Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która dysponuje bazą danych wszystkich klientów korzystających z usług bankowych w Polsce, a także niektórych firm pożyczkowych. To właśnie do BIK firmy zwracają się w celu ustalenia wiarygodności finansowej klienta. Negatywne informacje w BIK potrafią zniweczyć plany kredytowe i spowodować, że wniosek kredytowy czy pożyczkowy zostanie odrzucony. Czy kredytobiorcy mogą wpłynąć na zamieszczone o nich informacje?
Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.
BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej
BIK jest administratorem danych podmiotów, które zaciągają zobowiązania w bankach, a także niektórych pozostałych instytucjach finansowych. Niezależnie od tego, w jakim banku weźmiesz kredyt, informacja o nim pojawi się na Twoim koncie w Biurze Informacji Kredytowej. Co więcej, kolejne banki, w których będziesz chciał zaciągnąć zobowiązanie, skontaktują się z BIK, aby sprawdzić, jak wygląda Twoja sytuacja finansowa i na tej podstawie ocenią Twoją zdolność kredytową.
Znajduje się tam także informacja o tym, czy dotychczasowe raty spłacasz w terminie, a dane aktualizowane są automatycznie z około tygodniowym opóźnieniem. Oznacza to, że o ewentualnych opóźnieniach w spłacie instytucje finansowe wiedzą praktycznie od razu, co automatycznie zmniejsza Twoją wiarygodność kredytową. Kwestia przekazywania tych danych, a także ich umieszczania i przechowywania regulowana jest przez Prawo Bankowe.
Jak długo dane dotyczące kredytobiorców przechowywane są w BIK?
To jak długo przechowywane są informacje o danym kredytobiorcy zależy przede wszystkim od tego, czy terminowo i bez opóźnień spłacał on swoje zobowiązanie. Jeżeli tak, to teoretycznie widnieją one jedynie w czasie spłacania, chyba że dany kredytobiorca wyraził zgodę na to, aby jego dane były przetwarzane także po zakończeniu umowy. Wtedy informacje będą widoczne dla banków także po spłacie kredytu lub pożyczki. Pozytywna historia kredytowa to cenny element, który wpływa na zdolność kredytową, więc takie wpisy jak najbardziej warto zachować.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną
Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.
Najbardziej na usunięciu wpisów znajdujących się w BIK zależy kredytobiorcom, którzy nie spłacali zobowiązań terminowo. Dla nich jednak nie mamy tak dobrych informacji. Według prawa, jeśli opóźnienie przekroczy 60 dni i jednocześnie minęło kolejnych 30 dni od momentu wysłania informacji przez bank, SKOK lub firmę pożyczkową o zamiarze przetwarzania danych, to mogą być one przetwarzane przez 5 lat i nie jest do tego potrzebna zgoda klienta. W dalszej części artykułu opiszemy jak wygląda wykreślenie z BIK po spłacie kredytu.
Jakie dane można usunąć z BIK?
Biuro Informacji Kredytowej przewiduje trzy sytuacje, w których można usunąć wpisy znajdujące się w rejestrze.
Przede wszystkim wpis w BIK może zostać usunięty na skutek cofnięcia zgody na przetwarzanie danych przez kredytodawcę. Dotyczy to tylko tych kredytów, które były spłacane w terminie lub opóźnienie w ich spłacie wynosiło mniej niż 60 dni. Terminowa i niezakłócona spłata kredytu jest najlepszą podstawą do bezproblemowego wykreślenia z BIK. Zgoda na przetwarzanie danych może zostać cofnięta w dowolnym czasie bez podawania konkretnego powodu.
Najczęściej wpisy te usuwane są kiedy kredytobiorca podczas spłaty kredytu miał niewielkie opóźnienie i nie chce, aby ta informacja była widoczna dla pozostałych banków i instytucji pożyczkowych, gdyż może negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową. Kredytobiorcy, którzy nie spłacali swoich zobowiązań terminowo, także mogą wnioskować o usunięcie informacji z bazy danych, jednak dopiero po 5 latach.
Ostatni przypadek dotyczy osób, które wykryją, że dane zawarte w BIK są nieprawdziwe lub nieaktualne. Jest to dość rzadka sytuacja i najczęściej wynika z pomyłki. Tutaj jednak warto pamiętać o tym, że BIK jest jedynie administratorem danych, a więc przekazuje dalej informacje, które otrzyma od instytucji finansowej. Nie ma także możliwości ich samodzielnego modyfikowania.
Oznacza to, że jeżeli wykryjesz, że do Twojego konta przypisane są nieprawdziwe lub nieaktualne dane, to o ich usunięcie musisz wnioskować do banku czy firmy pożyczkowej, w której zaciągałeś zobowiązanie. Jeżeli instytucja ta uzna Twój wniosek za zasadny, to przekaże tą informację do BIK.
Wykreślenie danych z BIK po spłacie kredytu – czy warto?
Jak już wiesz, usunięcie danych z BIK (czyszczenie BIK) po spłacie kredytu jest możliwe. Jeżeli spłacałeś kredyt terminowo lub opóźnienie w jego spłacie nie przekroczyło 60 dni, to wystarczy, że wyślesz pismo z informacją o cofnięciu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Niektórzy kredytobiorcy decydują się na usunięcie informacji wraz z zamknięciem umowy i takie rozwiązanie także jest możliwe. Tylko czy to się tak naprawdę opłaca?
Usuwając wpis z BIK, usuwasz także swoją historię kredytową. Oznacza to, że jeżeli będziesz starał się o nowy kredyt, to bank nie będzie miał dostępu do potwierdzenia, że jesteś klientem regularnie opłacającym swoje zobowiązania. Pozytywne dane we wpisie mogą realnie przyspieszyć decyzję kredytową, szczególnie jeżeli mowa tutaj o kredycie hipotecznym lub gotówkowym na większą kwotę. Nawet jeśli obecnie nie planujesz zaciągać żadnego zobowiązania, to może przydać Ci się to w przyszłości. Potwierdzenie, że jesteś rzetelnym klientem jest więc istotne i nie warto usuwać takiego wpisu z BIK.
Chcę wyczyścić swój BIK. Jak to zrobić?
Zacznij od sprawdzenia, jakie dane figurują na przypisanym do Ciebie koncie BIK. W tym celu możesz pobrać raport bezpośrednio ze strony Biura Informacji Kredytowej. W ten sposób sprawdzisz, czy wszystkie informacje i dane są prawidłowe i czy wpis nie zawiera błędów. Jeżeli uznasz, że istnieją przesłanki co do tego, żeby usunąć widniejące w BIK dane, to musisz złożyć wniosek reklamacyjny do instytucji finansowej, która dokonała danego wpisu. Instytucja finansowa ma 30 dni na rozpatrzenie takiego wniosku, a jeżeli w tym czasie nie otrzymasz odpowiedzi, to możesz uznać reklamację za pozytywnie rozpatrzoną. Wtedy możesz przesłać wniosek do BIK.
Co powinien zawierać wniosek o wykreślenie z BIK?
Zacznijmy od tego, że nie ma jednego określonego wzoru wniosku o wykreślenie z BIK po spłacie kredytu. Należy więc zawrzeć w nim wszystkie niezbędne informacje, które będą pomocne w identyfikacji tej reklamacji. Poza danymi osobowymi kredytobiorcy, powinny więc znaleźć się tam informacje dotyczące kredytu lub pożyczki. Następnie należy napisać argumentację, która jest podstawą do usunięcia wpisu.
Tak przygotowany wniosek o wykreślenie z BIK po spłacie kredytu należy przesłać listem poleconym lub złożyć osobiście w placówce banku lub instytucji pożyczkowej. W niektórych przypadkach możliwe jest także złożenie reklamacji za pomocą bankowości elektronicznej.
Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się do Eurolege.
Choć kwestie błędów to sporadyczne przypadki, to zdarza się także tak, że pod Twoim nazwiskiem może widnieć negatywny wpis, zupełnie nie z Twojej winy. Wykreślenie takiego wpisu wiąże się z koniecznością dopełnienia różnego rodzaju formalności i wyjaśnienia nieprawidłowych danych. Można z tym jednak walczyć i to skutecznie.
My, jako kancelaria pomagamy w różnego rodzaju sprawach dotyczących instytucji bankowych i doskonale znamy się na tym, co robimy. Stawiamy na łatwą i przystępną komunikację. Pracujemy zdalnie, dlatego jesteśmy w stanie pomóc wszystkim, bez względu na ich miejsce zamieszkania. To świetne rozwiązanie także dla Polaków, którzy znajdują się obecnie za granicą, a chcieliby rozwiązać ciągnące się za nimi sprawy. Jeśli masz problem lub chcesz skonsultować swoją sytuację, to zapraszamy Cię na bezpłatną konsultację podczas której wskażemy Ci możliwe rozwiązania i podpowiemy jakie kroki warto podjąć.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (441)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (106)
Dzień dobry,Potrzebuję usunąć zapytania z BIK z różnych instytucji bankowych oraz pozabankowych.Czy Państwa firma zajmuje się takimi sprawami?Jakie są koszty takiej usługi?
Dzień dobry Pani Katarzyno. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl