Wbrew pozorom, temat ten wcale nie jest prosty i oczywisty. Przedawnienie faktur to ogólnie zbiorcze nazewnictwo, które trzeba rozpatrywać w szerszym kontekście – także tym rachunkowym. Oczywiście, istnieją przepisy prawa, które regulują większość kwestii, jednak wciąż wiele zależy od indywidualnej interpretacji konkretnego przypadku, a w szczególności główną rolę odgrywa tutaj źródło pochodzenia roszczenia stwierdzonego w fakturze.
Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.
Wbrew pozorom, często to właśnie szczegóły decydują o tym, czy dane roszczenie powinno zostać uznane za przedawnione czy też nie. Jeśli więc posiadasz przedawnioną fakturę i nie do końca wiesz, czy masz obowiązek ją spłacić, skontaktuj się z doświadczonym prawnikiem, który dokładnie przeanalizuje Twoją sprawę i oceni indywidualnie Twój przypadek.
Czym się różni przeterminowanie od przedawnienia?
Przede wszystkim warto podkreślić, że przeterminowana faktura to nie to samo, co przedawnione roszczenie, choć oba te terminy są ze sobą ściśle powiązane. Przeterminowana faktura, z którą przedsiębiorca nic nie zrobi, może stać się przedawnionym roszczeniem. Co nie oznacza, że roszczenie to wygasa. Jak najbardziej można dochodzić wtedy jego spłaty.
Przeterminowana faktura – co to oznacza?
Przeterminowana faktura, to potoczne określenie. Używa się go wobec faktur, których termin płatności minął. Jest to równoznaczne z tym, że jeśli na dokumencie wpisany był 14 dniowy termin płatności, liczony od daty dostarczenia dokumentu, to po upływie tego terminu, faktura jest przeterminowana. Długów z przeterminowanych faktur można dochodzić. Warto zacząć od samodzielnego działania, a ostatecznością może okazać się droga sądowa.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną
Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.
Kiedy mówimy o przedawnionym roszczeniu?
Zupełnie innym terminem jest przedawnione roszczenie. Jest to roszczenie, od którego dłużnik może się uchylić, gdyż termin na jego dochodzenie już minął. Dlatego tak ważne jest pilnowanie terminów przedawnienia, które ustalone zostały w przepisach prawa. Jest to termin regulowany przez Kodeks Cywilny, a dokładniej artykuł 117.
W większości przypadków, termin przedawnienia roszczeń majątkowych wynosi 6 lat. Inaczej sprawa wygląda w przypadku roszczeń o świadczenia okresowe, czy te związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (często stwierdzanych fakturami VAT) – wtedy termin przedawnienia wynosi 3 lata. Natomiast roszczenia wynikające z umowy o dzieło czy umowy zlecenie przedawniają się już po 2 latach. Najkrótszy okres przedawnienia w tym zestawieniu mają roszczenia z tytułu umowy przewozu, umowy spedycji czy umowy przedwstępnej sprzedaży. Przedawniają się one już po roku.
Terminy te nie mogą być skracane czy też przedłużane przez czynność prawną, co oznacza, że nie ma możliwości indywidualnego modyfikowania terminów za pomocą umowy.
Niezależnie od daty wystawienia faktury czy daty obowiązującej na umowie, przedawnienie zawsze przypada na ostatni dzień roku, chyba że termin jest krótszy niż dwa lata.
Czy można odzyskać środki z przedawnionych faktur?
Przede wszystkim, sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku kiedy odbiorcą faktury jest konsument, a inaczej kiedy jest nim firma. Artykuł 117 Kodeksu Cywilnego stanowi, że po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi.
Oznacza to, że jeśli nawet firma windykacyjna zgłosi tego typu sprawę do sądu, to jest ona w pierwszej kolejności badana pod kątem przedawnienia. Jeśli sąd stwierdzi przedawnienie, oddala powództwo.
Czy w takim razie przedsiębiorca nie może skutecznie uwolnić się od obowiązku spełnienia przedawnionego świadczenia? Może, jednak sąd uwzględnia je nie z urzędu, a na zarzut pozwanego. Jeśli więc dłużnik zapomni o upływie terminu przedawnienia faktury lub nie zgłosi tego zarzutu podczas rozprawy, to teoretycznie pomimo przedawnienia wierzyciel będzie mógł odzyskać pieniądze z przedawnionej faktury.
Kiedy następuje zawieszenie lub przerwanie biegu przedawnienia?
Istnieją sytuacje, które przerywają lub zawieszają bieg przedawnienia. Co to oznacza? W przypadku przerwania, termin liczony jest od nowa, natomiast zawieszenie oznacza jedynie czasowe wstrzymanie, po którym jest on kontynuowany, a nie liczony od nowa.
Zawieszenie następuje jedynie w wyjątkowych sytuacjach, które najczęściej mają związek z działaniem siły wyższej.
Możliwe przyczyny przerwania biegu przedawnienia zostały określone w artykule 123 Kodeksy Cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, dotyczy to:
- Każdej sytuacji przed sądem czy innym organem powołanym do rozpoznawania spraw
- Uznania długu (roszczenia) przez dłużnika
- Wszczęcia mediacji
Oznacza to, że przerwanie biegu przedawnienia następuje tylko wtedy, kiedy wierzyciel dokona czynności przed sądem. Wezwanie do zapłaty nie jest więc skuteczną metodą na przerwanie biegu przedawnienia.
Czasami sąd może podjąć inną decyzję
Choć przepisy jasno określają terminy przedawnienia, to sąd dostał prawo do nie uwzględnienia ich w wyjątkowych przypadkach, jeśli przemawiają za tym względu słuszności. No dobrze, ale co to tak w sumie oznacza? W niektórych sytuacjach, sąd może podejść do sprawy indywidualnie i sprawdzić czy niedotrzymanie terminu przedawnienia nie wynika przypadkiem z celowego działania dłużnika. Sąd może wziąć pod uwagę to, czy dłużnik utrudniał kontakt lub stosował inne działania prowadzące do uniknięcia zapłaty.
Pilnowanie terminów to podstawa
Zarówno wierzyciel jak i dłużnik, powinni pilnować terminów faktur. Przedawnienie jest podstawą do ich nieopłacenia, całkowicie zgodnie z prawem. Jeśli więc firma prowadzi przeciwko Tobie postępowanie windykacyjne, dokładnie sprawdź, czy ma ku temu podstawy. Choć przepisy prawa stoją w tej kwestii po stronie dłużnika, to może okazać się, że pomimo tego firma będzie liczyła na Twoją niewiedzę.
Skontaktuj się z nami – pomożemy!
Głównym działaniem naszej kancelarii, jest pomoc osobom zadłużonym. Z naszą pomocą wyjdziesz z trudności finansowych i zaczniesz spokojne życie. Na naszym koncie znajduje się kilka tysięcy wygranych spraw przeciwko instytucjom finansowym. Pamiętaj, że nie zawsze nakaz zapłaty z sądu oznacza przegraną walkę. Właściwie nigdy tak nie jest.
Jeśli jesteś w takiej sytuacji lub posiadasz inny problem i nie do końca wiesz jak działać, skontaktuj się z nami. Pierwsza analiza jest zawsze darmowa. Podpowiemy Ci, co można zrobić w Twojej sprawie, na podstawie dostarczonych dokumentów. Co zrobisz dalej, zależy tylko do Ciebie. To całkowicie niezobowiązująca analiza.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (441)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (106)