Zagadnienie przedawnienia długu jest niezwykle interesujące, a jednocześnie istotne z punktu widzenia praktycznego. Postanowiliśmy przybliżyć tą instytucję prawa i wyjaśnić o co w tym chodzi. Zgodnie z przepisami przedawnienie długu (roszczenia) polega na tym, że po upływie określonego prawem czasu dłużnik może bez żadnych konsekwencji odmówić spełnienia świadczenia na rzecz wierzyciela (np. zapłaty czynszu, raty kredytu, rachunku za telefon).
Niestety wielkie firmy windykacyjne dopuszczają się manipulacji w zakresie przedawnień długów, poprzez świadome interpretowanie przepisów w sposób niezgodny z powszechnie obowiązującymi standardami oraz orzecznictwem sądowym! Jest to postępowanie nagminne, dlatego jeśli przeczytasz ten artykuł, to będziesz miał podstawową wiedzę dotyczącą przedawnienia i nie dasz się nabrać na zabiegi windykatora.
Przed 9 lipca 2018 roku zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy nie mogli liczyć na przedawnienie długu z urzędu. Od 9 lipca 2018 roku przedawnienie jest co do zasady uwzględniane przez sąd z urzędu. Oznacza to, że gdy termin przedawnienia minął, wierzyciel nie może skutecznie domagać się spłaty długu. Ten przepis odnosi się jednak jedynie do roszczeń przedsiębiorców względem konsumentów.
Warto przypomnieć, że według kodeksu cywilnego konsument to osoba fizyczna, która dokonuje z przedsiębiorcą czynności prawnej bezpośrednio niezwiązanej z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.
W teorii sąd bada, czy dług jest przedawniony i jeżeli uzna, że tak, oddala powództwo. W praktyce niestety sąd rozważając interesy stron, może mimo upływu terminu przedawnienia nie uwzględnić go. W takiej sytuacji warto skonsultować swoje problemy z prawnikiem, który podpowie, jak się zachować.
Im wcześniej zajmiesz się kwestią przedawnienia długu, tym większa szansa, że nie dojdzie do egzekucji komorniczej. Pamiętaj, że przedawnienie długu u komornika jest niemożliwe. Mimo tego, że została wszczęta egzekucja, to nadal masz szansę uchylić się od spłaty roszczeń. Inaczej sprawa wygląda w przypadku roszczeń komornika o opłatę egzekucyjną, które przedawniają się z upływem trzech lat.
Pamiętajmy, że od dnia 28 lipca 2018 zmianie uległy terminy przedawnień, o czym piszemy w dalszej części artykułu.
Od czego zacząć przy ustalaniu przedawnienia? Przede wszystkim od ustalenia daty wymagalności roszczenia. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego (art. 117), każde roszczenie o charakterze majątkowym ulega przedawnieniu. Wyjątkami są przypadki przewidziane w ustawie, do których zalicza się: roszczenia właścicieli rzeczy o zniesienie współwłasności rzeczy, roszczenia wydobywcze (windykacyjne) wynikające z prawa własności nieruchomości, roszczenie negatoryjne (o zaprzestanie naruszeń) wynikające z prawa własności nieruchomości, a także wynikające z prawa atomowego roszczenia o naprawienie szkody jądrowej na osobie.
Zastanawiasz się, jak wyliczyć termin przedawnienia długu? Otóż liczy się go każdorazowo od daty wymagalności roszczenia. Jak tę datę ustalić? W niektórych przypadkach jest to banalnie proste, np. data zapłaty wskazana na rachunku za telefon, data końcowa spłaty kredytu (pożyczki), data zapłaty czynszu za mieszkanie czy data zapłaty za czesne na studiach. Niekiedy jednak data wymagalności może być uzależniona od czynności podejmowanych przez wierzyciela, np. poprzez wypowiedzenie umowy kredytu (pożyczki) i postawienie całości zadłużenia w stan natychmiastowej wymagalności. Wówczas datą wymagalności jest dzień skutecznego wypowiedzenia umowy kredytu (pożyczki).
Pan Jan zawarł z firmą pożyczkową (tzw. chwilówką, parabankiem) umowę pożyczki, ale niestety stracił pracę i nie spłacił 3 rat. Z tego powodu firma pożyczkowa wypowiedziała umowę. Zgodnie z treścią wypowiedzenia Pan Jan miał zapłacić cały dług do dnia 4 lutego 2014 r. Z tą datą roszczenie stało się wymagalne. Zgodnie ze starymi zasadami dług uległby przedawnieniu po trzech latach od daty wymagalności, czyli dokładnie w dniu 4 lutego 2017 roku.
Jeśli znasz już termin wymagalności roszczenia, to bez żadnego problemu ustalisz termin jego przedawnienia. Jakie są najpopularniejsze terminy przedawnienia roszczeń?
Wiele osób jest zdziwionych, że kredyt również można przedawnić i to już po upływie trzech lat. Z czego wynika ten trzyletni okres? Otóż roszczenia związane z kredytem należą do zobowiązań wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej banku.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda przedawnienie kredytu, koniecznie sięgnij do naszego artykułu Przedawnienie kredytu 2020/2021. Kiedy przedawnia się kredyt bankowy?.
W dniu 9 lipca 2018 roku weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących przedawnienia roszczeń. Zapowiadano, że przepisy będą korzystne dla dłużników, jednak w zdecydowanej większości wprowadzono zmiany niekorzystne, głównie dla konsumentów.
Zgodnie z nowymi przepisami termin przedawnienia będzie przypadał zawsze na koniec roku kalendarzowego. Oznacza to, że w skrajnych przypadkach termin przedawnienia został wydłużony o prawie 1 rok!
Pani Jolanta zawarła z bankiem umowę o kredyt. Kredyt stał się wymagalny z dniem 3 stycznia 2015 roku. Zgodnie ze starymi zasadami dług uległby przedawnieniu z dniem 3 stycznia 2018 roku. Według nowych przepisów terminem przedawnienia długu byłby 31 grudnia 2018 roku. Poza tym, nowe przepisy są tak niejasne, że nastręczają dużych trudności interpretacyjnych.
Skróceniu uległ co prawda ogólny termin przedawnienia długu z 10 lat do 6 lat, ale ta zmiana działa na niekorzyść konsumentów. Ponieważ to ich roszczenia przeciwko przedsiębiorcom wynosiły 10 lat. Skrócono więc termin przedawnienia na niekorzyść konsumentów.
Wszystko dlatego, że nowelizacja wprowadziła niesamowicie groźny przepis, tj. art. 1171 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że:
W wyjątkowych przypadkach sąd może, po rozważeniu interesów stron, nie uwzględnić upływu terminu przedawnienia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi, jeżeli wymagają tego względy słuszności.
Co ta zmiana oznacza? Jeśli Ty jako konsument pozwiesz przedsiębiorcę o przedawniony dług, to sąd nie może zastosować tego przepisu. Może jednak zastosować ten przepis, jeśli to Ciebie jako konsumenta pozywa do sądu przedsiębiorca, np. bank, firma windykacyjna czy pożyczkowa! Zmiana ewidentnie na niekorzyść konsumenta…
Powyższy problem opisaliśmy szerzej w artykule dokładnie opisującym zmiany w terminach przedawnienia niekorzystne dla dłużników.
Pamiętaj, że jako dłużnik możesz zwrócić się do firmy windykacyjnej z prośbą o udostępnienie dokumentów, będących podstawą roszczeń. Może okazać się, że w praktyce ich dowody są niewystarczające, a Ty pozbędziesz się fałszywych oskarżeń. Zastanawiasz się, jak skontaktować się z tego typu firmą?
Z myślą o Tobie przygotowaliśmy gotowe wzory pism, które możesz skierować do indykatora. Znajdziesz je w artykule Pismo do firmy windykacyjnej o przedawnienie długu – Darmowy Wzór.
Należy jednak pamiętać, że w trakcie upływu terminu przedawnienia możesz przez swoją nieuwagę (albo wierzyciel poprzez swoje działania) doprowadzić do przerwania biegu przedawnienia. Jakie czynności przerywają bieg terminu przedawnienia:
W przypadku przerwania biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo. Jest to oczywiście jedynie pewne uproszczenie, bowiem jeśli sprawa zostanie skierowana przez wierzyciela do sądu albo do komornika (po uzyskaniu tytułu wykonawczego z sądu), upływ terminu przedawnienia zawiesza się na czas trwania postępowania sądowego albo egzekucyjnego, aż do czasu jego prawomocnego zakończenia.
Jeśli w sprawie wydano orzeczenie sądu stwierdzające zadłużenie wobec wierzyciela, to wówczas sprawa przedawnienia bardzo się dla dłużnika komplikuje. W takim przypadku termin przedawnienia, bez względu na to, jakiego roszczenia dotyczy, upływa dopiero po 10 latach od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Oczywiście, jeżeli w tym czasie nastąpi czynność skutkująca przerwaniem biegu przedawnienia, to wówczas termin ten ulega dalszemu przedłużeniu o kolejne 10 lat i tak dalej. Niejednokrotnie wierzyciel dysponujący sądowym tytułem wykonawczym może dochodzić zapłaty praktycznie do końca życia dłużnika. Dlatego tak ważne jest podejmowanie walki w sprawie sądowej, aby nie być więźniem własnego długu przez całe życie.
Roszczenia zasądzone orzeczeniami sądów, w tym nakazami zapłaty, przedawniały się po 10 latach. Aktualnie jest to okres 6 lat, ale mając na uwadze przepisy przejściowe, zmiana ta nie ma większego znaczenia dla konsumentów.
Przedawnienie długu bankowego, którego źródłem jest umowa kredytu albo pożyczki jest jednym z pytań najczęściej trafiających do naszej Kancelarii. Naturalną konsekwencją zawarcia bankowej umowy kredytu albo pożyczki jest to, że kredytobiorca/pożyczkobiorca zobowiązuje się do zapłaty zobowiązania wobec banku w określonych ratach, płatnych zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Należy jednak pamiętać, że co prawda zobowiązanie kredytowe/pożyczkowe względem banku jest podzielone na części, ale jest jednocześnie zobowiązaniem jednorodnym. Co to oznacza praktyce? Oznacza to tyle, że jeśli nie upłynął okres płatności ostatniej raty kredytu/pożyczki bank musi skutecznie wypowiedzieć dłużnikowi zawartą umowę. Podsumowując, roszczenie banku staje się wymagalne w dwóch sytuacjach:
Oczywiście dług Pana Adama powinien stać się przedawniony z dniem 26 stycznia 2016 roku. Powinien, o ile bieg terminu przedawnienia nie został skutecznie przez bank przerwany. Kiedy tak mogło się stać? Oto najczęstsze przyczyny przerwania biegu terminu przedawnienia:
Jeśli przerwanie biegu terminu przedawnienia nastąpiło na skutek zdarzeń innych niż orzeczenia sądu stwierdzającego obowiązek zapłaty (np. wyrok, nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym), to roszczenie po przerwaniu biegu przedawnienia biegnie na nowo i wynosi 3 lata. Jeśli przerwanie biegu przedawnienia nastąpiło na podstawie orzeczenia sądu, wówczas termin ten wydłuża się i wynosi 10 lat. Należy także pamiętać, że złożenie wniosku do komornika sądowego o egzekucję przez bank przerywa każdorazowo termin przedawnienia, który biegnie na nowo od dnia prawomocnego zakończenia egzekucji komorniczej. W praktyce dłużnik banku może do końca życia posiadać zadłużenie w banku.
Na marginesie przypominamy, że zadłużenie wynikające z tytułu debetu na rachunku bankowym przedawniania się już po 2 latach od dnia wymagalności, czyli od dnia, kiedy debet zgodnie z umową bankową miał zostać spłacony.
Jeśli dług kupiła w formie cesji wierzytelności firma windykacyjna, to najpewniej może być on przedawniony. Jeśli egzekucja była prowadzona na podstawie BTE, to względem windykatora nie nastąpiło przerwanie terminu przedawnienia. Dlatego jeśli Twój dług bankowy nabyła firma windykacyjna, a jednocześnie wcześniej bank prowadził egzekucję na podstawie BTE przeciwko Twojej osobie, to wiele wskazuje na to, że dług dawno się przedawnił i nie musisz nic płacić.
Niestety przedawnienie długu nie oznacza, że dług przestaje istnieć, że następuje jego umorzenie. Nic z tych rzeczy. Przedawnienie długu oznacza, że co prawda on istnieje, ale dłużnik może swobodnie, bez żadnych konsekwencji prawnych uchylić się od zapłaty. Roszczenie banku po przedawnieniu przekształca się w tzw. zobowiązanie naturalne, które co prawda istnieje, ale bez konieczności zapłaty ze strony dłużnika. Konkluzja z tego faktu jest taka, że dłużnik może zapłacić, ale nie musi tego robić! Ostateczne załatwienie sprawy zadłużenia zazwyczaj jest możliwe dopiero na drodze sądowej. Dlatego tak ważne jest, aby osoba zadłużona nie poddawała się, gdy zostanie pozwana o zapłatę przez bank lub firmę windykacyjną.
