Wiele osób wie czym jest przedawnienie długu. Każde roszczenie majątkowe prędzej czy później – z niewielkimi wyjątkami – ulega przedawnieniu. Jednak jak i gdzie sprawdzić czy dług jest przedawniony? Na to pytanie i wiele innych odpowiemy w poniższym materiale. Zapraszamy do przeczytania i wyciągania własnych wniosków.

Na czym polega przedawnienie długu?

Przedawnienie długu polega na utracie przez wierzyciela ochrony prawnej jego wierzytelności (prawa majątkowego).  Zgodnie z przepisami prawa przedawnienie roszczeń następuje na skutek wskazanego w ustawie upływu czasu. A może być on różny, w zależności od tego z jakiego typu zobowiązania wynika konkretne roszczenie. Poniżej podamy kilka najczęściej występujących terminów przedawnienia:

  • kredyt i pożyczka w banku i chwilówce – 3 lata,
  • składka ubezpieczeniowa – 3 lata,
  • czynsz za mieszkanie – 3 lata,
  • mandat za jazdę bez biletu transportem publicznym – 1 rok.

Jak widać roszczenie majątkowe przedawnia się z upływem konkretnego okresu. Czy zatem trzeba coś robić, aby stwierdzić przedawnienie długu?

Jak sprawdzić czy dług jest przedawniony?

Zacznijmy od odpowiedzi na pierwsze z postawionych w śródtytule pytań. Jak więc sprawdzić czy dług jest przedawniony? Okazuje się, że należy zawsze dokonywać takich obliczeń samodzielnie. Oczywiście w sprawach dotyczących tej tematyki warto korzystać z pomocy profesjonalistów od oddłużania. Prawnicy od długu świetnie wiedzą jak należy liczyć termin przedawnienia. Niestety, po zmianie przepisów sprzed kilku lat zadanie to jest trudniejsze. Niekiedy bowiem termin przedawnienia kończy się z końcem roku, a w innych przypadkach w dniu odpowiadającym wymagalności roszczenia. W każdej sprawie mogą mieć zastosowanie inne zasady liczenia przedawnienia roszczeń. Chcesz skorzystać z bezpłatnego przeanalizowania Twojej sprawy pod kątem przedawnienia? W naszej Kancelarii EUROLEGE pomagamy osobom zadłużonym już od wielu lat w sporach z bankami, firmami pożyczkowymi, windykatorami i innymi wierzycielami. Wiemy jak sprawdzić czy dług jest przedawniony!

Gdzie sprawdzić czy dług jest przedawniony?

Kolejne pytanie czyli: „gdzie sprawdzić czy dług jest przedawniony?”. Tutaj jak wyżej musimy odpowiedzieć wprost: prawnik od długów to osoba, która może stwierdzić, że dług jest przedawniony lub nie. W Kancelarii EUROLEGE chętnie odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące wątpliwości w zakresie przedawnienia roszczeń konsumenckich i innych.

Uczulamy w tym miejscu, aby samodzielnie nie pisać do wierzyciela żadnych zapytań o przedawnienie długu. To niemal pewne uznanie długu i sprowadzenie na siebie poważnych kłopotów w przyszłości. Takie zachowanie osoby zadłużonej bardzo ułatwia potencjalnemu wierzycielowi wygranie sprawy w sądzie. A z naszego doświadczenia wynika, że wiele spraw przeciwko bankom, chwilówkom i windykatorom można wygrać. Problem pojawia się zazwyczaj w sytuacji, gdy dłużnik przed zainicjowaniem procesu starał się działać samodzielnie. Myślał, że robi dobrze, a w rzeczywistości pogarszał swoją sytuację.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Kolejnym błędem jest stosowanie takiego pisma jak wniosek o przedawnienie długu. Nie ma żadnych prawnych i faktycznych podstaw do stosowania takiego rodzaju pism. Wręcz przeciwnie. Podanie o przedawnienie długu złożone do wierzyciela to oczywiste uznanie długu. Pismo takie nie poprawia sytuacji osoby zadłużonej. Jednak istotnie ją pogarsza. Natomiast wniosek o przedawnienie długu złożony do sądu to niemal pewna przegrana sprawa i obowiązek pokrycia – niekiedy bardzo wysokich – kosztów sądowych. Na pewno nie warto.

Inną, nie mniej spotykaną sytuacją jest kierowanie do wierzycieli korespondencji takiej jak podanie o umorzenie długu po stwierdzeniu przedawnienia. Nie ma takiej konieczności. W ten sposób również stwierdzamy istnienie samego zadłużenia. Do umorzenia długu nie dojdzie na skutek przedawnienia. Dlaczego? Ponieważ przedawnienie długu nie powoduje, że dług znika. On się jedynie przekształca w tzw. „zobowiązanie naturalne”. Takie, którego wierzyciel nie może dochodzić już w drodze przymusu państwowego, a dłużnik może bronić się skutecznym zarzutem przedawnienia. Zatem składanie jakichkolwiek wniosków o umorzenie długów jest całkowicie zbędne i może być nawet szkodliwe. Nie ma co liczyć na skreślenie z listy dłużników na tej podstawie. Chociaż niektórzy właśnie po to składają wnioski o umorzenie długu, aby wydostać się z rejestru dłużników.

Mam przedawniony dług. Co dalej?

Być może odpowiedź na to pytanie wyda Ci się drogi czytelniku zaskakująca, ale… najlepiej NIE ROBIĆ NIC! W tym przypadku powiedzenie, że „lepsze jest wrogiem dobrego” jak najbardziej pasuje. Twoja sytuacja jest dobra, masz przedawnienie. Nie musisz niczego udowadniać. Możesz spokojnie siedzieć i czekać na ewentualny spór sądowy zainicjowany przez Twojego potencjalnego wierzyciela. A w tym właśnie sporze możesz użyć zarzutu przedawnienia i raz na zawsze załatwić temat danego długu. Tyle i aż tyle 😊

Oczywiście warto sprawdzić czy dług jest już przedawniony. Można skierować swoje kroki do kancelarii pomocy zadłużonym takiej chociażby jak nasza Kancelaria EUROLEGE. Warto wiedzieć, ale nic konkretnego nie robić w tym zakresie. Zazwyczaj działania pogarszają sytuację osoby zadłużonej, której dług jest z pewnością przedawniony.

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do nas lub napisz. Chętnie Ci pomożemy! U nas wszystko załatwisz zdalnie i bez wychodzenia z domu czy pracy.

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (79 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Sylwia pisze:

Witam moja sprawa dotyczy długu. Komornik wysłał list o wszeciu egzekucji z czego nakaz zapłaty jest z 2019 r. Czy dług się przedawnił?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Sylwio. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Janusz pisze:

Czy dług z tytułu mandatu za jazdę bez biletu z XII.2001r nie jest przedawniony?od tej daty nic się nie działo,po za zmianą kolejnych wierzycieli,jak to wynika z treści pisma,.Obecny od 17.12.2022r.wierzyciel Asseta, złożył mi specjalną ofertę spłaty jednorazowej pismem z dn.15.05.2023r, z datą ważności do 25.05.2023r. Z treścią pisma zapoznałem się i tak po czasie,ponieważ od kilku lat nie zamieszkuję pod adresem, na który zostało wysłane pismo.

Anna pisze:

Dzień dobry mój długo jest z 2013 roku . Komornik zajął konto. Czy jest ten dług przedawniony. Bardzo proszę o pomoc.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Anno. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Młoda pisze:

Dzień dobry.
Mam kredyt gotówkowy z 2009 r. na kwote 20 tys zl.,który został częściowo spłacony, sprawa trafiła do komornika a w 2020 roku podpisałam ugodę z firma windykacyjna ,żeby uwolnić się od komornika ,ktory zalaj by mi pensję i z odsetkami kwota urosla do prawie 59 tys .zł. Co mogę z tym zrobić?
Bardzo proszę o poradę.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Paulina pisze:

Dzień dobry. Na wstępie proszę o pomoc ponieważ nie wiem czy mam w ogóle szansę zrobić cokolwiek w sprawie – czuje się bezradna.
Mianowicie- miałam zadłużenie (2015r) które aktualnie zostało w pełni spłacone (2022). Po pół roku od spłaty całości zadłużenia ( egzektukcja komornicza) otrzymałam list od Inkaso Zamość. W liście poproszono mnie o wpłatę należności 350zl. Oczywiście skontaktowałam się z ww firma (wielokrotnie z różnymi konsultantami) i każdy z nich stwierdza że zadłużenie wynika z niespłacenia odsetek z roku 2015… Dodatkowo nie wszystko postępowania sądowego, nie było ponownej rozprawy ( jedynie ta 2018- sprawa przekazana komornikowi) a naliczono mi odsetki od odsetek! Teraz do spłaty jest 360zl. Wpisano mnie też do rejestru dłużników. Czy ten „dług” jest legalny, czy działają zgodnie z prawem. Nadmiernie również że od 2018 nie otrzymałam od Inkaso żadnej wiadomości, co też potwierdzili w rozmowach telefonicznych. Czy dłużnik po spłacie długu nadała pozostaje dłużnikiem? Bardzo proszę o pomoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Paulino. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Tomasz pisze:

Mam dlug..nakaz zaplaty z dnia 14.09.1999 z klauzula wykonalnosci z 10.12.1999. A takze klauzula wykonalnosci z dn.19.09.2017. Czy to juz nie jest przedawnienie?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Czy w sprawie toczy się obecnie postępowanie egzekucyjne (komornicze)?

Joanna pisze:

Witam
Chcialabym dowiedziec sie czy moj dług jest przedawniony

Pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Joanno. Ewidentnie należałoby porozmawiać z prawnikiem i zobaczyć jakie możliwości działania Pani przysługują. Zajmujemy się również udzielaniem porad prawnych. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Sylwia pisze:

Witam, moja sprawa dotyczy kredytu zaciągniętego w 2009 roku. Z powodu problemów finansowych po kilku miesiącach przestałam spłacać raty zobowiązania. Bank zgłosił sprawę do sądu a następnie do komornika. Ostatecznie w 2015 roku komornik umorzył egzekucję z braku możliwości ściągnięcia należności. Bank nie kontaktował się ze mną więcej w tej sprawie, nie podjął także próby ponownego odzyskania należności. W tym roku dostałam pismo z firmy która wykupiła mój dlug że rości ona prawa do spłaty należności. Jednakże w moim mniemaniu dług jest przedawniony ponieważ od umorzenia przez komornika minęło już 7 lat. Firma Jedak upiera się ze nie gdyż musi minąć 10 lat. Czy faktycznie nie doszło do przedawnienia? Czy będę musiała spłacić dług? Pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Sylwio. Nowy, 6-letni termin przedawnienia nie występuje co do zasady dla roszczeń starszych. Zwykle korzystniej jest stosować 10 letni termin przedawnienia, ponieważ 6 letni termin przedawnienia liczony być może najwcześniej od 2018 roku, a więc od roku wejścia w życie przepisów o nowym przedawnieniu. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: https://www.eurolege.pl/nowe-terminy-przedawnienia-na-niekorzysc-konsumentow/

Bart pisze:

Witam, mam pytanie do państwa.
W roku 2008 miałem zaciągnięty kredyt na kwote 21 tyś złoty (pożyczka gotówkowa w Lukas bank, studia) kredyt był spłacany do momentu, aż bank nie dostał wpłaty i zrobił Mi wypowiedzenie kredytu, gdy chciałem zrobić wpłate powiedziano Mi, że dług został sprzedany- przekazany do firmy windykacyjnej, i że się ze mną skontakują, nie mieszkam w Polsce więc nie wiedziałem nic „kto, gdzie kiedy jaka firma” Po powrocie w 2022 znalazłem sterte listów pierwszy od KRUKA później od GetBacku następnie dalej i dalej od różnych dziwnych firm, po 14 latach wracam a tam sterta starych listów najnowższy z HostFinancial który reprezentuje Aglicore Bank. (2022) Po skontaktowaniu się z Aglicore Bank powiedzieli, że są starym Lukas Bankiem. Host Financial chce odemnie ponad 75 tysięcy złotych ale jeżeli zapłace teraz będzie to tylko 40 tyś. Czy można sobie tak odsprzedawać długi a na końcu po 14 latach wraca niby do starego Lukas Banku który zmienił nazwe ?
Z informacji które uzuskałem nigdy nie było u mnie komornika, od 2009r nie dostali żadnej wpłaty ani żadnego podpisu z mojej strony. Spłata kredytu powinna nastąpić w 2012 roku. Jak wyglą sprawa w takiej sytuacji co mogę zrobić ? nie posiadam takiej sumy i jest niemożliwością zdobycie dla mnie takiej sumy. Prosze o pomoc.
Czy jeżeli wrócę do kraju i podejmę prace czy HostFinacial zajme moje dochody ?
Nie znam się na dzisiejszych obowiązujących prawach i nie wiem jak to wygląda. Prosiłbym o jakiś kontak jak to mogę rozwiązać by przestali wysyłać listy na adres pod ktorym nie mieszkam, nawet nie jestem tam zameldowany, właściciel adresu poinformował mnie przez fb. że takowe listy przychodzą na jego adres.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach dotyczących zadłużenia. Musimy jednak poznać Pana sprawy znacznie bliżej, aby sprawdzić co można zrobić. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Sylwia pisze:

Witam a ja mieszkam za granica od 4 lat i dostałam od mamy że mam wpis do księgi wieczystej na kwotę 5 tys zł nawet nie wiem za co nie dostawałam żadnej korespondencji co zrobić w takiej sytuacji we wpisie jest napisane że są to już odsetki i koszty sądowe .Czy można to jakoś cofnac

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Sylwio. W pierwszej kolejności jednak trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Monika pisze:

Dobry wieczór,
Partner wziął dla swojej mamy kredyt, 80 tysięcy 31.03.2010 roku. Okazało się po pobraniu BIKa, że mama spłaciła pierwsze 4 raty i przestała płacić. W podsumowaniu jest zapis:

Relacja do zobowiązania: wspolkredytobiorca
Kwota kredytu z odsetkami: 123.032 PLN
Kwota do zapłaty: 0
Liczba rat: 14
Status zobowiązania: dług odzyskany
Data odzyskania: 22.06.2013

Nie dostał ani jednego listu od tamtego czasu, żadnego wezwania do zapłaty, komornika ani czegokolwiek, BIKa chciał sprawdzić dla swojego spokoju, bo zastanawiał się nad kredytem na mieszkanie.
Co oznacza ten dług odzyskany? Czy możliwe jest, że to się przedawniło i nie będzie musiał nic płacić? Jeśli ktoś wykupił dług, gdzie mogę dowiedzieć się kto to jest i jakiej kwoty żąda?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

W danej sprawie zalecamy nawiązanie kontaktu z potencjalnym wierzycielem i ustalenie istotnych szczegółów w sprawie, tj.: kwoty ewentualnego zadłużenia, wysokości odsetek i daty wymagalności potencjalnie istniejącego zobowiązania.

Zdzisław pisze:

Prawdopodobnie mam dług spóki u komornika od 2005 roku .wspólnik wysłał wierzcielowi i do mnie pismo że dlug dług spółki jest tylko jego długiem.Od 2005 r. Nie mialem żadnego powiadomienia że mam dług .Wcześniej zawarłem ugodę z wierzycielem i wierzyciel umorzyl mi dług po wpłaceniu sumy.Ale komornik żąda teraz abym zapłacił od tej sumy % .oczywiście zapłacę bo wszadł mi na emeryture,a przy okazji znalazł inną sprawę spółki od wierzyciela z 2005 roku i też że dlug przejmuje wspólnik. To tylko była rozmowa z komornikiem, do tej pory nie mam żadnego potwierdzenia dotyczącego tej drugiej sprawy .Mam jedynie dopłacić te % z umorzenia długu przez wierzyciela. Czy dług z drugiej sprawy 2005 roku się przedawnił?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Odpowiedzieliśmy Panu na pytanie w poprzednim komentarzu.

Zdzisław pisze:

Mam dlug spółki od 2005r.wspólnik wysłał wcześniej do wierzyciela pismo że dlug ten jest jego ,że mnie nie dotyczy.Od 2005 roku nie mialem żadnego powiadomienia ,nakazu zapłaty. I nic od komornika nie otrzymałem od 2005r,,że mam dlug i nic mi nie pobierał . I nie wzywał mnie ,czy ten dług się przedawnił? Byłem u komornikaw innej sprawie ugoda przedsądowa z wierzycielem z roku 2001 ,do ugody doszło i mam zaplacic komornikowi odsetki od tej ugody,wierzyciel umorzył dlug,ale odnalazł iny dług też tej spółki prawdopodobnie 2005roku .powiadomien jeszcze nie miałem od komornika jedynie rozmowa w kancelarii.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Zdzisławie, opis sprawy jest nie do końca jasy i zrozumiały. Jak widać, ma kilka wątków, które trzeba koniecznie wyjaśnić. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Kamka pisze:

Mam dług komornik w styczniu 2015umorzył postępowanie z powodu braku dochodu teraz w czerwcu 2022 ponownie otrzymałam pismo o wszczęciu postępowania wraz z odsetkami czy mogę wstrzymać egzekucje powołując się na sprawdzenie czy odsetki nie są przedawnione a w między czasie porozmawiać z wierzycielem o ugodę?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Kamilo, przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy komornik w ogóle może działać w Pani sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji nie jest wadliwy. Gdyby był wadliwy to możliwe będzie nie tylko umorzenie egzekucji komorniczej, ale nawet odzyskanie wszystkich pieniędzy zabranych w jej toku – od samego początku. W naszej kancelarii wstępna analizę sprawy otrzymuje Pani za darmo. Jeśli widzimy szanse powodzenia w sprawie wówczas możemy pomóc. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

ROBERT pisze:

Dzień dobry mam dlugi bankowe z 2007 roku i 2009r wykupiła windykacja miałem egzekucję z renty.ale.krociutko teraz straszy mnie windykacja sprawa sądową każą iść na ugodę wpłacić.zlotowke nakazu zapłaty przez.sad nie mają czy moje dlugi z.art 118 kpc.nie.jlegly przedawnieniu ostatnia.sprawa komornicza była nie skuteczna z 2014r komornik obciążył windykacja kara 2000.zl chciał mnie.egzekwowac.ale ja.doqiodlem że nie może egzekwować bo bank na podstawie cesjii art 509 kpc.dlug sprzedał pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli ostatnia egzekucja była zakończona w 2014 roku to nie może być mowy o przedawnieniu. Zastosowania nie znajdzie tutaj przepis o 6 letnim okresie przedawnienia, ponieważ byłby on dla Pana mniej korzystny niż stary, 10 letni termin przedawnienia. Decydują o tym przepisy przejściowe w zakresie nowelizacji kodeksu cywilnego. Jeśli był w danej sprawie komornik to na pewno też jest jakiś tytuł wykonawczy, np. prawomocny nakaz zapłaty. Inna kwestia, czy był Panu prawidłowo doręczany. Jeśli nie, to możliwe jest nawet odzyskanie pieniędzy zabranych przez komornika. Możemy wykonać na Pana rzecz bezpłatną analizę prawną sprawy i ewentualnie pomóc. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Ola pisze:

Dzień dobry. Piszę do Państwa w sprawie zajęcia komorniczego na koncie bankowym. Zajęcie jest z dnia 28.06.2016 r. Jest to zadłużenie za niezapłacony podatek od nieruchomości. Czy ten dług jest już przedawniony czy jednak będzie aktywny do czasu jego spłaty. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Tak ,dług jest należnością na rzecz gminy.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Na zadane pytanie odpowiedzieliśmy Pani we wcześniejszym komentarzu.

Ola pisze:

Dzień dobry. Piszę do Państwa w sprawie zajęcia komorniczego na koncie bankowym. Zajęcie jest z dnia 28.06.2016 r. Jest to zadłużenie za niezapłacony podatek od nieruchomości. Czy ten dług jest już przedawniony czy jednak będzie aktywny do czasu jego spłaty. Z góry dziękuje za odpowiedź.
Tak ,dług jest należnością na rzecz gminy.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

W trakcie trwania postępowania egzekucyjnego bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu. Niestety po ewentualnym zakończeniu egzekucji (w przypadku jej bezskuteczności) przedawnienie zaczyna swój bieg na nowo (od początku).

Ola pisze:

Nie mogę odpowiedzieć, dlatego piszę tutaj. Tak zadłużenie jest na rzecz gminy.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Niestety w tym zakresie nie pomagamy Pani Aleksandro. Nasza pomoc ogranicza się do pomocy w zakresie długów pomiędzy podmiotami prywatnymi i nie dotyczy zobowiązań publicznoprawnych, np. z tytyłu podatków, składek ZUS itp. Bardzo nam przykro.

Ola pisze:

Dzień dobry. Piszę do Państwa w sprawie zajęcia komorniczego na koncie bankowym. Zajęcie jest z dnia 28.06.2016 r. Jest to zadłużenie za niezapłacony podatek od nieruchomości. Czy ten dług jest już przedawniony czy jednak będzie aktywny do czasu jego spłaty. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy dług wynika z należności podatkowych na rzecz gminy?

Michal pisze:

Dzien dobry.
Przypadkowo natknalem sie na Panstwa strone, ale wydaje mi sie ,ze mogliby Panstwo pomoc w mojej sprawie.
Zostalem skazany wyrokiem sadowym za wyludzenie kredytu i mam obowiazek naprawienia szkody, wyrok byl wydany w 2007 lub 2006 roku, nadmienie ze nie przyjalem zadnych korzysci z tego tytulu poprostu poreczylem za kredyty mojemu najlepszemu jak mi sie wtedy wydawalo przyjacielowi. Wiem ze sprawa byla u komornika itd. Niestety w tamtych czasach nie potrafilem sie wybronic i tak ta sprawa zostala ze mna i zrujnowala mi zycie. Czy byliby Panstwo w stanie sprawdzic co z ta sprawa sie teraz dzieje? Mieszkam wbrew sobie za granica i zastanawiam sie czy jest szansa abym mogl kiedykolwiek wrocic i zyc w Polsce ?
Czy moge wiedziec ile to kosztuje?
Jesli bylibyscie Panstwo chetni , aby mi pomoc bede zobowiazany.
Dziekuje i pozdrawiam.
Michal.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Michale, musielibyśmy poznać Pana sprawę bliżej. Jeszcze dzisiaj postaramy się do Pana napisać maila.

Aga pisze:

Witam wczoraj dostalam eezwanie do zaplaty z firmy intrum dotyczy dlugu z 2015 czy nie jest on przedowniony .i co to za firma

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Firma Intrum jest wiodącym podmiotem skupującym zadłużenia. Jest to firma windykacyjna. Więcej na temat firmy Intrum pisaliśmy o tym naszym blogu w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/intrum-justitia-i-lindorff-czy-warto-rozmawiac-z-windykatorem/
Czy Pani dług jest przedawniony? Jeśli nie doszło do przerwania biegu terminu przedawnienia to zapewne tak. Jednak trzeba byłoby to zbadać. Ciekawy materiał poświęcony tematyce przerwania biegu przedawnienia znajdzie Pani pod tym linkiem: https://www.eurolege.pl/uznanie-dlugu-czego-robic-aby-uznac-zadluzenia/

Beata pisze:

Witam mam pytanie tydzień temu komornik zają mi konto bankowe na które i tak tylko wpływa 500+ i rodzinne moje pytanie jest takie czy wogule miał prawo to zrobi sprawa jest z 2011 albo 2012 dokładnie sama nie wiem bo też niewiele mi powiedział przez telefon pytałam za co też się nie dowiedziałam powiedział mi że to jest stara sprawa o której już pewnie nie pamiętam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Takie świadczenie jak 500 plus nie podlega zajęciu. Jednak kiedy wpływa na konto bankowe to na skutek pomyłki banku jest bardzo często zajmowane. Co zrobić w takiej sytuacji opisywaliśmy szczegółowo w artykule pod tym linkiem: https://www.eurolege.pl/konto-socjalne-antykomornicze/
Natomiast wypadałoby również przeanalizować sprawę pod kątem tego czy tytuł wykonawczy na podstawie którego komornik prowadzi egzekucję nie jest przypadkiem wadliwy. Każdego dnia trafiają do nas sprawy z wadliwymi tytułami wykonawczymi. Możliwe jest wówczas umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Możemy wykonać na Pani rzecz bezpłatną analizę sprawy i jeśli okaże się ona pozytywna to również zaproponujemy pomoc w tej sprawie. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o podanie większej ilości informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Kasia pisze:

Witam, otrzymałam z banku pit 11 z tytułu przedawnienia zobowiazania kredytowego. Czy taki pit muszę rozliczyć? Kredy zaciągnięty w roku 2016r. Czy takie rozliczenie będzie dla mnie dochodem?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Urzędy Skarbowe traktują takie zdarzenie jako przychód.

Barbara pisze:

Otrzymałam pismo o zadłużeniu w KRRiT za nieopłacony abonament na adres z którego wymeldowałam się w 1999r, tam przebywa były mąż, który prawdopodobnie nie opłacał również za tv, odwołałam się, na jakiej podstawie wezwanie do zapłaty otrzymałam, wcześniej nic mi nie było wiadomo, o jakichkolwiek wezwaniach, wczoraj mi przysłali info, o nadanym nr numerze, ale żadnej informacji o zadłużeniu, czy mój dług został przedawniony?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Barbaro, akurat sprawami dotyczącymi abonamentu KRRiT nie zajmujemy się. Bardzo nam przykro.

