Spłata kredytu to nie tylko wolność od długu, ponieważ w niektórych wypadkach może oznaczać także zysk dla dłużnika. Wszystko dzięki możliwości uzyskania pieniędzy ze zwrotu prowizji, w razie dokonania konsolidacji kredytu bądź jego spłaty przed terminem wymagalności określonym w umowie. Jednak dłużnicy nie zawsze mogą cieszyć się pełną wartością prowizji. Zobacz, jak pomogliśmy naszej Klientce odzyskać należną jej prowizję i przekonaj się, dlaczego warto skorzystać z pomocy prawników.

Firma pożyczkowa wypłaciła Klientce zbyt niską prowizję

Przypadek naszej Klientki pokazuje, że zamknięcie kredytu (poprzez konsolidację lub wcześniejszą spłatę) nie musi wiązać się jedynie ze stratą pieniędzy. Pani Anna zgłosiła się do naszej kancelarii z pewnymi wątpliwościami dotyczącymi jej umowy kredytowej. Po przeanalizowaniu dokumentu nasi prawnicy, którzy specjalizują się w sprawach oddłużeniowych, szybko dostrzegli, że kobieta ma wszelkie prawo ubiegać się o zwrot prowizji.

Z umowy wynikało, że Klientka zapłaciła ciążące na niej zobowiązania, jeszcze przed nadejściem terminu ich wymagalności. W związku z tym przysługiwał jej zwrot prowizji. Na pytanie naszych prawników, czy wcześniej występowała z takim wnioskiem, potwierdziła, że firma pożyczkowa wypłaciła jej pewną kwotę prowizji. Jednak Pani Anna miała wątpliwości, czy otrzymała kwotę w takiej wysokości, jaka się jej należała.

Nasi prawnicy po ponownym przeanalizowaniu dokumentów szybko potwierdzili obawy Klientki i oszacowali, że firma pożyczkowa jest jej winna dodatkowe 12 000 złotych tytułem prowizji.

zwrot prowizji bankowej

Czego obawiają się Klienci?

Kancelaria EuroLege była jednym z kolejnych miejsc, które Klientka odwiedziła, szukając pomocy. Nie chciała jednak korzystać z oferty firm, która oferują wypłatę nawet w ciągu 48 godzin. Takie podmioty nie dochodzą zwrotu w imieniu Klienta tylko, odkupują od niego całą wierzytelność. Kwota oferowana za odkup, to zazwyczaj 15-20% kwoty należnej Klientowi! Pani Anna w jednym z takich miejsc nie mogła nawet otrzymać informacji, jaka jest potencjalna kwota zwrotu prowizji.

Dlatego rozmawiając z naszymi prawnikami, widząc ich zaangażowanie i szczerość, szybko przystała na naszą propozycję współpracy i przekazała sprawę w nasze ręce.

Na czym polega zwrot prowizji?

Zwrot prowizji został uregulowany w ustawie o kredycie konsumenckim, gdzie wskazano, że:

„W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.”.

Z powyższego przepisu wynika, że warunkiem ubiegania się o zwrot prowizji jest spłata całości kredytu przed terminem wskazanym w umowie. Oprócz tego:

  • kwota udzielonej pożyczki musi być równa lub niższa sumie 255 500 złotych,
  • konsument musi być osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej,
  • konsument musi być zobowiązany do zapłaty kosztów kredytu.

Wówczas aktualizuje się prawo konsumenta do ubiegania się o prowizję, w której skład wchodzi ta część kosztów kredytu dotycząca okresu, o który skrócono czas trwania umowy. Każdy konsument powinien walczyć o te pieniądze, ponieważ często sięgają kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Sytuację konsumenta poprawia dodatkowo fakt, że kredytodawca ma obowiązek wypłacić kwotę prowizji w terminie 14 dni od dnia wcześniejszej spłaty kredytu.

Przeczytaj także artykuł Jak uzyskać zwrot prowizji bankowej za wcześniejszą spłatę kredytu?

Dlaczego warto udać się do prawnika?

Istnieje co najmniej kilka przyczyn, dla których warto skorzystać z pomocy prawnika w walce o zwrot prowizji.

  1. Banki i firmy pożyczkowe przez lata nagminnie nie wypłacały kwoty prowizji bez wcześniejszego wezwania. Dlatego konsument powinien wystąpić o to z wnioskiem. Prawnik stanowi nieocenioną pomoc w tej czynności, tym bardziej że nie istnieją gotowe wzorce wezwania do wypłaty.
  2. Po drugie, kredytodawca może odmówić wypłaty prowizji. W takiej sytuacji wejście ze sprawą na drogę sądową jest jedynym sposobem na odzyskanie pieniędzy z prowizji. Aby zwiększyć swoje szanse na wygraną, warto powierzyć napisanie pozwu i prowadzenie sprawy profesjonalnemu prawnikowi. Wyspecjalizowany w podobnych sprawach prawnik wniesie w pozwie o przeprowadzenie wszelkich niezbędnych dowodów, które pomogą osiągnąć sukces przed sądem. Dzięki reprezentacji klient nie musi stresować się przebiegiem postępowania oraz uczestniczyć w nim osobiście.
  3. Po trzecie, jeśli zdecydujesz się sprzedać wierzytelność zewnętrznej firmie, otrzymasz od niej wynagrodzenie, które stanowi jedynie ułamek kwoty należnej Ci prowizji. Niektóre firmy działające na rynku pobierają aż 85% prowizji jako wynagrodzenie za prowadzenie sprawy.

Jak działają inne firmy?

Pomimo tego, że pomoc prawnika w procesie odzyskiwania prowizji jest nieoceniona, konsument powinien być ostrożny, wybierając kancelarię. Większość firm działających na rynku drastycznie zaniża kwoty prowizji, wykupując roszczenia za kwoty stanowiące 15-20% wartości prowizji. Konsument otrzymuje wówczas gotówkę w 48 godzin i czuje się wygrany. Jednak w rzeczywistości traci nawet 85% wartości prowizji, która mu się należy.

Jak działa Kancelaria EuroLege?

Kancelaria EuroLege za pomoc w dochodzeniu należności pobiera wynagrodzenie prowizyjne. W przypadku gdy należna kwota wynosi 10 000 złotych, nasi prawnicy za swoją pracę pobierają wynagrodzenie w wysokości 2 500 złotych. W takiej samej sprawie prawnicy z innych kancelarii potrafią zatrzymać dla siebie nawet 8 500 złotych, oddając swoim klientom jedynie 1 500 złotych!

Zazwyczaj wynagrodzenie naszych prawników stanowi 20-25% kwoty prowizji, jednak są to granice umowne. Zawsze staramy się znaleźć optymalne rozwiązanie dla naszych Klientów. Oczywiście prowizja nie jest pobierana z góry, tylko pobieramy ją po pozytywnym zakończeniu sprawy, od rzeczywiście odzyskanej kwoty.

Na samym początku zawsze proponujemy bezpłatną analizę sprawy. Dopiero w następnym kroku przydzielamy prawnika, który przygotowuje wniosek o zwrot prowizji i zajmuje się prowadzeniem sprawy w imieniu Klienta. Jeśli kredytobiorca odmówi zapłaty prowizji, nasz prawnik przygotowuje pozew i będzie dalej prowadził sprawę przed sądem.

Jak się zgłosić po darmową analizę?

W sprawie Pani Anny udało nam się wygrać dla niej 12 000 złotych prowizji. Dołącz do niej i zawalcz o należne Ci pieniądze! Jeśli potrzebujesz pomocy, zgłoś nam swoją sprawę:


4.9/5 - (32 votes)

Kategorie: Case study

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Krzysztof pisze:

Jak pozbyć się windykacji i komorników

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Krzysztofie, wszystko zależy od tego na jakim etapie znajdują się Pana sprawy. Zapraszamy do kontaktu. Chętnie przeanalizujemy Pana sytuację i poszukamy dostępnych prawnie rozwiązań: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Patrycja pisze:

Dzień dobry,
we wrześniu tego roku spłaciłam pożyczkę UM/062021/00370886, wypłata pożyczki nastąpiła 25.06.2021 roku, całkowita spłata 13.09.2021. Do tej pory pomimo złożenia wniosku o zwrot prowizji jej nie otrzymałam. Chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwy zwrot prowizji i jaki jest jej koszt. Pożyczka była brana w Providencie.
Pozdrawiam
Patrycja

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Patrycjo, takie rzeczy się zdarzają. Niekiedy konieczne jest złożenie pozwu do sądu. Zapraszamy do kontaktu. Chętnie pomożemy: https://www.eurolege.pl/kontakt/