Z pojęciem odsetek możesz się spotkać przy okazji zawierania umowy kredytowej czy innej, m.in. dotyczącej współpracy z jakimś przedsiębiorstwem. Stanowią one wynagrodzenie za korzystanie z cudzego kapitału. Firmy naliczają je również za opóźnienie – kiedy kontrahent nie zapłaci na czas. Jak przebiega windykacja zaległych odsetek? Kiedy w ogóle można żądać ich od dłużnika? W końcu czy firma windykacyjna może naliczać odsetki? Z tymi oraz innymi powiązanymi pytaniami postaramy się uporać w poniższym materiale. Zapraszamy.

Odsetki ustawowe za opóźnienie a antywindykacja

Zgodnie z polskim prawem wyróżnia się odsetki ustawowe oraz umowne. Z art. 481 Kodeksu cywilnego dowiesz się, że jeśli dłużnik spóźnia się z zapłatą, to wówczas wierzyciel ma prawo ubiegać się o odsetki za czas zwłoki. W przypadku gdy stopa tych odsetek nie została ustalona w umowie, to należy naliczyć odsetki ustawowe za opóźnienie, których wysokość to obecnie suma równowartości stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktów procentowych.

W przepisach znajdziesz również informację o tym, ile mogą wynosić tzw. maksymalne odsetki za opóźnienie – nie mogą one być wyższe niż dwukrotność odsetek ustawowych. Nie mają tutaj znaczenia ustalenia umowne – niezależnie od tego, jakie odsetki zostaną określone w umowie, to i tak mogą być naliczone wyłącznie te maksymalne.

Odsetki pełnią kilka funkcji, ale przede wszystkim – odszkodowawczą. Stanowią one odszkodowanie dla wierzyciela z tego tytułu, że nie otrzymał on pieniędzy w ustalonym terminie. Odsetki służą też dyscyplinowaniu klienta do zapłaty na czas.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Co powinieneś zrobić wówczas, gdy zostaną Ci naliczone odsetki ustawowe za opóźnienie i otrzymasz wezwanie do ich zapłaty? To jeszcze nie oznacza, że będziesz musiał ponieść ten koszt. W takich przypadkach przede wszystkim zorientuj się, czy aby na pewno żądania kontrahenta są zgodne z prawem. Do oceny tej i innych kwestii potrzebujesz pomocy doświadczonego prawnika.

Czy firma windykacyjna może naliczać odsetki?

Jeśli Twój dług kupiła firma windykacyjna to stałą się jego właścicielem. Oczywiście tak wygląda teoria, ponieważ sam fakt twierdzenia firmy windykacyjnej o zakupie wierzytelności to jedno. Druga sprawa czy faktycznie doszło do ważnej sprzedaży wierzytelności. Tutaj jest już różnie i w naszej Kancelarii EUROLEGE wielokrotnie udowadnialiśmy to przed sądami w całej Polsce.

Przechodząc jednak do odpowiedzi na postawione wyżej pytanie. TAK, firma windykacyjna może naliczać odsetki od zakupionej wierzytelności.

Odsetki za opóźnienie – jak możemy Ci pomóc?

Rozpoczęcie windykacji zaległych odsetek nie jest jednoznaczne z tym, że będziesz musiał je zapłacić. Nie ma sytuacji bez wyjścia, ale to możemy ocenić dopiero po zapoznaniu się ze sprawą. Przede wszystkim nie podejmuj takiego ryzyka i nie próbuj zaradzić kłopotom sam. Wygraliśmy ponad 80 proc. spraw, które prowadziliśmy i mamy świadomość, że wystarczy jeden błąd, abyś przegrał, nie korzystając z pomocy odpowiednich specjalistów.

Co możemy dla Ciebie zrobić? Przede wszystkim bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sytuację. Sprawdzimy, czy odsetki za opóźnienie mają jakiekolwiek podstawy i czy zostały naliczone zgodnie z prawem. Przygotujemy sprzeciw od nakazu zapłaty lub ewentualnie – odpowiedź na pozew. Jeżeli rozpoczęło się postępowanie komornicze, możemy zatrzymać egzekucję i przywrócić sprawę do ponownego rozpoznania.

W praktyce to, czy zapłacisz odsetki ustawowe za opóźnienie, zależy od konkretnego przypadku. Nasz ekspert od spraw oddłużeniowych będzie Cię reprezentować w postępowaniu aż do jego zakończenia. Niemal zawsze istnieje jakieś rozwiązanie – musisz jednak oddać sprawę w ręce specjalistów.

Skontaktuj się z nami już dziś. Zadzwoń, napisz lub wyślij zgłoszenie. Nasz konsultant oddzwoni do ciebie:

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie na stronie: www.eurolege.pl/zgloszenie/


4.8/5 - (48 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Agnieszka pisze:

Firma windykacyjna naliczyła prawie 300 zł za dwa miesiące opóźnienia w spłacie kwota 1700 rata wynosiła 450 zł wzrosła kwota do spłaty do 1987 czy to jest legalne

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Agnieszko. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl

Krzysztof pisze:

Czy firma windykacyjna może naliczać 9,20 PLN od kwoty 150zł za każdy dzień zwłoki ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Krzysztofie. Zasadniczo taka wartość odsetek nie jest dopuszczalna. Nie mamy jednak odpowiedniej ilości informacji, aby ustalić z jakiego powodu doliczane są tak znaczące kwoty licząc w ujęciu procentowym.

Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pan tutaj: https://klient.eurolege.pl