✍ Jak WSTRZYMAĆ komornika i ZABLOKOWAĆ czynności egzekucyjne? - Antywindykacja EuroLege

Jak wstrzymać czynności egzekucyjne komornika?

Jak zatrzymać komornika, który zajął penję i konto w banku

Oceń artykuł: 

Otrzymałeś pismo od komornika sądowego, a w nim znalazłeś informację o wszczęciu wobec Ciebie postępowania egzekucyjnego, informację o zablokowaniu rachunku bankowego i zajęciu wynagrodzenia za pracę (emerytury albo renty) i prośbę o wykaz majątku. Myślisz chwilę i próbujesz sobie przypomnieć o pismach z sądu, o wierzycielach, a przede wszystkim o długach, które gdzieś, kiedyś się pojawiały. Po dłuższym namyśle dochodzisz do wniosku, że przecież nie masz żadnych długów albo są dawno temu przedawnione, a z sądu nigdy niczego nie otrzymałeś, zaś firma, której nazwy nawet nie jesteś w stanie powtórzyć i będąca Twoim rzekomym wierzycielem, nie jest Ci znana. Co więc robić? Kontaktować się z firmą windykacyjną? Lepiej nie, oni tylko na to czekają. Poniżej przedstawiamy garść przydatnych informacji, które pomogą Ci pozbyć się komornika i wygrać z windykatorem.

Najczęściej spotykanym problemem praktycznym, jaki związany jest z pojawieniem się komornika bez żadnego wcześniejszego ostrzeżenia jest nieprawidłowe doręczenie nakazu zapłaty z sądu. Musisz wiedzieć, że sąd opiera się na danych adresowych podawanych przez powoda, czyli Twojego przeciwnika w procesie. A co, jeśli poda on nieprawdziwe albo nieaktualne dane adresowe, a sąd ich nie zweryfikuje? To kwestią czasu jest kiedy pojawi się komornik i zaskoczy Cię swoimi czynnościami.

Doręczenie przez awizo, czyli fikcja doręczeń sądowych

Jak to możliwe, że komornik wszczyna egzekucję chociaż dłużnik nie otrzymał żadnej informacji z sądu? Winne temu są przepisy kodeksu postępowania cywilnego (art. 139), które zawierają tzw. fikcję doręczenia. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: doręczenie przez awizo.

Przekonała się o tym Pani Małgorzata z Kołobrzegu, która napisała do nas następującego maila:

„Otrzymałam dzisiaj list od komornika, w którym dowiedziałam się, że jestem dłużnikiem jakieś nieznanej mi firmy. Myślałam, że to jakiś żart. Zadzwoniłam do komornika i usłyszałam, że 2 lata termu e-sąd wydał wobec mnie nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, od którego się nie odwołałam. To oczywiście niemożliwe, przecież zawsze pilnuję urzędowej korespondencji. Proszę o jakąś radę albo pomoc w rozwiązaniu tej trudnej dla mnie sytuacji. Czuję się bezradna!”

Z kolei Pan Jerzy z Garwolina napisał tak:

„Przez kilkanaście miesięcy byłem bombardowany telefonami, smsami i listami niepoleconymi od firm windykacyjnych. Mówiłem im, żeby dali mi spokój, ponieważ nie mam żadnych długów, że to jakaś pomyłka. Wczoraj przyszedłem do pracy i dowiedziałem się, że komornik zajął mi pensję! Ja naprawdę nie byłem dłużnikiem! Proszę, pomóżcie…”.

Co w takich sytuacjach najlepiej jest zrobić? Przede wszystkim uspokoić nerwy, które jak zwykle nie są dobrym doradcą.

Co zrobić, aby wstrzymać czynności komornika?

Oto lista czynności, które musisz wykonać, aby podjąć próbę uchylenia postępowania komorniczego:

  1. Popatrz na pismo komornika i ustal na jakiej podstawie prowadzi postępowanie egzekucyjne. Powinno być napisane, że jest to jakiś nakaz zapłaty albo wyrok zaoczny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Jeśli nie masz pisma do komornika i dowiedziałeś o egzekucji w inny sposób, wówczas zadzwoń do komornika, który zajął Twój majątek i ustal pełną nazwę tytułu wykonawczego, nazwę sądu, który wydał tytuł oraz jego sygnaturę i datę wydania.
  2. Natychmiast zadzwoń do sądu, który wydał tytuł i podaj nazwę sygnatury oraz ustal, na jaki adres wysyłana była korespondencja z sądu oraz kto to orzeczenie odbierał;
  3. Jeśli ustaliłeś, że korespondencja wysyłana była na Twój nieprawidłowy albo nieaktualny adres zgłoś się do nas po bezpłatną pomoc prawną. Zrobimy wszystko, co możliwe aby zablokować komornika!

Wstrzymanie egzekucji komorniczej i odzyskanie pieniędzy jest możliwe!

Zwracamy uwagę, że jeśli korespondencja wysyłana była na nieprawidłowy albo nieaktualny adres, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że mimo faktu, iż orzeczenie sądu jest prawomocne, to można pozbyć się egzekucji komorniczej. W jaki sposób? Wystarczy, że wykażesz, iż nie zamieszkiwałeś pod adresem podanym w pozwie, na który bezskutecznie starano Ci się doręczać przesyłki sądowe. Sąd w takiej sytuacji doręczy Ci na prawidłowy adres wydane wobec Ciebie orzeczenie sądowe (zazwyczaj nakaz zapłaty albo wyrok zaoczny) i uchyli klauzulę wykonalności. To będzie stanowiło podstawę do umorzenia egzekucji i obciążenia wszystkimi wynikłymi z niej kosztami wierzyciela. Tego, który przecież wskazał Twój nieprawidłowy adres. Najważniejsze jednak, że po otrzymaniu na prawidłowy adres nakazu zapłaty albo wyroku zaocznego będziesz mógł wnieść sprzeciw. W takim środku odwoławczym możesz zakwestionować istnienie długu, zarzucić, że jest on zawyżony albo też podnieść zarzut przedawnienia roszczenia.

Jeśli wszystko zrobisz jak należy, to pozbędziesz się komornika. Dodatkowo będziesz mógł wnioskować o zwrot wszystkich wpłaconych w toku egzekucji środków pieniężnych. Zwrotu w takiej sytuacji dokonuje nie komornik, ale wierzyciele, na wniosek którego toczona była bezzasadna egzekucja.

Musisz wiedzieć, że składanie skarg na czynności komornika nic Ci nie da. Stracisz jedynie pieniądze na opłatę sądową oraz cenny czas, który biegnie na korzyść windykatora.
PAMIĘTAJ! W naszej Kancelarii EUROLEGE każdego dnia pomagamy ludziom w walce z komornikami i windykatorami. Składamy skuteczne sprzeciwy i zarzuty od nakazów zapłaty. Każdego dnia przywracamy terminy do wnoszenia środków odwoławczych i uchylamy zajęcia komornicze. Musisz wiedzieć, że w sytuacji kiedy wobec Twojej osoby toczona jest egzekucja, czas biegnie na Twoją niekorzyść.

Każdy dzień zwłoki w rozpoczęciu działań powiększa Twoje zadłużenie. Daje również szanse na zajęcie nowych składników Twojego majątku, np. domu, samochodu, sprzętów AGD i RTV.

Jesteśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu dla kancelarii prawnych Orły Prawa.

Anuluj dług i sądowy nakaz zapłaty w całości! Doświadczeni prawnicy pomogą Ci wygrać sprawę w sądzie.

DARMOWA ANALIZA!

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ TERAZ

Skontaktujemy się z Tobą w 24 h!

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem świadczenia pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Zostałeś pozwany o zapłatę długu, albo nagle pojawił się komornik i nie wiesz dlaczego?

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ ANALIZY PRAWNEJ!​

Pamiętaj! Termin na złożenie odwołania do sądu jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki zmniejsza Twoje szanse na wygraną!
Niczym nie ryzykujesz, bo analiza prawna jest bezpłatna i nie ma żadnych ukrytych kosztów.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną analizę prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA