Zacznijmy od tego, dlaczego ta kwestia jest bardzo ważna dla wielu osób zadłużonych. Głównie ze względu na to, że wielu z nich jest uprawnionych do zwrotu z podatku, czyli świadczenia wypłacanego przez Urząd Skarbowy, po dopełnieniu odpowiednich formalności czyli rozliczenia się z podatku za poprzedni rok. Jednak istnieją sytuacje, w których podatnicy pomimo tego, że zwrot im się należy, nie otrzymają go. Wszystko przez zajęcie komornicze. Jak długo trwa i czy możliwe jest jego uniknięcie?
Sprawdź, czy możesz wstrzymać komornika i anulować dług.
Zmiany w przepisach prawa na korzyść wierzycieli
Jeszcze do niedawna zwrot podatku był traktowany jako świadczenie wypłacane co roku, którego zajęcie było ważne przez rok. Dlaczego to tak istotne? Dłużnicy mogli liczyć na to, że wierzyciel czy komornik nie dotrzymają terminu, procedura się wydłuży czy Urząd Skarbowy nie wyda decyzji o zajęciu wystarczająco szybko. Czasami ze względu na formalności, pomimo zajęcia komorniczego, udawało się otrzymać zwrot z podatku. Jednak nowa ustawa przewiduje nieco inne rozwiązanie, a mianowicie zajęcie skuteczne aż do momentu jego uchylenia przez komornika.
Oznacza to, że zajęcie komornicze w Urzędzie Skarbowym obejmuje także wierzytelności przyszłe. Co więcej, do tej pory zajęcie obejmowało wyłącznie jeden konkretny Urząd Skarbowy, do którego składany był wniosek. Oznacza to, że komornik musiał przed jego wysłaniem zorientować się czy w międzyczasie dłużnik nie zmienił miejsca zamieszkania. W takim przypadku zmienia się także właściwość miejscowa co do urzędu skarbowego, który obsługuje danego podatnika. Obecnie nie jest to konieczne, gdyż złożony wniosek nie przynależy do konkretnego urzędu, a obejmuje całość.
e-Urząd to ułatwienie dla komorników
Poza zmianami w przepisach prawa, zostały także wprowadzone dodatkowe udogodnienia, które znacznie usprawniają komunikację na drodze komornicy – urzędy. Dzięki temu złożenie wniosku o zajęcie nadpłaty jest prostsze i zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Chodzi oczywiście o system e-Urząd za pomocą którego komornicy sądowi mogą wysyłać dokumenty i otrzymywać odpowiedzi tą samą drogą. Cyfryzacja tego postępowania pozwala na sprawniejsze dotrzymywanie terminów, wymianę informacji i lepszą komunikację.
Komornik zajął twoje konto, pensję lub emeryturę?
Wiele egzekucji można wstrzymać, zmniejszyć dług i odzyskać zabrane pieniądze
Przeanalizujemy Twoją sprawę bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.
Co w przypadku, gdy więcej niż jeden komornik dokonał zajęcia nadpłaty?
Zbieg egzekucji był dość problematyczny dla Urzędów Skarbowych, szczególnie jeśli dotyczyły one stosunkowo niewielkich kwot nadpłat. Wierzyciele i tak dostawali niewiele, a związana z tym podziałem praca urzędów była dość obciążająca. Obecnie wygląda to nieco inaczej, a mianowicie jeśli nadpłata wynosi nie więcej niż 100 złotych to stosuje się uproszczoną procedurę, zgodnie z którą wierzytelność przekazywana jest organowi, który jako pierwszy dokonał zajęcia.
Jeśli natomiast nie jest możliwe ustalenie pierwszeństwa, to środki zostają przekazane organowi, który dokonał zajęcia należności w wyższej kwocie. W przypadku, gdy zostaną zaspokojone jego roszczenia, to taką samą zasadę stosuje się do pozostałych podmiotów, aż do całkowitego rozliczenia wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku.
Czy można uniknąć zajęcia zwrotu nadpłaty?
Na samym początku warto wspomnieć o tym, że uciekanie od odpowiedzialności i liczenie na to, że jakoś się uda, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepszym krokiem jest rozmowa z wierzycielem i próba ugody. To jedyny, skuteczny sposób na to, aby więcej nie przejmować się długami i nie żyć w nieświadomości.
Co więcej, obecnie nie ma żadnej luki, która pozwalałaby liczyć na łut szczęścia i wiarę w to, że nadpłata nie zostanie zajęta przez komornika. To jedna z bardzo skutecznych metod, a więc chętnie wykorzystywana. Najnowsze zmiany w przepisach tylko zaostrzyły możliwości komorników i zniwelowały praktycznie do zera szansę dłużników na ucieczkę przed odpowiedzialnością. W kwestii zajęcia nadpłaty czy zwrotu podatku nie obowiązuje żadna kwota wolna. Komornik ma prawo do tego, aby zabrać całą kwotę zwrotu wraz z sumą należną za ulgę prorodzinną.
Jak sprawdzić, czy komornik zajął mój zwrot z podatku?
Informacja o zajęciu wierzytelności powinna zostać wysłana do dłużnika przez kancelarię komorniczą. Jednak często okazuje się, że zajęcie następuje szybciej, niż poinformowanie dłużnika o tym fakcie. Jeśli mija termin, a Twojego zwrotu na koncie wciąż nie ma, powodów może być kilka. Głównym z nich jest zajęcie komornicze, ale może być to także:
- zły numer rachunku podany w Urzędzie Skarbowym
- nadpłata została zaliczona na poczet zaległości podatkowych
- nadpłata była niższa lub równa 8,70 zł
- brak informacji o zwrocie oczekującym na poczcie
Aby to sprawdzić wystarczy zalogować się w e-Urzędzie skarbowym. Tam podatnik może otrzymać informację o statusie swojego zwrotu, dacie dokonania czy też właśnie o zaliczeniu nadpłaty na poczet innych zobowiązań podatkowych lub też przekazaniu jej do innego odbiorcy. W tym samym miejscu znajduje się także informacja o sposobie dokonania zwrotu czy ewentualnych dodatkowych opłatach pocztowych, które zostały naliczone. Dla osób, które nie korzystają z elektronicznego rozwiązania, jedyną możliwością jest wizyta w placówce urzędu, do którego zostały złożone dokumenty.
Komornik zajął mój zwrot z podatku – co robić?
Jeśli już wiesz, że powodem braku wpływu na konto, jest zajęcie komornicze, to przynajmniej masz jasną sytuację. Jednak nie warto zostawiać tej sprawy samej sobie, a potraktować to jako wezwanie do działania. W pierwszej kolejności ustal, czy całość zadłużenia została spłacona czy też nie. Znajdź stare wezwania do zapłaty czy też wezwania komornicze. Jeśli nie posiadasz takiej dokumentacji skontaktuj się z wierzycielem lub komornikiem, który prowadzi sprawę.
Pamiętaj, że zawsze warto spróbować negocjacji z wierzycielem i próby dojścia do ugody. Jemu także zależy na tym, żeby szybciej odzyskać swoje środki. Jeśli natomiast zupełnie nie wiesz od czego zacząć, ale chcesz działać, skorzystaj z pomocy prawnika zajmującego się oddłużaniem.
Gdzie szukać pomocy?
Nasza kancelaria specjalizuje się w sprawach dotyczących różnego rodzaju zadłużeń. W czasie naszej działalności pomogliśmy wielu osobom wyjść na prostą i odzyskać szczęśliwe życie, wolne od długów. Jednak pomimo ogromnego doświadczenia, wciąż każdą sprawę traktujemy bardzo indywidualnie. Szukamy rozwiązań, które są najlepiej dostosowane do dłużnika.
Właśnie dlatego zapraszamy Cię na darmową konsultację prawną, w czasie której przeanalizujemy Twoją dokumentację i ustalimy, jak możemy Cię wesprzeć.
Zatrzymaj egzekucję i anuluj dług!
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (440)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (106)