Często egzekucja komornicza to ogromne zaskoczenie, a dłużnik dowiaduje się o tym po fakcie sprawdzając swoje konto bankowe czy otrzymując niższe wynagrodzenie. Z jednej strony każdy wie, co robił w przeszłości i posiadane przez niego zaległości nie są aż takim szokiem, z drugiej jednak, czas kiedy ostatecznie dochodzi do tego zajęcia jest nieprzewidywalny. O tym, czy komornik musi powiadamiać o egzekucji pisaliśmy już w poprzednich artykułach. Dzisiaj zajmiemy się nieco inną kwestią – czy dłużnik ma prawo uzyskać informacje o toczącym się postępowaniu od komornika.
Sprawdź, czy możesz wstrzymać komornika i anulować dług.
Czy komornik musi powiadomić dłużnika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego?
Obowiązek zawiadomienia stron postępowania egzekucyjnego o jego wszczęciu nakłada na komornika artykuł 805 §1 KPC, który stanowi:
Art. 805. § 1. Przy pierwszej czynności egzekucyjnej doręcza się dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, z podaniem treści tytułu wykonawczego i wymienieniem sposobu egzekucji.
Takie zawiadomienie może mieć formę pisma w toku sprawy czy odpisu od zajęcia zgodnie z tytułem egzekucyjnym. Przeważnie wysyłane jest ono listownie za pośrednictwem pośrednika pocztowego, z obowiązkiem potwierdzenia odbioru. W tym dokumencie znajdują się także istotne informacje na temat samego zadłużenia, a także tytuł wykonawczy prowadzonej egzekucji czy akta sprawy.
Komornik zajął twoje konto, pensję lub emeryturę?
Wiele egzekucji można wstrzymać, zmniejszyć dług i odzyskać zabrane pieniądze
Przeanalizujemy Twoją sprawę bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.
Z takiego pisma dłużnik może odczytać także informację o tym ile dokładnie wynosi jego zadłużenie czyli ostateczną kwotę, jaką komornik będzie egzekwował.
Z przepisów prawa wynika, że komornik zobowiązany jest do powiadomienia stron o w/w danych tylko w przypadku, kiedy jest to pierwsza czynność egzekucyjna. Często jednak bywa tak, że takich informacji poszukują dłużnicy, którzy przed laty nie mieli w planach spłaty swojego zadłużenia lub nie mieli możliwości jego spłacenia, a obecnie chcieliby zamknąć swoje sprawy. Nie mają jednak żadnych informacji o toczących się wobec nich postępowaniach i nie wiedzą od czego zacząć. Jesteś w podobnej sytuacji? Prawo jest po Twojej stronie.
Wniosek do komornika. Prawo dłużnika do informacji od komornika.
Każda ze stron postępowania, a więc zarówno dłużnik jak i wierzyciel, ma prawo do informacji o jego stanie. Jest to prawo dłużnika (również wierzyciela) do informacji od komornika. Takie zapytanie w formie wniosku należy złożyć do komornika prowadzącego daną sprawę. Co zrobić kiedy nie masz pojęcia, który komornik zajmuje się Twoją sprawą? Złożenie takiego pisma jest darmowe, a postępowaniem egzekucyjnym zajmują się najczęściej dłużnicy rejonowi, których wykaz bez problemu znajdziesz w Internecie.
Jeśli natomiast w Twój rejon obsługuje większa ilość komorników, to możesz złożyć pismo do każdego z nich. Taki wniosek jest bezpłatny, a organ egzekucyjny ma obowiązek udzielić Ci informacji zgodnie z prawdą. Bez wątpienia w niektórych sytuacjach znalezienie swoich długów w Internecie czy w inny sposób może nastręczać spore trudności. Warto mieć wówczas wsparcie prawnika, który podpowie gdzie zwrócić się o dokumenty i jak je najszybciej uzyskać.
We wniosku o udzielenie informacji możesz żądać, aby komornik wskazał nie tylko wysokość Twojego zadłużenia, ale także dokładnie określił, skąd wynikają te sumy. Prawo dłużnika do informacji od komornika obejmuje także możliwość żądania wydania przez organ egzekucyjny zestawienia dokonanych już wpłat i ściągniętych już środków, które zostały zaliczone na poczet zadłużenia. Dzięki temu otrzymasz jasne zestawienia, na podstawie którego bez problemu sprawdzisz, czy wszystko się zgadza.
Co powinien zawierać wniosek do komornika?
