Osoby zadłużone, mające problemy komornicze często nie wiedzą jak mają się zachowywać w obliczu egzekucji. Często nerwowe ruchy i na ślepo składane pisma nie przynoszą zamierzonych rezultatów. Mało tego, potrafią przynieść stratę czegoś najistotniejszego w sprawach komorniczych, czyli czasu. Jest to niezwykle istotne, aby działać szybko i precyzyjnie. Osoba zadłużona działająca samodzielnie i beż żadnego planu na wyjście z długów zazwyczaj szybko traci siły na dalszą walkę. Głównie dlatego, że odbija się od przeszkód formalnych, związanych z pismami do komornika oraz tymi składanymi do sądów.

Jak napisać pismo do komornika oraz gdzie takie pisma składać opiszemy poniżej.

Rodzaje pism do komornika. Jakie pisma do komornika składa się do sądu?

W przypadku pisma do komornika możemy wskazać na ich wielość. Jednak do najczęstszych należą:

Dodatkowo musimy wskazać, że pismo do komornika pisane przez osobę nie zajmującą się profesjonalnie oddłużaniem bywa często źle adresowane. To znaczy, że nie powinno w ogóle trafiać do komornika, ale w inne miejsce. Jak to wygląda w praktyce? Poniżej wskażemy miejsca, do których powinny trafiać pisma w toku egzekucji.

Pierwsze pismo, czyli skarga na czynności komornika adresowana jest zawsze do sądu, ale składamy ją za pośrednictwem komornika. Zatem komornik jest jedynie pośrednikiem pomiędzy sądem, a osoba zadłużoną, która nie jest zadowolona z tego co robi komornik. Co ważne, na złożenie skargi na czynności komornika osoba zadłużona ma zaledwie 1 tydzień. Jeśli nie złoży pisma do komornika, to wówczas przepada jej możliwość skarżenia danej czynności. Dodatkowo dłużnik powinien przy składaniu skargi na czynności komornika uiścić opłatę. Aktualnie opłata od skargi na czynności komornika wynosi 100 zł.

Inną, alternatywną formą skarżenia czynności komornika jest wniosek w trybie nadzoru nad komornikiem. Takie pismo składa się już bezpośrednio do sądu, a nie do komornika. Powyższy wniosek adresuje się do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik. Należy o tym wiedzieć, ponieważ sprawą nie zajmuje się konkretnie sąd, ale prezesa sądu. Takie pismo w toku egzekucji komorniczej daje szansę na załatwienie swojej sprawy pozytywnie. Ma też pewną przewagę nad skargą na czynności komornika. Po pierwsze wniosek w trybie nadzoru nad komornikiem jest bezpłatny. Nie pobiera się od niego żadnych opłat. A po drugie można go wnieść w każdym dowolnym terminie. Nawet, jeśli od jakiejś czynności komornika upłynęło więcej niż tydzień.

Kolejne pismo do komornika czyli wniosek o wstrzymanie egzekucji, wniosek o zawieszenie egzekucji oraz wniosek o umorzenie egzekucji składa się wyłącznie do komornika. Każdy z takich wniosków należy złożyć wyłącznie do komornika.

Czy pismo w egzekucji składa się także do wierzyciela?

Tak, niektóre pisma w toku egzekucji również składa się do wierzyciela. Niestety, ale spora część osób zadłużonych myśli, że komornik uprawniony jest do wszystkich działań w toku egzekucji. Jednak tak nie jest. Przede wszystkim komornik sądowy nie może ingerować w kwestię dotyczącą samej wierzytelności.

Oznacza to, że komornik sądowy nie jest uprawniony ani do umarzania należności ani nawet rozkładania jej na raty. Co prawda spotyka się sytuacje, że komornicy rozkładają zadłużenia na raty. Jednak takie działania nieuzgodnione z wierzycielem nie sa do końca prawidłowe. Wynika to z faktu, iż to wyłącznie wierzyciel jest dysponentem postępowania egzekucyjnego. Komornik sądowy natomiast odpowiada za wykonanie.

Jak napisać pismo do komornika? Czy istnieje wzór pisma do komornika?

Podobnie jak w przypadku pisma do sądu, tak też w przypadku pisma do komornika przestrzegamy przed korzystaniem z dostępnym w Internecie wzorów. Oczywiście za wyjątkiem formularza skargi na czynności komornika. Wzór – formularz skargi na czynności komornika ma charakter ustandaryzowany i formalny. Natomiast większość pism pisanych do komornika w toku egzekucji nie ma swoich urzędowych wzorów.

Jeśli znajdziesz na Internecie wzór wniosku o umorzenie czy zawieszenie egzekucji to uważaj. Przede wszystkim każda sprawa jest inna i może podpadać pod różne przepisy. Ważne jest, aby osoba z doświadczeniem w oddłużaniu zobaczyła czy w ogóle kwalifikujesz się na zawieszenie, wstrzymanie czy umorzenie egzekucji. Składanie pism w ciemno zabiera Ci jakże ważny czas.

Musisz drogi czytelniku mieć świadomość, że zasadniczo coś takiego jak wzór pisma do komornika nie istnieje. Na różnych stronach internetowych można znaleźć różne wzory pism do komornika. Jednak ich jakość bywa niekiedy bardzo niska. Najgorsze jednak jest to, że wzór pisma do komornika użyty w sposób niewłaściwy może zaszkodzić, a nie pomóc. Z tego też   powodu zalecamy, aby nad sprawą komorniczą zawsze przysiadała osoba z doświadczeniem w dziedzinie oddłużania. Jest to o tyle istotne, że jak pokazują nasze statystyki, możliwe jest np. umorzenie egzekucji i odzyskanie pieniędzy. A wszystko można zrobić bez pytania o to komornika czy wierzyciela. Jak to możliwe? Czytaj dalej!

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Mam komornika. Czy coś mogę z tym zrobić?

Jeżeli w Twoim życiu pojawił się komornik to być może nie wszystko stracone. Jednak szansa na skuteczną pomoc uzależniona będzie w tym przypadku od jednego, ale bardzo ważnego czynnika. Mianowicie od tego, czy tytuł wykonawczy został wydany prawidłowo. Jak w najprostszy sposób ustalić czy egzekucja prowadzona przeciwko Tobie jest zgodna z prawem? Odpowiedz sobie na pytanie: „czy zanim pojawił się komornik otrzymywałem/am jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?”. Jeżeli z Twoich ust padnie odpowiedź NIE, to świetna wiadomość! Oznacza to, że uchylenie tytułu wykonawczego, umorzenie egzekucji oraz odzyskanie wszystkich zabranych pieniędzy jest na wyciągnięcie ręki!

Od czego jednak zacząć? I tutaj pojawia się podstawowy i najczęściej spotykany w naszej praktyce problem. Osoby zadłużone często nie mają nawet podstawowej wiedzy co, gdzie i w jaki sposób napisać. Dlatego z myślą o tym w naszej Kancelarii EUROLEGE już kilka lat temu powstał specjalny zespół od spraw egzekucji komorniczych. Każdego dnia analizujemy dziesiątki spraw. Okazuje się, że pewna część spraw nadaje się do natychmiastowej pomocy. Oczywiście zapewniamy naszym Klientom pomoc doświadczonych prawników, którzy wykonają najgorszą robotę. O czym konkretnie mówimy? Zasadniczo o konieczności kontaktu z sądem i komornikiem. Przede wszystkim koniecznym stanie się złożenie pism do sądu, komornika i w późniejszym czasie do wierzyciela. Cała akcja musi zostać wykonana precyzyjnie z uwzględnieniem chronologii. Nasi prawnicy świetnie wiedzą od czego zacząć i na czym skończyć, aby pieniądze należne naszym Klientom jak najszybciej do nich trafiły 😊

Gdzie szukać pomocy w sprawie z komornikiem?

Potrzebujesz bezpłatnej analizy swojej sprawy komorniczej? Możesz do nas napisać albo zadzwonić. Chętnie pomożemy. Pomagamy przed każdym komornikiem w kraju. Wobec postępującej cyfryzacji oraz modelu naszej działalności jesteśmy dostępni w każdym zakątku Polski. Działając zdalnie my i nasi Klienci oszczędzamy czas i pieniądze potrzebne do tradycyjnego załatwiania tego rodzaju spraw. Jeśli jesteś w sytuacji, że komornik prowadzi egzekucję komorniczą, a Ty nic nie wiedziałeś o sprawie to nie zwlekaj ze zgłoszeniem. Każdy dzień jest ważny. Im szybciej rozpoczniesz działania tym szybciej umożliwisz sobie pozbycie się komornika.

Wybierz jeden ze sposobów kontaktu z nami i zgłoś się już dzisiaj:

tel: 530 333 130
mail: kontakt@eurolege.pl
formularz zgłoszeniowy: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/


4.3/5 - (114 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wzory i przydatne pisma

O Autorze

Tomasz Gabrylewicz

Doświadczony prawnik, autor licznych publikacji prawniczych, w tym naukowych. Wieloletni działacz w sektorze NGO. Ekspert prawa bankowego, praktyk w sprawach cywilnych przeciwko instytucjom finansowym.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Marta pisze:

Szanowni Państwo,
potrzebuje porady w następującej sprawie: Komornik zajął moje konto o czym dowiedziałam się od banku( gdy chciałam zrobić przelew), który też udzielił mi informacji kto zajął moje konto, gdyż wcześniej nie otrzymałam żadnych wezwań . Zadzwoniłam do tego komornika i okazało się że mają tytuł wykonawczy sądowy z 2008 roku( o czym oczywiście też nic nie wiedziałam ) po wyjściu za mąż i zmianie adresu niczego nie otrzymywałam . Sprawa dotyczy prawdopodobnie niezapłacone rachunku za telefon( to był tel na mojego brata niestety na mnie zameldowany)a było to ok w 2000 roku. Z tego co się orientuję zadłużenie się przedawniło dlaczego sąd wydaje wyrok na przedawnione zadłużenie. Kwota wynosi ok 950 zł ,
Dziękuję za wszelką informację i pomoc
Z wyrazami szacunku
Marta Tulej

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Marto. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby tak było to wówczas istnieje realna szansa na zatrzymanie działań komornika oraz odzyskanie zabranych przez niego środków. Mamy za mało informacji, aby to stwierdzić. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Slawomir pisze:

Dostałem od komornika do zapłaty 1500 sprawa z 2013r

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Sławomirze. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby tak było to wówczas istnieje realna szansa na zatrzymanie działań komornika oraz odzyskanie zabranych przez niego środków. Mamy za mało informacji, aby to stwierdzić. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Andrzej pisze:

w odpowiedni sposób wstrzymać licytację z nieruchomości , prawdopodobnie dług przedawniony komornik nie przesłał wyceny nieruchomosci,z
ani innych pim

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Andrzeju. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby tak było to wówczas istnieje realna szansa na zatrzymanie działań komornika oraz odzyskanie zabranych przez niego środków. Mamy za mało informacji, aby to stwierdzić. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Dorota pisze:

Witam, dostałam pismo od komornika. Wcześniej nie odebrałam listów z sądu ze względu na zamieszkanie poza granicami kraju. Chce zapłacić należność w ratach. Czy jest możliwośc aby Wasza kancelaria wystosowała pismo do komornika?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Doroto. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Bożena pisze:

Dzień dobry mam pytanie jak mogę napisać pismo o stanie mojego majątku do komornika czy mogę liczyć na pomoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Bożeno. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Tomaz pisze:

Witam mam zajęte konto przez komornika na które wpłynęły pieniądze z ppk . Dług nie jest alimentacyjny a pomimo tego komornik nie chce odblokować tych środków . Czy ma takie prawo ? Bo z tego co się orientuję to pieniądze z ppk (pracownicze plany kapitałowe) są zwolnione z egzekucji komorniczej . Dziękuję i pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Tomaszu. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Wioleta pisze:

Witam mąż dostal pismo od komornika sondowego o egzekucji a wczesniej w lublinie byla jakas sprawa ale on nie dostal zadnego wcześniej zawiadomienia ze toczy sie postepowanie . Jego dane zostaly wykorzystane (skradzione) i toczy sie postepowanie w tej sprawie juz w prokuraturze. Nie wiemy co teraz robic z tym . Pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Wioletto. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Lubomir pisze:

Witam wysłałem do pani komornik pismo żeby rozliczyła sie z wpłat plus jakie sprawy sa zamknięte a w jakich prowadzi egzekucje .Z tego co sie orientuje powinna na takie pismo odpowiedzieć. W moim przypadku sa to zajęcia za bilety komunikacji miejskiej stare lata 2011 -2012 z innego miasta .Pismo wysłałem 3 kwietnia pani komornik odebrała je 4 i teraz pytanie jaki czas ona ma na odpowiedz standardowe 2 tygodnie czy…więcej wiem ze 10 kwietnia lany poniedziałek czyli święto a wiec chyba tego nie liczymy do kiedy czekać na odpowiedz i potem mogę złożyć skargę na działania prace pani komornik wiem ze ta skarga jest płatna 100 pytanie co jeśli mam racje i przykładowo pani komornik ma jakieś zaniedbania uchybienia nie odpowiada a powinna jeśli dobrze rozumiem- można sie ubiegać o zwrot tej stówki czy może ona ja powinna pokryć jakas kara ja spotka czy…Pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Zamiast skargi na czynności komornika może Pan złożyć skargę na komornika w trybie nadzoru do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik. Rozwiązanie często szybsze niż skarga na czynności komornika, mniej formalne, a i tańsze, ponieważ taka skarga jest bezpłatna. Co do skargi na czynności komornika to obecnie opłata od niej to nie 100 zł, a 50 zł. Odpowiadając na Pani ostatnie pytanie. Tak, jeśli skarga okaże się zasadna to wówczas opłata jest zwracana skarżącemu. Jeśli będzie niezasadna to wówczas opłata nie jest zwracana.

Paweł pisze:

Dzień dobry mam problem z komornikiem komornik chce mi zająć samochód który jest mi potrzebny do wożenia cyrki nie pełno sprawnej po lekarzach i na rechabilitacje dziękuję za odpowiedź

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Pawle. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Mateusz pisze:

Dzień dobry, wczoraj otrzymałem pismo od komornika sądowego o nakaz zapłaty ale nic wcześniej nie wiedziałem że jest przeciwko mnie jakieś postępowanie jest jakaś możliwość pomocy dziękuję i pozdrawiam Mateusz Ziętek.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Mateuszu. Z opisu Pana sprawy wynika, że możemy mieć do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym, na podstawie któego działa komornik. Należałoby ten tytuł wyeliminować z obrotu prawnego. Dałoby to podstawy do umorzenia egzekucji oraz odzyskania wszystkich pieniędzy zabranych przez komornika. Zajmujemy się takimi sprawami. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Aneta pisze:

Dzień dobry,

Jakiś czas temu otrzymałam od straży miejskiej trzy mandaty w łącznej kwocie 300 zł. Mandaty nie były opłacane, ale też nie otrzymywałam żadnych ponagleń czy też powiadomień o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Mandaty w końcu opłaciłam, a tydzień później Urząd Skarbowy zajął środki na moim koncie w wysokości tych mandatów plus koszty egzekucyjne. Zajęcie to nie było również poprzedzone żadnym powiadomieniem od Urzędu Skarbowego. List informujący o egzekucji otrzymałam po zajęciu.
Pytania:
1) Czy jest szansa na odzyskanie pieniędzy z egzekucji, bo przecież wcześniej nie otrzymałam żadnych upomnień czy powiadomień? ( chociaż w dokumencie, w którym otrzymałam od US była informacja, że takie powiadomienie było )
2) Czy Urząd Skarbowy miał prawo pobrać pieniądze z mojego konta zanim dotarł do mnie list z zawiadomieniem o zajęciu wierzytelności?

Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie. Z góry dziękuję.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Aneto. Zapewne doszło do informacyjnego nieporozumienia. Pewnie było tak, że zanim Pani wpłata została zaksięgowana to egzekucja już została wszczęta. Oczywiście środki powinny zostać Pani zwrócone w całości. Kwestia kosztów komorniczych może być jedynie dyskusyjna. Wszystko będzie zależało od tego co było pierwsze? Zaksięgowanie Pani wpłaty na rachunku odbiorcy czy też wszczęcie egzekucji? To na pewno trzeba ustalić.

Anna pisze:

Dzień dobry. Mam 2komorników ostatnio dostałam pismo że mam dług spłacić w ciągu 7 dni.niem kwoty 2500aby obrazu spłacić czy jest możliwość przesunięcia lub rozłożnia na raty.proszę o pomoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Anno. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.