Czym jest wyrok zaoczny w postępowaniu cywilnym? Zobacz jak się bronić! - Antywindykacja EuroLege

Czym jest wyrok zaoczny w postępowaniu cywilnym? Zobacz jak się bronić!

Wyrok zaoczny w postępowaniu cywilnym kpc jak się bronić

Oceń artykuł: 

Otrzymałeś wyrok zaoczny z sądu? Zastanawiasz się co to takiego jest i dlaczego zostało wydany przeciwko Twojej osobie? W naszym dzisiejszym poradniku dowiesz się czym jest wyrok zaoczny oraz w jaki sposób skutecznie z nim walczyć.

Co to jest wyrok zaoczny w postępowaniu cywilnym?

Wyrok zaoczny to jedno z wielu orzeczeń jakie może wydawać sąd. Obok wyroków zaocznych sądy sąd może wydać również:

Kiedy sąd wydaje wyrok zaoczny?

Jak mówią przepisy kodeksu postępowania cywilnego, czyli w skrócie kpc, sąd może wydać wyrok zaoczny wobec pozwanego, ale nie jest do tego zobowiązany. Oznacza to, że wyłącznie od dobrej woli sędziego rozpatrującego Twoją sprawę zależy czy zastosuje wobec Ciebie sankcję wyroku zaocznego czy też rozstrzygnie sprawę w inny sposób, np. wydając wyrok zwykły.

Kiedy więc sąd może wydać wyrok zaoczny w postępowaniu cywilnym? Zgodnie z przepisami taka sytuacja może mieć miejsce zasadniczo w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeśli pozwany nie stawił się na rozprawę, a wcześniej nie złożył odpowiedzi na pozew. Po drugie, jeśli nawet stawił się, ale nie bierze czynnego udziału w rozprawie.

Co istotne, pozwany nie musi stawiać się na rozprawę, a wyroku zaocznego sąd nie wyda wobec niego. Muszą jednak zostać spełnione pewne warunki. Kiedy tak się stanie? Wówczas, jeśli pozwany przed rozprawą złoży odpowiedź na pozew. W piśmie tym powinien pozwany wnieść o oddalenie powództwa w całości oraz obowiązkowo o przeprowadzenie rozprawy pod jego nieobecność. Jeśli to zrobi, to nie musi martwić się tym, że sąd wyda wobec niego wyrok zaoczny.

Termin na złożenie odpowiedzi na pozew. Ile wynosi? Czy odpowiedź na pozew podlega opłacie?

Jak wskazują przepisy kpc, odpowiedź na pozew wnosi się do sądu właściwego w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego. Termin na wniesienie odpowiedzi na pozew nie może być jednak krótszy niż 2 tygodnie. Termin liczy się od dnia, w którym osoba pozwana otrzymała z sądu przesyłkę z pozwem. Pamiętaj, że od 7 listopada 2019 roku sąd zwraca odpowiedź na pozew wniesioną z pominięciem wyznaczonego terminu.

Całe szczęście, odpowiedź na pozew, tak jak np. sprzeciw od nakazu zapłaty nie podlega żadnej opłacie sądowej. Jedyny wydatek z jakim musi się liczyć osoba pozwana to w tym przypadku koszty korespondencji. Oczywiście można takie pismo złożyć również na biurze podawczym właściwego sądu.

UWAGA! Składając odpowiedź na pozew należy pamiętać, aby dołączyć również odpis takiego pisma wraz z odpisem dla strony przeciwnej. Jeśli nie zrobisz tego jako pozwany sąd wezwie Cię do poprawienia błędu. A jeżeli nadal nie naprawisz braków, to wówczas możliwy jest zwrot Twoje odpowiedzi na pozew!

Zalecamy, aby w sprawach przeciwko bankom, firmom pożyczkowych i windykacyjnym korzystać z pomocy doświadczonych prawników w zakresie antywindykacji. W naszej Kancelarii EUROLEGE posiadamy kilkuletnie doświadczenie w tego typu sprawach. Wszystko poparte wyrokami sądów!

Nie widziałem o rozprawie i dostałem wyrok zaoczny. Jak to możliwe? Co robić?

Jeżeli otrzymałeś wyrok zaoczny z sądu cywilnego, np. Sąd Rejonowy Warszawa – Wola czy Sąd Rejonowy Gdańsk – Południe, a wcześniej nie dostałeś wezwania na rozprawę to zapewne wina leży po Twojej stronie. Najpewniej wezwanie na rozprawę oraz wyrok zaoczny były wysyłane do Cienie na ten sam adres. Jeżeli nie odebrałeś wezwania na rozprawę, to zapewne listonosz zostawił Ci awizo, o którym nie wiedziałeś.

Co w takiej sytuacji zrobić? O tym poniżej.

Jak odwołać się od wyroku zaocznego? Złóż sprzeciw!

Środkiem zaskarżenia wyroku zaocznego wydane w postępowaniu cywilnym jest sprzeciw od wyroku zaocznego. Wnosi się go do sądu, który wydał wyrok zaoczny. Pamiętaj o terminie na złożenie sprzeciwu od wyroku zaocznego! Masz na to jedynie 2 tygodnie od dnia odebrania przesyłki sądowej!

Nie wiesz jak napisać sprzeciw od wyroku zaocznego? Opisaliśmy wszystko w naszym poradniku.

Sąd wydał wyrok zaoczny, którego nie dostałem i mam komornika. Co zrobić?

Jeśli wobec Twojej osoby prowadzona jest egzekucja komornicza na podstawie wyroku zaocznego, którego nigdy nie otrzymałeś, to możesz się bronić! Brak doręczenia Tobie wyroku zaocznego może skutkować poważnymi błędami proceduralnymi ze strony sądu.

Dlatego sprawdź czy istnieje możliwość uchylenia wyroku zaocznego i zatrzymania egzekucji komorniczej. Wyślij zgłoszenie klikając tutaj: https://eurolege.pl/zablokuj-egzekucje-komornicza/

Dlaczego wyrok zaoczny jest niekorzystny?

Niestety, ale wyrok zaoczny jest bardzo niekorzystny dla pozwanego. Po pierwsze, sąd uznaje za prawdziwe w całości twierdzenia strony powodowej za prawdziwe. Po drugie, wyrokowi zaocznemu sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu. Oznacza to, że nawet jeśli się odwołasz od wyroku zaocznego w terminie, to i tak w Twoim życiu może pojawić się komornik. I może on prowadzić egzekucję w trakcie trwania procesu.

Jak temu zaradzić? W sprzeciwie od nakazu zapłaty powinien znaleźć się wniosek o zawieszenie rygoru natychmiastowej wykonalności. Nie masz gwarancji, że sąd rozpatrzy takie wniosek pozytywnie. Niemniej w ten sposób umożliwiasz sobie zastopowanie egzekucji komorniczej na czas trwania procesu sądowego.

Jesteśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu dla kancelarii prawnych Orły Prawa.

Anuluj dług i sądowy nakaz zapłaty w całości! Doświadczeni prawnicy pomogą Ci wygrać sprawę w sądzie.

DARMOWA ANALIZA!

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ TERAZ

Skontaktujemy się z Tobą w 24 h!

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem świadczenia pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Zostałeś pozwany o zapłatę długu, albo nagle pojawił się komornik i nie wiesz dlaczego?

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ ANALIZY PRAWNEJ!​

Pamiętaj! Termin na złożenie odwołania do sądu jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki zmniejsza Twoje szanse na wygraną!
Niczym nie ryzykujesz, bo analiza prawna jest bezpłatna i nie ma żadnych ukrytych kosztów.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną analizę prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA