Kurs franka szwajcarskiego (CHF) jest szczególnie istotny dla losów tysięcy kredytobiorców frankowych oraz całego sektora bankowego. Każdy większy ruch kursu szwajcarskiej waluty w górę lub w dół staje się przedmiotem publikacji prasowych i przewidywania co do możliwych spadków lub wzrostów.

Kredyty frankowe były niezmiernie popularne w Polsce mniej więcej do połowy 2008 roku. Czyli momentu, w którym kurs franka szwajcarskiego został uwolniony przez Szwajcarski Bank Centralny (SNB). Od tego momentu o kredytach frankowych zaczęto mówić głośniej, że w zasadzie nie były to żadne kredyty, ale zakłady pomiędzy bankami a kredytobiorcami, zawarte na bardzo długi okres czasu, co do wzrostów lub spadków kursu franka szwajcarskiego.

Oczywiście, banki jako specjaliści w dziedzinie makroekonomii świetnie zdawały sobie sprawę, że tak niski kurs franka szwajcarskiego jak jeszcze w lipcu 2008 roku nie może się utrzymać i z pewnością zacznie rosnąć. Nie przeszkadzało to jednak sprzedawcom zawierać ogromnej ilości kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim. Przypomnijmy tylko, że były to kredyty indeksowane lub denominowane we franku szwajcarskim.

Prześledźmy zatem pokrótce historię franka szwajcarskiego względem polskiego złotego (CHF/PLN) oraz wskażmy prognozy kursu franka na 2023 rok.

UWAGA! Masz kredyt frankowy? Napisz do nas lub zadzwoń (530 333 130) i zobacz co możemy dla Ciebie zrobić!

Kurs franka szwajcarskiego od 2003 roku do 2023 roku. 20 lat historii. Jak to wyglądało?

Naszą analizę przyszłości zacznijmy od spojrzenia w przeszłość. Historia bardzo wiele może nam podpowiedzieć. Rozpoczniemy od 2003 roku. Na początku 2033 roku kurs franka szwajcarskiego – co zapewne dla wielu będzie sporym zaskoczeniem – wynosił niewiele ponad 2,73 zł. Oznaczało to, że za 2,73 zł mogliśmy nabyć 1 CHF. Wznoszący kurs franka do polskiej waluty trwał do czerwca 2004 roku, gdzie zaczęliśmy długi – trwający 4 lata – spadek wartości szwajcarskiej waluty względem polskiego złotego. Był to ogólnie moment w historii, w którym PLN umacniał się do innych walut krajów rozwiniętych jak chociażby dolar amerykański (USD).

Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy doszukiwać się głównie w wejściu polski do Unii Europejskiej, a więc znaczącego zwiększenia naszej siły gospodarczej. Historia umacniania się złotego dobiegła końca w sierpniu 2008 roku, gdzie w dołku za jednego szwajcarskiego franka trzeba było zapłacić zaledwie 2,04 zł.

Moment wybuchu kryzysu finansowego w Stanach Zjednoczonych wszystko zmienił. Od tego momentu kurs polskiej złotówki – również do CHF – zaczął spadać. Chociaż z pewnymi korektami, ale jednak trend był zauważalny na szerszym wykresie, co obrazuje grafika poniżej.

Prognozy kursu franka na 2023 rok
Źródło: https://www.bankier.pl/waluty/kursy-walut/nbp/CHF

Prognoza kursu franka na 2023 rok. Co przewidują analitycy?

Kryzys COVID oraz wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą zdecydowanie i bardzo negatywnie wpłynęły na postrzeganie polskiej waluty. Kursy walut rynków rozwiniętych, w tym kurs franka szwajcarskiego poszybowały znacznie w górę. We wrześniu 2022 roku przebity został psychologiczny poziom 5 zł za 1 franka szwajcarskiego! Na całe szczęście dla kredytobiorców frankowych kurs szwajcarskiej waluty spadł i ustabilizował się obecnie w okolicach 4,65-4,70 zł co i tak jest wartością wysoką.

Analitycy finansowi nie mają jednak co do zasady dobrych wieści. Wbrew zapewnieniom włodarzy oraz urzędników polskiego banku centralnego przewiduje się możliwość powrotu kursu CHF powyżej 5 zł. Oznacza to, że prognozy kursu franka na 2023 rok wskazują, że kwota 5 zł albo i więcej może być czymś normalnym i będziemy musieli to zaakceptować. Przypomnijmy tylko o ryzykach:

  • NBP komunikuje, że kończy podnoszenie stóp %, gdzie SNB (Szwajcarski Bank Centralny) dopiero delikatnie rozpoczął ten proces,
  • wojna na Ukrainie wkracza w kolejną fazę eskalacji i możliwe jest uderzenie na jej terytorium z Białorusi (możliwe, że wzdłuż polskiej granicy i nie będzie trudno o incydenty),
  • pandemia na świecie faktycznie jeszcze się nie zakończyła i stale wspomina się o możliwym scenariuszu powrotu do pewnych obostrzeń,
  • stałe zwiększanie zadłużenia kraju i wydatkowanie znacznych sum na cele konsumpcyjne, a nie na rzeczywiste inwestycje.

Wszystko to powyżej skłaniać może do snucia pesymistycznych wizji co do kursu złotego, a tym samym wzrostu kursu franka szwajcarskiego w 2023 roku do poziomów powyżej 5 zł i utrzymaniu tych poziomów przez dłuższy czas, tj. do czasu zakończenia ryzyk, o których wspomnieliśmy wyżej.

Masz kredyt frankowy? Nie czekaj i rozwiąż swój problem już teraz!

Kredytobiorcy frankowi masowo ruszyli do sądów i obecnie wygrywają niemal wszystkie procesy przeciwko bankom. Niestety, ale pozostaje jeszcze spora liczba niezdecydowanych frankowiczów, którzy nie robią nic ze swoimi zobowiązaniami frankowymi mimo przytłaczających sukcesów innych biorących kredyty we franku szwajcarskim. Jednak statystyki nie kłamią, ponad 90% frankowiczów wygrywa sprawy sądowe przeciwko bankom. Najnowsze wyroki frankowe są tego doskonałym potwierdzeniem.

Zwykle powodem jest możliwość udźwignięcia kosztów miesięcznych rat albo strach przed procesem z bankiem. Strach jest oczywiście nieuzasadniony patrząc na skalę wygrywanych przez frankowiczów spraw sądowych przeciwko bankom. Tym bardziej, że banki masowo proponują frankowiczom ugody!

Chcesz uzyskać darmową analizę swojej umowy kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich? Napisz do nas już dziś. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i zobaczymy jak możemy Ci pomóc!

Chcesz uwolnić się z pułapki kredytu frankowego?

Skontaktuj się z nami:


4.7/5 - (57 votes)

Kategorie: Kredyty frankowe

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.