Wziąłeś kredyt na mieszkanie? Pożyczkę na nowa pralkę, lodówkę, samochód albo wakacje? Nie zawsze musisz spłacać zaciągnięte zobowiązania. Istniejąca w przepisach prawa instytucja przedawnienia daje duże możliwości uniknięcia obowiązku zapłaty.
O przedawnieniu powiedziano praktycznie już wszystko. Mało kto jednak wie, co to takiego jest? Przedawnienie to nic innego jak specyficzna instytucja prawa, w której na skutek ustalonego w przepisach upływu czasu od dnia wymagalności świadczenia, dług nie może być przymusowo dochodzony i można się od niego uwolnić.
W prawie istnieje wiele terminów przedawnienia, dlatego ich znajomość będzie niezmiernie ważna w walce z windykatorem. Najczęściej spotkanymi terminami przedawnienia są te 3-letnie, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (np. roszczenia banków, roszczenia SKOK-ów, czy firm pożyczkowych). Okres ten dotyczy również przedawnienia roszczeń o świadczenia wymagalne okresowo (np. czynsz najmu, dzierżawy). Istotnym odstępstwem od reguły jest np. przedawnienie roszczeń sprzedawców, którzy dokonują sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wówczas termin przedawnienia to tylko 2 lata. Jeszcze krótszy okres przedawnienia przewidział ustawodawca dla roszczeń z tytułu przewozu, które wynoszą zaledwie 1 rok.
W przypadku kredytów i pożyczek okres przedawnienia wynosił będzie 3 lata, przy czym różne będą momenty, od których należy liczyć termin przedawnienia. Jeśli kredyt albo pożyczka nie zostały postawione w stan natychmiastowej wymagalności, to wówczas każda z rat przedawnia się w innym terminie, licząc od dnia planowego terminu płatności. W przypadku postawienia kredytu albo pożyczki w stan natychmiastowej wymagalności, wówczas termin przedawnienia, dla kwot niezapłaconych, wynosić będzie 3 lata od daty żądania zwrotu długu.
Tematyka przedawnień jest szalenie ciekawa, stąd też firmy windykacyjne boją się świadomości prawnej obywateli. Warto więc podnosić rękawicę i walczyć, tym bardziej, że w procesie łatwiej być po stronie pozwanej niż powodowej.
Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.
Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:
Dzień dobry. Z dnia na dzień, odezwała się do mnie firma próbują ściągnąć dług, nie wiadomo skąd i za co. Poprosiłam o dokumentacje, podesłali tylko umowę pożyczki z 2013 roku, poprosiłam również o cesje wierzytelności i inne dokumenty. Nie odpowiedzieli, wysyłają tylko ponaglenia o zapłacie.
Przyszło mi wezwanie do zapłaty za zadłużenie wobec urzędu miasta za wywóz nieczystości stałych za 2016-2019 dom należał do mamy i ja tam mieszkalem po śmierci taty w 2015 przepisałem umowy na siebie bo mama miała 88 lat w 2019 dom został sprzedany i podzielone wg spadku
Zostaw komentarz