Zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych to kusząca, lecz niebezpieczna droga, która może prowadzić do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Im więcej pożyczek, tym trudniej jest zapanować nad wydatkami i utrzymać kontrolę nad swoim budżetem. Problem długów to jednak coś więcej. Dotyka on również sfery psychicznej. Wierzyciel wcześniej czy później będzie chciał odzyskać pieniądze, a unikanie kontaktu tylko pogłębia problem.

Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Przed tym nie da się uciec. Ignorowanie wezwań do zapłaty czy prób kontaktu z wierzycielem to jedne z najgorszych kroków, jakie może podjąć dłużnik. Długi nie znikną same, a brak reakcji tylko pogarsza sytuację. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad podjęciem działań, które pomogą w rozwiązaniu problemu. Jednym z rozwiązań jest zawarcie ugody z wierzycielem poprzez próbę negocjacji. Pamiętaj jednak, aby nie negocjować z wierzycielem samodzielnie, ale korzystać z pomocy profesjonalistów. Prawnik od długów to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie w tego rodzaju sprawach.

Na czym polega ugoda z wierzycielem?

Negocjacje z wierzycielem oraz zawarcie ugody to szansa na uniknięcie kolejnych kosztów związanych z postępowaniem egzekucyjnym. Ugoda pozwala na uregulowanie zobowiązania w sposób elastyczny, dopasowany do potrzeb dłużnika. To również sposób na odbudowanie relacji z wierzycielem i uniknięcie dalszych konsekwencji wynikających z zaległości.

Ugoda zawierana pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem to dokument, którego głównym celem jest dojście do porozumienia polubownego. Podpisanie go przez obie strony jest jednoznaczne ze zobowiązaniem przestrzegania zawartych w nim postanowień. Ugoda może zostać zawarta zarówno przed skierowaniem sprawy na drogę sądową jak i w trakcie trwania procesu. Jeśli dłużnik zdecyduje się na zmianę zdania w trakcie postępowania to zawarcie ugody następuje przed sądem, a sprawa nie kończy się wydaniem wyroku a jedynie postanowieniem o umorzeniu postępowania.

Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.

Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną

Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

Warto jednak pamiętać o tym, że zawarcie ugody jest jednoznaczne z uznaniem długu przez dłużnika, a po jej podpisaniu nie jest możliwe uchylenie się od jej skutków prawnych. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek kroków warto dokładnie sprawdzić wszystkie kwestie związane z długiem.

Jak powinna wyglądać umowa ugody?

Zacznijmy od tego, że zgodnie z art. 77 Kodeksu Cywilnego nie jest wymagana żadna szczególna forma ugody, chyba że wynika to z treści czynności prawnej. Ugoda z wierzycielem powinna ona zostać sporządzona w formie pisemnej i zawierać podstawowe informacje dotyczące dłużnika, wierzyciela jak i samego długu, w tym zasady spłaty.

Informacje, które powinny znaleźć się na umowie ugody:

  • Dane wierzyciela
  • Dane dłużnika
  • Rodzaj ugody
  • Szczegóły dotyczące długu (jego wysokość)
  • Przyczyna zadłużenia
  • Informacja o postanowieniach dotyczących rozwiązania sporu
  • Wskazanie ustępstw wierzyciela
  • Podpisy obu stron

Czy możliwa jest ugoda z wierzycielem w trakcie egzekucji komorniczej?

Zawarcie ugody możliwe jest także w momencie, kiedy trwa już egzekucja komornicza. Jeśli jednak zdecydujesz się na ugodę z wierzycielem to musisz dodatkowo zadbać o to, aby zawiesił on toczące się przeciwko Tobie postępowanie komornicze. Ty, jako dłużnik, nie możesz tego zrobić. Uprawniony jest jedynie wierzyciel. Dla własnego bezpieczeństwa dobrze jest zawrzeć tą kwestię nawet w umowie ugody. Wystarczy krótki zapis o tym, że wierzyciel zobowiązuje się do wstrzymania toczącej się egzekucji komorniczej.

PAMIĘTAJ! Ugoda z wierzycielem to oczywiste uznanie długu. Takie oświadczenie ostatecznie przekreśla niemal zawsze szanse na uzyskanie pozytywnego rozstrzygnięcia sporu w sprawie sądowej o zapłatę konkretnego roszczenia objętego ugodą. Masz wątpliwości? Zawsze pytaj o radę prawnika, a nie opieraj się na zapewnieniach pracowników banków, firm pożyczkowych oraz windykacyjnych.

Czy warto zawrzeć ugodę z wierzycielem?

Wiele mówi się o tym, że ugoda to korzyść przede wszystkim dla wierzyciela. To prawda, jednak zdarza się też, że zyskuje także dłużnik. Na każdego działa zapewne inna argumentacja, jednak najważniejszą wygraną jest spokój. Po zawarciu ugody nie będą podejmowane wobec dłużnika żadne czynności windykacyjne. Załatwienie sprawy na drodze pozasądowej to nie tylko oszczędność czasu, ale także pieniędzy. Dogadując się z wierzycielem bez angażowania osób trzecich, do wysokości długu nie zostaną doliczone dodatkowe koszty egzekucyjne czy koszty sprawy sądowej.