- Dane osoby składającej wniosek – imię, nazwisko, adres do korespondencji
- Datę i miejsce sporządzenia pisma
- Sygnaturę akt sprawy
- Dane kancelarii, do której kierowane jest pismo
- Informacje, których oczekujemy
Czy strony postępowania mają dostęp do akt komorniczych?
W tym przypadku obowiązuje zasada jawności, która mówi o tym, że uczestnicy postępowania mają prawo do wglądu do akt sprawy. Jest to podstawowa zasada i prawo dłużnika do informacji od komornika. Są jednak pewne ograniczenia, które wynikają z rozporządzenia Ministra Finansów, a dokładniej artykułu 26. Przyjęto w nim, że strony i uczestnicy postępowania egzekucyjnego mogą przeglądać akta komornicze, jednak tylko pod kontrolą komornika lub osoby przez niego wyznaczonej. Najczęściej taką osobą wyznaczoną jest asesor komorniczy.
Co w momencie, kiedy komornik mimo wszystko nie chce udostępnić informacji na temat toczącego się postępowania?
Powyżej przytoczyliśmy kilka artykułów, które wprost określają obowiązki komornika. Jak już wiesz, należy do nich także obowiązek udzielenia informacji na temat toczącego się postępowania jego stronom. Co jednak zrobić, jeśli pomimo jasnych przepisów prawa komornik będzie migał się od udzielenia informacji?
Każdy dłużnik będący w takiej sytuacji ma prawo do złożenia skargi na czynności komornika. Wniosek taki to uniwersalny formularz, który wystarczy uzupełnić o odpowiednie dane i złożyć do kancelarii tego komornika. Docelowo pismo to trafi do sądu rejonowego, przy którym działa dany komornik, jednak za jego pośrednictwem.
Skargę na czynności komornika można wnieść w terminie 7 dni od daty dokonania czynności, której ma ona dotyczyć o ile dłużnik był w tym momencie obecny. Jeżeli nie, to obowiązuje termin 7 dni od momentu otrzymania informacji o czynności, którą dłużnik ma zamiar zaskarżyć. Jest to termin nieprzekraczalny i oznacza to, że kiedy dłużnik nie zdąży z wniesieniem skargi, to będzie ona podlegała automatycznemu odrzuceniu, a sąd nie zajmie się jej rozpatrywaniem.
Jeżeli sąd uzna, że została ona złożona słusznie, to uwzględni skargę. Warto pamiętać także o tym, że obie strony mają prawo do złożenia zażalenia.
Na naszej stronie dostępne są różnego rodzaju wzory pism do komornika, w tym także wniosek o udzielenie informacji. Możesz pobrać je bezpłatnie i wypełnić samodzielnie lub skorzystać z pomocy prawnej. Nasza kancelaria pomaga osobom zadłużonym i na tym głównie opiera swoją działalność. Mamy więc ogromne doświadczenie w podobnych przypadkach, a na naszym koncie tysiące wygranych spraw z instytucjami finansowymi. Jednak nie rozpatrujemy tego w kategorii wyścigu liczb. Każdy przypadek rozpatrujemy osobno i podchodzimy do niego indywidualnie, gdyż wiemy że jest to czyjaś szansa na wyjście z zadłużenia i rozpoczęcie nowego życia. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć.
Chcę skorzystać z pomocy prawnika!
Nie masz siły lub czasu samodzielnie zająć się sprawą i potrzebujesz wsparcia przewodnika, który poprowadzi Cię przez zawiłe procedury prawne? W takim razie świetnie trafiłeś. Zapraszamy Cię na bezpłatną konsultację prawną, podczas której skonsultujemy Twoją dokumentację i sprawdzimy jak możemy Ci pomóc. Wystarczy, że napiszesz do nas wiadomość lub zadzwonisz.
Nasza kancelaria pracuje zdalnie, więc jesteśmy w stanie pomóc Ci niezależnie od tego w jakiej części kraju mieszkasz. Konsultujemy także sprawy rodaków, którzy aktualnie przebywają za granicą, jednak chcą uporządkować swoje stare historie.
Zatrzymaj egzekucję i anuluj dług!
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (441)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (106)
Bardzo dobrze że piszecie o tym jak sobie radzić z komornikiem.Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
Witam Państwa Co zrobić w sytuacji zadłużenia na ponad 100 tysięcy Spłacam komornika od kilku lat i końca nie widać Za upadłość trzeba zapłacić a przy najniższej krajowej to niemożliwe posiadam kilka spraw i nie pamiętam wszystkich zadłużeń jakie mam Jak mógłbym się uratować bo przez to wszystko zaczynam podupadać na zdrowiu Pozdrawiam
Dzień dobry Panie Pawle. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pan tutaj: https://klient.eurolege.pl