Pamiętaj, że przedawnienie długu nie oznacza jego umorzenia. Taki dług nadal istnieje, ale przekształca się w tzw. zobowiązanie o charakterze naturalnym. Oznacza to tyle, że co prawda dług istnieje, ale wierzyciel nie może żądać zaspokojenia tego długu w drodze przymusu państwowego. Nie może, ale jednak w pewnych wypadkach będzie mógł.
Zapowiadano wprowadzenie przepisów, że sąd miał badać zarzut przedawnienia z urzędu. Miał, ale na zapowiedziach się tylko skończyło. Wszystko pozostało po staremu. Jeśli więc zostaniesz pozwany do sądu o przedawniony dług, pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest podniesienie zarzutu przedawnienia przed sądem! Jeśli tego nie zrobisz, będziesz musiał zapłacić przedawniony dług. A jeśli tego nie zrobisz mimo prawomocnego orzeczenia sądu, przymusi Cię do tego komornik. Co więc powinieneś zrobić jako pozwany?
Jeśli dostałeś nakaz zapłaty z sądu, musisz złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty albo zarzuty od nakazu zapłaty, powołując się na przedawnienie. Jeśli o sprawie dowiedziałeś się z wezwania na rozprawę, to taki zarzut przedawnienia musisz postawić w odpowiedzi na pozew. W takiej sytuacji jedynie sąd zbada przedawnienie długu i może uznać Twoje racje.
Może, ale nie musi wobec zmian przepisów o przedawnieniu roszczeń. Aktualnie sąd może zarzutu przedawnienia podniesionego przez konsumenta wobec roszczenia przedsiębiorcy nie uwzględnić, powołując się na mityczne zasady słuszności. Sąd zrobi więc z dłużnikiem, co będzie tylko chciał!
Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.
Dzień dobry.Prosze o pomoc firma Best wysłała mi smsa że nam w ciagu 14 dni spłacić dług i numer sprawy oraz numer konta .Ten dług wydaje mi się że jest przedawniony .Jak nam postąpić ?wydzwanuaja do mnie z kilkunastu numerów.Nue mam takiej kasy nie pracuje i poważnie choruje.Pozdrawiam
Dzień dobry,
Zwracam się z uprzejmym zapytaniem ws. wezwania przedegzekucyjnego do zapłaty ZTM.
Nakaz zapłaty wydany został w 2013 r.
Nie przypominam sobie abym otrzymała jakąkolwiek korespondencję z Sądu w ww. sprawie.
Mieszkam pod innym adresem niż mam zameldowanie. Ewentualną korespondencję mogła wówczas odebrać rodzina.
Co w takiej sytuacji mogę zrobić aby uniknąć zapłaty dochodzonej należności?
Dopiero teraz dostaję wezwanie do zapłaty – przedegzekucyjne.
Przypominam sobie ponadto, iż w owym czasie miało zdarzenie zagubienia przeze mnie dowodu osobistego i kwestia wyrabiania nowego dokumentu tożsamości.
Będę wdzięczna za podpowiedź.
Pozdrawiam
Szanowni Państwo,
proszę o informację czy moja sprawa jest do uratowania. 1/Dostałem od komornika informację o egzekucji za jakieś zadłużenia z 2011 r. i nikt nie potrafi wyjaśnić o co chodzi, ani komornik ani sądy. 2/ Od lat miałem problem ze wspólnotą mieszkaniową, która zarzucała mi jakieś zadłużenie, a moje nadpłaty /bez odsetek/ były prawie równe temu naliczanemu zadłużeniu /z odsetkami/. Sąd Rejonowy dla Krakowa Krowodrzy podczas rozprawy w 2019 r. uznał ustnie moją rację i nakazał zapłatę tylko różnicy, co zrobiłem, ale w odpisie wyroku było coś przeciwnego i muszę ponownie płacić w postaci części mojej emerytury potrącanej przez ZUS na konto komornika. Moje odwołania do sądu nie przyniosły żadnego rezultatatu. Sąd Rejonowy bez in formowania mnie skierował sprawę do Sądu Okręgowego, który utrzymał bezzasadny wyrok i jeszcze chce zapłaty za uzasadnienie, a mam potrącaną 1/3 mojej niewielkiej emerytury. Czy można coś z tym zrobić.