Dla niektórych może być także istotny fakt, że dłużnik który zdecyduje się na ugodę z wierzycielem nie będzie widniał w żadnym rejestrze dłużników. To istotne szczególnie w kontekście przyszłych kredytów czy pożyczek.

Dodatkowo, zawierając ugodę dłużnik ma szansę wynegocjować lepsze warunki spłaty zobowiązania. Wierzycielom często zależy na szybkim odzyskaniu należności, dlatego są w stanie pójść nawet na jakieś ustępstwa. Czasami wierzyciele rezygnują z dochodzenia odsetek, a nawet części zobowiązania.

Kiedy ugoda z firmą windykacyjną nie jest dobrym rozwiązaniem?

W artykule opisywaliśmy zalety podpisania umowy ugody. Chcemy jednak podkreślić, że wszystko zależy od indywidualnej sytuacji dłużnika. Istnieją także przypadki, w których podpisanie umowy ugody nie będzie korzystne dla dłużnika. Poniżej opisaliśmy kilka z nich. Jeszcze raz jednak chcielibyśmy podkreślić, że każda taka nieoczywista sytuacja wymaga indywidualnej interpretacji. Najlepiej, aby zrobił to doświadczony prawnik.

Nie masz pewności, czego tak naprawdę dotyczy dług

Bywa też tak, że firmy windykacyjne kontaktują się z klientami, którzy dawno już spłacili swoje zadłużenie lub ich dług jest na tyle stary, że powinien zostać umorzony. Podpisanie ugody będzie wtedy błędem, gdyż będzie jednoznaczne z zaakceptowaniem długu. Długu, którego tak naprawdę nie musiałbyś spłacać.

Nie zaciągałeś nigdy pożyczki czy kredytu

Jeśli nie masz pewności co do tego, czy zadłużenie dotyczy rzeczywiście Ciebie – nie podpisuj. Być może jest to błąd, a być może ktoś ukradł Twoje dane osobowe i zaciągnął na nie pożyczkę lub kredyt. W takim przypadku skontaktuj się z prawnikiem, który pokieruje Cię co dalej robić.

Ugoda nie jest dla Ciebie korzystna

Jeżeli uważasz, że kwota widniejąca na umowę jest zbyt wysoka, niezwłocznie wyjaśnij tą sprawę z wierzycielem. Pamiętaj, że podpisanie umowy jest równoznaczne z uznaniem długu w takiej wysokości, w jakiej został wpisany. Wtedy będzie za późno na negocjacje.

Ugoda dotyczy starego długu sprzed kilkunastu lat

Najprawdopodobniej dług ten jest przedawniony. Przed podpisaniem ugody skonsultuj swoją sprawę z prawnikiem. To czy dany dług jest przedawniony czy też nie zależy od wielu czynników.

Nie stać Cię na spłatę rat, które proponuje wierzyciel

Podpisanie umowy jest równoznaczne z akceptacją jej warunków. Jeżeli nie stać Cię na to, co proponuje wierzyciel – nie podpisuj. Ugoda powinna być korzystna dla obu stron, a przede wszystkim powinna być możliwa do realizacji dla dłużnika.

Podpisanie umowy to poważna sprawa – skonsultuj ją z prawnikiem

Jak widzisz, każda sytuacja jest inna i wszystko zależy tak naprawdę od intencji obu stron. Z naszej praktyki wynika, że ugoda jest przeważnie dobrym rozwiązaniem na polubowne załatwienie sprawy. Przeważnie, więc nie zawsze. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do danej umowy, skontaktuj się z prawnikiem, który ją przeanalizuje.

Jesteś w podobnej sytuacji? Nie wiesz, czy ugoda jest korzystnym rozwiązaniem w Twoim przypadku? Skontaktuj się z nami! Wystarczy, że dostarczysz nam swoje dokumenty, a nasi prawnicy przeanalizują je dla Ciebie, zupełnie za darmo. Ustalimy strategię i plan działania. To zupełnie niezobowiązujące – sam zdecydujesz czy chcesz podjąć dalszą współpracę. Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.

Darmowa konsultacja oddłużeniowa

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Kancelaria Eurolege

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

4.7/5 - (45 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze

  1. Dzień dobry! Mój dług dotyczy kwoty 5000 zł na rzecz Funduszu. Mam pismo od komornika o egzekucji. Nie mam dochodów ani majątku. Moja matka załatwia kredyt na w/w kwotę, żebym ja szybko spłaciłem dług. 1. Czy mogę wpłacić całość bezpośrednio na konto sądu, żeby nie płacić dodatkowo komornikowi? 2. Czy mogę/muszę zawrzeć umowę/ugodę z sądem/wierzycielem/ i zamknąć egzekucję komorniczą?Proszę o poradę prawną – jak to załatwić najszybciej i najtaniej?Dziękuję.

    1. Dzień dobry Panie Waldemarze. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

    2. Witam
      Jestem zadłużona w banku na około 80 tys dostałam pismo o wczetym postępowaniu egzekucyjnym czy w takiej sytuacji mogę starać się o ugodę? Czy nie jest już za późno? Jak w ogóle mam napisać do wierzyciela prośbę o ugodę i wycofanie egzekucji?

      1. Dzień dobry Pani Ewo. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby tak było to wówczas istnieje realna szansa na zatrzymanie działań komornika oraz odzyskanie zabranych przez niego środków. Mamy za mało informacji, aby to stwierdzić. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.