Osoby, które posiadają zadłużenie windykowane przez komornika i starają się je regularnie spłacać, często mają problem z dojściem do tego, ile tak naprawdę długu zostało im jeszcze do spłacenia. Nic dziwnego, często do kosztów doliczane są dodatkowe opłaty, odsetki czy inne koszty dodatkowe. Finalnie, bez regularnego monitorowania sprawy, nie są w stanie określić czy komornik pobiera realne zadłużenie czy zapomniał o sprawie, a zajęcie to kwestia automatyki. Sprawdź, jak możesz wnieść wniosek do komornika o rozliczenie wpłat i kiedy warto taki wniosek złożyć.

UWAGA! Masz komornika? Być może jeszcze nie wszystko stracone! Zajmujemy się blokowaniem egzekucji komorniczych i odzyskiwaniem środków zabranych przez komornika. Nawet wiele lat wstecz. W niektórych sprawach istnieje szansa na skuteczne działanie. Chcesz dowiedzieć się więcej i uzyskać bezpłatną analizę swojej sprawy? Napisz do nas lub zadzwoń (530 333 130). Nasi konsultanci wytłumaczą Ci co musisz zrobić i jakie informacje ustalić, a prawnicy pomogą w zablokowaniu działań egzekucyjnych.

Wezwanie komornika do rozliczenia egzekucji komorniczej

Zacznijmy od tego, że uzyskanie dostępu do rozliczenia wpłat, to Twoje prawo. Komornik jest zobowiązany udzielić Ci informacji, o ile złożysz odpowiedni wniosek. Nie ma sensu telefonowanie do kancelarii komorniczej. W większości przypadków prośba złożona w ten sposób nie zostaje spełniona. K

onieczne jest wysłanie zapytania w formie formalnej, na piśmie. Będzie to stanowiło podstawę, do dochodzenia swoich praw w przypadku, kiedy prośba nie zostanie spełniona. Zgodnie z art. 763 k.p.c. komornik zobowiązany jest do udzielenia wyjaśnień o stanie sprawy na żądanie strony.

Tak naprawdę przygotowanie takiego zestawienia przez komornika, sprowadza się do wygenerowania odpowiedniego dokumentu z systemu. Każdy komornik używa do rozliczeń systemu komputerowego, w którym uwzględnia wszystkie wpłaty dłużnika z podziałem na spłacone koszty egzekucyjne, należności główne i poboczne, a także wpłaty przekazane bezpośrednio na spłatę zadłużenia. Na bieżąco może więc określić, jaka suma pozostała do spłaty.

Warto wiedzieć, że stan Twojego zadłużenia najczęściej znajduje się w każdym piśmie, kierowanym do Ciebie od komornika.

Co powinno znaleźć się we wniosku do komornika?

Wniosek o wskazanie wysokości zadłużenia możesz napisać samodzielnie lub skorzystać z gotowego wzoru. Tak naprawdę jest to bardzo proste pismo. Musisz jedynie pamiętać, o zawarciu w nim kilku ważnych kwestii formalnych. We wniosku musisz wskazać:

  • Dane wierzyciela
  • Dane dłużnika
  • Sygnaturę sprawy
  • Dane komornika, do którego kierowany jest wniosek
  • Podpis
DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

We wniosku, wystarczy że napiszesz prośbę o podanie stanu zadłużenia, nie musisz podawać żadnego powodu czy dodatkowo motywować swojej prośby. Komornik zobowiązany jest do udzielenia Ci takiej informacji.

Wniosek o udzielenie informacji przez komornika o rozliczenie wpłat jest wolny od opłat.

Komornik powinien odpowiedzieć na wniosek w normalnym toku czynności. Oznacza to, że odpowiedź powinieneś dostać w ciągu około 14 dni. Przedłużanie tego czasu jest podstawą do stwierdzenia, że komornik ignoruje Twoje pismo i celowo nie udziela odpowiedzi. Co w takiej sytuacji zrobić? O tym już za chwilę.

Forma złożenia wniosku do komornika

Po przygotowaniu wniosku, musisz go dostarczyć do komornika. Najpewniejsze jest wysłanie listu poleconego z potwierdzeniem odbioru. Taka forma to także dowód dla Ciebie i zabezpieczenie, na wypadek gdyby komornik nie udzielił Ci należnych informacji. Możesz także złożyć takie pismo osobiście w kancelarii. Niektórzy akceptują także skany dokumentów wysłane za pośrednictwem wiadomości e-mail.

Komornik nie udzielił mi odpowiedzi, co mogę zrobić?

Odpowiednio złożone pismo do komornika będące wnioskiem o rozliczenie wpłat powinno stanowić gwarancję uzyskania informacji. Wysokość zadłużenia jest bowiem jawna i komornik nie może zatajać tej informacji. Stosowanie takich praktyk jest podstawą do złożenia skargi na czynności komornika, a ściślej w tym przypadku skargi na bezczynność.

Dodatkowo możesz także poinformować o tym fakcie organ nadzorujący komornika, Jest nim Prezes Sądu Rejonowego, przy którym działa. Możesz także wysłać pismo z informacją o zwłoce do Krajowej Izby Komorniczej.

Oczywiście warto w pierwszej kolejności spróbować rozwiązać sprawę w sposób polubowny, jednak w praktyce często okazuje się, że współpraca z komornikiem bywa trudna.

Skarga na czynności komornika

Skarga na czynności komornika to oficjalne pismo, którego wzór bez problemu znajdziesz w Internecie. Konieczne jest podanie jedynie podstawowych danych dotyczących sprawy i podpisanie go. Opłata za złożenie takiej skargi wynosi obecnie 50 złotych. Musisz ją uiścić w kasie sądu rejonowego, w momencie składania dokumentu lub za pomocą przelewu. W wyjątkowych sytuacjach możesz także złożyć wniosek o zwolnienie z opłaty. Podstawą do zwolnienia może być zła sytuacja finansowa.

Kancelaria Eurolege – pomoc w antywindykacji

Dlaczego nasza kancelaria? Na naszą korzyść przemawia doświadczenie. Na rynku usług antywindykacyjnych działamy od lat, a na swoim koncie mamy ponad kilka tysięcy wygranych procesów. Działamy na terenie całego kraju i wiemy, że w tego typu sprawach ważna jest szybkość działania.

Dbamy także o dostępność naszych usług, dlatego wstępna analiza sprawy jest całkowicie darmowa. Jest to całkowicie niezobowiązujące, ale jeśli zdecydujesz się z nami współpracować, obiecujemy, że zadbamy o Twoje sprawy. Skontaktuj się z nami i pozwól sobie pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.7/5 - (56 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.