Jechałeś bez ważnego biletu komunikacją miejską? Otrzymałeś z tego tytułu wezwanie do zapłaty z tytułu opłaty karnej za jazdę bez biletu, potocznie nazywanego mandatem? Zobacz, czy musisz płacić!

Wezwanie do zapłaty z firmy transportowej (MPK, ZTM, MZK, PKP i inne).

Nasze dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że osoby, którym zdarzyło się jechać bez ważnego biletu komunikacją miejską, otrzymują wezwania do zapłaty na niewielkie kwoty, zwykle nie przekraczające 200 zł. Zdarzają się również notoryczni „gapowicze”, których zobowiązania względem spółek zarządzających transportem miejskim wynoszą niekiedy nawet kilka tysięcy złotych! Oczywiście otrzymując wezwanie do zapłaty z firmy świadczącej usługi transportu publicznego, np. ZTM czy MPK, musimy przede wszystkim przypomnieć sobie fakt przejazdu bez biletu i ustalenia, czy kwota zawarta w wezwaniu do zapłaty jest wyrażona we właściwej wysokości. Jeśli zdarzył nam się przejazd bez ważnego biletu jednokrotnie, a wezwanie do zapłaty opiewa na dużą kwotę, to nie należy w żadnym razie podejmować kroków, które mogłyby spowodować uznanie długu.

Przedawnienie długu za jazdę bez ważnego biletu. Kiedy przedawnia się mandat za jazdę na „gapę”?

Przedawnienie mandatu ZTM (i inne) za jazdę „na gapę” jest bardzo krótkie i wynosi zaledwie 1 rok. Termin przedawnienia liczy się od dnia ujawnienia przejazdu albo od dnia, kiedy zobowiązanie miało zostać zapłacone zgodnie z tzw. mandatem. Upływ 1 roku powoduje, że co prawda zobowiązanie istnieje, ale nie może być przez przewoźnika miejskiego przymusowo dochodzone. Oczywiście osoba zadłużona może zostać pozwana do sądu. Jednak wystarczy wtedy postawić skuteczny zarzut przedawnienia. Wówczas sąd oddali powództwo firmy transportowej.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Przypominamy, że znaczenia nie ma tutaj środek transportu zbiorowego. Z doświadczenia wynika, że najwięcej spraw sądowych dotyczy przejazdu bez biletu komunikacją miejską. Oczywiście trafiają się również sprawy związane z przejazdem pociągiem bez biletu. Tych jednak jest zdecydowanie mniej.

Dług za jazdę bez ważnego biletu wykupiła firma windykacyjna. Co robić?

Niestety coraz więcej firm świadczących usługi transportu miejskiego nie dochodzi roszczeń na własną rękę. Bardzo często sprzedaje wszystkie należności na rzecz firm windykacyjnych. W takiej sytuacji potencjalny dłużnik otrzymuje wezwanie do zapłaty zazwyczaj znacząco zawyżonych kwot albo ugodę do podpisania z windykatorem. Pamiętaj! Zanim cokolwiek podpiszesz albo skontaktujesz się z windykatorem, skorzystaj z fachowej pomocy prawnej. W przeciwnym razie możesz uznać zadłużenie. Darmowy Prawnik pomoże napisać wniosek o przedawnienie mandatu za brak biletu.

Pozew sądowy o zapłatę mandatu za przejazd bez biletu.

Codziennością stało się, że firmy windykacyjne, które masowo zakupiły roszczenia przewoźników miejskich, np. ZTM czy MPK, pozywają osoby potencjalnie zadłużone do e-sądu, który wydaje nakazy zapłaty bez żadnych dowodów! Wówczas należy bezwzględnie odwołać się od otrzymanego nakazu zapłaty w terminie 14 dni od dnia otrzymania przesyłki sądowej, pod rygorem postępowania egzekucyjnego (komorniczego).

Oczywiście same firmy transportowe, kiedy jeszcze nie doszło jeszcze do przedawnienia również składają pozwy o zapłatę. Są to jednak rzadsze przypadki, chociaż w takich sprawach również bronimy osób pozwanych do sądu. Sprawdzamy przede wszystkim, czy procedura wystawienia opłaty za jazdę bez biletu przebiegała zgodnie z przepisami prawa.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:


4/5 - (107 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wzory i przydatne pisma

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Andrzej pisze:

Witam 9lat temu dostałem mandat w autobusie miejskim w Krakowie przyszło mi pismo egzekucyjne od komornika i teraz nie wiem co robić czy płacić bo jest napisane że dziennie naliczają odsetki.czy poczekać te parę miesięcy jak będzie 10lat to może się przedawni

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Jeśli otrzymał Pan pismo od komornika to na pewno się nie przedawni. Wynika to z faktu, że roszczenia nie przedawniają się w czasie prowadzenia egzekucji komorniczej, a po jej zakończeniu przedawnienie biegnie na nowo (od początku).

Kinga pisze:

Witam mój mąż dostał wezwanie do zapłaty za mandaty PKP z roku 2007 i 2011 na kwotę 520 zł czy trzeba to płacić czy te mandaty się już przedawniły? Czy wogule coś takiego jest jak przedawnienie mandatu.

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Kingo. Najpewniej roszczenie o zapłatę ze strony przewoźnika jest już dawno przedawnione. Mogłoby tak nie być tylko wówczas, gdyby w sprawie toczyło się wcześniej jakieś postępowanie sądowe albo egzekucyjne (komornicze).

Monika pisze:

Dzień dobry
Zmieniłam adres zamieszkania wcześniej wszystkie zostawały adresowane na stary adres i o niczym nie wiedziałam ,zbytecznie z młodych lat zapomina się że się jezdz na gapę.
Nagle dostaje pisma na nowy adres z emam do zapłaty bilet z 2011roku czy to możliwe ?dodam że to wysłał zarząd transportu miejskiego przed komornikiem ostrzegają ?czy jest sens bawić się czy to wogóle możliwe aby po tylu latach ganiac ludzi?

Kancelaria EuroLege pisze:

Jaka jest łączna kwota zadłużenia Pani Moniko?

TakiTam pisze:

Moim skromnym zdaniem jeżeli firmy komunikacyjne chcą tak dokładnie liczyć za przejazd i za minutę liczyć już karę to proponuję tak jak w „Aptece”
liczniki za każdą minutę czyli kupuję bilet 60 minut i tyle chcę wykorzystać dokładnie 60 minut przejazdu a nie 10 min a reszta przepada i po drugie jeżeli przejazd z punktu A do punktu B ma trwać 10 min to za każde spóźnienie niech płaci firma komunikacyjna bo to działa w dwie strony czyż nie, i to samo dotyczy stref parkowania niech oddają nie wykorzystany czas który został opłacony. Dlaczego regulaminy wewnętrzne są ponad prawem? rozumiem że bilet jest niejako wykupieniem usługi natomiast skasowanie biletu jest potwierdzeniem wykonania usługi bo tak to było interpretowane jeszcze kilka lat temu. Nie jeżdżę komunikacją ale to mi się nie podoba i tyle.

Wiktoria pisze:

Witam, dostałam pozew o zapłatę od ZTM za mandat z 09.2014 roku kiedy nawet nie miałam ukończonych 18 lat moi rodzice nigdy nic nie dostali ja również nie teraz przychodzą mi ponaglenia właśnie z roku 2014 i w liście napisane jest że są również inne mandaty które zaczynają się od 2013 roku gdy miałam 15 lat nie wiem jak mam napisać od tego odwołanie bo oni nie chcą mi dać w gladu do mandatów ani niby tego że byłam poinformowana o tym że sprawa trafiła do sadu

Kancelaria EuroLege pisze:

Na jaką kwotę łączną została Pani pozwana do sądu przez przewoźnika? Oferujemy pomoc osobom pozwanym do sądów w całej Polsce.

Piotr pisze:

Przedawnienie mandatu

Kancelaria EuroLege pisze:

W czym możemy pomóc? Jaki ma Pan problem prawny?

Rafal pisze:

Witam dziś komórki zajął mi konto przez bank dowiedziałem się że to metropolia. Nie dostałem żadnego listu nawet nie wiem kiedy mandat był wystawiony czy da się coś z tym zrobić?

Kancelaria EuroLege pisze:

Jak dalej postępować znajdzie Pan w tym artykule Panie Rafale: https://www.eurolege.pl/jak-wstrzymac-komornika/

Katarzyna pisze:

Witam, w dniu dzisiejszym komornik zajął mi z konta kwotę 638 zł tytułem spłaty należności za przejazd bez biletu. Zdarzenie z dnia 24.09.2001 roku. Czy to możliwe, że po upływie 20 lat mogą egzekwować należność? Po rozmowie z działem windykacji z Zarządu Transportu Miejskiego okazuje się że mam jeszcze jedną karę z 2004 roku, która ie został jeszcze przekazana do komornika. Zajście z 2004 roku. Oczywiście żadnej korespondencji. Czy można jeszcze coś z tym zrobić?
Pozdrawiam

Dzień dobry Pani Katarzyno. Pomagamy osobom zadłużonym w wychodzeniu z długów. W Pani sprawie trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy egzekucja prowadzona jest na podstawie niewadliwego tytułu wykonawczego. Gdyby tytuł wykonawczy był wadliwy to wówczas stanie się możliwe umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. U nas wstępna analiza prawna sprawy jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje.
Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o opis Pani sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Magdalena pisze:

Dzień dobry. Na początku lipca komornik zajął mi konto w wysokości 660 zł okazało się, że za mandat z 2012 roku. Po tygodniu dostałam dopiero pismo w których żądają zapłaty na adres mamy. Ok przyjęłam do wiadomości, za błędy się płaci. Dzwoniłam do komornika czy wszystko już jest uregulowane, po czym zwrócili mi 64 zł bo za dużo ściągnęli. Kilka dni temu zajęli mi ponownie konto w wysokości 700 zł za mandat z 2014 roku tym razem nic mi nie wysłali. Po tylu latach nie przedawnia się taki mandat ? Co mam z tym zrobić? Mogę jakoś się odwołać ?

Dzień dobry Pani Magdaleno. Pomagamy osobom zadłużonym w wychodzeniu z długów. W Pani sprawie trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy egzekucja prowadzona jest na podstawie niewadliwego tytułu wykonawczego. Gdyby tytuł wykonawczy był wadliwy to wówczas stanie się możliwe umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. U nas wstępna analiza prawna sprawy jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje.
Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o opis Pani sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Zuzanna pisze:

Dzień dobry, w 2020 roku komornik zajal mi kwotę niespełna 800zl, zleciłam w banku przelew aby nie mieć długu, mandat był wystawiony w 2012 roku. Wczoraj (4.08.22) dostałam cztery wezwania do zapłaty (mandaty 2x 2013r i 2x2013r) na łączną kwotę 1965,02zl, proszę o odpowiedz czy jest możliwość odzyskania tych 800zl które zapłaciłam za przedawniony mandat i czy jest możliwość aby umorzyć postępowanie z czterech kolejnych mandatów.

Dzień dobry Pani Zuzanno. Zajmujemy się pomocą w podobnego rodzaju sprawach. Musimy jednak poznać Pani sprawę trochę bliżej, aby powiedzieć coś więcej. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Kamil pisze:

Dzień dobry,
W ciągu kilku ostatnich dni kilkukrotnie zajął moje konto bankowe. Wszystkie sprawy to mandaty z 2014-2015r. Każda z tych spraw tyczy się mandatu za przejazd bez biletu komunikacją miejską. Co można zrobić w zaistniałej sytuacji?

Dzień dobry Panie Kamilu. Pomagamy osobom zadłużonym w wychodzeniu z długów. W Pana sprawie trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy egzekucja prowadzona jest na podstawie niewadliwego tytułu wykonawczego. Gdyby tytuł wykonawczy był wadliwy to wówczas stanie się możliwe umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. U nas wstępna analiza prawna sprawy jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje.
Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o opis Pana sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Karolina pisze:

Witam, wczoraj otrzymałam „zajęcie egzekucyjne” w sprawie nie zapłacenia mandatu za jazdę bez biletu na kwotę 632zł z ZTM. Dzisiaj dowiedziałam sie że mandat pochodzi z 2015 roku. Wcześniej nie otrzymałam żadnych wezwań do zapłaty. Co robić?

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Karolino. Pomagamy osobom zadłużonym w wychodzeniu z długów. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o opis Pani sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Marlena pisze:

Dzień dobry,
otrzymałam dziś z ZTM wezwanie przedegzekucyjne z ostrzeżeniem o zamiarze przekazania danych do BIG. Powołują się na wyrok sądu z dnia 08.10.2004. kwota zadłużenia opiewa na 472,51 zł. Jednocześnie przypominają, że w bazie dłużników ZTM figurują inne wezwania na moje nazwisko. Dodam, że ostatnio Komornik Sądowy zajął część moich środków na rzecz zaległego mandatu, a teraz kolejne wezwanie.
Proszę o pomoc, co dalej robić. Czy sprawa się nie przedawniła??

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy wcześniej było prowadzone jakiekolwiek postępowanie sądowe w tej sprawie? Coś Pani na ten temat wie?

Oal pisze:

Witam. Moj narzeczony dostał dziś wezwanie do zapłaty z ztm z 2021/05/08. Kompletnie nie kojarzy sytuacji aby dostał mandat. Jelsi takie się zdarzyły to zawsze płacił na miejscu. Nie ma podanych żadnych szczegółów. Co robić

Kancelaria EuroLege pisze:

Sprawę należy wyjaśnić i do czasu przedstawienia konkretnych dowodów o istnieniu zadłużenia z ZTM nie należy podpisywać żadnych dokumentów, nie dokonywać płatności ani nie składać żadnych oświadczeń mogących w sposób bezpośredni albo pośredni doprowadzić do uznania długu, np. wniosek o rozłożenie na raty. W razie problemów zapraszamy do kontaktu.

Mirosław pisze:

witam
Dostałem dzisiaj wezwanie przedegzekucyjne ztm, został wydany nakaz sądowy z dnia 2002-11-08
kwota ponad 400 zł.
Czy można ubiegać sie o przedawnienie
Mam 7 dni od dzisiaj
proszę o odpowiedź lub kontakt
dziękuję

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Mirosławie. Nie znamy szczegółów sprawy, ale wszystko wskazuje na to, że roszczenie stwierdzone tytułem wykonawczym może być przedawnione. Ponadto trzeba zbadać czy w sprawie nie mamy do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Krzysztof pisze:

Witam, dziś dział kadrowych wezwał mnie do siebie ponieważ dodstali od komornika wezwanie do zapłaty na kwotę ponad 750 zł za brak biletu w 2015 lub 2016 roku. Dodam również że już raz komornik zabrał mi z wypłaty ponad 650 zł twierdząc że były dwa mandaty na moje nazwisko, czy można prosić o jakiś kontakt do państwa ? Pozdrawiam

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Krzysztofie. Musielibyśmy sprawie przyjrzeć się bliżej, aby powiedzieć coś więcej. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Artur pisze:

Dzień dobry
Właśnie otrzymałem informację z banku, o zajęciu komorniczym na kwotę 628 zł, za jazdę bez ważnego biletu z 2002 roku (20 lat t2mu). ZTM twierdzi, że w marcu tego roku dostałem wezwanie przedsądowe, ale nic takiego do mnie nie przyszło. Co powinienem zrobić w takiej sytuacji?

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry panie Arturze. Sprawę trzeba byłoby wyjaśnić. W pierwszej kolejności trzeba byłoby sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Pana sprawie. Być może działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego. W naszej Kancelarii spotykamy dziennie co najmniej kilka takich spraw i w nich pomagamy. Gdyby tytuł wykonawczy był wadliwy to możliwe stanie się umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Paulina pisze:

Witam, dzisiaj dostałam smsa o zajęciu egzekucyjnym przez komornika 1200 zł.
Jakiś czas temu też weszło zajęcie egzekucyjne na ponad 700 zł ( nie spłaciłam tego bo nie mam takiej możliwości, gdyż jestem młodą mamą bez pracy, uczącą się). Jeden mandat dostałam za jazdę na bilecie ulgowym z legitymacją szkoły zaocznej nie wiedząc że ulgi jej nie obowiązują. Zadzwoniłam dziś do komornika i dowiedziałam się że chodzi o mandat z 2019/20 roku. Nie dostałam żadnego pisma, ani na stary adres na który był wystawiony mandat ani na nowy który obowiązuje mnie od niedawna. Nie znam się również na prawie i nie wiem ile czasu trzeba by mandat się przedawnił. Proszę o pomoc gdyż jestem załamana kwotą która z tego wyszła i nie mam pojęcia co robić. Z góry bardzo dziękuję.

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Paulino. Zajmujemy się podobnymi sprawami. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Ewa pisze:

Dzień dobry
Dostałam wezwanie z Zarządu Transportu Miejskiego przedegzekucyjne zawierające ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do Biura Informacji Gospodarczej.
Wobec nieuregulowania przedmiotowych należności skierował sprawę na drogę postępowania sądowego,w wyniku którego został wydany nakaz zapłaty /wyrok sygn.akt |V NC 3709/04 z dnia 2004-03-19, zobowiązujący do zapłaty kwoty należności głównej oraz odsetek i kosztów sądowych ( Pozew nr 3767 z dnia 2004-02-26
Kwota zadłużenia na dzień 2022-07-12 wynosi 437.45.
Od 2019 roku mieszkam pod nowym adresem a do tej pory nie przychodziły mi żadne pisma,ponadto w 2016 roku pisałam wniosek o sprostowanie bo naliczyli mi ponad 3.158,30 zł byłam w głębokim szoku dobrze że nie opłaciłam bo okazało się że 4 sprawy były przedawnione i je umorzono.
A teraz znów mnie ścigają po tylu latach . Nie otrzymywała żadnych pism z sądu. Czy ta sprawa może być przedawniona?
Czy mogę wystąpić z pismem prosząc o podanie konkretnych dat, w których ZTM wystąpił do Sądu o nadanie klauzuli wykonalności w sprawach dla ustalenia czy rzeczywiście roszczenia się przedawniły ,bo trochę ich jest.

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Ewo, jaka jest łączna kwota zobowiązania?

Patryk pisze:

Witam, firma windykacyjna ma moje dlugi za braku biletów co w młodości zdarzało się często nazbierała się bardzo dyxa suma. Nafatybsa z lat 2009-2014,czy można jakoś to przedawnić czy trzeba się z tym pogodzić?

Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli w Pana sprawach nie było żadnych postępowań sądowych czy komorniczych to można zakładać, że zobowiązania za jazdę bez biletu dawno się przedawniły.

Kinga pisze:

Szczerze to nie pamiętam to było tak dawno

Kancelaria EuroLege pisze:

Musi Pani to ustalić. Inaczej nie da się wdrożyć żadnych działań.

Kinga pisze:

Witam dostałam dziś pismo z ZTM wezwanie przedegzekucyjne Miasto stołeczne Warszawa Zarząd Transportu Miejskiego wobec nieuregulowania należności skierował sprawę na drogę postępowania sądowego w wyniku którego został wydany nakaz zapłaty /wyrok sygn.akt I NC 7671/11 z dnia 11.07.2011 rok wydany przez sąd wydział cywilny zobowiązujący do zapłaty kwoty głównej oraz odsetek i kosztów sądowych pozew nr 712094 z dnia 16.06. 2011 kwota na dzień 6.07.2022 wynosi 827.26 i mam 7 dni na zapłacenie.Czy to jest przedawnienie ?dodam że od dwóch lat mieszkam pod innym adresem a pismo przyszło na nowy adres co mogę zrobić ?bardzo Proszę o pomoc

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy nie otrzymywała Pani jakichkolwiek pism z sądu w tej sprawie?

beata pisze:

Witam dostalam pismo z MZA o zaplaceniu mandatu na kwote 480zl jest to mandat z przed 18lat, wiem ze wszystkie mandaty za przejazd mialam splacone tym bardziej ze niejednokrotnie w tamtych czasach dawalo sie w reke kontrolerowi , co mam z tym zrobic tym bardziej ze po tak dlugim okresie nie posiadam juz zadnych potwierdzen .Przedawnienie mandatu jest po 1roku.
Pani z ktora rozmawialam powiedziala mi tylko ze system mnie wytypowal

Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji – jeśli nie było żadnych spraw sądowych albo egzekucyjnych związanych z tym potencjalnym długiem – to nawet jeśli zadłużenie istniało to z pewnością doszło już do przedawnienia roszczenia.

Beata pisze:

Dzień dobry, na razie jestem na etapie negatywnego rozpatrzenia reklamacji przez ztm.
Po wejściu do tramwaju nie mogłam skasować zablokowanego przez firmę świadcząca usługę ebilet biletu, zakupionego w aplikacji telefonicznej.
W trakcie gdy stałam pod kodem qr i czekałam naodblokowanie możliwości skasowania biletu podeszła kontrolerka.
Nie dala mi możliwości zakupienia biletu w biletomacie.
Mimo iż pokazałam, że mam jeszcze przez 1 min zablokowana możliwość skasowania biletu a następnie bilet o razu skasowałam dostalam wezwanie do zapłaty.
Powod- skasowanie biletu po rozpoczęciu kontroli.
Czy w takiej sytuacji – godz.skasowania biletu 1617, godz kontroli na wezwaniu 1619, mam szanse na wygranie sprawy w sądzie?
Bo oczywiście otrzymałam pismo że mam zapłacić mandat- 270zl i w przeciwnym razie postępowanie sądowe.

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Beato, w tego rodzaju sprawach pomagamy na etapie postepowań sądowych. Jeśli nie przyjmie Pani wezwania do uregulowania należności to zapewne taka sprawa pojawi się szybciej bądź później.

Sebastian pisze:

Witam otrzymałem od komornika pismo o wszczęciu egzekucji za mandat z ZTM z 2013r. Kwota łączna to około 600zl. Czy mozna coś z tym zrobic

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy zanim pojawił się komornik otrzymywał Pan jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie? Np. nakaz zapłaty?

Roksana pisze:

Dzień dobry. Dostałam dzisiaj pimo o niezapalconym mandacie z 2014 roku. Pismo przyszło do rodziców, gdzie nie jestem zameldowana, jednak ojciec je odebrał . Kwota do zapłaty 640zl. Co mogę zrobić w tej sprawie? Wcześniej nie dostałam żadnych listów.

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy pismo pochodzi od firmy transportowej czy od sądu?

Marta pisze:

Szczerze nie pamiętam czy cokolwiek z sądu dostalam, ale wydaje mi się ze tak. Poniżej pisalam o zadluzeniu ok 900zl. A dostalam jeszcze jedno pismo z 2014 roku gdzie jest zadłużenie na ok 500zl. Pozdrawiam

Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji wydaje się, że zobowiązanie nie jest przedawnione, a jednocześnie nie ma szans na umorzenie postępowania z powodu braku wadliwości tytułu wykonawczego.

Marta pisze:

Witam, dostalam wezwanie przedegzekucyje od ZTM z roku 2013. O treści : Miasto stoleczne warszawa zarzad transportu miejskiego wobec nieuregulowania przedmiotowych należności skierował sprawę na drogę postępowania sądowego, w wyniku którego zostal wydany nakaz zaplaty/wyrok sygn. art II NC 5949/13 z dnia 2013-10-28, zobowiązujacy do zapłaty kwoty należności głównej oraz odsetek i kosztów sądowych ( Pozew nr 10049 z dnia 2013-10-02)
Czy takie wezwanie jest przedawnione ? Jeżeli tak to gdzie mogę się odwołać w tej sprawie i jak najlepiej napisać takie odwołanie?
Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy otrzymywała Pani w danej sprawie jakiekolwiek pisma z sądu? A jeśli tak to czy cokolwiek Pani na nie odpowiadała? Ponadto jaka jest wartość zadłużenia na obecną chwilę?

Dominika pisze:

Witam, moja babcia odebrała list polecony na moje nazwisko gdzie napisano że musze zapłacic mandat za brak biletu w MPK. Mandat wystawiono conajmniej 3 lata temu. W liscie napisano ze jesli nie zaplace okolo 500 zł w ciagu 7 dni to zablukują moje polskie konto bankowe. Dodam że na stałe mieszkam w Holandii i nie mam adresu zameldowania w Polsce. Adres babci znaleźli pewnie w urzedzie skarbowym jako adres do komunikacji. Czy jest szansa że bilet sie przedawnił? Mozna sie jakos odwołać? Nigdy nie dostalam ponaglenia ani wezwania do sądu.

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Dominiko, w takiej sytuacji pozostaje jedynie postępowanie zmierzające do uchylenia tytułu wykonawczego. Zajmujemy się takimi sprawami.

Artur pisze:

Dzień dobry, jak większość osob tu piszących i ja dostałem Wezwanie Przedegzekucyjne z ZTM o tresci: Miasto Stołeczne Warszawa ZTM wobec nieuregulowania przedmiotowych należności skierował sprawę na drogę postępowania sądowego, w wyniku którego został wydany nakaz zapłaty /wyrok sygn. akt VI NC 130/04 z dnia 2004-05-24, zobowiązujący do zapłaty kwoty należności głównej oraz odsetek i koszt. sądowych (pozew nr 18926 z dnia 2004-04-19) kwota zadłużenia na dzień 2022-06-03 wynosi 484,50 zł. Po 18 latach dostaję coś takiego. Wcześniej nie otrzymałem żadnego pisma, czy coś z tym można zrobić?

Kancelaria EuroLege pisze:

W takim układzie zobowiązanie jest przedawnione i przy obecnych przepisach żaden komornik nie będzie mógł wszcząć egzekucji przeciwko Panu. Gdyby tak się jednak stało to możliwe będzie złożenie pozwu o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego.

Katarzyna pisze:

Dzien dobry, jak kilka osob maz dostal wezwanie przedegzekucyjne z ZTM w zwiazku z mandatem z 2009. W pismie napisne jest ze w 2009 odbyla sie rozprawa sadowa i wydany zotal nakaz zaplaty. Niesety nie jestem w stanie zweryfikowac czy faktycznie taka rozprawa sie odbyla, a maz nie pamieta/nie ma zadnych dokumentow z przed tylu lat. Czy to juz obowiazuje przedawnienie, nawet jesli byl wyrok sadu? Gdzie sie odwolac , zeby nie wpisali do KRD/BIG?

Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji należy zażądać od ZTM odpisu nakazu zapłaty, aby potwierdzić prawdziwość informacji zawartych w wezwaniu do zapłaty.

Rafal pisze:

W 2012/2013 roku owszem, potem nic takiego sobie nie przypominam. Kontaktowałem się z ZTM i usłyszałem że w 2021 sąd nadał/wydał klauzule wykonalnosci

Kancelaria EuroLege pisze:

Oznacza to, że zobowiązanie nie jest przedawnione Panie Rafale. Nadanie klauzuli wykonalności na nakaz zapłaty spowodowało przerwanie biegu terminu przedawnienia.

Rafał pisze:

Witam. Dostałem z ZTM dwa wezwania przedegzekucyjne. Nie mam wiedzy kiedy nastąpił przejazd na gapę natomiast powołują się na dokumenty sprzed 10 lat… Czy to nie jest przedawnione?
1. nakaz zapłaty/wyrok sygn. akt II NC 6325/12 z dnia 2012-12-03, zobowiązujący do zapłaty kwoty należności głównej oraz odsetek i kosztów sądowych (Pozew nr. 58912 z dnia 2012-10-16) – 1389,26zł
2. …sygn. akt II NC 2920/12 z dnia 2012-06-26 …. (Pozew nr. 73440 z dnia 2012-04-30) – 514,88

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy otrzymywał Pan jakiekolwiek pisma z sądów w tych sprawach?

Katarzyna pisze:

Witam
Napisałam do Was maila w związku z moją sprawą, która wyglada tak jak wiele spraw poniżej np Pana Macieja. Odpisaliście, że sprawa wykracza poza Waszą specjalizację i nie zajmujecie się mandatami… W Waszych odpowiedziach na komentarze widzę coś innego. O co chodzi?
Pozdrawiam
Kasia

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Kasiu, prosimy o ponowienie zapytania. Zasadniczo zajmujemy się takimi sprawami, ale ze względu na niskie wartości zadłużenia koszt obsługi zwykle bywa wysoki w relacji do tegoż właśnie zadłużenia. Być może doszło też do pomyłki. Prosimy o ponowienie kontaktu.

Monika pisze:

Dzień dobry, .
Dostałąm wezwanie przed egzekucyjne za przejazd bez biletu 21 lat temu kwota 480 zł. Co mogę z tym zrobic . Brak ponagleń, pism etc. Cos się komus przeleżało?. Pani z windykacji powiedziała , że wystąpili do sądu o nadanie kaluzuli wykonalnośći czyli przeterminowanie +10 lat a gdzie kolejne lata? Czy to możliwe?

Kancelaria EuroLege pisze:

Musi Pani zawnioskować do przedsiębiorstwa transportu publicznego o wskazanie nazwy tytułu wykonawczego, daty jego wydania, sądu, który wydał ten tytuł oraz sygnatury akt sprawy sądowej. Wówczas będzie można powiedzieć coś więcej i przystąpić do procedury oddłużania.

Alicja pisze:

Otrzymałam wezwanie przed egzekucyjne o zapłatę zaległego mandatu wraz z odsetkami . Pomijając fakt że nie przypominam sobie żeby jakiegoś mandatu nie zapłacić to się po tylu latach nie przedawnia? W piśmie jest napisane że rzekomo w 2010 roku odbyła się sprawa sądowa i został wydany nakaz zapłaty, ale przez tyle lat nigdy nie otrzymałem żadnego pisma z sądu i teraz jeszcze straszą BIGiem i komornikiem? Wyrok sygn.akt I NC 143/10 z dnia 2010-02-24 , co dalej z tym zrobić . Kwota zadłużenia na dzień 2022-05-27 wynosi 720,26 zł.

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Alicjo, wiele wskazuje, że mamy do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym wydanym przez sąd. Postaramy się Pani pomóc. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośba o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Agata pisze:

Dostałam dzisiaj dwa wezwania do zapłaty mandatów ZTM jeden z roku 2012. Drugi z 2009r. Nie dostałam wcześniej nic związanego z tymi sprawami. Mówiąc szczerze to było tak dawno ,że nie pamiętam tych mandatów. Czy powinnam napisać pismo czy może zadziwbic do ztm

Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli w danych sprawach nie było prowadzone postępowanie sądowe ani egzekucyjne to roszczenia ZTM (o ile istnieją) są dalece przedawnione. Zgodnie z przepisami nie musi Pani płacić przedawnionych roszczeń.

Maciej pisze:

Otrzymałem wezwanie przed egzekucyjne o zapłatę rzekomego mandatu z 2011 roku. Pomijając fakt że nie przypominam sobie żeby jakiegoś mandatu nie zapłacić to się po tylu latach nie przedawnia? W piśmie jest napisane że rzekomo w 2012 roku odbyła się sprawa sądowa i został wydany nakaz zapłaty, ale przez tyle lat nigdy nie otrzymałem żadnego pisma z sądu i teraz jeszcze straszą BIGiem i komornikiem?

Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Macieju, przedawnienie usług transportu publicznego przedawnia się po upływie 1 roku. Jeśli to roszczenie natomiast stwierdzone jest tytułem wykonawczym pochodzącym od sądu to przedawnienie wyniosłoby w Pana przypadku 10 lat (6 lat nie miałoby tutaj zastosowania). Z opisu Pana sprawy wynika, że byc może mamy do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym stanowiącym podstawę egzekucji. Zajmujemy się zawodowo zwalczaniem takich wadliwych tytułów egzekucyjnych. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Andrzej pisze:

W odpowiedzi na wezwanie na wezwanie przedegzekucyjne z ztm otrzymałem poniższą informację:

„Przedmiotowa sprawa została zamknięta a Pan nie jest dłużnikiem ZTM”

Co to oznacza???
W reklamacji powoływałem się na przedawnienie sprawy.

Kancelaria EuroLege pisze:

W naszej ocenie może to oznaczać, że ZTM zrzekł się roszczenia przeciwko Panu. Można poprosić ewentualnie ZTM o uściślenie, czy wyrażone oświadczenie w piśmie z dnia …….. jest umorzeniem długu przedawnionego czy jak ma Pan to rozumieć?

Tomasz pisze:

Dzień Dobry w 2021 komornik zabrał mi z konta kasę (709zł) za mandat ZTM z 2002! To chyba lekkie przegięcie minęło 20 lat, to tak można?

Kancelaria EuroLege pisze:

Teoretycznie nie powinno się tak stać, ale czy w międzyczasie nie była prowadzona żadna egzekucja w tym zakresie?

Katarzyna pisze:

Dzień dobry.
Jak większość z piszących tutaj osób dostałam wezwanie do zapłaty z ztm za mandat z 2008 roku. Do tej pory nie było prowadzone ŻADNE postępowanie w tym kierunku. Dodam, że w międzyczasie zmieniłam adres zamieszkania (mandat wystawiony był na stary adres) i nagle po tyłu latach dostałam wezwanie na adres obecnego zameldowania.
Co powinnam w takiej sytuacji zrobić ?

Kancelaria EuroLege pisze:

W takim razie musimy przeanalizować Pani sprawę. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o podanie dodatkowych informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Kasia pisze:

Dzień dobry!

Komornik zajął mi znaczną kwotę ze zwrotu z podatku ( 3000zł) tytułem mandatu z ZTM.
Nie otrzymałam żadnego pisma w sprawie. Czy jest szansa odzyskać pieniądze?

Pozdrawiam

Pani Katarzyno, wiele wskazuje na to, że będzie możliwe odzyskanie tych pieniędzy. Aby to potwierdzić konieczna jest dokładna analiza sprawy. Nasz konsultant odezwie się do Pani na adres email podany w komentarzu i poinstruuje jakie dokumenty są potrzebne do analizy. Po ich otrzymaniu nasz prawnik zapozna się z dokumentacją i odpowie co możemy zrobić. Taka konsultacja jest oczywiście darmowa i do niczego nie zobowiązuje. :)

Małgorzata pisze:

Witam,
mam identyczną sprawę jak poniżej Pan Andrzej. Wczoraj (11.05.2022) dostałam wezwanie z ZTM w Warszawie do uregulowania należności. Mandat za przejazd bez biletu w II.2002 r. Wczorajsze pismo (podobnie jak u Pana Andrzeja) – Wezwanie przedegzekucyjne, nie było poprzedzone przez te 20 lat żadnym innym pismem. A co jeszcze nie mieszkam w Warszawie, nie studiowałam i nigdy nie jeździłam w Warszawie tramwajem, ani autobusem.

Kancelaria EuroLege pisze:

W takim razie napiszemy jeszcze dzisiaj do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Kornelia pisze:

Mam praktycznie identyczną wprawę jak osoba z komentarza niżej. Też dostałam pismo przedegzekucyjne, nawet kwota jest podobna. Niestety te listy mimo że na mandacie podawałam swój aktualny adres, przychodzą na inny pod którym mieszkałam. Byłabym wdzięczna za jakąkolwiek pomoc.

Kancelaria EuroLege pisze:

Jeszcze dzisiaj napiszemy do pani maila z prośba o opis sprawy. Postaramy się pomóc. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Agnieszka pisze:

Dzień dobry.
Właśnie otrzymałam pismo z ZTM o następującym brzmieniu:
WEZWANIE PRZEDEGZEKUCYJNE
zawierające ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do Biura Informacji Gospodarczej

m.st. W-wa ZTM wobec nieuregulowania przedmiotowych należności skierował sprawę na drogę postępowania sądowego, w wyniku któego został wydany nakaz zapłaty/wyrok sygn akt II NC 730/03 z dnia 2003-02-23, zobowiązujący do zapłaty kwoty należności głównej oraz odseteki kosztów sądowych (POZEW nr 249486 z dnia 2003-02-11)
Kwota zadłużenia na dzień 2022-05-05 wynosi 451,75 zł
Wzywam do uregulowania należności w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego pisma.

itd.

