Były już oszustwa na wnuczka, na amerykańskiego generała czy księcia z Afryki. Znane nam jest również oszustwo na Clinta Eastwooda czy oszustwo na VIVUS. Tym razem złodzieje danych osobowych zauważyli potężny chaos związany z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Dzwonią do przypadkowych osób i podając się za urzędników skarbowych wyłudzają wrażliwe dane osobowe. Możemy śmiało powiedzieć, że oszustwo na Polski Ład właśnie wkracza. Uważajcie!

Co zrobić kiedy ktoś próbuje Cię oszukać przez telefon albo Internet? A może już zostałeś oszukany i złodziej danych osobowych zaciągnął na Twoje dane jakieś kredyty i pożyczki lub wyczyścił do zera Twoje konto bankowe? W materiale wskażemy możliwe wyjścia z problemu i sposoby na odzyskanie zabranych pieniędzy.

Na czym polega oszustwo na Polski Ład? Jakie mogą być konsekwencje?

Tak jak inne oszustwa, tak też oszustwo na Polski Ład charakteryzuje się nawiązywaniem kontaktu z ofiarą przez telefon albo Internet. Oszust dzwoniąc podaje się za osobę zaufaną albo mającą do przekazania swojej ofierze ważne informacje. W przypadku oszustwa na Polski Ład połączenie telefoniczne wykonywane jest przez osobę podającą się za urzędnika skarbowego. Celem nawiązanego połączenia jest wyłudzenie danych osobowych osoby odbierającej połączenie. Chodzi głównie o numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego oraz adres zamieszkania.

PAMIĘTAJ! Nigdy nie podawaj ani nie potwierdzaj swoich wrażliwych danych osobowych przez telefon! Grozi to poważnymi skutkami prawnymi.

Jakie konsekwencje mogą spotkać osobę podającą złodziejowi danych osobowych swój PESEL czy serię i numer dowodu osobistego? Przede wszystkim kradzież danych osobowych powoduje, że oszust wchodzi w Twoje dane niezwykle wrażliwe. Zapewne wykorzysta je do zaciągnięcia na Twoje konto pożyczek oraz kredytów w bankach i firmach pożyczkowych. Co więcej, dane osobowe ofiary mogą w skrajnych przypadkach posłużyć także do popełnienia przestępstwa. Trzeba na to bardzo uważać!

Na co zwrócić uwagę kiedy dzwoni fałszywy urzędnik? Jak rozpoznać oszusta?

Musisz wiedzieć, że urzędnicy skarbowi nie dzwonią do konsumentów ani przedsiębiorców w celu informowania o zmianach podatkowych. Dotyczy to również Polskiego Ładu. Mało tego, dodzwonienie się na otwartą infolinię wiąże się obecnie z długim oczekiwaniem na odebranie połączenia przez konsultanta skarbowego. Nie mają oni aktualnie ani możliwości ani też czasu, aby wykonywać połączenia wychodzące.

Jednak jak rozpoznać, że dzwoni do Ciebie fałszywy urzędnik? Przede wszystkim ustal konkretnie z kim rozmawiasz. Poproś o imię oraz nazwisko, a także urząd skarbowy, z którego dzwoni wraz z adresem. Jeśli jest to inna jednostka organizacyjna w strukturze skarbowej poproś o podanie nazwy tej jednostki, a także adresu jednostki. Wszystko w celu szybkiego zweryfikowania. Nie podawaj jednak pod żadnym pozorem żadnych informacji osobowych. Wiesz już bowiem, że urzędnicy skarbowi nie dzwonią w celach informacyjnych związanych z Polskim Ładem.

Zwróć również uwagę na numer telefonu, z którego wykonywane jest połączenie. Pamiętaj jednak, że przestępcy potrafią podszywać się pod numery telefonów zaufanych instytucji publicznych, w tym urzędów.

Co zrobić kiedy rozmówca nalega na kontynuację rozmowy? Poinformuj, że wykonasz samodzielnie połączenie do jednostki czy urzędu, z którego rzekomo wykonywane jest połączenie. Następnie rozłącz się i wykonaj takie połączenie prosząc o rozmowę z osobą, która podawała się za urzędnika. Najpewniej otrzymasz informację, że takiej osoby tam nie ma albo nic nie wiedziała o takim połączeniu.

Skradziono pieniądze z Twojego konta bankowego?

Możesz odzyskać wszystkie środki!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc w odzyskaniu ukradzionych pieniędzy.

Podałem oszustowi dane osobowe. Co zrobić?

Jeśli oszust wszedł w posiadanie Twoich danych osobowych to masz problem. Zapewne zostaną one wykorzystane do zaciągnięcia zobowiązań. Można oczywiście o kradzieży danych osobowych powiadomić BIK, ale ma to znaczenie głównie w sytuacji kradzieży dowodu osobistego.

Dlatego najlepiej jest w zaistniałych okolicznościach na bieżąco monitorować informacje związane z zapytaniami o kredyty i pożyczki na Twoje dane w BIK. Świetnym rozwiązaniem jest tutaj alert BIK, który na bieżąco informuje o zapytaniach w Biurze Informacji Kredytowej dotyczących Twojej osoby.

Ktoś zaciągnął kredyt na moje dane osobowe? Czy mogę anulować zobowiązanie?

Kiedy osoba trzecia zaciąga zobowiązanie kredytowe bez Twojej zgody, woli i wiedzy i dokonuje tego na Twoje dane osobowe to możesz się bronić! Istnieją prawne środki zmierzające do całkowitego unicestwienia zawartej umowy kredytu/pożyczki i anulowania długu. Jednak samo nic się nie zrobi. Konieczne jest działanie. Niestety, ale banki zwykle nie rozpatrują skarg ofiar pozytywnie. Trzeba składać pozew do sądu.

O całej sprawie oczywiście poinformuj nie tylko bank, ale także Policję. Wyspecjalizowane jednostki od spraw cyberprzestępczości mogą namierzyć osobę, która zaciągała pożyczki lub kredyty na Twoje dane osobowe.

Chcę anulować kredyt zaciągnięty przez oszusta. Gdzie się zgłosić?

Potrzebujesz pomocy w anulowaniu umowy kredytu/pożyczki jaką zaciągnął na Ciebie oszust posługującymi się Twoimi danymi? W naszej Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się również takimi sprawami i pomagamy konsumentom oraz przedsiębiorcom.

Chcesz dowiedzieć się więcej oraz uzyskać darmową analizę swojej sprawy? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej.

Wszystko załatwisz u nas zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Już od wielu lat pomagamy w sporach z bankami, firmami pożyczkowymi oraz windykacyjnymi. Pomogliśmy naszym Klientom w pozytywnym załatwieniu ponad 7500 spraw przed sądami w całej Polsce!

Skontaktuj się z nami już dziś. Zadzwoń, napisz lub wyślij zgłoszenie. Nasz konsultant oddzwoni do ciebie:

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: www.eurolege.pl/zgloszenie/


4.9/5 - (44 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.