Kiedy przedawnia się mandat (opłata) za jazdę bez biletu (MPK, ZTM, MZK, PKP, PKS)? - Antywindykacja EuroLege

Kiedy przedawnia się mandat (opłata) za jazdę bez biletu (MPK, ZTM, MZK, PKP, PKS)?

mandat za jazdę na gapę bez biletu przedawnienie

Oceń artykuł: 

Jechałeś bez ważnego biletu komunikacją miejską? Otrzymałeś z tego tytułu wezwanie do zapłaty z tytułu opłaty karnej za jazdę bez biletu, potocznie nazywanego mandatem? Zobacz, czy musisz płacić!

Wezwanie do zapłaty z firmy transportowej (MPK, ZTM, MZK, PKP i inne).

Nasze dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że osoby, którym zdarzyło się jechać bez ważnego biletu komunikacją miejską, otrzymują wezwania do zapłaty na niewielkie kwoty, zwykle nie przekraczające 200 zł. Zdarzają się również notoryczni „gapowicze”, których zobowiązania względem spółek zarządzających transportem miejskim wynoszą niekiedy nawet kilka tysięcy złotych! Oczywiście otrzymując wezwanie do zapłaty z firmy świadczącej usługi transportu publicznego, np. ZTM czy MPK, musimy przede wszystkim przypomnieć sobie fakt przejazdu bez biletu i ustalenia, czy kwota zawarta w wezwaniu do zapłaty jest wyrażona we właściwej wysokości. Jeśli zdarzył nam się przejazd bez ważnego biletu jednokrotnie, a wezwanie do zapłaty opiewa na dużą kwotę, to nie należy w żadnym razie podejmować kroków, które mogłyby spowodować uznanie długu.

Przedawnienie długu za jazdę bez ważnego biletu. Kiedy przedawnia się mandat za jazdę na “gapę”?

Przedawnienie mandatu ZTM (i inne) za jazdę „na gapę” jest bardzo krótkie i wynosi zaledwie 1 rok. Termin przedawnienia liczy się od dnia ujawnienia przejazdu albo od dnia, kiedy zobowiązanie miało zostać zapłacone zgodnie z tzw. mandatem. Upływ 1 roku powoduje, że co prawda zobowiązanie istnieje, ale nie może być przez przewoźnika miejskiego przymusowo dochodzone. Oczywiście osoba zadłużona może zostać pozwana do sądu. Jednak wystarczy wtedy postawić skuteczny zarzut przedawnienia. Wówczas sąd oddali powództwo firmy transportowej.

Przypominamy, że znaczenia nie ma tutaj środek transportu zbiorowego. Z doświadczenia wynika, że najwięcej spraw sądowych dotyczy przejazdu bez biletu komunikacją miejską. Oczywiście trafiają się również sprawy związane z przejazdem pociągiem bez biletu. Tych jednak jest zdecydowanie mniej.

Dług za jazdę bez ważnego biletu wykupiła firma windykacyjna. Co robić?

Niestety coraz więcej firm świadczących usługi transportu miejskiego nie dochodzi roszczeń na własną rękę. Bardzo często sprzedaje wszystkie należności na rzecz firm windykacyjnych. W takiej sytuacji potencjalny dłużnik otrzymuje wezwanie do zapłaty zazwyczaj znacząco zawyżonych kwot albo ugodę do podpisania z windykatorem. Pamiętaj! Zanim cokolwiek podpiszesz albo skontaktujesz się z windykatorem, skorzystaj z fachowej pomocy prawnej. W przeciwnym razie możesz uznać zadłużenie. Darmowy Prawnik pomoże napisać wniosek o przedawnienie mandatu za brak biletu.

Pozew sądowy o zapłatę mandatu za przejazd bez biletu.

Codziennością stało się, że firmy windykacyjne, które masowo zakupiły roszczenia przewoźników miejskich, np. ZTM czy MPK, pozywają osoby potencjalnie zadłużone do e-sądu, który wydaje nakazy zapłaty bez żadnych dowodów! Wówczas należy bezwzględnie odwołać się od otrzymanego nakazu zapłaty w terminie 14 dni od dnia otrzymania przesyłki sądowej, pod rygorem postępowania egzekucyjnego (komorniczego).

Oczywiście same firmy transportowe, kiedy jeszcze nie doszło jeszcze do przedawnienia również składają pozwy o zapłatę. Są to jednak rzadsze przypadki, chociaż w takich sprawach również bronimy osób pozwanych do sądu. Sprawdzamy przede wszystkim, czy procedura wystawienia opłaty za jazdę bez biletu przebiegała zgodnie z przepisami prawa.

Jeśli otrzymałeś nakaz zapłaty z sądu o zapłatę mandatu za przejazd bez biletu? Zgłoś się do nas po bezpłatną pomoc prawną! Zgłoszenia możesz dokonać przez formularza znajdujący się na:  https://eurolege.pl/anuluj-dlug/

Jesteśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu dla kancelarii prawnych Orły Prawa.

Anuluj dług i sądowy nakaz zapłaty w całości! Doświadczeni prawnicy pomogą Ci wygrać sprawę w sądzie.

DARMOWA ANALIZA!

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ TERAZ

Skontaktujemy się z Tobą w 24 h!

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem świadczenia pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Zostałeś pozwany o zapłatę długu, albo nagle pojawił się komornik i nie wiesz dlaczego?

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ ANALIZY PRAWNEJ!​

Pamiętaj! Termin na złożenie odwołania do sądu jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki zmniejsza Twoje szanse na wygraną!
Niczym nie ryzykujesz, bo analiza prawna jest bezpłatna i nie ma żadnych ukrytych kosztów.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną analizę prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA