobowych, loginów i haseł do kont bankowych, numerów kart kredytowych, kontaktów itp. Próby kradzieży podejmowane są poprzez fałszywe strony internetowe, wiadomości rozsyłane przez komunikatory internetowe, SMSy lub pocztą elektroniczną. Oszust podszywa się pod inne osoby, firmy lub instytucje (Google, Facebook, banki, urzędy państwowe) w celu wyłudzenia danych osobowych lub informacji wrażliwych.

Przykład phishingu: Potencjalna ofiara otrzymuje wiadomość SMS lub email, że jej zamówienie z e-sklepu nie może zostać wysłane. Nastąpiła pomyłka i koszt przesyłki nie został opłacony w całości i trzeba dopłacić niewielką kwotę np. 1,5 zł albo 2 zł. Aby to zrobić wystarczy kliknąć w link zamieszczony w wiadomości i dokonać płatności online.

Oczywiście żadnej niedopłaty nie było. Strona płatności jest spreparowana i ma na celu pozyskanie danych logowania do konta bankowego. Gdy próba kradzieży danych się powiedzie, to złodzieje natychmiast przystępują do czyszczenia konta z pieniędzy.

Oszustwo na OLX oraz na VINTED – ten rodzaj oszustwa przybiera ogromną skalę w ostatnim czasie. Złodzieje specjalnymi programami (tzw. boty) skanują serwisy sprzedażowe. Gdy tylko pojawi się nowa oferta, to bot automatycznie wysyła wiadomość do sprzedawcy, że jest zainteresowany zakupem towaru. Aby się uwiarygodnić proponuje skorzystanie z systemu dostaw tego konkretnego serwisu (a taki nie istnieje). Oszust proponuje przelanie pieniędzy za zakupiony przedmiot na kartę kredytową sprzedawcy. Wystarczy kliknąć w link, przejść na stronę płatności (fałszywa strona podszywająca się pod znane płatności online) i wypełnienie danych karty kredytowej. Jeżeli ofiara to zrobi, to złodzieje natychmiast obciążają kartę na maksymalną możliwą kwotę!

Kradzież danych przez cyberatak

Dane osobowe znajdują się w wielu bazach, których stopień zabezpieczeń mocno się od siebie różni. Nie tylko instytucje dysponują naszymi danymi, ale także prywatne firmy. Często dokonując zakupów online albo rezerwacji usług pozostawiamy swoje dane osobowe i numery kart kredytowych w sklepach internetowych, hotelach albo serwisach świadczących usługi online.

Jak sprawdzić, czy ktoś nie wykorzystał moich danych osobowych?

Większość z nas może się nigdy nie dowiedzieć, że doszło do kradzieży jego danych osobowych. Firmy nie zawsze o tym informują. Wolą dogadać się z hakerami i zapłacić okup za usunięcie skradzionych informacji. Są jednak takie przypadki, że informacja o wyciekach na ogromną skalę trafia do opinii publicznej. Tak było choćby w przypadku firmy energetycznej TAURON, portalu społecznościowego Facebook albo jednego z centrów onkologii w Polsce.

Możemy natomiast ustalić, czy ktoś posługując się naszymi danymi próbował wziąć kredyt lub pożyczkę. Jeśli to się potwierdzi, to od razu powinniśmy zastrzec dane osobowe i dokumenty tożsamości.

Dlatego dobrą praktyką jest regularne weryfikowanie raportu BIK. Kiedy można pobrać raport BIK za darmo? Może to zrobić każdy konsument, ale nie częściej niż 1 raz na pół roku. Natomiast w przypadku raportów płatnych (koszt 39 zł) nie ma tych ograniczeń.

Kradzież danych osobowych gdzie zgłosić ten fakt?