Dzien dobry,
Dostalem wezwanie do zaplaty za brak biletu z 2008r. Do tej pory nie dostalem zadnego zawiadomienia o jakim kolwiek postepowaniu az do dzis „wezwanie przedegzekucyjne”. Czy to zostalo juz przedawnione czy trzeba to zaplacic aby komornik nie wszedl na konto i nie byc w big .
Witam mam dług w KRD termin wymagalności 31.01.2011 (4106 dni po terminie), Data wysłania
wezwania 30.06.2016. Czy ten dług jest przedawniony? Wierzytelność z tytułu
umowy pożyczki nr ….. z dnia 2009-05-18 nabyta na podstawie umowy cesji z: dnia 2016-01-26 od Bank
Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna przez Ultimo Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz
Inwestycyjny Zamknięty
Witam. Komornik zablokował mi konto bankowe na wniosek firmy windykacyjnej na podstawie nakazu zapłaty sądu rejonoweg w Zamościu z dnia 25.11.2009r(sygn.Nc50848/08)z klauzulą wykonalności z 04.11.2009r.Czy można wstrzymać działania komornicze i czy dług jest przedawniony?
Szanowni Państwo, na zebraniu nowego zarządu wspólnoty mieszkaniowej pokazano mi zestawienie wpłat za fundusz administracyjny i remontowy z ostatnich 9 lat ( od marca 2013 roku), z którego wynika moje zadłużenie wzgłędem wspólnoty na kwotę ok. 5000 zł. Nie otrzymałam tego oficjalnie na piśmie przez wszystkie te lata, zestawienie w excelu pokazano mi na komputerze. Nie wystawiono żadnych monitów, nie ma sprawy w sądzie. Czy mogę poprosić o ocenę sytuacji? Do czego obliguje mnie prawo w tym momencie, czy można zastosować zasadę przedawnienia? Czy można wyzerować przedawniony dług, żeby nie wpływał na sytuację mieszkania przy ewentualnej sprzedaży? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dług z roku 2012 nie było rozprawy sądowej sprawa przekazywana z formy jednej do drugiej możliwe że nastąpiło przedawnienie
Mam wyrok z sądu o umorzenie sprawy za abonament telefoniczny z 2016 roku
Firma windykacyjna przegrała.
Teraz firma Obligo chce żebym zapłacił ten rachunek bo nabyła mój dług?Straszy mnie ponownie sądem czy jest to możliwe.Czy firma odkupując dług nie wie o tym że poprzednia przegrała w sądzie
Witam
Dostałam pismo od komornika w sprawie zajęcia majątku. Sądowy nakaz zapłaty został wydany w 2014 roku. Nie ma wzmianki o przerwaniu czasu przedawnienia, więc z pewnością nie miało to miejsca. Poza tym komornik nie dołączył kopii nakazu zapłaty, więc nie mam pewności nawet czy takowy istnieje.
Moje pytanie jest takie, czy ten nakaz się przedawnił? I czy mogę w tej sytuacji złożyć skargę na komornika?
Dziękuję, pozdrawiam
Dzień dobry. Otrzymałem od komornika Zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia z wniosku firmy windykacyjnej na podstawie nakazu zapłaty z Sądu z dn. 9.6.1999 r. z klauzulą wykonalności z 25.8.1999 r. Czy sprawa jest przedawniona? Jak wstrzymać egzekucję z wynagrodzenia. Dziękuję
Otrzymałem wezwanie przedegzekucyjne o następującej treści. Miasto stołeczne Warszawa ZTM wobec nieuregulowania przedmiotowych należności skierował sprawę na drogę postępowania sądowego w wyniku którego został wydany nakaz zapłaty /wyrok syg.akt I NC 4880/09 z dnia 2009-06-08 zobowiązujący do zapłaty kwoty głównej oraz odsetek i kosztów sądowych Pozew nr 2099 z dnia 2009-05-26 Kwota zadłużenia na dzień 2022-03-03 wynosi 450 zł. Proszę o uregulowanie w ciągu 7 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma. Minęło prawie 13 lat nigdy nie otrzymałem żadnego powiadomienia. Nawet nie pamiętam takiej sytuacji. Co mogę zrobić w takiej sytuacji. Wyczytałem że przedawnienie za jazdę beż ważnego biletu wynosi 1 rok. Minęło 12.5 roku. Proszę o poradę dziękuję.
