Dla większości osób , które nie mogą znaleźć pracy, zarabiają najniższą krajową bądź też straciły pracę w związku panująca pandemią, otworzenie własnej działalności jest niekiedy jedyną drogą wyjścia. Jak się okazuje, założenie własnej działalności gospodarczej nie jest trudne, a środki do pozyskania na dobry start są na wyciągnięcie ręki. Mówimy o niemałych kwotach, zaczynających się nawet od 25.000 zł! Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj i odbierz środki zanim skończą się nabory!

Pieniądze na założenie działalności. Dla kogo i o co w tym chodzi?

Jeżeli masz dobry pomysł, nie boisz się wyzwań i uważasz , że Twój biznes ma przyszłość, to idealnym rozwiązaniem jest pozyskanie środków na założenie firmy. Od tego w naszej ocenie zawsze należy zaczynać. Wszak pieniądze nie leżą na ulicach, a zaczynając przygodę z własnym biznesem liczy się każdy grosz.

Dzięki wielu programom pomocowym możesz otrzymać potrzebne środki na inwestycję, które pomogą Ci zaistnieć na rodzimym rynku. Warto pamiętać , że pomoc jest bezzwrotna, nic nie tracisz a wiele możesz zyskać. W ramach dofinansowania otrzymasz nie tylko środki na zakup niezbędnych sprzętów. Dodatkowo możesz liczyć na bezpłatne szkolenia z doradcami, którzy przekażą niezbędna wiedzę na temat prowadzenia działalności, pokierują Cię w kwestiach rozliczeniowych , doradzą w jaki sposób założyć firmę.

Dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy. Ile można otrzymać? Dla kogo przeznaczone jest wsparcie?

Pieniądze na rozpoczęcie działalności najszybciej możemy pozyskać z Urzędu Pracy. Nabory wniosków w sprawie przyznania bezzwrotnych środków na rozpoczęcie działalności ogłaszane są zazwyczaj kilka razy w roku. W zakresie wsparcia z Urzędu , możemy otrzymać maksymalnie 6-ciokrotność przeciętnego wynagrodzenia – max 25.000 zł! Oczywiście kwoty przyznawanego wsparcia mogą się różnić w zależności od urzędu i perspektyw finansowych.

O dotację z UP mogą starać się osoby bezrobotne, w niektórych urzędach jest wymóg aby osoba ubiegająca się o dotację zarejestrowana była przynajmniej przez 30 dni oraz osoby które nie prowadziły DZG przez ostatni rok. Wszystko zależy od konkretnego przypadku i zawsze warto zasięgnąć konsultacji w tej sprawie.

Dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej ze środków unijnych (UE). Jak otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Ile można dostać?

Atrakcyjniejszą ofertą w porównaniu do Urzędów Pracy są dotację z Funduszy Europejskich. Środki te są również bezzwrotne, oznacza to , że nie musimy ich spłacać. Wyjątkiem oczywiście  jest niewywiązanie się z warunków umowy, które podpisujemy z instytucją udzielającą wsparcia. Przy tych dotacjach mówimy już o większych kwotach, do uzyskania może być nawet 40.000 zł wraz ze wsparciem pomostowym- w zależności od projektu!

Wsparcie pomostowe otrzymujemy na okres od 6 do 12 miesięcy. Kwota takiego wsparcia wynosi od 1300 do 2100 netto miesięcznie! Dla każdego województwa nabory ogłaszane są w różnych terminach, zazwyczaj w pierwszym kwartale roku można znaleźć aktualny harmonogram naborów na dany rok.

Na co można wydać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

W ramach otrzymanych środków możemy m.in.:

  • zakupić maszyny,
  • zakupić urządzenia,
  • zakupić sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności,
  • zakupić materiały reklamowe bądź usługi,
  • wykonać remont lokalu pod działalność,
  • zakupić towar,
  • skorzystać z pomocy prawnej  lub konsultacji.

Dotacje na rozpoczęcie własnego biznesu mają jeden cel – zminimalizowanie bezrobocia, wsparcie osób tzw. ubogich pracujących (zarabiających najniższą krajową), utworzenie nowych przedsiębiorstw a co za tym idzie wsparcie gospodarki. W związku z nowopowstałymi firmami będą tworzone nowe miejsca pracy, które mogą być również w części finansowane ze środków Urzędowych.

Czy poza dofinansowaniem na rozpoczęcie biznesu mogę otrzymać coś jeszcze?

Po kilku miesiącach prowadzenia swojej działalności możemy zawnioskować o wsparcie finansowe na doposażenie stanowiska pracy lub  na utworzenie nowego. Istnieje również możliwość przyjęcia osoby bezrobotnej na staż – koszty stażu pokrywane są przez Urząd Pracy.

Gdzie mogę uzyskać pomoc w pozyskaniu środków na rozpoczęcie działalności?

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że ubieganie się o dofinansowanie na założenie własnej firmy nie jest zadaniem prostym. Sam pomysł to za mało jak często mówią osoby ze świata biznesu. Najważniejsze to wdrożenie planu (pomysłu) w życie. To samo tyczy się także kwestii dofinansowań. Pomysł, że chce się takie środki otrzymać to jedno, a drugie, to wykonanie wolnego od wad formalnych projektu wniosku. Kolejną rzeczą jest, że po otrzymaniu dofinansowania i wydatkowaniu środków taki projekt należy zgodnie z prawem i umową o dofinansowanie rozliczyć. To niekiedy bywa zadaniem trudnym.


5/5 - (2 votes)

Kategorie: Dotacje

O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Kinga pisze:

Dzień dobry. Chcę otworzyć firmę. Chciałabym się dowiedzieć czy mam szansę na dotację z UE na otworzenie działalności. Z góry dziękuję i proszę o kontakt w celu udzielenia informacji.

Dzień dobry Pani Kingo, aktualnie nie prowadzimy już działalności pomocowej w zakresie dofinansowań do założenia działalności. Jedynie udostępniamy materiały, które można znaleźć na naszym blogu.