Dziedziczenie majątku po osobie zmarłej jest naturalną koleją rzeczy. Już w czasach Cesarstwa Rzymskiego były stosowne przepisy prawne regulujące krąg spadkobierców i sposoby dziedziczenia. Odziedziczenie majątku wiąże się zawsze z wieloma korzyściami, ale i obowiązkami. Szczególnie problem mogą mieć osoby, które dziedziczą mając jednocześnie prowadzone postępowanie egzekucyjne. Mam komornika i dostałem spadek. Jak to pogodzić? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

UWAGA! Masz postępowanie komornicze? Czy wiesz, że w niektórych sprawach toczone jest ono na podstawie wadliwych tytułów wykonawczych? W takich okolicznościach możliwe jest nie tylko umorzenie egzekucji, ale również odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy! Jakie warunki trzeba spełnić? Wyjaśniamy na końcu artykułu.

Komornik dowiaduje się o spadku. Jak to się dzieje?

Po pierwsze, jak komornik dowiaduje się o spadku? Zwykle następuje to w wyniku złożenia oświadczenia przez samego dłużnika albo od wierzyciela. Komornik sam z siebie nie poszukuje spadku. Jego obowiązkiem jest wyszukiwanie majątku dłużnika, ale w formie – tak to ujmijmy – zmaterializowanej (często fizycznej).

Kiedy komornik będzie już wiedział, że jesteś spadkobiercą to wówczas może przystąpić do egzekucji. Przy czym do czasu działu spadku pomiędzy wszystkich spadkobierców możliwości egzekucji są bardzo skromne. Już chociażby dlatego, że do ostatecznego podziału masy spadkowej nie wiadomo co i w jakim udziale końcowo przypadnie poszczególnym spadkobiercom. Inaczej rzecz się ma w przypadku, w którym spadkobierca jest tylko jeden. Takie zjawisko jednak występuje dosyć rzadko.

Mam komornika i odziedziczyłem spadek. Co mogę zrobić, aby ratować majątek spadkowy?

Jeśli jako dłużnik chcesz ratować majątek spadkowy mający dla Ciebie szczególną wartość to masz kilka wyjść i możliwości. Jako najczęściej spotykane możemy zaliczyć:

  • spłata należności komornikowi wraz z wszystkimi odsetkami, kosztami postępowań sądowych i egzekucji,
  • próba porozumienia się z wierzycielem i zawarcia ugody z wierzycielem (pamiętaj, że ugoda z komornikiem właściwie nic nie daje),
  • ustalenie czy tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji w sprawie nie jest wadliwy, a następnie umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych dotychczas pieniędzy.

Pierwszy sposób zakończenia egzekucji właściwie nie wymaga komentarza. Spłacona wierzytelność w toku egzekucji powoduje wygaśnięcie długu w całości. Dalsza egzekucja nie może być już prowadzona. Komornik kończąc egzekucję oznacza na tytule wykonawczym, że został on wykonany w całości i pozostawia go w aktach sprawy. Oznacza to, że nie może być już wydawany wierzycielowi.

Drugi sposób to wejście w negocjacje z wierzycielem, np. negocjacje z bankiem. Nie jest to zasadnie proste do wykonania. Ugoda z bankiem, firmą windykacyjną czy pożyczkową nie jest łatwa do wypracowania w toku egzekucji komorniczej. Wynika to z faktu, że wierzyciel świetnie wie o trudnej sytuacji osoby zadłużonej. Posiadanie aktywnego postępowania egzekucyjnego jest wygodne dla wierzyciela, a bardzo uciążliwe dla dłużnika. Mamy wówczas dwa podmioty o zupełnie różnych pozycjach negocjacyjnych.

Ostatnia kwestia – chyba najbardziej interesująca – to oddłużanie z komornikiem. Wykonanie takiej procedury jest możliwe, ale wyłącznie w wybranych sytuacjach. Musi zostać spełniona przesłanka, która otwiera szansę na wyjście z długów i uzyskanie wolności od egzekucji komorniczej. W kolejnym śródtytule wskażemy co należy zrobić.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Dostałem spadek – jak pozbyć się komornika?

Pozbycie się komornika zależy od tego, czy przed jego pojawieniem się osoba zadłużona dostawała jakiekolwiek pisma z sądu. Mówimy wyłącznie o pismach sądowych, a nie od wierzycieli, np. wezwanie do zapłaty. Jeśli przed wszczęciem egzekucji komorniczej nie dostawałeś żadnych pism sądowych to masz dużą szansę na umorzenie egzekucji i odzyskanie pieniędzy. Jednak trzeba to potwierdzić i w dalszej kolejności rozpocząć procedurę oddłużania. Nie jest to zadanie łatwe, ale dobry prawnik od spraw komorniczych poradzi sobie z tym bez problemu.

Od czego musisz zacząć? Przede wszystkim ustal na podstawie jakiego tytułu wykonawczego prowadzona jest egzekucja komornicza. Informacja taka powinna znajdować się na każdym dokumencie jaki dostajesz od komornika. Jeśli nie posiadasz żadnego pisma to wiadomość taką uzyskasz:

  • w banku (jeśli dokonano zajęcia konta bankowego),
  • od pracodawcy (jeśli dokonano zajęcia wynagrodzenia za pracę),
  • z ZUS albo KRUS (jeśli dokonano zajęcia renty lub emerytury).

Jakie informacje będą Ci potrzebne? Oto lista:

  • sąd, który wydał tytuł wykonawczy,
  • data wydania tytułu wykonawczego,
  • nazwa tytułu wykonawczego,
  • nazwa wierzyciela,
  • sygnatura akt tytułu wykonawczego.

Mając taką wiedzę zadzwoń do sądu, który wydał przeciwko Tobie nakaz zapłaty i ustal na jaki adres wysyłane były przesyłki sądowe w danej sprawie. Może okazać się, że na Twój stary albo nieaktualny adres. Pamiętaj, że adres zameldowania nie jest istotny. Istotne jest to, gdzie mieszkałeś w dniu próby doręczania Ci pism sądowych.

Mam wszystkie informacje. Co mam robić dalej, aby uniknąć egzekucji spadku?

Jeśli okaże się, że sąd wysyłał Ci przesyłki na nieprawidłowy adres to w dalszej kolejności musisz zacząć działać. Tym razem już realnie i procesowo. Zdecydowanie w takich sytuacjach polecamy korzystanie ze wsparcia prawnego prawnika od spraw długów. W przeciwnym wypadku narażasz się na niepowodzenie całego procesu mimo ewidentnych szans na powodzenie w sprawie. W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się sprawami oddłużania z komornikiem. Robimy to już od wielu lat z wysoką skutecznością.

Jednak do rzeczy, co trzeba zrobić, aby odziedziczony spadek był poza zasięgiem komornika? Konieczne jest w takiej sytuacji złożenie do sądu pisma zobowiązującego do dostarczenia przesyłek na prawidłowy adres zamieszkania osoby zadłużonej (pozwanej). To jednak nie wystarczy. Kolejnym krokiem jest złożenie wolnego od braków formalnych pisma do sądu – zwykle będzie to sprzeciw od nakazu zapłaty. Takie odwołanie do sądu musi zawierać wszystkie potrzebne względem stanu sprawy i okoliczności zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz ewentualne dowody. Nie jest to proste i wymaga zasadniczo doświadczenia procesowego w sprawach sądowych o zapłatę. Dodatkowo należy o całej sprawie poinformować komornika oraz zwykle też wierzyciela. Komornik w takiej sytuacji może wstrzymać się z dalszymi czynnościami egzekucyjnymi.

Zablokowanie komornika. Jak mogę zgłosić się do EUROLEGE o pomoc prawną?

W Kancelarii EUROLEGE od wielu lat pomagamy osobom zadłużonym. Zapewniamy wsparcie prawne przed sądami i komornikami w całej Polsce. W związku z tym, że przyjęliśmy w naszej pracy model obsługi zdalnej naszego Klienta jesteśmy w stanie zapewnić szybką i niezakłóconą pomoc prawnika – specjalisty.

Co bardzo ważne, wstępna analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Jeśli prawnik po analizie Twojej sprawy uzna, że jesteśmy w stanie Ci pomóc to wówczas zaproponuje Ci warunki współpracy. Załatwienie wszystkich formalności jest u nas bardzo proste. Nie musisz nawet wychodzić z domu czy pracy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu.

Potrzebujesz pomocy w oddłużaniu z komornikiem? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz też wysłać do nas zgłoszenie swojej sprawy przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.8/5 - (50 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Magdalena pisze:

Witam mam komornika spłacam go już 10lat odziedziczyłam spadek po mamie boję się że wszystko mi zabierze i zostanę beż niczego do tego straciłam pracę ze względu na choroby jestem w rozsypce

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Magdaleno. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Ania pisze:

Witam już 13 rok płacę długi przez komornika mam ich bardzo dużo i końca nie widać. Nigdy nie korzystałam z porad prawnika ponieważ nie było mnie stać. Może jest jakaś nadzieja

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Aniu. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Karolina pisze:

Zmarła moja babcia,spadek dziedziczy ustawowo mama jako jedyna córka,ale ma ma dług który spłaca regularnie czy komornik jest w stanie zająć w takim razie spadek/? Bardzo bym nie chciała żeby to ja co babcia tyle lat pracowała zostało zabrane przez komornika

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Karolino. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

GRAZYNA pisze:

Mam przyznany spadek. Ale też mam trzech. Komornikuw. Co mam zrobbic. I jak żeby mi spadku nie odebrali.
Prosze o info?
Pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Grażyno. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.