Piotr pisze:

Witam Państwa serdecznie,od paru lat mam dług u komornika,spłacam po 50 złotych miesięcznie ,jak zbliżam się do kwoty 2000 , okazało się że dzwonił do mnie kruk ,że coś tam nie wpłaciłem ok ,okazało się że zmienili komornika sądowego,a tamten co mnie nękał został zawieszony,i jak zmienili mi komornika kruk napisał że teraz doszli dodatkowe koszty nowe komornicze , nie ma siły masakra jakaś przecież w ten sposób nigdy nie spłacę długu jak co jakiś czas będzie inny komornik

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Piotrze, musimy poznać więcej szczegółów danej sprawy. Możliwe, że nawet uda się umorzyć egzekucję i odzyskać zabrane/wpłącone pieniądze. Trzeba jednak wszystko przeanalizować. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie skrzynki mailowej.

Edyta pisze:

Dzień dobry,
Parę lat temu wzięłam kredyt w banku 10tys. Życie mu się potoczyło tak że musiałam wyjechać za granicę. Mieszkam już od 7 lat za granicą. Próbowałam się skontaktować z bankiem i później z komornikiem ale nikt nic nie wie,więc przestałam szukać. Co mi grozi obecnie ?jak mogę zacząć spłacać to czego nie spłaciłam?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Edyto, to rolą potencjalnego wierzyciela jest poszukiwanie osoby zadłużonej. Na Pani korzyść upływa czas, który powoduje, że zadłużenie jest już przedawnione albo może się takie stać w przyszłości. Wspominała Pani coś o komorniku. Czy zanim pojawił się komornik otrzymywała Pani jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie? Czy ewentualna sprawa sądowa (nakaz zapłaty) toczona była już po Pani wyjeździe za granicę? To bardzo ważne pytania, od których zależy ewentualne wdrożenie skutecznej pomocy. Może się Pani również z nami skontaktować osobiście przez telefon albo maila. Na pewno ułatwiłoby to komunikację. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Paweł pisze:

Wiem że może nie w temacie troszkę napisze ale czy jeśli mając długi w Polsce i będę musiał wyrabiać nowy dowód to czy jest taka możliwość żebym został zatrzymany i nie wrócił do kraju w którym się znajduje?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Pawle, wedle naszej oceny nie ma podstaw do zatrzymania. Jednak w tym zakresie nie jesteśmy specjalistami.

Roman pisze:

Dzień dobry niedawno przyszło pismo ze mam dług w Orange
Zadzwoniłem tam i powiedziano ze dług był
Ale został sprzedany
2008 roku do jakieś firmy windykacyjnej 2008 roku
Teraz przychodzi pismo ze mam go zapłacić co mam robić
Czy dług nie jest przedawniony

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli w sprawie nie było żadnych postępowań sądowych ani komorniczych, a Pan nie uznawał zadłużenia to zdecydowanie zobowiązanie jest już dawno przedawnione. Więcej na ten temat pisaliśmy na naszym blogu w tym artykule: https://www.eurolege.pl/przedawnienie-oplat-za-telefon-i-internet/

Bogdan pisze:

Witam dzis dostalem informacje z zusu ze mam skladki nie oplacone z 2009 roku i kilka z 2010 roku ? Z tego co czytalem na internecie dlaug jest umazany w ciagu 10 lat do 2011 roku a od 2016 jest przedawniany po 5 latach

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Bogdanie, trzeba by się sprawie przyjrzeć trochę bliżej. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Krystyna pisze:

Chciałam się dowiedzieć czy jest przedawniony dług.Dzwonią do mnie nieraz cztery razy dziennie o zapłacenie długu z 2013 r za telefon niby brałam z ,ale to dziwne bo brałam niedawno z tej samej sieci to gdybym miała dług to by mi nie dali.Proszę o odpowiedź dziękuję.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Krystyno, jeśli w międzyczasie nie było żadnego postępowania sądowego albo komorniczego związanego z tym konkretnym długiem to jest on raczej na pewno przedawniony. O ile nie uznałą Pani w jakiejkolwiek formie tego długu przez pomyłkę.

Grazyna Dzilinska pisze:

Dzień dobry mam pytanie przysyłają mi do domu jakieś pismo z windykacji ze nie zapłaciłam jakiegoś rachunku w oredz tylko ze ja nie miałam nigdy karty ani abonamentu w Oredz dług niby powstał 10 lat temu ja mam abonament od 29 lat w plusie z mężem i nie rozumiem o co im chodzi a wogule od 4 lat jestem za granicą i mąż mowu ze nic przez te lata nie przychodziło więc nie wiem co z tym zrobić i wogule to chyba już się przedawniło tam chyba jest jakieś 300 złoty pi doliczeniu odsetek proszę o odpowiedź

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy w sprawie były prowadzone jakieś postępowania sądowe albo komornicze? Nie chodzi o działania firmy windykacyjnej.

Anna pisze:

Witam
Czy są w stanie Państwo sprawdzić, czy dana osoba ma zadłużenia i u kogo oraz w jakiej wysokości?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Anno, nie ma jednego, wspólnego rejestru długów. Jednak są procedury, które umożliwiają sprawdzenie z pewną dozą błędu czy posiada się długi czy też nie, a jeśli tak to gdzie (kto jest wierzycielem). Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule na naszym blogu: https://www.eurolege.pl/jak-sprawdzic-gdzie-mam-dlugi-wyjazd-z-polski-i-stare-zobowiazania/

Damian pisze:

Witam. Dostaje pismo od kredyt inkasso o zapłacie za chwilówke brana kilka lat temu z Vivus finance. Wydaje mi się że ten dług powinienem być już przedawniony. Chwilówki była zaciągnięta w 2016 lub 2017 roku. Jak się upewnić czy ten dług jest przedawniony? Co robić ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Damianie, nie liczy się to kiedy zaciągał Pan zobowiązanie, ale to do kiedy powinien je Pan spłacić. Decydujące zazwyczaj w takiej sytuacji – brak spłaty – będzie data wypowiedzenia umowy pożyczki. To czy dług jest przedawniony wymaga analizy prawnej. Nie ma żadnego rejestru, w którym można byłoby to sprawdzić. Instytucjonalne załatwienie sprawy dotyczącej przedawnienia możliwe jest dopiero w momencie, w którym otrzyma Pan pozew z sądu. Wówczas można bronić się zarzutem przedawnienia.

Jan pisze:

Mialem pożyczke w Banku Credit Agrcole /Lukas/ pozyczka z dnia 2002 roku nie moglem ja spalacic wiec bank podal mnie do sadu a śad do komornika jakie bylo moje zdziwienie bo bank przyslal pismo juz po kilku latach splaty komorniczej pismo że,mam zezygnowac z komornika oni mi w tym pomoga bo bank zbylzadluzenie firmie windykacyjnejHost Finase – nie odpowiedzialem na pismo a komornik dalej prowadzil egzekucje splacalem zadluzenie az otrzymalem od komornika informacje ze Credit Agrykole wycofal od komornika bo wierzytelnosc zostala splacona i takie pismo dostalem od komornika cieszylem sie ze mam to z glowy ze splacilem a tu po splacie niespodzianka HoistFinance przyslalo mi pismo że mam zadluzenie na rzecz Credit Agrykole w wysokosci 1641,63na ktore sklada sie odsetki 1641,63 i przysylaja takie pisma ja na nie nie odpowiadam czekam – to już prawie po splacie komornika minelo juz prawie 7 lat

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Janie, faktycznie sprawa wydaje się dziwna. Musielibyśmy bliżej poznać sprawę i przede wszystkim zobaczyć, czy egzekucja w ogóle może być prowadzona. A jeśli nie, to należałoby uchylić tytuł wykonawczy i odzyskać wszystkie zabrane pieniądze.

Zdzisław pisze:

Mam już bardzo długo dług ale komornik powiedzial mi że dług nigdy się nie przedawnia, czy możecie pomoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Zdzisławo, komornik wprowadził Panią w błąd. Oczywiście, jeśli zobowiązanie stwierdzone jest tytułem wykonawczym to z przedawnieniem jest ciężej. A szczególnie, jeśli dodatkowo prowadzona jest egzekucja komornicza. Z naszej strony możemy sprawdzić czy egzekucja wobec Pani w ogóle może być prowadzona. Z naszego doświadczenia wynika, że jest wiele nienależnie prowadzonych egzekucji komorniczych. W takich sytuacjach możemy umorzyć egzekucję i odzyskać wszystkie pieniądze zabrane przez komornika. Zapraszamy do kontaktu. Postaramy się pomóc:)

Wojcjech pisze:

Mam dług bankowy ale już został sprzedany innemu wierzycielowi podkowiec 2020r dług jest z 2016r czy mam szanse na przedawnienie

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Wojciechu, możliwe, że roszczenie o zapłatę jest już przedawnione. Nie jesteśmy jednak w stanie tego określić, ponieważ nie znamy daty wymagalności roszczenia. A ta zapewne skorelowana jest z wypowiedzeniem umowy kredytu/pożyczki. Zapraszamy do kontaktu. Zobaczymy co da się w Pani sprawie zrobić :)