Wezwanie do sądu. Zawiadomienie o rozprawie stawiennictwo nieobowiązkowe. Nakaz stawienia się - Antywindykacja EuroLege

Dostałem wezwanie na rozprawę do sądu (zawiadomienie o terminie rozprawy). Co robić?

wezwanie do sądu na rozprawę

Oceń artykuł: 

Otrzymujemy dziesiątki telefonów oraz maili z pytaniem: „Otrzymałem wezwanie na rozprawę do sądu (lub “zawiadomienie o terminie rozprawy”). Jak mam się zachować? Co robić?Dlatego też postanowiliśmy dokładnie opisać Państwu, jakie będą skutki stawiennictwa oraz niestawiennictwa na rozprawie w terminie w sprawach z powództwa banku albo firmy windykacyjnej, np. Hoist.

Wezwanie na rozprawę sądową, zawiadomienie o terminie rozprawy. Wybrać się czy lepiej zostać w domu?

Jak w większości spraw życiowych, nie ma jednej reguły, która pozwalałaby przyjąć określony schemat działania. Każda sprawa jest inna i modelowych rozwiązań nie ma. Ważne jest jednak, aby mieć pewną świadomość swoich praw oraz skorelowanych z nimi obowiązków.

Niedawno otrzymaliśmy maila od Pani Urszuli z Gdyni:

 „Proszę Państwa, piszę do Was w sprawie dla mnie bardzo ważnej. Kilka dni temu otrzymałam wezwanie na rozprawę z powództwa banku. Kwota dochodzonego roszczenia jest wygórowana, przecież spłaciłam znaczną część długu. Boję się jednak stawania przed sądem. W strachu mogę powiedzieć coś niedobrego. Obawiam się, że przez to mogę zaprzepaścić swoje życie.”.

Postanowiliśmy Pani Urszuli pomóc i zapewniliśmy specjalistę prawnego. Nie każdy jednak ma tyle szczęście. Wiele osób idzie do sądu bez wsparcia prawnego i nieświadomie uznaje swoje zadłużenia.

Wezwanie na sprawę w charakterze świadka. Stawiennictwo obowiązkowe, ale jednak nieobowiązkowe.

W pierwszej kolejności musisz pamiętać, że Ty, jako strona procesu cywilnego, masz uprawnienie do tego, aby pojawić się na terminie rozprawy. Nie jest to obowiązek! Możesz więc pojawić się na terminie rozprawy, jak również możesz nie przyjść na rozprawę. Obowiązek stawiennictwa na rozprawach mają prawidłowo wezwani świadkowie oraz biegli sądowi, których wiedzą posiłkuje się sąd wydając orzeczenia w sprawach.

Jeśli zostałeś pozwany przez bank, firmę telekomunikacyjną czy firmę windykacyjną to musisz wiedzieć, że Twoja obecność na rozprawie jest nieobowiązkowa, bez względu na to, co napisze sąd w swoim wezwaniu. W znacznej części przypadków może okazać się, że brak Twojego stawiennictwa będzie działał na Twoją korzyść. Dzięki temu, że się nie stawisz, unikniesz konieczności udzielania odpowiedzi na pytania sądu, które mogą okazać się dla Ciebie bardzo niekorzystne.

Musisz wiedzieć, że nieobecność Twojego przeciwnika (99,9% spraw) sprawi, że znajdziesz się w ogniu pytań ze strony sądu, które będą zmierzały do ustalenia okoliczności, co do których sąd może nie posiadać dowodów. Jeśli sam te dowody sądowi dostarczysz, to wówczas znacznie przyczynisz się do swojej przegranej w sprawie.

Dostałem zawiadomienie o terminie rozprawy (wezwanie do sądu na rozprawę), ale nie chcę iść. Co wtedy?

Jeśli nie chcesz wybrać się do sądu na rozprawę to musisz zgłosić odpowiednie wnioski i zarzuty w sprzeciwie albo zarzutach od nakazu zapłaty. Jeśli o całej sprawie dowiedziałeś się jako pozwany dopiero z wezwania sądu, to masz obowiązek złożenia odpowiedzi na pozew w wyznaczonym przez sąd terminie. Jeśli terminu takiego sąd nie wyznaczył, taką odpowiedź na pozew należy złożyć najpóźniej przed pierwszym terminem rozprawy.

Jeśli otrzymałeś wezwanie na rozprawę w charakterze świadka i jest to pierwsze pismo w sprawie to masz obowiązek złożenia odpowiedzi na pozew. Tylko pod takim warunkiem możesz pominąć stawiennictwo na rozprawie. W przeciwnym wypadku sąd wyda w Twojej sprawie wyrok zaoczny, co jest sytuacją bardzo niekorzystną i zmusi Ciebie jako pozwanego do złożenia sprzeciwu od wyroku zaocznego.

Jakie są skutki nie stawienia się na rozprawie?

Jak napisaliśmy już wcześniej, obowiązek stawiennictwa na każde wezwanie sądu w postępowaniu cywilnym mają prawidłowo wezwani świadkowie (w charakterze świadka) oraz wyznaczeni biegli sądowi. Ich nieusprawiedliwione niestawiennictwo może skutkować nałożeniem grzywny przez sąd, a w skrajnych przypadkach zarządzeniem doprowadzenia świadka albo biegłego na rozprawę pod przymusem, przy wykorzystaniu policji. Takie sytuacje jednak zdarzają się wyjątkowo rzadko.

W procesie z firmą windykacyjną czy bankiem stawiennictwo nie jest obowiązkowe, nawet jeśli sąd tak zarządzi. Jedynym skutkiem Twojego niestawiennictwa jako strony w takim procesie będzie to, że sąd pominie dowód z przesłuchania strony.  Wezwanie do sądu w charakterze strony nie obliguje cię do uczestnictwa w rozprawie. a nakaz stawienia się w sądzie nie jest w mocy. Oznacza to, że jedynym skutkiem Twojego niestawiennictwa będzie brak przesłuchania Ciebie jako strony procesu. Napisaliśmy wyżej, że taka okoliczność bardzo często może okazać się dla Ciebie korzystna. Wszystko oczywiście zależy od tego, co napisałeś w sprzeciwie od nakazu zapłaty, zarzutach od nakazu zapłaty albo odpowiedzi na pozew firmy windykacyjnej czy banku.

Wezwanie na rozprawę w sądzie? Skorzystaj z pomocy prawnika z Kancelarii EUROLEGE!

Nasze doświadczenia wielu lat pokazują, że znaczna ilość osób pozwanych do sądów o zapłatę chce bronić się sama. Wynika to z przeświadczenia o tym, że usługi prawnika są tak drogie, że nie stać na nie przeciętnego Kowalskiego. Nic jednak bardziej mylnego! W naszej Kancelarii EUROLEGE za cel wzięliśmy sobie właśnie przystępność cen, specjalizację oraz pełen profesjonalizm. Dzięki takiej mieszance pomagamy pozwanym przed sądami w całym kraju. Dzięki naszej pomocy osoby pozwane do sądów przez banki, firmy windykacyjne oraz pożyczkowe nie musza trudzić się chodzeniem na rozprawy i głowieniem się nad strategią procesową. Za nich zrobi to prawnik, który dzięki swojemu doświadczeniu wie na co uważać i na co zwracać uwagę. Niestety, ale wiele osób pozwanych przecenia swoje umiejętności i kończy z wyrokami zasądzającymi roszczenia w całości, chociaż sprawa mogłaby być wygrana w 100%.

Oczywiście w naszej Kancelarii EUROLEGE każda osoba zgłaszająca się nie płaci za wstępna analizę sprawy. Na tym etapie jeden z naszych prawników przegląda dokumentację i dokonuje jej oceny pod kątem prawnym. Jeśli uznamy, że jest szansa na walkę w procesie proponujemy dalszą współpracę.

Chcesz wiedzieć więcej jak EUROLEGE może pomóc Ci wyjść z długów na etapie sądowym? Napisz do nas albo zadzwoń.

  1. zadzwoń pod numer: 530 333 130
  2. napisz maila na: kontakt@eurolege.pl
  3. napisz wiadomość na Facebooku: https://www.facebook.com/darmowyprawnik/
  4. wyślij zgłoszenie przez formularz: https://eurolege.pl/anuluj-dlug/

Jesteśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu dla kancelarii prawnych Orły Prawa.

Anuluj dług i sądowy nakaz zapłaty w całości! Doświadczeni prawnicy pomogą Ci wygrać sprawę w sądzie.

DARMOWA ANALIZA!

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ TERAZ

Skontaktujemy się z Tobą w 24 h!

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem świadczenia pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Zostałeś pozwany o zapłatę długu, albo nagle pojawił się komornik i nie wiesz dlaczego?

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ ANALIZY PRAWNEJ!​

Pamiętaj! Termin na złożenie odwołania do sądu jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki zmniejsza Twoje szanse na wygraną!
Niczym nie ryzykujesz, bo analiza prawna jest bezpłatna i nie ma żadnych ukrytych kosztów.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną analizę prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA