Sprawdziliśmy, jaką kwotę z miesięcznej wypłaty może zabrać komornik sądowy w 2022 r. Kwoty zajęcia komorniczego są różne, w zależności od tego z jakiego tytułu jest uzyskujemy wynagrodzenie. Ponieważ w 2022 r. podniesiono najniższe wynagrodzenie do kwoty 3010 zł brutto, to również zmianie uległa wysokość kwoty wolnej od zajęć.

Wskażemy również kiedy i w jakich warunkach można doprowadzić do zablokowania działań komornika i odzyskania wszystkich zabranych w toku egzekucji pieniędzy. Zapraszamy do przeczytania całego artykułu. Na pewno warto wiedzieć więcej!

Ile może zabrać komornik z pensji (wynagrodzenia za pracę) w 2022 roku? Ochrona pensji minimalnej.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w 2022 r. podniesiono kwotę minimalnego wynagrodzenia i obecnie wynosi ono 2010 zł brutto. Zatem ile może zabrać komornik z wypłaty w toku egzekucji? Kwota wolna od zajęcia komorniczego,  która jest równa stawce minimalnego wynagrodzenia i wynosi w 2022 roku 3010 zł brutto. Na wysokość kwoty wolnej nie ma wpływu ilość egzekucji komorniczych.

Dłużnik, który pracuje na podstawie umowy o pracę i otrzymuje tzw. minimalną pensję nie musi się obawiać, że komornik cokolwiek zabierze.

Aktualnie kwota wynagrodzenia minimalnego za pracę netto „na rękę” jaka wolna jest od egzekucji komorniczej wynosi dokładnie 2.363,56 zł.

Ile może zabrać komornik z wypłaty pensji? TABELA wynagrodzeń z limitami zajęć!

Poniżej zestawienie, z którego wynika ile może zabrać komornik przy pensjach w „okrągłych” kwotach wynagrodzenia brutto.

Wynagrodzenie bruttoWynagrodzenie nettoKomornik zabierze
3.500 zł2.072 zł338 zł
4.000 zł3.022 zł658 zł
4.500 zł3.341 zł977 zł
5.000 zł3.660 zł1.296 zł
5.500 zł3.980 zł1.616 zł
6.000 zł4.318 zł1.954 zł
6.500 zł4.671 zł2.307 zł
7.000 zł5.025 zł2.512,50 zł
7.500 zł5.377 zł2.688,50 zł
8.000 zł5.730 zł2.865 zł
8.500 zł6.083 zł3.041,50 zł
9.000 zł6.372 zł3.186 zł
9.500 zł6.654 zł3.327 zł
10.000 zł6.937 zł3.468,50 zł
Wysokość zajęcia komorniczego liczona jest od kwoty wynagrodzenia netto.

Część etatu a zajęcie komornicze. Jak to wygląda?

Należy również pamiętać, że komornika sądowego obowiązuje limit zajęcia komorniczego, który dla osób pracujących na pełny etat wynosi 50% otrzymywanego wynagrodzenia. W związku z powyższym, dłużnik zatrudniony na umowę o pracę, może mieć zajęte rzeczywiste 50% wynagrodzenia dopiero, gdy zarabia co najmniej 5.800 zł brutto albo więcej. Jeśli zarabia mniej, to wysokość zajęcia zawsze będzie mniejsza niż ustawowe 50%. Wszystko wynika z treści art. 87 (1) ustawy kodeks pracy.

A co jeśli pracownik wykonuje pracę na część etatu? W takiej sytuacji zajęcie zostaje proporcjonalnie zmniejszone. Jeśli więc pracownik wykonuje pracę na 3/4 etatu to kwota minimalnego zajęcia zmniejsza się o 3/4. Jeśli praca wykonywana jest na 1/2 etatu to wówczas zmniejszeniu ulega kwota minimalna od zajęcia o współczynnik 1/2 i tak dalej.

Ile może zabrać komornik z wypłaty za niezapłacone alimenty?

W przypadku długów alimentacyjnych limit kwoty wolnej od potrąceń jest niższy i wynosi 40% kwoty uzyskiwanego wynagrodzenia. Ustawodawca postanowił w ten sposób zabezpieczyć interesy dzieci, dla których nawet niewielkie kwoty uzyskiwane w toku egzekucji mogą mieć zasadnicze znaczenie.

Dlatego też nie ma tutaj zastosowania zasada, wedle której wolna od egzekucji jest kwota minimalnego wynagrodzenia.  Zatem ile może zabrać komornik z wypłaty za niezapłacone alimenty? Komornik może zająć takiemu dłużnikowi 60% wynagrodzenia. W przypadku umowy o pracę za „minimalną krajową” kwota wolna od zajęcia nie niższa 945,42 zł netto. Poniżej tej kwoty komornik nie może egzekwować nawet za długi alimentacyjne.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i anulować dług.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Ile może zabrać komornik z umowy zlecenia i umowy o dzieło?

Zmiany przepisów, które weszły od 01 stycznia 2019 roku, a ściślej art. 833 § 21 k.p.c. wprowadziły do życia bardzo ważne i niezmiernie oczekiwane zmiany. Otóż w przypadku, gdy wynagrodzenie z umowy zlecenia albo o dzieło stanowi dla dłużnika będącego osobą fizyczna jedyne źródło utrzymania, to wówczas zastosowanie znajdą przepisy jak o ograniczeniu egzekucji z wynagrodzenia za pracę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Zmiany te w efekcie zrównują w sferze postępowania egzekucyjnego sytuację osoby wykonujące pracę na podstawie umowy cywilnej albo umowy o dzieło z osobami, które wykonują pracę na podstawie umowy o pracę. Należy powyższe zmiany przepisów uznać za trafione i ogromnie potrzebne. Obecnie nie ma już zagrożenia, że osoby wykonujące pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej będą traktowane gorzej od tych, które pracują na podstawie umowy o pracę.

Mam komornika, a nie wiem dlaczego!

Wiele osób dowiaduje się wszczęciu postępowania egzekucyjnego w dość niespodziewany sposób. Jak zatrzymać komornika w takiej sytuacji?

Nagle komornik zajmuje konto w banku i nie można zapłacić za zakupy w sklepie. Może też zdarzyć się, że o zajęciu dowiemy się od szefa albo otrzymując wypłatę pensji w pomniejszonej wysokości. Gdy mamy więcej szczęścia, to do domu przychodzi list od komornika z postanowieniem o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Jednak jak to się stało, że komornik pojawił się w Twoim życiu skoro nie było żadnej sprawy sądowej? A przynajmniej o niej nic nie wiedziałeś? Co robić w takiej sytuacji?

Sprawa jest taka, że sąd wydał nakaz zapłaty, ale z dużą dozą prawdopodobieństw był on wysłany na nieaktualny adres. Takie historie zdarzały się często przed 2021 rokiem. Po wprowadzeniu zmiany przepisów dotyczących doręczeń przesyłek sądowych liczba błędnie doręczonych pism sądowych drastycznie spadła. Niemniej sprawy załatwiane kilka lat temu nadal prowadzone są w oparciu o wadliwe tytuły wykonawcze, które powinny ulec całkowitemu uchyleniu. W takiej sytuacji możliwe jest nie tylko umorzenie egzekucji komorniczej, ale nawet ODZYSKANIE WSZYSTKICH PIENIĘDZY ZABRANYCH PRZEZ KOMORNIKA!

Na szczęście nic straconego! Nadal można zatrzymać komornika, zwolnić zajęcia i skutecznie złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty. Koniecznym jest jednak podjęcie działań celem uchylenia tytułu wykonawcze, umorzenia egzekucji i odzyskania zabranych przez komornika środków. Trzeba złożyć wniosek do sądu o doręczenie tytułu egzekucyjnego na prawidłowy adres, a dodatkowo złożyć środek odwoławczy. Koniecznością będzie również złożenie pisma do komornika z informacją o aktualnym stanie sprawy. Dotyczyć to będzie zasadniczo też wierzyciela. Należy dokładnie zsynchronizować działania i nie popełniać błędów, w tym tych o charakterze formalnym. Pamiętać trzeba, że w przypadku większych – często mało zauważalnych błędów – można przegrać sprawę nawet teoretycznie wygraną. Najlepszym przykładem mogą być braki formalne sprzeciwu skutkujące odrzuceniem sprzeciwu od nakazu zapłaty.

Kancelaria EUROLEGE – jak pomagamy anulować długi komornicze?

W Kancelarii EUROLEGE od lat zajmujemy się sprawami wadliwych egzekucji komorniczych. Pomagamy umarzać postępowania egzekucyjne i odzyskiwać pieniądze zabrane przez komorników. Nawet w sprawach toczonych wiele lat jesteśmy w stanie skutecznie pomóc. Oczywiście, o ile zachodzą przesłanki do udzielenia takiej pomocy. Pomagamy osobom zadłużonym w całym kraju. Reprezentujemy dłużników przed każdym sądem i komornikiem w Polsce. Pomagamy także naszym rodakom, którzy wyjechali za granicę pozostawiają w kraju kłopoty finansowe – w tym postępowania komornicze.

Kontakt z nami jest bardzo prosty. Postawiliśmy na możliwość załatwiania spraw na odległość. Dzięki temu możesz powierzyć nam swój problem używając do tego wyłącznie telefonu albo innego urządzenia połączonego z Internetem. Dzięki temu każdą sprawę załatwisz szybko, sprawnie i bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy.

To jednak nie koniec artykułu. Poniżej wskażemy co zrobić kiedy komornik zabiera za dużo?

Komornik zabiera więcej niż powinien

Uważasz, że komornik zabiera z Twojego wynagrodzenia kwotę większą, niż ma do tego prawo zgodnie z przepisami? Możesz złożyć skargę na czynności komornika, której wzór znajdziesz tutaj: Wzór skargi na czynności komornika.

Pamiętaj jednak, że komornik sądowy dokonując zajęcia wynagrodzenie za pracę nie wie w jakiej jest wysokości. To działy kadrowe czy zewnętrzne firmy rachunkowo – księgowe obliczają kwotę, jaką mają przelać komornikowi z Twojej pensji. Oznacza to, że przelanie kwoty wyższej niż przewidują limity jest winą nie komornika. Jest to wina Twojego pracodawcy albo obsługującego tego pracodawcę biura rachunkowo – księgowego. Wypłacenie Tobie kwoty niższej niż przewidują limity zajęć stanowi niedopłatę wynagrodzenia i powoduje, że nabywasz wobec pracodawcy roszczenie i dopłatę do zaniżonej pensji.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:


4.5/5 - (48 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wzory i przydatne pisma

O Autorze

Kancelaria EuroLege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komornicze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Anna pisze:

Witam. Mąż ma umiarkowany stopień niepełnosprawności,nie należy mu się renta, ma zasiłek stały- chciałby iść do pracy jako ochroniarz za 2100 na rękę na umowę zlecenie, ale mamy komornika. Czy komornik zabierze coś z tej wypłaty? Czy do męża dochodów liczą sie moje zas rodzinne? Czy jak pójdę do pracy to to też się liczy jako dochód męża? A jesli tak to ile z tej umowy może zabrać komornik?

Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli wynagrodzenie z umowy zlecenia nie będzie stanowiło wyłącznego źródła utrzymania męża (a pobiera on przecież rentę) to komornik będzie mógł zając całość osiąganego dochodu z tego tytułu. Należy jednak w tym miejscu sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w sprawie Pani męża. W szczególności czy egzekucja nie jest prowadzona na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego. Codziennie spotykamy się z tego rodzaju sytuacjami i pomagamy umarzać postępowania egzekucyjne oraz odzyskiwać środki zabrane przez komornika w toku egzekucji. Analiza prawna jest u nas bezpłatna. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Piotr pisze:

Mam wynagrodzenie z tytułu naj niższej krajowej sprawy co toczy komornik to są z przed 10lat są oddawane do jakiejś agencji długów i jestem nękany prosił bym o poradę nawet nie wiem ile komornik jaka już kwotę przywłaszczył komornik zero info z jego strony

Kancelaria EuroLege pisze:

Sprawa którą Pan opisuje wymaga głębszej refleksji i analizy prawnej. Wykonujemy ją u nas za darmo. Trzeba sprawdzić przede wszystkim czy tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji nie jest wadliwy. gdyby tak było to możliwe stanie się umorzenie egzekucji, a nawet odzyskanie pieniędzy zabranych przez komornika w jej toku. Jeszcze dzisiaj napiszemy do pana maila z prośba o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Wiesław pisze:

Jeśli mam umowę zlecenie to ile komornik może mi zabrać. Pobieram wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia jest to 1500zł do 1800zł i jest to jedynym źródłem utrzymania.

Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji należy poinformować komornika na piśmie, że pobierane wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia jest jedynym źródłem Pana utrzymania. Wówczas egzekucja wygląda jak w przypadku wynagrodzenia za pracę, a więc poniżej minimalnego wynagrodzenia komornik nie może nic Panu zabrać. Należałoby jeszcze sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Pana sprawie, tj. czy tytuł wykonawczy nie jest wadliwy. Możemy to dla pana sprawdzić. Wstępna analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Dominik pisze:

Witam mam zajęcie komornicze.i zaczęło mi się coś nie zgadzać bo zarabiam 3tys i gdy z wypłaty agencja oddaje cześć wyplaty komornikowi i z wypłaty mi zostaje 2310zl i z banku tylko i z banku mogę pobrać tylko 2000zl i te 310 mam zablokowane czy też komornik mi zablokował w banku ?

Kancelaria EuroLege pisze:

Z pewnością komornika dokonał zajęcia nie tylko wynagrodzenia, ale też zajął konto bankowe. W takiej sytuacji egzekucja toczona jest z dwóch źródeł. Jest to jak najbardziej poprawne i dopuszczalne działanie. Czym innym jest jednak sytuacja, gdyby tytuł wykonawczy w sprawie był wadliwy. Spotykamy takie sytuacje. Możemy wykonać na Pani rzecz darmową analizę. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o podanie dodatkowych informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Paulina pisze:

Czy jeśli mam umowę zlecenie to ile komornik może mi zabrac

Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli pobierane przez Panią wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia jest wyłącznym Pani źródłem utrzymania to obowiązują tutaj limity zajęć komorniczych jak w przypadku egzekucji z wynagrodzenia za pracę. Aktualnie wolna od zajęcia jest kwota: 2.363,56 zł.

Trzeba jednak o tym fakcie, że utrzymuje się Pani z wynagrodzenia osiągane z umowy zlecenia powiadomić komornika prowadzącego egzekucję. Należy zrobić to na piśmie.

Dodatkowo wypadałoby sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Pani sprawie. Z naszego doświadczenia wiemy, że istnieje sporo spraw, w których możliwe jest nie tylko ich umorzenie, ale też odzyskanie wszystkich zabranych środków w toku egzekucji. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Aleksandra pisze:

Witam. Mam zajęcia komornicze i nie wiem jak się z tym uporać. Proszę o kontakt.nr tel.795XXXXXX

Pani Aleksandro, nasz konsultant odezwie się do Pani telefonicznie oraz na adres email podany w komentarzu. Pozdrawiamy :)

Marzena pisze:

Jestem głównym najemcą mieszkania komunalnego moim długiem obarczony został syn21lat komornik zajął mu konto bankowe i chcę zabrać calom wypłatę z umowy zlecenia wtedy syn zostaje bez środków do życia czy komornik ma prawo synowi zabrać całe wynagrodzenie proszę o pomoc

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Marzeno, musielibyśmy poznać sprawę bliżej. W szczególności ważna informacją jest to, czy syn po ukończeniu 18 roku dalej z Pania mieszkał? I czy w ogóle nakaz zapłaty został mu prawidłowo doręczony? Wszystko to trzeba ustalić. U nas analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośba o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Arek pisze:

Witam. Mam pytanie. Komornik zostawia mi minimalne wynagrodzenie za niespłacony kredyt konsumencki. Dodatkowo płacę regularnie alimenty. Czy jest możliwe, żeby komornik zostawił kwotę pensji minimalnej plus kwotę alimentów?

Kancelaria EuroLege pisze:

Prosimy o dokładny opis swojej sprawy na naszego maila kontakt@eurolege.pl

Grzegorz pisze:

Witam pracuje na umowę zlecenie na rękę będe mieć około 3 tysiące. Komornik wysłał pismo z informacją o zajęciu 100 % wynagrodzenia czy jest jakaś szansa żeby to rozłożyć na raty ?

Kancelaria EuroLege pisze:

Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy przesłać komornikowi oświadczenie, że jest to Pana jedyne źródło dochodu i służy do zaspokajania Pana potrzeb życiowych. W takiej sytuacji wynagrodzenie z umowy zlecenia podlega ochronie jak wynagrodzenie z umowy o pracę.
W tym miejscu jednak zalecamy, aby sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w tej sprawie. Pomagamy w sprawach komorniczych i możemy wykonać na Pana rzecz bezpłatną analizę sprawy. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Beata pisze:

Dostałam wynagrodzenie na konto w wysokości minimalnego wynagrodzenia tj. 2383,56 zł. Zostało mi potrącone z konta przez komornika około 113 zł? Z w minimalnego wynagrodzenia też komornicy pobierają pieniądze?

Kancelaria EuroLege pisze:

Nie, ale to jest wina banku, a nie komornika. Komornik nie wie z jakiego tytułu środki wpływają na zajęte konto bankowe oraz jakie jest saldo na rachunku bankowym. Można działać w tej sprawie. Trzeba też sprawdzić czy w sprawie egzekucja nie jest prowadzona na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego. Gdyby tak było to można umorzyć egzekucję i odzyskać wszystkie zabrane dotychczas pieniądze przez komornika sądowego. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o podanie dodatkowych informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Mariusz pisze:

Mam zapytanie do prawnika.

Kancelaria EuroLege pisze:

Oczywiście zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Agnieszka pisze:

Zostało mi zajęte konto a ja nie wiem dlaczego i z kąd dług co mam zrobić?

Kancelaria EuroLege pisze:

Z opisu sprawy wynika, że najpewniej mamy do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym. Każdego dnia spotykamy się z tego typu sprawami i pomagamy osobom zadłużonym w całej Polsce. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.