Termin postępowanie sanacyjne znany jest coraz szerzej w środowisku przedsiębiorców. Niewiele jednak osób wie czym dokładnie jest to postępowanie jest. A dodać trzeba, że postępowanie sanacyjne, jakkolwiek podobne do upadłości w pewnych aspektach, ma zupełnie inną funkcję oraz cele. Dlatego dzisiaj przybliżymy tematykę postępowania sanacyjnego i wskażemy z czym ono się wiąże i jakie ma zalety oraz wady.
Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.
Postepowanie sanacyjne – jedno z wielu form pomocy dla firm.
Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca, który ma problemy ze spłatą swoich wymagalnych zobowiązań może zdecydować się na kilka wariantów działania. Wszystko rzecz jasna zależy od momentu popadnięcia w tarapaty finansowe, skali zadłużenia oraz innych czynników, które mogą ułatwiać bądź utrudniać wytyczenie kierunku do naprawy bądź zakończenia bytu przedsiębiorstwa.
Na co może zdecydować się przedsiębiorca mający problemy ekonomiczne? Oto kilka dostępnych prawnie rozwiązań:
- upadłość przedsiębiorcy,
- postępowanie o zawarcie układu z wierzycielami,
- przyspieszone postępowanie układowe,
- postępowanie układowe,
- postępowanie sanacyjne.
Lepsza upadłość czy postępowanie sanacyjne?
W celu odpowiedzi na zadane pytanie zawsze należy wnikliwie i szczegółowo zapoznać się z kondycją i warunkami przedsiębiorstwa. Każda próba odpowiedzi bez należytego zagłębienia się w dokumentację firmy oraz szerokiego spojrzenia na jej możliwości dalszego rozwoju, aktualne problemy czy perspektywy rynku, na którym działa byłoby nieporozumieniem. Niemniej można w pewien ogólny sposób określić, że upadłość przedsiębiorcy jest na pewno ostatecznością. Powinna być robiona i wdrażana tylko wtedy, jeśli inne, mniej inwazyjne formy naprawy firmy nie mogą przynieść spodziewanych rezultatów. Chodzi bowiem o to, że postępowanie sanacyjne – jak każde z postępowań naprawczych – ma za zadanie utrzymać przedsiębiorcę na powierzchni i dać mu szansę na dalsze działanie. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim ochrona miejsc pracy. Innym czynnikiem może być fakt, że wyrwanie przedsiębiorcy z pewnego środowiska biznesowego zaburza funkcjonowanie tego środowiska i może powodować zerwanie łańcuchów dostaw towarów lub usług. Na koniec nie można tracić z pola widzenia też tego, że przedsiębiorstwo – chociażby na daną chwilę nierentowne – może w przyszłości wyjść na prostą i budować gospodarkę poprzez płacenie różnego rodzaju podatków, opłat i składek.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną
Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.
Z powyższego wynika zatem, że każde z postępowań zmierzających do restrukturyzacji przedsiębiorstwa powinno wyprzedzać upadłość firmy. Każda upadłość przedsiębiorcy rodzi bowiem dodatkowe problemy rangi nie tylko indywidualnej, ale też stwarza ciężar społeczny. Jaki? Chociażby konieczność wypłacania zasiłków dla osób bezrobotnych.
Otwarcie postępowania sanacyjnego. Jak wpływa na firmę?
Pierwszym krokiem w celu rozpoczęcia opisywanej w tym artykule procedury restrukturyzacji firmy jest otwarcie postępowania sanacyjnego. Co takiego daje otwarcie postępowania sanacyjnego? Kluczowe znaczenie ma fakt zatrzymania egzekucji komorniczych. Zgodnie z przepisami bowiem prowadzenie egzekucji komorniczej w trakcie postępowania sanacyjnego jest niemożliwe. Daje to niewątpliwie oddech przedsiębiorcy, który może dzięki temu na nowo złapać oddech. Jednak nie jest to jedyna zaleta postępowania sanacyjnego. Poniżej opisujemy inne, które mogą być dla przedsiębiorcy atrakcyjne.
Postępowanie sanacyjne a zatrudnienie. Pracownik a postępowanie sanacyjne przedsiębiorstwa.
W przypadku średnich i większych zakładów pracy pozycją szczególnie generującą koszty prowadzenia biznesu są koszty pracownicze. W kontekście silnie pro-pracowniczych przepisów prawa pracy wykonanie ruchów zmierzających do restrukturyzacji zatrudnienia bywa trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe. I tutaj z pomocą może przyjść właśnie postępowanie sanacyjne. Otwarcie postępowania sanacyjnego ma takie same skutki jak ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy. Oznacza zatem, że nie stosuje się przepisów o ochronie pracowników, które wynikają z art. 38, 39 i 41 kodeksu pracy Zatem nawet pracownik będący w okresie ochronnym może zostać zwolniony.
Postępowanie sanacyjne a umowy (kontrakty).
W toku postępowania sanacyjnego możliwe jest odstąpienie przez zarządcę od zawartych z przedsiębiorcą umów wzajemnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zaniechanie dalszego trwania w umowach, które generują wysokie koszty prowadzenia działalności, a jednocześnie bez których ponoszenia biznes nadal może być prowadzony. Oznacza to, że postępowanie sanacyjne daje możliwość nieskrępowanego zamknięcia nierentownych przedsięwzięć przy jednoczesnym pozostawieniu tych, które generują zyski. Jak wspomnieliśmy wyżej, od umów wzajemnych odstępuje zarządca. Jednak taka czynność możliwa jest tylko za zgodą sędziego – komisarza.
Zbycie majątku firmy w toku postępowania sanacyjnego.
Postępowanie sanacyjne daje możliwość także przeprowadzenia restrukturyzacji majątku przedsiębiorcy. W tym zakresie konieczne jest wszechstronne przyjrzenie się ze strony zarządcy jakie składniki przedsiębiorstwa generują niepotrzebne koszty, a jednocześnie nie są do prowadzenia biznesu niezbędne. Może się okazać, że np. przedsiębiorca jest właścicielem nieruchomości generującej koszt podatku albo właścicielem zbędnego samochodu, który generuje koszty ubezpieczenia. Na co zarządca może przeznaczyć otrzymaną zapłatę ze sprzedaży aktywa? Przede wszystkim na pokrycie kosztów postępowania sanacyjnego. Takie środki ze sprzedaży mogą posłużyć też jako spłata wierzycieli lub mogą być przeznaczone na bieżącą działalność przedsiębiorstwa.
Bardzo ważna kwestią dla ewentualnych nabywców rzeczy w toku postępowania sanacyjnego jest to, że ich nabycie następuje bez obciążeń. A więc np. bez zastawów czy hipotek.
Problemy finansowe w firmie? Szukaj pomocy u specjalistów od długów!
Niestety, ale ostatnie czasy nie oszczędzają przedsiębiorców. Każdego roku prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z dodatkowymi czynnościami i kosztami. Wszystko to wpływa na rentowność wielu przedsięwzięć, które niekiedy nie spinają końca z końcem. Dlatego zawsze warto w momencie zauważenia problemów kontaktować się z prawnikami od spraw zadłużeń.
Jeśli na odpowiednio wczesnym etapie zaczniesz działania oddłużeniowe to szansa na uniknięcie postępowania sanacyjnego czy upadłości jest duża. Przede wszystkim istnieje szereg działań jakie można podjąć, aby nie dopuścić do nadmiernego zadłużenia. A jeśli już takie istnieje, aby nie dopuścić do wszczęcia postępowania komorniczego.
Pamiętaj, że jak wszędzie, tak w długach, liczy się czas reakcji i odpowiednie, celowane czynności. Niekiedy wystarczy zwykła prolongata, wydłużenie terminu spłaty. A niekiedy koniecznym staje się walka w sądzie o oddłużenie. Nie bój się sądów! To właśnie dzięki obronie w procesie możesz uniknąć zapłaty za zawyżone kredyty bankowe czy pożyczki.
Wiemy o czym mówimy. Od wielu lat zajmujemy się pomocą osobom zadłużonym w całym kraju. Pomogliśmy już w ponad 1000 spraw sądowych, które udało nam się wygrać w całości! Tak, z bankiem, firmą pożyczkową czy windykacyjną można wygrać w sądzie i uzyskać pełne oddłużenie. Ważne, aby działać szybko i zdecydowanie oraz szukać pomocy tam, gdzie długami zajmują się codziennie. W Kancelarii EUROLEGE posiadamy udokumentowane wygrane.
Gdzie szukać pomocy prawnej?
Otrzymałeś sądowy nakaz zapłaty? A może męczy Cię komornik albo do drzwi firmy dobijają się wierzyciele?
Potrzebujesz, aby Twojej sytuacji przyjrzał się prawnik od spraw zadłużeń. Nie bój się pytać. Każdą sprawę i każdego klienta traktujemy indywidualnie. Z nami sprawy załatwisz zdalnie, bez konieczności opuszczania domu czy biura. Wystarczy telefon lub inne urządzenie podłączone do Internetu.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Tomasz Gabrylewicz
Doświadczony prawnik, autor licznych publikacji prawniczych, w tym naukowych. Wieloletni działacz w sektorze NGO. Ekspert prawa bankowego, praktyk w sprawach cywilnych przeciwko instytucjom finansowym.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (440)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (106)