Pytanie: to jest z 2003 roku sprzed 19 lat, to jest normalne? Jaka jest szansa na odwołanie się i jak można to zrobić, będę ogromnie wdzięczna za każdą odpowiedź. Sama wychowuje dziecko i naprawdę, takie niespodzianki sprzed 19 lat, potrafią dobić tylko. Z góry ogromnie dziękuję za każdą odpowiedź.

Kancelaria EuroLege pisze:

Wiele zależy od tego, czy w sprawie były prowadzone już jakieś postępowania egzekucyjne? A jeśli tak to kiedy i z jakim skutkiem?

Andrzej pisze:

tak jak już wcześniej pisałem nie były prowadzone żadne postępowania egzekucyjne (komornicze) , o tym że mam takie mandat dowiedziałem się teraz kiedy otrzymałem tel list czyli 25.04.22.

Andrzej pisze:

Nie było prowadzone w tej sprawie żadne postępowanie , o tym mandacie dowiedziałem się dopiero z tego listu, nie dostawałem przedtem żadynych upomnień z tego tytułu.

Kancelaria EuroLege pisze:

Może Pan do nas napisać i postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Andrzej pisze:

W sprawie nie ma komornika. Napisze dokładnie jakie pismo dostałem.
Wezwanie przedegzekucyjne .
zawierające ostrzeżenie o zamierze przekazania danych do Biura Informacji Gospodarczej.
Miasto Stołeczne Warszawa Zarząd Transportu Miejskiego wobec nieregulowania przedmiotowych należności skierował sprawę na drogę postępowania sądowego, w wyniku którego został wydany nakaz zapłaty/wyrok sygn. akt I NC 696/03 z dnia 2003.01.29 zobowiązując do zapłaty kwoty należności głównej oraz odsetek i kosztów sądowych . Kwota zadłużenia na dzień 2022.04.25 wynosi 398,90zł. Podany termin 7 dni do zapłacenia.
W przypadku nie zapłacenia informują że zobowiązanie zostanie przekazane do Krajowego Rejestru Długów i sprawa zostanie skierowana do egzekucji komorniczej co dodatkowo zwiększy koszt postępowania .

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy od 2003 roku było prowadzone wobec Pana jakiekolwiek postępowanie egzekucyjne (komornicze) związane z tą sprawą?

Andrzej pisze:

Witam. Nie otrzymywałem żadnych pism ani z sądu ani z ZTM do zapłaty mandatu.

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy w sprawie jest już komornik?

Andrzej pisze:

Dzień dobry
Dnia 25.04.2022r. dostałem pismo z Zarządu Transportu Miejskiego o wezwanie przed egzekucyjne wystawione w dniu 14.01.2003r
Kwota zadłużenia to 398,90zł którą należy uregulować w ciągu 7 dni.
Nie pamiętam czy taka sytuacja miała miejsce. Bardzo proszę o poradę, jak powinnem postąpić.

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy w sprawie było prowadzone jakieś postępowanie sądowe? Coś Pan na ten temat wie? Przychodziły do Pana jakieś pisma z sądu?

Anna pisze:

Witam. Dostałam pismo od komornika 14.04.22 o zawiadomieniu o wszczęciu egzekucji za jazdę bez biletu ZTM. Załączony jest wyrok sądu z 2017 r, mandat wystawiony 2007 r, w dokumentach nie ma kopi wystawionego mandatu. Nie pamiętam czy taka sytuacja miała miejsce, co mogę zrobić w celu wyjaśnienia sytuacji ?

Kancelaria EuroLege pisze:

Musimy sprawie przyjrzeć się trochę bliżej. Potrzebujemy więcej informacji. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Hanna pisze:

Szanowni Państwo, piszę w imieniu sąsiadki – starszej, schorowanej osoby, której emerytura wynosi 700 zł. W latach 2003-2008 kilkakrotnie otrzymała karę za jazdę bez biletu MZK, której nie płaciła. W 2019 r. zawarla ugodę z dzialem windykacji MZK o rozłożenie zadłużenia w kwocie
2547,60 zł. na 51 rat po 50 zł. miesiecznie, które spłaca od maja 2019r. Pozostało do splaty 15 rat. Czy i jak można starać się o anulowanie spłaty pozostałej kwoty, gdyż stan zdrowia sąsiadki wymaga obecnie większych wydatków na leki, a 50 zl. miesięcznie stanowi dla niej znacząca kwotę w budżecie. Będę wdzięczna za poradę.
Z poważaniem
Hanna

Kancelaria EuroLege pisze:

Niestety podpisanie ugody i spłata w zasadzie stanowią uznanie długu i właściwie uniemożliwiają podjęcie skutecznych działań antywindykacyjnych.

Justyna pisze:

Witam bardzo proszę o poradę od jakiś dwóch lat non stop pukają do mnie komornicy z ZTM jeden kończy drugi zaczyna zwykle są to mandaty z przed kilku lat . Stąd moje pytanie czy jest jakiś sposób by im nie płacić. Dodam że to już czwarty komornik pod rząd domagający się spłaty . Z góry dziękuję za poradę

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy są to komornicy sądowi czy też zwykli windykatorzy terenowi? To bardzo istotne.

Sylwia pisze:

Dzień dobry
Wczoraj, czyli 12.04.2022r. dostałam listem poleconym pismo z Zarządu Transportu Miejskiego Dział Windykacji w Warszawie, wystawione w dniu 06.04.2022r., więc zanim dotarło do mnie, czyli około 10 km dalej, Poczcie Polskiej zajęło to aż 6 dni.

W piśmie napisane jest, że został wydany nakaz zapłaty na podstawie wyroku sądowego z dnia 20.12. 2002r., zobowiązujący mnie do zapłaty kwoty należności głównej, oraz odsetek i kosztów sądowych (Pozew z dnia 12.11.2002r.).
Kwota zadłużenia to 462,15 zł, którą należy uregulować w ciągu 7 dni od otrzymania pisma, inaczej sprawa zostanie skierowana do egzekucji komorniczej, oraz po 30 dniach zostanę wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Podano numer konta bankowego.
W pierwszej chwili myślałam, że to oszustwo i ktoś chce wyłudzić ode mnie pieniądze, bo ja nie przypominam sobie żebym została ukarana za brak biletu i nawet miałam zgłosić to na policję. Niestety to jest prawda. To jest pierwsze pismo które dostałam. Nigdy wcześniej nic z Zarządu Komunikacji nie zostało do mnie wysłane. Nic z sądu w tej sprawie nie zostało do mnie wysłane. W domu zawsze ktoś jest, bo jestem osobą niepełnosprawną i mieszkam z rodziną, a listonosz nie musi dzwonić ani pukać, tylko wchodzi jak do siebie do domu, bo jest naszym wieloletnim znajomym, więc gdyby była jakaś korespondencja otrzymałabym ją. Przecież to już 20 lat minęło i ja dopiero wczoraj dowiaduję się o takiej sprawie? Sprawie, o której nie miałam do dnia wczorajszego bladego pojęcia?
Pomijając to, czy sprawa nie uległa przedawnieniu?
Mam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym i jestem bardzo chora, więc nie mam zdrowia i siły szarpać się z sądami, komornikami i ZTM. Do dnia wczorajszego byłam pewna że nie mam ani grosza długów, ale jeżeli trzeba, to zapłacę dla świętego spokoju, ale jestem na rencie socjalnej i dla mnie to jest kwota ogromna, zwłaszcza przed świętami. Śmieszne w tym wszystkim jest to, że ja nawet nie korzystam z komunikacji miejskiej. Bardzo proszę o poradę, jak powinnam postąpić.

Kancelaria EuroLege pisze:

Z tego co Pani opisuje wynika, że tytuł wykonawczy wydany w sprawie jest wadliwy. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila po więcej informacji =. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Izabela pisze:

dot.poniższego zapytania i Państwa odpowiedzi.

Izabela pisze:

rozumiem że nic nie musze w tej sytuacji robić?

Kancelaria EuroLege pisze:

W jakiej sytuacji Pani Izabelo?

Izabela pisze:

A co z wezwaniem przedegzekucyjnym z ZTM Wawa, z nakazem zapłaty/wyrokiem z 09.2002 (pozew z 05.2002). To prawie 20 lat! Straszą w ostatniej linijce że w bazie dłuzników ZTM figurują inne wezwania na moje nazwisko, poza wymienionym… Serio, nic u nich nie zalegam, mandaty jakiekolwiek miałam – płaciłam. Ignorować i czekać na wezwanie z sądu czy odpisać (na jakie konkretnie przepisy się powołać jeśli tak?). Dziękuję za podpowiedź.

Kancelaria EuroLege pisze:

Samo przedawnienie nie powoduje, że dług przestaje istnieć. Tym bardziej, że zostało to stwierdzone prawomocnym tytułem wydanym przez sąd. Wierzyciel może stale domagać się zapłaty w formie dobrowolnej spłaty. Natomiast przedawnienie długu powoduje, że wierzyciel nie może dochodzić go w drodze przymusu, np. skierować sprawy do komornika mając tytuł wykonawczy.

Violetta pisze:

Jak się dowiedzieć czy od roku 2007 i 2010 było prowadzone postępowanie egzekucyjne lub sądowe?

Kancelaria EuroLege pisze:

Zadanie Pani Violetto nie jest łatwe. Pisaliśmy o tym szerzej oraz o metodach odnajdywania swoich zadłużeń w tym artykule: https://www.eurolege.pl/jak-sprawdzic-gdzie-mam-dlugi-wyjazd-z-polski-i-stare-zobowiazania/

Małgorzata pisze:

Dzień dobry,
Dostałam wezwanie przedegekucyjne od ZTM, w sprawie w której (według informacji z tego pisma) został wydany nakaz zapłaty w dniu 17.02.2010 r., zobowiązujący do zapłaty kwoty należności głównej, odsetek oraz kosztów sądowych z pozwu z dn. 25.01.2010r.
Wzywają mnie do zapłacenia kwoty zadłużenia w ciągu 7 dni inaczej sprawa zostanie skierowana do egzekucji komorniczej.
Jeśli dobrze rozumiem to nakaz zapłaty już się przedawnił ponieważ minęło ponad 10 lat.
Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź co mam zrobić żeby sprawa nie trafiła do komornika i żebym nie musiała tego spłacać?
PS. Od jakiej daty liczone jest to 7 dni skoro listy polecone wrzucane są teraz do skrzynki i równie dobrze mogłabym go otworzyć za 2 tygodnie?
Pozdrawiam serdecznie

Kancelaria EuroLege pisze:

Oczywiście ma Pani rację co do przedawnienia. Wyjątkiem byłaby tylko sytuacja, że wierzyciel w międzyczasie prowadził egzekucję wobec Pani na podstawie tego tytułu wykonawczego albo w inny sposób doszło do przerwania biegu przedawnienia, np. częściowa zapłata, wniosek o umorzenie długu itp.
Co do doręczenia to uznaje się za doręczony list polecony zgodnie z adnotacją listonosza w dokumentacji pocztowej.

Izabela pisze:

Witam.
Dostałam wezwanie przedegzekucyjne od Zarząd Transportu Miejskiego grzywny z ZTM za 2009 r. , czy ta grzywna już się przedawniła?

Kancelaria EuroLege pisze:

Najpewniej zadłużenie jest już dawno temu przedawnione. Pytanie: Czy w danej sprawie nie toczyło się żadne postępowanie sądowe albo egzekucyjne?

Iwona pisze:

Witam.
Dostałam do zapłaty od komornika kary grzywny z ZTM za 2011 r. , z klauzulą wykonalności z 2013r. Czy komornik może mi wejść na konto bankowe , czy ta grzywna już się przedawniła?

Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji przedawnienie roszczenia stwierdzonego tytułem wykonawczym wyniesie 10 lat. W związku z czym przedawnienie nastąpiłoby najwcześniej w 2023 roku. Obecnie bieg terminu przedawnienia został przerwany. Po zakończeniu egzekucji – w razie gdyby okazała się bezskuteczna – przedawnienie zacznie swój bieg na nowo. Należałoby jednak w tym miejscu sprawdzić czy egzekucja w ogóle może być prowadzona. To znaczy, czy tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji nie jest wadliwy. Codziennie spotykamy się z tego typu sytuacjami. Możemy wykonać na Pani rzecz bezpłatną analizę sprawy i w przyszłości również pomóc. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/