Opisywaliśmy już na naszym blogu czym jest dziedziczenie długów i jak odrzucić długi spadkowe. Teraz zajmiemy się kwestią zrzeczenia się spadku. Opiszemy na czym polega zrzeczenie się dziedziczenia. W ty kontekście najbardziej będzie nas interesowało zrzeczenie się długów za życia przyszłego spadkodawcy. Czyli załatwienie sprawy zadłużeń po osobie żyjącej. Warto wiedzieć na czym cały proces polega, z czym się wiąże i jak to wszystko skutecznie załatwić.
Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.
Czym jest zrzeczenie się spadku po osobie żyjącej? Czy odrzucenie spadku oznacza to samo?
Na wstępie musimy Państwu wytłumaczyć, że stosowane powszechnie sformułowania „odrzucenie spadku” i „zrzeczenie się spadku” nie są pojęciami prawnie tożsamymi. Odrzucenie spadku polega bowiem na podejmowaniu działań po śmierci spadkodawcy. Całość działań zmierzających do odrzucenia spadku następuje dopiero po zaistnieniu faktu śmierci spadkodawcy. Nie można odrzucić spadku po osobie jeszcze żyjącej. Chociażby jej stan zdrowia był fatalny, a przyszły spadkobierca znał kiepską sytuację majątkową potencjalnego spadkodawcy.
Odrzucenie spadku polega na złożenia jednostronnego oświadczenia woli spadkobiercy. Natomiast zrzeczenie się spadku dokonywane jest w oparciu o umowę pomiędzy żyjącym spadkodawcą a przyszłym spadkobiercą. Jeśli przyszły spadkobierca nie wyraża zgody na zrzeczenie się spadku po nim za jego życia to do takiej czynności nie dojdzie.
Na czym polega zrzeczenie się dziedziczenia? Umowa o zrzeczenia się dziedziczenia – jaka forma?
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego spadkodawca za swojego życia może podpisać z przyszłym spadkobiercą umowę, mocą której ten drugi nie będzie dziedziczył po tym pierwszym. Samo zrzeczenie się dziedziczenia ma bardzo poważne skutki. Takim najpoważniejszym jest to, że potencjalny spadkobierca nie będzie w przyszłości mógł dziedziczyć po spadkodawcy. Nawet, jeśli zmienią się okoliczności, które były powodem zawarcia umowy o zrzeczenie się dziedziczenia. Co więcej, zrzeczenie się dziedziczenia rozciąga się na zstępnych potencjalnego, przyszłego spadkobiercy. A więc dotyczyć może wnuków, prawnuków itd. Taka jest zasada, ale strony umowy mogą umówić się odmiennie i zstępni mogą zostać wyjęci spod działania umowy o zrzeczenie się dziedziczenia.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną
Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.
Zrzeczenie się dziedziczenia polega – jak wspomnieliśmy wyżej – na zawarciu umowy pomiędzy przyszłym spadkodawcą, a przyszłym spadkobiercą o tym, że ten drugi nie będzie dziedziczył po tym pierwszym. Co istotne, umowa o zrzeczenia się dziedziczenia musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. To oczywiście pod rygorem nieważności całej czynności prawnej, czyli umowy zrzeczenia się dziedziczenia. Nie wystarczy więc, że obie strony spiszą sobie umowę na kartce i złożą pod nią podpisy. Nawet jeśli jeden podpis zostanie notarialnie poświadczony, a drugi nie, to umowa o zrzeczenia się dziedziczenia będzie nieważna w całości. Nie wywoła zamierzonych skutków prawnych.
„Art. 1048 k.c. – Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.”
PAMIĘTAJ! Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia jest wyjątkiem w polskim prawie. Ogólna zasada zakazuje zawierania umów o spadek po osobie żyjącej. Możliwe są wyłącznie: umowa zrzeczenia się dziedziczenia oraz umowa o zbycie spadku.
„Art. 1047 k.c. – Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w tytule niniejszym umowa o spadek po osobie żyjącej jest nieważna.”
Uchylenie zrzeczenia się dziedziczenia. Czy jest to możliwe?
Tak jak większość umów, tak też umowa zrzeczenia się dziedziczenia może zostać przez strony rozwiązana. Przy czym warunkiem rozwiązania umowy o zrzeczenie się dziedziczenia jest:
- wola obu stron na rozwiązanie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia,
- zachowanie formy aktu notarialnego do umowy uchylenia zrzeczenia się dziedziczenia.
Uchylenie umowy zrzeczenia się dziedziczenia powoduje stan, jakby nigdy nie została zawarta.
UWAGA! Uchylenie umowy zrzeczenia się dziedziczenia nie jest możliwe po śmierci spadkodawcy jak i spadkobiercy.
„Art. 1050 k.c. – Zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez umowę między tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym, po kim się dziedziczenia zrzeczono. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.”
Zrzeczeni się długów za życia. Czy to faktycznie działa?
Zawarcie ważnej oraz skutecznej umowy o zrzeczenie się spadku daje pełną gwarancję, że osoba potencjalnego spadkobiercy i zapewne jego zstępnych nie będzie dziedziczyła po konkretnej osobie zmarłej. A jak wspomnieliśmy wyżej, umowa o zrzeczenie się dziedziczenia jest ważna tylko wtedy, jeśli zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Koniecznym zatem staje się odwiedzenie notariusza celem jej sporządzenia.
Czy umowa zrzeczenia się spadku faktycznie działa? Oczywiście, że TAK. Osoba wskazana w umowie jako zrzekająca się spadku traktowana jest jakby nie dożyła otwarcia spadku. To samo dotyczy jej zstępnych (dzieci, wnuków itd.) jeśli w umowie zrzeczenia się dziedziczenia nie postanowiono inaczej. Pamiętajmy jednak, że zrzeczenie się dziedziczenia to nie tylko zrzeczenie się długów za życia spadkodawcy. W ten sposób pozbawiamy siebie i być może naszych najbliższych możliwości dziedziczenia po osobie zmarłej.
„Art. 1049. § 1. k.c. – Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej. § 2. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.”
Zrzeczenie się długów za życia powoduje, że osoba zrzekająca się spadku nie będzie w przyszłości pociągana do odpowiedzialności cywilnej za długi spadkodawcy. W ten sposób nie musi obawiać się, że dostanie np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym czy wezwanie do sądu na rozprawę. Daje to również poczucie pewności, że nagle nie pojawi się komornik za długi osoby zmarłej. Z praktyki możemy wspomnieć, że można zostać dłużnikiem nie biorąc kredytu. Jedną z takich możliwości jest właśnie odziedziczenie długów po osobach bliskich. Dlatego trzeba zawsze uważać i być czujnym. Interesować się życie osób najbliższych. Nie bać się pytać i dociekać. Nie krępować się w zadawaniu trudnych pytań dotyczących długów. Chociaż może to wydawać się niekiedy czynnością żenującą, to w przyszłości może oszczędzić wielu przykrości.
Mam długi i potrzebuję pomocy. Gdzie mogę uzyskać wsparcie?
Jesteś spadkobiercą, który odziedziczył długi? A może pełnym troski rodzicem lub dziadkiem, nie chcącym, aby w przyszłości Twoi zstępni odziedziczyli ciężar Twoich zadłużeń. W naszej Kancelarii EUROLEGE chętnie pomożemy Ci przejść przez trudną sytuację. Możemy przeprowadzić dla Ciebie cały proces oddłużania. Co ważne, u nas nie płacisz za wstępną poradę i analizę dokumentów. Nasi prawnicy chętnie pomagają. Podejmujemy się również spraw trudnych, których inne kancelarie nie chcą przyjmować. Reprezentujemy naszych Klientów w sprawach między innymi przeciwko bankom, firmom windykacyjnym i pożyczkowym. Dzięki naszej pomocy już niemal 7000 osób dostało prawdziwe i skuteczne wsparcie. Umorzyliśmy zobowiązania na kwotę ok. 80.000.000 zł (osiemdziesiąt milionów złotych)!!!
Chcesz przekonać się, czy Twoja sprawa rokuje na jej pozytywne załatwienie? Zgłoś się do nas. Możesz to zrobić na kilka różnych sposobów. Przez telefon, Internet albo stacjonarnie. Naszą przewagą i siłą jest to, że działamy zdalnie na terenie całego kraju. Sprawę u nas możesz załatwić siedząc w domu, a nawet w pracy. Wszystko szybko i dyskretnie. Wystarczy, że do nas zadzwonisz, napiszesz maila albo wyślesz zgłoszenie przez formularz zamieszczony na naszej stronie internetowej. Najpóźniej kolejnego dnia roboczego nasz konsultant do Ciebie oddzwoni i ustali jak możemy Ci pomóc.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (440)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (106)
Czy umowę o odrzucenie dziedziczenia, można zawrzeć między spadkodawca, a potencjalnymi spadkobiercą, który jest niepełnoletni?
Czy chodzi Pani o umowę zrzeczenia się dziedziczenia? Odrzucenie spadku jest czymś całkowicie innym.
Witam ,siostrzeniec ma ojca który ma wiele zobowiązań i długów których nie spłaca i możliwe że za plecami podpisuje umowy na syna co mozena zrobic żeby dzieci nie przejęłi jego długów
Dzień dobry. W jaki sposób podpisuje umowy na dzieci? W tym sensie, że podrabia podpisy?
Witam, po śmierci mojego ojca w domu została mama (80) i brat (55). Nie mieszkam w tym domu od pod 36 lat. Chce zrzec się ustawowego spadku i współwłasności. Jak to zrobić?
Dzień dobry Pani Jolanto. Jedyne co zostaje to dokonać podziału spadku w ten sposób, że swój udział przepisuje Pani na żyjących członków rodziny, a dodatkowo zrzeka się Pani spadku po nich.
Witam. Mam pytanie odnośnie zrzeczenia się długu przez córkę po swoim zmarłym ojcu, który zmarł 14 lat temu. Czy istnieje jakaś możliwość zrzeczenia się długu wstecz? Córka ma 16 lat obecnie.
Możliwe jest odrzucenie spadku, który został przyjęty pod wpływem błędu. Zadanie jednak nie jest łatwe. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: https://www.eurolege.pl/do-ktorego-pokolenia-dziedziczy-sie-dlugi/
Mam pytanie czy jeśli zmarł mi tata to moja żona musi się zrzec spadku?i drugie pytanie czy moje przyszłe dzieci też będą musiały się zrzekać spadku
Dzień dobry. Pana żona nie jest spadkobiercą po tacie i nie musi zrzekać się spadku. Natomiast żyjące dzieci oraz poczęte, ale jeszcze nienarodzone muszą.
Dzień dobry, czy jeśli podpisałam umowe o zrzeczenie się dziedziczenia za życia spadkodawcy w formie aktu notarialnego, to czy w momencie śmierci spadkodawcy trzeba udać się do sądu w celu odrzucenia spadku? Czy należy poczynić jakieś kroki prawne w momencie śmierci spadkodawcy, aby być pewnym że nie odziedziczy sie spadku?
Jeśli zrzekła się Pani spadku za życia spadkodawcy to nie musi Pani już wykonywać żadnych dodatkowych czynności.
Dzień dobry ja mam pytanie Jestem wymeldowana od rodziców , dostałam pismo od MZGK o długu rodziców i że ja mam go spłacać Czy jeśli zrzeknę się spodku oraz długów ten dług będę musiała spłacić ? Ja nie mam żadnych dochodów ale za to rodzice mają , ale to ja mam spłacać Co najlepiej w tym przypadku zrobić Z góry dziękuję
Jeśli w trakcie powstania długów mieszkała Pani z rodzicami będąc osobą pełnoletnią, to obowiązek pokrycia czynszu i innych należności związanych z utrzymaniem obciążał też Panią. Jeśli tak nie było to nie ma Pani obowiązku płacenia. Co ważne, nie jest istotne, że była Pani np. zameldowana w mieszkaniu rodziców. Ważne jest to, gdzie w tym czasie – będąc osobą pełnoletnią – Pani mieszkała.
Witam. Mam takie pytanie. Moi rodzice mają zadłużenie na mieszkaniu komunalnym. Niestety komornik też mnie dołączył do długu pomimo tego że nie mieszkam i nie jestem meldowania wraz z rodzicami. Czy mogę spisać u notariusza że zrzekam się długów po rodzicach za ich życia żeby komornik mnie zostawił??
Najpewniej w Pani sytuacji doszło do błędów w toku postępowania sądowego. Codziennie spotykamy co najmniej kilka wadliwych tytułów egzekucyjnych, na podstawie których toczone są egzekucje komornicze. Zajmujemy się pomocą w takich sprawach. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośba o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.
Witam! Czy zrzeczenie się prawa do dziedziczenia i długów podpisane u notariusza obejmuję tylko swoich dzieci czy również rodzeństwo i bliskich spadkodawców zadłużonego. Nadmieniam że mamy długi i czy zrzeczenie się dziedziczenia zawarte u notariusza zabezpieczy innych zstępnych.
Zrzeczeni się dziedziczenia za życia spadkodawcy rozciąga się również na dalszych zstępnych, np. dzieci, wnuki itd. Natomiast nie wolno tego mylić z odrzuceniem spadku, które to oświadczenie składane jest już po śmierci spadkodawcy.