Zadłużenie to problem, z którym boryka się wiele osób, a wyjście z niego wcale nie jest proste. Wbrew pozorom, taka sytuacja może spotkać każdego i niewiele trzeba, aby sprawę przejął komornik. Jeśli się tak stanie, dłużnik powinien zrobić wszystko, aby jak najszybciej dojść do porozumienia z wierzycielem i pozbyć się ciążącego balastu. Tylko jak tego dokonać, skoro odsetki wciąż rosną, a spłacanie długu w niewielkich ratach wcale nie jest skuteczne? Czy istnieje sposób, aby zatrzymać odsetki u komornika, a wpłacona kwota szła na pokrycie właściwego długu?

UWAGA! Masz komornika? Być może jeszcze nie wszystko stracone! Zajmujemy się blokowaniem egzekucji komorniczych i odzyskiwaniem środków zabranych przez komornika. Nawet wiele lat wstecz. W niektórych sprawach istnieje szansa na skuteczne działanie. Chcesz dowiedzieć się więcej i uzyskać bezpłatną analizę swojej sprawy? Napisz do nas lub zadzwoń (530 333 130). Nasi konsultanci wytłumaczą Ci co musisz zrobić i jakie informacje ustalić, a prawnicy pomogą w zablokowaniu działań egzekucyjnych.

Dlaczego warto spłacić zadłużenie przed przejęciem długu przez komornika?

Strach, wstyd, bezradność. Powodów, dla których dłużnicy odkładają kolejne wezwania do zapłaty na dno szuflady jest wiele. Często rzeczowe tłumaczenie w tej kwestii nic nie daje, gdyż obawa przed osądem czy zawstydzeniem wygrywa, a uciekanie przed własnymi słabościami jest zdecydowanie łatwiejsze niż stawienie im czoła. Jednak takie sytuacje zazwyczaj kończą się w jeden sposób – wierzyciel kieruje sprawę do sądu, a ten decyduje o konieczności ściągnięcia należności przez komornika. Ta decyzja powoduje, że egzekucja jest zdecydowanie uproszczona. Jeśli tylko dłużnik posiada jakąkolwiek własność, oszczędności czy dochody, komornik na pewno dojdzie do tego i odzyska należną wierzycielowi część. Jednak to nie koniec przykrych informacji. Wraz z wkroczeniem do postępowania komornika, musisz liczyć się z tym, że wartość zadłużenia będzie stale rosła, a wszystko przez odsetki naliczane przez komornika i koszty związane z postępowaniem prowadzonym przez niego.

Ugoda pozasądowa z wierzycielem

Pamiętaj, że na każdym etapie postępowania można zawrzeć ugodę z wierzycielem, jednak w tej kwestii musisz kierować swoją prośbę czy też propozycję bezpośrednio do wierzyciela. Warto jednak przed podjęciem kroków prawnych skontaktować się z prawnikiem od spraw długów i ustalić sposób działania, a ewentualnie również skonsultować treść ugody.

WAŻNE! Zawierając ugodę z wierzycielem uznajesz dług! W ten sposób uniemożliwiasz sobie w przyszłości wygraną w sporze sądowym.

Komornik jest jedynie wykonawcą i działa na zlecenie wierzyciela – to on podejmuje ostateczną decyzję z jakiego składnika majątku egzekwowana będzie należność i czy wyraża zgodę na zawieszenie postępowania i przyjęcie ugody. Zawsze warto przynajmniej spróbować porozmawiać z nim i zawrzeć ugodę. Jednak proponując swoje warunki weź pod uwagę swoją sytuację finansową i ustal harmonogram, który rzeczywiście będziesz w stanie spłacać. Jeśli wierzyciel zgodzi się na to, pamiętaj aby zawrzeć taką umowę na piśmie.

Czy komornik może zatrzymać odsetki na wniosek dłużnika?

W tej kwestii komornik nie ma za wiele do powiedzenia, gdyż obowiązują go pewne procedury prawne, na które nie ma wpływu. Wysłanie pisma do komornika w tej sprawie nic nie da. Jedynym rozwiązaniem jest dogadanie się z wierzycielem na drodze porozumienia pozasądowego lub sądowego.

Kwestia zatrzymania odsetek komorniczych jest istotna dla wielu dłużników, gdyż często pomimo realnego spłacania zadłużenia  ich długi wcale nie maleją. Jak to możliwe? Z taką sytuacją mamy do czynienia najczęściej przy zobowiązaniach na duże kwoty, gdzie comiesięczne raty wpłacane do komornika nie pokrywają odsetek. Tutaj nie komornik, a przepisy decydują o tym, jak rozkładana jest wpłata dłużnika.

Ugoda kierowana do wierzyciela – jak napisać?

To pismo to Twoja szansa na porozumienie. Pamiętaj, że wierzyciel nie zawsze może podejść optymistycznie do kwestii ugody i obawiać się, że wycofanie sprawy z postępowania komorniczego spowoduje dalszy brak spłaty zobowiązania.

Jeśli nie wiesz jak skonstruować takie pismo lub chcesz, aby było ono napisane profesjonalnie, możesz poprosić o pomoc prawnika. Jego wsparcie może okazać się także potrzebne w przypadku konieczności podpisania ugody z wierzycielem.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Czy upadłość konsumencka jest rozwiązaniem?

Nie zawsze prośba kierowana do wierzyciela zostanie zaakceptowana za pierwszym razem. W takim przypadku warto poszukać rozwiązania, które pomoże Ci rozwiązać kwestię wysokich odsetek naliczanych przez komornika. Czasami wystarczy ponowna próba i przedstawienie innej propozycji lub sformułowanie pisma inaczej czy napisanie go przez profesjonalnego prawnika, który doskonale wie co powinno się w nim znaleźć. Jednak może okazać się, że te próby nie przynoszą oczekiwanego przez Ciebie rezultatu. Dobrym rozwiązaniem jest także próba osobistego kontaktu z wierzycielem. Taka rozmowa w cztery oczy, choć może być wyzwaniem pod względem psychicznym, może sprawić, że wierzyciel zaufa Ci i przystanie na Twoje prośby. Pamiętaj, że finalnie całość powinna tak czy inaczej zostać dopięta w formie pisemnej.

Co jednak zrobić, kiedy wszystkie wysiłki idą na marne, a wierzyciel nie chce się zgodzić na propozycję spłaty? Wielu osobom przychodzi wtedy do głowy rozwiązanie, jakim jest upadłość konsumencka. Wydawać by się mogło, że jest to idealna szansa na nowy start. Jednak nie do końca. Osoby, które przeszły przez cały proces nie wspominają tego pozytywnie, a jak kilka lat wyjętych z życia. W momencie, kiedy decydujesz się na upadłość konsumencką oddajesz do dyspozycji swój majątek w ręce innej osoby i musisz się liczyć z tym, że pewna jego część, zostanie przeznaczona na spłatę zadłużenia. Dla wielu osób jest to traumatyczne doświadczenie, kilka lat wyjętych z życia.

Doszło do ugody. Co z kosztami komorniczymi?

Załóżmy, że udało Ci się przebrnąć przez pierwszy etap i podpisać ugodę z wierzycielem. Musisz wiedzieć, że to nie koniec przygód. Konieczne jest rozwiązanie kwestii kosztów komorniczych. Według ustawy pobierane są one od wierzyciela, który złoży wniosek o umorzenie postępowania komorniczego i wynoszą 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli do ugody dojdzie w ciągu miesiąca od doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji komorniczej. W takim przypadku do opłaty zobowiązany jest dłużnik.

Wierzyciel ma jednak prawo do tego, aby zaproponować dłużnikowi porozumienie w kwestii opłat związanych z postępowaniem komorniczym. Kwestia ta powinna zostać zawarta w ugodzie.

Chcę zatrzymać swoje odsetki u komornika – co zrobić?

Przede wszystkim przeprowadź dogłębną analizę posiadanego zadłużenia i sprawdź czy wszystkie opłaty zostały naliczone zgodnie z prawem. Osoby, które dopiero po latach dochodzą do wniosku, że najwyższa pora rozprawić się raz na zawsze z długiem, mogą nie do końca orientować się w wysokości posiadanego zadłużenia. Pamiętaj, że zawsze masz prawo skontaktować się z komornikiem i poprosić o informacje dotyczące Twojego zadłużenia.

Kwestia zadłużenia mnie przerasta. Potrzebuję pomocy.

To, że dostrzegasz problem i chcesz go pokonać to pierwszy krok do wyjścia z długów. Jeśli potrzebujesz kompana, który doskonale rozumie Twoje problemy i wie jak postępować z komornikiem i wierzycielami – skontaktuj się z nami. Nasza kancelaria od lat pomaga osobom zadłużonym wyjść na prostą i znajduje rozwiązania, które są korzystne i akceptowalne przez obie strony. Zapraszamy Cię na darmową analizę prawną, podczas której ocenimy co można zrobić w Twojej sprawie. To całkowicie niezobowiązujące, warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami:


4.8/5 - (46 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Anna pisze:

Witam ,popadłam w długi mam komornika i dużą kwotę do spały . Odsetki dzienne są duże , spłacając co miesiąc dług to pieniążki idą na odsetki a nie na spłatę głównej należności . Czy jest możliwość wstrzymać te odsetki u komornika ?? Jak powinnam się do tego zabrać? Proszę o pomoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Anno. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Malgorzata pisze:

Witam mam problem z powodu zawirowan życiowych i przeprowadzki nie posiadam informacji u kogo mam zadłużenie komornik nie chce mi udzielić takiej informacji co w takiej sytuacji mam zrobić

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Małgorzato. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z informacją co należy zrobić. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.