Osoby zadłużone, mające problemy komornicze często nie wiedzą jak mają się zachowywać w obliczu egzekucji. Często nerwowe ruchy i na ślepo składane pisma nie przynoszą zamierzonych rezultatów. Mało tego, potrafią przynieść stratę czegoś najistotniejszego w sprawach komorniczych, czyli czasu. Jest to niezwykle istotne, aby działać szybko i precyzyjnie. Osoba zadłużona działająca samodzielnie i beż żadnego planu na wyjście z długów zazwyczaj szybko traci siły na dalszą walkę. Głównie dlatego, że odbija się od przeszkód formalnych, związanych z pismami do komornika oraz tymi składanymi do sądów.

Jak napisać pismo do komornika oraz gdzie takie pisma składać opiszemy poniżej.

Rodzaje pism do komornika. Jakie pisma do komornika składa się do sądu?

W przypadku pisma do komornika możemy wskazać na ich wielość. Jednak do najczęstszych należą:

Dodatkowo musimy wskazać, że pismo do komornika pisane przez osobę nie zajmującą się profesjonalnie oddłużaniem bywa często źle adresowane. To znaczy, że nie powinno w ogóle trafiać do komornika, ale w inne miejsce. Jak to wygląda w praktyce? Poniżej wskażemy miejsca, do których powinny trafiać pisma w toku egzekucji.

Pierwsze pismo, czyli skarga na czynności komornika adresowana jest zawsze do sądu, ale składamy ją za pośrednictwem komornika. Zatem komornik jest jedynie pośrednikiem pomiędzy sądem, a osoba zadłużoną, która nie jest zadowolona z tego co robi komornik. Co ważne, na złożenie skargi na czynności komornika osoba zadłużona ma zaledwie 1 tydzień. Jeśli nie złoży pisma do komornika, to wówczas przepada jej możliwość skarżenia danej czynności. Dodatkowo dłużnik powinien przy składaniu skargi na czynności komornika uiścić opłatę. Aktualnie opłata od skargi na czynności komornika wynosi 100 zł.

Inną, alternatywną formą skarżenia czynności komornika jest wniosek w trybie nadzoru nad komornikiem. Takie pismo składa się już bezpośrednio do sądu, a nie do komornika. Powyższy wniosek adresuje się do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik. Należy o tym wiedzieć, ponieważ sprawą nie zajmuje się konkretnie sąd, ale prezesa sądu. Takie pismo w toku egzekucji komorniczej daje szansę na załatwienie swojej sprawy pozytywnie. Ma też pewną przewagę nad skargą na czynności komornika. Po pierwsze wniosek w trybie nadzoru nad komornikiem jest bezpłatny. Nie pobiera się od niego żadnych opłat. A po drugie można go wnieść w każdym dowolnym terminie. Nawet, jeśli od jakiejś czynności komornika upłynęło więcej niż tydzień.

Kolejne pismo do komornika czyli wniosek o wstrzymanie egzekucji, wniosek o zawieszenie egzekucji oraz wniosek o umorzenie egzekucji składa się wyłącznie do komornika. Każdy z takich wniosków należy złożyć wyłącznie do komornika.

Czy pismo w egzekucji składa się także do wierzyciela?

Tak, niektóre pisma w toku egzekucji również składa się do wierzyciela. Niestety, ale spora część osób zadłużonych myśli, że komornik uprawniony jest do wszystkich działań w toku egzekucji. Jednak tak nie jest. Przede wszystkim komornik sądowy nie może ingerować w kwestię dotyczącą samej wierzytelności.

Oznacza to, że komornik sądowy nie jest uprawniony ani do umarzania należności ani nawet rozkładania jej na raty. Co prawda spotyka się sytuacje, że komornicy rozkładają zadłużenia na raty. Jednak takie działania nieuzgodnione z wierzycielem nie sa do końca prawidłowe. Wynika to z faktu, iż to wyłącznie wierzyciel jest dysponentem postępowania egzekucyjnego. Komornik sądowy natomiast odpowiada za wykonanie.

Jak napisać pismo do komornika? Czy istnieje wzór pisma do komornika?

Podobnie jak w przypadku pisma do sądu, tak też w przypadku pisma do komornika przestrzegamy przed korzystaniem z dostępnym w Internecie wzorów. Oczywiście za wyjątkiem formularza skargi na czynności komornika. Wzór – formularz skargi na czynności komornika ma charakter ustandaryzowany i formalny. Natomiast większość pism pisanych do komornika w toku egzekucji nie ma swoich urzędowych wzorów.

Jeśli znajdziesz na Internecie wzór wniosku o umorzenie czy zawieszenie egzekucji to uważaj. Przede wszystkim każda sprawa jest inna i może podpadać pod różne przepisy. Ważne jest, aby osoba z doświadczeniem w oddłużaniu zobaczyła czy w ogóle kwalifikujesz się na zawieszenie, wstrzymanie czy umorzenie egzekucji. Składanie pism w ciemno zabiera Ci jakże ważny czas.

Musisz drogi czytelniku mieć świadomość, że zasadniczo coś takiego jak wzór pisma do komornika nie istnieje. Na różnych stronach internetowych można znaleźć różne wzory pism do komornika. Jednak ich jakość bywa niekiedy bardzo niska. Najgorsze jednak jest to, że wzór pisma do komornika użyty w sposób niewłaściwy może zaszkodzić, a nie pomóc. Z tego też   powodu zalecamy, aby nad sprawą komorniczą zawsze przysiadała osoba z doświadczeniem w dziedzinie oddłużania. Jest to o tyle istotne, że jak pokazują nasze statystyki, możliwe jest np. umorzenie egzekucji i odzyskanie pieniędzy. A wszystko można zrobić bez pytania o to komornika czy wierzyciela. Jak to możliwe? Czytaj dalej!

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i anulować dług.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Mam komornika. Czy coś mogę z tym zrobić?

Jeżeli w Twoim życiu pojawił się komornik to być może nie wszystko stracone. Jednak szansa na skuteczną pomoc uzależniona będzie w tym przypadku od jednego, ale bardzo ważnego czynnika. Mianowicie od tego, czy tytuł wykonawczy został wydany prawidłowo. Jak w najprostszy sposób ustalić czy egzekucja prowadzona przeciwko Tobie jest zgodna z prawem? Odpowiedz sobie na pytanie: „czy zanim pojawił się komornik otrzymywałem/am jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?”. Jeżeli z Twoich ust padnie odpowiedź NIE, to świetna wiadomość! Oznacza to, że uchylenie tytułu wykonawczego, umorzenie egzekucji oraz odzyskanie wszystkich zabranych pieniędzy jest na wyciągnięcie ręki!

Od czego jednak zacząć? I tutaj pojawia się podstawowy i najczęściej spotykany w naszej praktyce problem. Osoby zadłużone często nie mają nawet podstawowej wiedzy co, gdzie i w jaki sposób napisać. Dlatego z myślą o tym w naszej Kancelarii EUROLEGE już kilka lat temu powstał specjalny zespół od spraw egzekucji komorniczych. Każdego dnia analizujemy dziesiątki spraw. Okazuje się, że pewna część spraw nadaje się do natychmiastowej pomocy. Oczywiście zapewniamy naszym Klientom pomoc doświadczonych prawników, którzy wykonają najgorszą robotę. O czym konkretnie mówimy? Zasadniczo o konieczności kontaktu z sądem i komornikiem. Przede wszystkim koniecznym stanie się złożenie pism do sądu, komornika i w późniejszym czasie do wierzyciela. Cała akcja musi zostać wykonana precyzyjnie z uwzględnieniem chronologii. Nasi prawnicy świetnie wiedzą od czego zacząć i na czym skończyć, aby pieniądze należne naszym Klientom jak najszybciej do nich trafiły 😊

Gdzie szukać pomocy w sprawie z komornikiem?

Potrzebujesz bezpłatnej analizy swojej sprawy komorniczej? Możesz do nas napisać albo zadzwonić. Chętnie pomożemy. Pomagamy przed każdym komornikiem w kraju. Wobec postępującej cyfryzacji oraz modelu naszej działalności jesteśmy dostępni w każdym zakątku Polski. Działając zdalnie my i nasi Klienci oszczędzamy czas i pieniądze potrzebne do tradycyjnego załatwiania tego rodzaju spraw. Jeśli jesteś w sytuacji, że komornik prowadzi egzekucję komorniczą, a Ty nic nie wiedziałeś o sprawie to nie zwlekaj ze zgłoszeniem. Każdy dzień jest ważny. Im szybciej rozpoczniesz działania tym szybciej umożliwisz sobie pozbycie się komornika.

Wybierz jeden ze sposobów kontaktu z nami i zgłoś się już dzisiaj:

tel: 530 333 130
mail: kontakt@eurolege.pl
formularz zgłoszeniowy: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/


4.3/5 - (114 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wzory i przydatne pisma

O Autorze

Kancelaria EuroLege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komornicze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.