Dzień dobry
Chciał bym sprostować poprzednie zapytanie,gdyż bardzo niejasno opisałem sytuację.
Szkoda wystąpiła 25-01-2016r
Wypłata odszkodowania przez TU 24-02-2016
Wezwanie do zapłaty 15-06-2016
Korenspodnencja do TU wyjaśniająca,iż nie jestem sprawcą szkody- „zalanie” mieszkania w niższej kondygnacji z nieszczelnej złączki zamórowanej w scianie,(zaciek 20cmx20cm,wyceniony na kwotę 293 zł)
Pozew sadowy złożony przez TU 19-01-2017
Przeniesienie sprawy na niewłaściwość miejscową sądu 23-05-2017
Postanowienie o przekazaniu właściwemu sadowi 04-01-2018
Wyznaczenie rozprawy na 09-08-2018
Cofnięcie pozwu ze rzeczeniem się roszczenia przez TU 16-07-2018
W dniu 17-09-2021 zwykły list z informacją od Kancelarji windykacyjnej :
„W sprawie zadłużenia w TU Sąd wydał nakaz zapłaty w sprawie o sygn akt …..”
I TU UWAGA:sygnatura nie zgadza się z sygnaturą z pozwem przez TU,ani „pierwotnym”,ani po przekazaniu ,do sądu w związku z umiejscowieniem.
Zastanawiającym,jest też fakt,iż w w/w piśmie „należy dokonać wpłaty w terminie 3 dni,od otrzymania niniejszego wezwania na podane konto….”
Reasumując:
Pismo z sądu z niepoprawnymi danymi(której i tak de facto nie można odebrać)niepoprawną sygnaturą akt,dat itd…Nie kwalifikuje się,do próby wyłudzenia pieniedzy,można by stwierdzić nawet przedawnionego roszczenia nawet w przypadku sprzedaży wierzytelności?
Ps
Co w przypadku,kiedy przyjdzie Komornik,i będzie chciał „wyegzekwować „nakaz zapłaty od takiej kancelarji,od nie istniejącej osoby?
Dzień dobry.
Otrzymałem pismo zwykłym listem ,od kancelari zajmującej sie zapewne windykacją,z poleceniem zapłaty regresu dla towarzystwa ubezpieczeniowego(z tresci wynika,że występują w imieniu TU)
Podejrzewam,ze w/w kancelaria”próbuje „wyłudzić zapłatę regresu.Czy moje podejrzenia ,są uzasadnione ,biorąc pod uwagę następujące fakty hronologicznie:
1)TU występuje z regresem i kieruje do sądu w Warszawie pozew o zapłatę.
2)W odpowiedzi na w/w „przekierowuję”sprawę do rozpatrzenia , kwestjonując niewłaściwość miejscową.
3)Sprawa przeniesiona do rozpoznania w właściwym umiejscowieniu .
4)Sąd wyznacza termin rozprawy.
5)TU ,przed rozprawą wycofuje pozew,z zrzeczeniem się roszczeń (czyli w teori,sprawa zakończona )
Stąd moje wątpliwości,co do działania kancelarji,biorąc pod uwagę jeszcze inne aspekty:
1)List zwykły zadresowany pod adres właściwy,ale do nie właściwej osoby(nie zgadza się imię , z w/w regresu od TU)
2)Na w/w adres pismo sądowe(awizo)niestety nie odebrane,ze względu iż tam już nie zamieszkuje i upłynoł termin odbioru,co nie zmienia faktu,iż odebranie ,było by i tak niemożliwe,ze względu na niezgodne dane .
Oczywiscie ,jest to zarys sprawy,ale posiadam wszystkie dokumenty ,potwierdzające w/w fakty,stąd pytanie :
Czy istnieje przesłanka ,do zgłoszenia sprawy,do odpowiednich służb ,z podejrzeniem popełnienia próby wyłudzenia ,oraz ochrony danych osobowych?
Czy zlecając Państwu ,doprowadzenie sprawy ,do końca,moge wystąpić ,o zwrot tych koszów ,od tej kancelarji?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedż.