Jeżeli doszło do kradzieży twoich danych osobowych, to musisz działać bardzo szybko. Każda godzina ma znaczenie! Cyberprzestępcy doskonale wiedzą, że ich ofiara może zastrzec dokumenty. Dlatego też robią co w ich mocy, aby maksymalnie wykorzystać dane osobowe, które uległy kradzieży.

Pamiętaj! Banki, policja i urzędy nie wymieniają się informacjami na temat zastrzeżonych dokumentów. Zatem jeśli zgubisz dokument tożsamości, ktoś ukradnie twój dowód osobisty albo wyłudzi dane osobowe, musisz zawiadomić każdą z tych trzech instytucji. Wiele osób popełnia kardynalny błąd i ogranicza się tylko do zawiadomienia policji, ewentualnie zgłoszenia w urzędzie. Zapominają jednak o banku, do którego powinny się udać w pierwszej kolejności.

Jeżeli kradzież danych osobowych stała się faktem, musisz wykonać następujące czynności:

Krok 1 – Zastrzeżenie dokumentu w banku

Po pierwsze musisz skontaktować się z bankiem i wcale nie musi być to bank, w którym masz prowadzony rachunek. Obecnie w każdym banku komercyjnym możesz skutecznie zgłosić kradzież danych osobowych i zastrzec dokument tożsamości.

Większość osób o tym nie wie, ale wszystkie banki w Polsce uczestniczą w programie Dokumenty Zastrzeżone. Jest to rodzaj porozumienia podpisanego przez instytucje finansowe działające w naszym kraju. System ten pozwala bankom, firmom pożyczkowym itp. instytucjom wymieniać się informacjami na temat zastrzeżonych dokumentów. Dlatego wystarczy, że dokonasz zastrzeżenia danych i dokumentów w jednym banku, a pozostałe automatycznie otrzymają stosowną informację.

Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości).

Jeżeli miałeś wcześniej założone konto w Biurze Informacji Kredytowej, to nie musisz zastrzegać skradzionego lub zgubionego dokumentu w banku. Możesz to zrobić za pomocą swojego konta w systemie BIK.

Krok 2 – Zgłoszenie w urzędzie miasta lub gminy

Drugi krok dotyczy zastrzeżenia dowodu osobistego w urzędzie miasta lub gminy. Nie ma znaczenia, czy twój dowód osobisty został zgubiony, skradziony albo doszło do kradzieży danych (a dowód pozostaje u ciebie). Ten fakt należy zgłosić w urzędzie.

Jeśli nie możesz udać się do urzędu osobiście, to możesz dokonać zastrzeżenia dokumentu przez Internet na stronie www.gov.pl

Twój dowód osobisty zostanie unieważniony od razu, gdy tylko zgłosisz w urzędzie jego utratę albo uszkodzenie. Zgłoszenia dokonane przez Internet w dni wolne od pracy albo w nocy także są realizowane natychmiastowo. Dlatego nie czekaj do rana, albo do poniedziałku! Działaj natychmiast. System sam zweryfikuje twoje dane. Po zgłoszeniu od razu dostaniesz zaświadczenie o utracie albo uszkodzeniu dowodu. Znajdziesz je w swojej skrzynce ePUAP.

Zatrzymaj zaświadczenie z urzędu – może ci się przydać w zastępstwie dokumentu tożsamości. Zaświadczenie jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, ale nie dłużej niż 2 miesiące. Będzie również pomocne jako dowód w sprawie sądowej jeżeli oszust wyłudził kredyt na skradziony dowód albo pożyczkę w chwilówce.

Krok 3 – Zawiadomienie policji

Trzeci i zarazem ostatni krok, to zgłoszenie kradzieży dowodu osobistego na policji. Podkreślam – musisz to zrobić tylko w przypadku, gdy twój dowód został skradziony. Nie ma potrzeby zgłaszania zgubionych dokumentów. Oczywiście każda kradzież danych osobowych też powinna zostać zgłoszona organom ścigania.

