Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z dodatkowych źródeł finansowania szukają produktu, który będzie najbardziej korzystny dla ich firmy. Wciąż najpopularniejszy jest leasing, jednak niewiele osób wie, że istnieje rozwiązanie jak pożyczka leasingowa. Pożyczka leasingowa to połączenie klasycznego leasingu i kredytu. Sprawdź na czym polega i kiedy warto skorzystać z pożyczki leasingowej.
Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.
Pożyczka leasingowa to nie to samo co leasing
Zarówno pożyczka leasingowa jak i leasing można przeznaczyć na zakup środków trwałych do firmy takich jak samochód, maszyny czy inne urządzenia, które są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. W obu tych produktach finansowych stroną umowy jest firma leasingowa. Jest to zatem rodzaj kredytu dla przedsiębiorców na pewnych, określonych zasadach. Jakich? O tym za chwilę.
Pożyczka leasingowa jest zdecydowanie mniej znana niż popularny leasing. Podstawową różnicą jest to, że od momentu zakupu przedmiot należy do przedsiębiorcy, a nie do firmy udzielającej finansowania. Istotne będzie to przede wszystkim dla tych, którym zależy na dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych. W przypadku pożyczki leasingowej przedsiębiorca może amortyzować zakupiony przedmiot, ponieważ jest jego właścicielem.
Umowa leasingu musi być zawarta na minimum dwa lata. Maksymalnie jest to najczęściej okres 5 lat. W przypadku pożyczki leasingowej długość trwania umowy regulowana jest przez firmę leasingową, a nie przez zewnętrzne przepisy.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną
Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.
Warto wspomnieć tutaj także o tym, że w przypadku pożyczki leasingowej podatek VAT wliczony jest w ratę, przez co może być to korzystniejsze rozwiązanie dla osób, których działalność jest zwolniona z VAT.
Na co można przeznaczyć pożyczkę leasingową?
Pożyczka leasingowa to kredyt celowy, który należy przeznaczyć na zakup środka trwałego. Nie można więc wykorzystać pozyskanych środków na inwestycję czy dowolny wydatek. Za środki trwałe uznaje się przedmioty niezbędne do prowadzenia działalności.
W zależności od tego jaka potrzeba akurat pojawiła się u Ciebie może być to zakup pojazdu czy maszyny. Może być to także zakup sprzętu komputerowego czy innych sprzętów elektronicznych niezbędnych do prowadzenia działalności np. z zakresu IT. Pożyczkę leasingową można przeznaczyć także na zakup sprzętu medycznego służącego do wyposażenia gabinetu, a nawet na zakup nieruchomości służącej do prowadzenia działalności.
Kto może złożyć wniosek o pożyczkę leasingową?
Osoba, która zamierza skorzystać z tej formy finansowania wcale nie musi być płatnikiem VAT. Pożyczkę leasingową może zaciągnąć nawet osoba prywatna. Ważna jest jednak zdolność kredytowa i zabezpieczenie jakie posiada dana osoba. Warto mieć w tym przypadku dobry scoring BIK.
Zdolność kredytowa wnioskodawcy będzie sprawdzana szczególnie w przypadku, kiedy pożyczka leasingowa dotyczy wysokiej kwoty. Wtedy firma leasingowa może wymagać złożenia dodatkowych dokumentów takich jak deklaracja podatkowa czy dokumenty finansowe ukazujące stan przedsiębiorstwa. W niektórych przypadkach konieczne będzie także wskazanie dodatkowego zabezpieczenia. Przeważnie jako formy zabezpieczenia używa się zestawu rejestrowanego na środku trwałym, cesji z ubezpieczeniem na rzecz firmy leasingowej lub weksla.
W większości przypadków konieczne jest także wniesienie wkładu własnego, który jest przeważnie wyższy niż w przypadku standardowego leasingu. Głównie ze względu na to, że osoba biorąca leasing w momencie zakupu środka trwałego staje się jego właścicielem.
Jaki jest koszt pożyczki leasingowej?
Koszty pożyczki leasingowej zależą od wielu czynników, jednak samo oprocentowanie zwykle zbliżone jest do oprocentowania kredytów gotówkowych. Ostateczny koszt zależy głównie od tego jakiej wysokości będzie wkład własny, od okresu kredytowania i od wartości samego finansowania.
Sposób rozliczenia pożyczki leasingowej
Pożyczka leasingowa rozliczana jest jak kredyt, głównie ze względu na to, że kupując dany środek trwały stajesz się jego właścicielem i otrzymujesz fakturę na swoją firmę. Oznacza to, że możesz go także amortyzować.
Prawo pozwala także na wliczenie w koszty działalności części odsetkowej raty. Najistotniejszą różnicą pomiędzy pożyczką leasingową a leasingiem jest to, że do raty pożyczki leasingowej nie jest doliczany VAT.
Zalety pożyczki leasingowej – dlaczego to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy?
Pożyczka leasingowa to swego rodzaju hybryda kredytu gotówkowego i leasingu. Do jej największych zalet można zaliczyć elastyczność. Oczywiście ostateczna oferta zależy od firmy leasingowej, jednak najczęściej umowa zawierana jest na dowolny czas w zależności od potrzeb kredytobiorcy. Nie ma sztywno określonego minimalnego czy maksymalnego okresu trwania pożyczki.
W wielu przypadkach do uzyskania tej formy finansowania potrzebne jest jedynie minimum formalności. Szczególnie w przypadkach, gdzie umowa dotyczy stosunkowo niewielkich kwot. Dla wielu osób istotne jest także to, że kupując dany środek trwały za pomocą pożyczki leasingowej od razu zostają jego właścicielem. Wiąże się to także z istotną cechą pod kątem możliwości dodatkowych odliczeń. Środek trwały, którego jesteś właścicielem możesz amortyzować.
Jakie są wady pożyczki leasingowej?
Nie ma rozwiązania, które będzie idealne dla wszystkich. Nie inaczej jest także w tym przypadku. Pożyczka leasingowa ma sporo zalet, jednak nie zawsze będzie najkorzystniejszą formą finansowania. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że udzielana jest ona jedynie na aktywa trwałe. Nie możesz więc przeznaczyć jej w części lub całości na dowolny cel.
Oznacza to, że nie sfinansujesz tym sposobem bieżących wydatków ani nie przeznaczysz środków na inwestycję. Firmy leasingowe mają także swoje wymagania co do tego jakie środki trwałe kupujesz. Nie ma gwarancji, że uzyskasz zgodę na zakup sprzętu, którego aktualnie potrzebujesz, szczególnie jeśli są to maszyny nietypowe lub takie, które dopiero weszły do produkcji.
Ostatnią istotną wadą dla niektórych może okazać się to, że pożyczka obniża zdolność kredytową, gdyż zobowiązanie zostaje wpisane do BIK.
Nie wiesz jaka forma finansowania będzie dla Ciebie najlepsza? Pomożemy!
W naszej kancelarii pracują prawnicy, którzy posiadają szeroką wiedzę dotyczącą instytucji finansowych. Dzięki temu, że doskonale znają metody ich działań potrafią określić, które formy finansowania są korzystne dla kredytobiorcy. Pomagamy także osobom, które utraciły płynność finansową i znalazły się w ciężkiej sytuacji. Podczas pierwszej porady, która zawsze jest darmowa, przeanalizujemy Twoją sytuację i wskażemy właściwą drogę dalszego postępowania. Zapraszamy do kontaktu.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (441)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (106)