Witam bardzo potrzebuje waszej pomocy w sprawie zadłużenia w urzędzie skarbowym z tytułu ubezpieczeń Fundusz gwarancyjny
Dostałam wezwanie do zapłaty od T-Mobile za nieuregulowane w całości faktury z 2010 roku i z 2015 roku. Jest to pierwsze wezwanie. Kwota jest śmieszna, ale rzecz jest wk…. Dlaczego po tylu latach żądają ode mnie płatności? Mam to zapłacić. To jest ewidentnie czyjeś gapowe. Teraz trudno mi sprawdzić w banku, czy naprawdę zapłaciłam za mały rachunek. Proszę o radę.
Tekst powyzszy zawiera wiele interesujacycj informacji. Jednak kazda sprawa jest inna.
Witam.
Nie za rozumiem nowego przepisu dotyczącego przedawnienia długów.
Z 10 lat na 6 lat.
Dostałem mandat 2011-10-03, widnieje na tym klauzula wykonalności, ale nic więcej nie dostałem, żadnego komornik nie ma. Nie znam dokładnych dat kiedy postawiono klauzulę czy nakaz zapłaty, ale na pewno nie więcej niż 10lat temu
Według moich obliczeń minęło już 10 lat.
Ale te nowe przepisy, które skróciły ten okres do 6 lat od 9.07.2018roku. To ten dług mój jest przedawniony czy nie?
Czy dług przedawni się faktycznie dopiero 31.12.2024roku?
Długi są za mandaty ZTM
Dzień dobry. Moja sprawa wygląda następująco. Od jakiegoś czasu staram się o małą kwotę pożyczki, niestety w każdym banku słyszę to samo. Jestem w bazie BIG. Nikt nie udziela mi konkretnych informacji na jakiej podstawie. Pocztą również nie otrzymuje nakazów do zapłaty bo i też nie wiem za co miałabym zapłacić. Komornika również nie mam. Od paru lat nie brałam żadnego kredytu a rachunki staram się płacić w terminie. Oczywiście że zdarza się że mam opuźnienie ale staram się je w dość krótkim czasie uregulować. Gdy próbowałam kontaktu z BIK kazano mi wykupić wygenerowanie jakiegoś kodu nawet nie wiem o co chodzi i za co miałabym zapłacić skoro nikt mi nie chce udzielić odpowiedzi kiedy pytam jaki dług.
Z Wyrazami Szacunku Agnieszka Merzowicz
Witam serdecznie,
Starając się o leasing dowiedziałem się, że mam zadłużenie w jednej sieci komórkowej na 6000 zł. Okazało się, że dawno temu jak brałem telefon dla brata – on nie spłacał należności. Data wysłania wezwania do zapłaty w raporcie KRD widnieje 07-2016 rok… nawet nie miałem o tym pojęcia, gdyż wezwania musiały iść na adres korespondencyjny, gdzie była zbiorcza skrzynka i nikt jej nie sprawdzał… Oczywiście, zapłacę należność jeżeli trzeba, ale trafiłem na ten artykuł więc mam pytanie – czy jeżeli minęło ponad 5 lat od tej sprawy to nie ma jakichś przesłanek aby móc ten dług umorzyć bądź częściowo umorzyć w momencie, gdy nawet o tym zadłużeniu i postępowaniu nie miałem pojęcia?
Pozdrawiam serdecznie,
Witam,moja sprawa wygląda następująco:
W dniu 14 .11.2022 roku poszłam do banku zlikwidować fundusz inwestycyjny,pani poinformowała mnie,że mam blokadę komorniczą z 2013 roku.Od 2017 mieszkam w innym mieście i nie miałam żadnych informacji o tej blokadzie.Teraz komornik zabrał mi pieniądze, które wpłynęły z likwidacji funduszu,czy miał do tego prawo?
Dzień Dobry,
Otrzymałem informację o zajęciu komorniczym za składkę OC z 2012 roku. Proszę o pomoc w sprawie. Jaki jest koszt Państwa wsparcia prawnego?
Pozdrawiam,
Grzegorz Nowicki
Witam. Dostałem od komornika informacje o zajęciu wynagrodzenia za orzeczenie sądu z 2009r . Dodam że nie rozumiem czemu znów mam jakieś zadłużenie.
Pozdrawiam.
Komornik zajął oszczędności w banku po 9 latach od sprawy sadowej, nie wiem co zrobić, chodzi o mojego partnera mieszkającego w Holandii
Zostaw komentarz