Zatrzymaj dokument potwierdzający dokonanie zgłoszenia. Będzie stanowił dowód w ewentualnej sprawie sądowej, gdyby złodziej wziął kredyt na twoje dane osobowe.

Osoba, która wzięła kredyt na skradzioną tożsamość musi się liczyć z odpowiedzialnością karną, gdyż wyłudzenie kredytu albo pożyczki to przestępstwo (art. 297 kodeksu karnego). Za jego popełnienie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zgłoszenie utraty dokumentów za granicą

Kradzież danych osobowych, czyli kradzież tożsamości, może nam się przytrafić także za granicą. Jeszcze większe szanse mamy na to, że po prostu zgubimy dokument tożsamości (dowód osobisty albo paszport), albo padniemy ofiarą kieszonkowca.

Jeżeli przebywamy w kraju należącym do Unii Europejskiej, to na pewno będzie w nim polski konsulat, do którego musisz się udać. Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje warto sprawdzić, gdzie w kraju docelowym jest zlokalizowany konsulat. Adresy placówek można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W polskim konsulacie wyrobisz paszport tymczasowy, który umożliwi ci powrót do kraju.

Jeśli akurat przebywasz na terenie kraju, który nie jest członkiem UE, to zgłoś się do konsulatu jakiegokolwiek innego kraju należącego do Wspólnoty Europejskiej. Konsul udzieli ci niezbędnej pomocy w wyrobieniu Emergency Travel Document, czyli Europejskiego Dokumentu Podróży. Dokument ten umożliwi ci powrót do Polski.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i anulować dług.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Wyłudzenie danych osobowych i sprawa w sądzie.

Przestępcy zajmujący się kradzieżą danych osobowych robią to najczęściej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Problem narasta z każdym rokiem, gdyż wzrasta liczba podmiotów udzielających pożyczek online. Proces ich udzielania staje się też coraz mniej sformalizowany.

Zaciągnięcie kredytu na skradzioną tożsamość jest trudniejsze od wzięcia pożyczki. Bankowe procedury działają tu na korzyść potencjalnych ofiar. Chociaż prowadziliśmy sprawy, w których złodziej tożsamości osobiście udał się do banku po kredyt. Następnie posłużył się fałszywym dokumentem tożsamości wytworzonym na skradzione dane osobowe i ten kredyt otrzymał!

Firmy pożyczkowe mają to do siebie, że dużo szybciej podejmują działania windykacyjne oraz kierują do sądu sprawy o zapłatę. Znacznie szybciej też podejmują decyzje o sprzedaży długu do firmy skupującej wierzytelności (tzw. firma windykacyjna).

Doświadczenie naszej Kancelarii pokazuje pewną prawidłowość. Często ofiara przestępstwa jakim jest kradzież danych osobowych dowiaduje się o wszystkim dopiero od komornika. Złodzieje w umowach pożyczek podają nieprawdziwy adres zamieszkania (do korespondencji) ofiary. Wszelkie wezwania do zapłaty z banku, pisma z firm windykacyjnych oraz nakazy zapłaty z sądów są wysyłane na ten nieprawidłowy adres. Dlatego ofiara kradzieży danych osobowych o niczym nie wie, bo nie docierają do niej żadne pisma. Nakaz zapłaty staje się prawomocny i sprawa trafia do komornika, który szybko ustala prawidłowy adres zamieszkania. Komornik oczywiście natychmiast dokonuje blokady konta w banku dłużnika, wynagrodzenia za pracę, renty, emerytury itd.

Dług wynikający z kradzieży danych osobowych można anulować w całości, nawet jeśli sprawa trafiła już do komornika.

W Kancelarii Eurolege mamy wieloletnie doświadczenie w takich sprawach i wiemy jak szybko wstrzymać komornika, odblokować konto w banku, a następnie doprowadzić do umorzenia wszystkich postępowań na drodze sądowej. Przez lata wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam działać szybko i skutecznie.

Kradzież danych osobowych kodeks karny. Wyłudzenie danych osobowych kk.

Złodzieje danych osobowych muszą się liczyć z odpowiedzialnością karną. Przestępstwa związane z kradzieżą tożsamości, oszustwem komputerowym, zaciągnięciem kredytu na skradzione dane osobowe zostały usankcjonowane w kilku różnych przepisach kodeksu karnego. W zależności od tego jak konkretny czyn zostanie zakwalifikowany, takiej sobie grozi inny zakres odpowiedzialności karnej.

Art. 190a. Kodeksu karnego – Uporczywe nękanie (stalking) i kradzież tożsamości

§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Te dwa rodzaje przestępstwa zostały prowadzone do kodeksu karnego stosunkowo niedawno, bo w 2011 r. Rozwój nowych technologii, a przede wszystkim Internetu spowodowały, że należało uznać pewne czyny za niedozwolone.

Art. 286 § 1 Kodeksu karnego – Oszustwo

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Przestępstwo wyłudzenia kredytu (art. 297 § 1 k.k.) najczęściej występuje wraz z przestępstwem oszustwa. Należy jednak wykazać, że sprawca czynu działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Tym samym konieczne jest potwierdzenie, że sprawca nie tylko wprowadził w błąd instytucję finansową, ale także doprowadził tą instytucję do niekorzystnego rozporządzania mieniem.

Art. 297 Kodeksu karnego – Wyłudzenie kredytu

§ 1. Kto, w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi – kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Przestępstwo wyłudzenia kredytu polega na składaniu dokumentów lub oświadczeń w celu uzyskania tego instrumentu finansowego. Dla jego popełnienia nie jest konieczne wystąpienie skutku w postaci szkody majątkowej, tj. udzielenia kredytu albo pożyczki. Wystarczy, gdy sprawca przedłoży do oceny kredytowej nieprawdziwe dokumenty, oświadczenia, wyciągi z rachunku itp.

Jak anulować dług z wyłudzenia danych osobowych? Gdzie znajdę pomoc?

Kradzież danych osobowych to przestępstwo i jako ofiara masz prawo się bronić. Jeżeli w wyniku kradzieży tożsamości oszust zaciągnął na twój rachunek kredyt albo pożyczkę, to masz duże szanse na umorzenie tych zobowiązań w całości. Jeżeli zostałeś pozwany przez bank, firmę chwilówkową albo firmę windykacyjną, to czas abyś skorzystał z pomocy doświadczonego prawnika. Nawet jeśli o wszystkim dowiedziałeś się dopiero od komornika, to wciąż nie jest za późno!

Proces oddłużania z kredytów i chwilówek nie jest ani szybki, ani łatwy. Z uwagi na duży proces skomplikowania wymaga od prawnika doświadczenia procesowego oraz szerokiej wiedzy. Zależnie od etapu na jakim znajduje się twoja sprawa, muszą zostać dobrane odpowiednie metody antywindykacyjne.

Z pomocy naszej kancelarii Eurolege skorzystało ponad 7000 osób. Anulowaliśmy długi na łączną kwotę 85.000.000 zł (osiemdziesiąt pięć milionów złotych)!

Skorzystaj z całkowicie darmowej konsultacji prawnej dla osób pozwanych o zapłatę! Nasz prawnik dokładnie przeanalizuje twoją sprawę, zapozna się z dokumentami i ustali jak możemy ci pomóc. To nic nie kosztuje, ani do niczego nie zobowiązuje. Dowiesz się co możemy dla ciebie zrobić i wtedy świadomie podejmiesz decyzję co dalej.

Skontaktuj się z nami już dziś. Zadzwoń, napisz lub wyślij zgłoszenie. Nasz konsultant oddzwoni do ciebie:

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Formularz zgłoszeniowy: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/

4.7/5 - (97 votes)
Kategorie: CyberbezpieczeństwoPorady dla dłużników Tagi: Brak tagów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.