Trudna sytuacja finansowa często powoduje, że osoba w potrzebie łapie się każdej możliwej okazji do uzyskania dodatkowych środków pieniężnych. Niekiedy bez dokładniejszego przeanalizowania sprawy i zastanowienia się co dalej. Firmy, które wykorzystują takie okazje udzielają pożyczek, ale w zamian oczekują niewspółmiernie wysokich odsetek.

UWAGA! Wierzyciel żąda od Ciebie zapłaty zawyżonego zobowiązania? Masz problemy ze spłatą? A może Twoja sprawa znajduje się już na etapie sądowym albo komorniczym? W Kancelarii EUROLEGE od lat zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Skontaktuj się z nami już dzisiaj. Wstępną analizę sprawy otrzymasz u nas całkowicie za darmo.

Co oznacza lichwa?

Lichwa to wyzysk. Korzystanie z ciężkiej sytuacji drugiej osoby, która z konieczności godzi się na wysokie odsetki. Nieproporcjonalnie wysokie do kwoty udzielonej pożyczki.

Obecnie słowa tego dość rzadko się używa, ze względu na wprowadzone przepisy prawa kredytowego, który reguluje wysokość odsetek. Nie oznacza to jednak, że lichwa całkowicie przestała istnieć. Wciąż zdarzają się firmy czy osoby, które pomimo możliwych konsekwencji prawnych, wykorzystują inne osoby pożyczając im pieniądze na wysoki procent lub z wysoką marżą.

Na co zwracać uwagę? Uważaj na promocje (oferty) w stylu:

Regulacje prawne

Wbrew pozorom regulacje zostały wprowadzone stosunkowo niedawno, kilkanaście lat temu. Od tej pory zaczęto walkę z nielegalnym oprocentowaniem i regularnie publikowano nowe przepisy prawa, które miały na celu ograniczenie korzyści lichwiarzy.

Obecnie lichwa uznawana jest za przestępstwo, o którym mówi artykuł 304 Kodeksu Karnego. Stwierdza on, że za nielegalne udzielanie pożyczek grozi kara 3 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo mianem ustawy o lichwie określa się Ustawę z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Ostatnie poprawki zostały do niej wprowadzone w 2020 roku, a miały one związek z tarczami antykryzysowymi. Jednak obecnie można do tego dodać także przepisy, które zaczęły obowiązywać w 2022 roku w ramach Polskiego Ładu.

Ustawa ta, a bardziej kary, które grożą za jej łamanie, skutecznie odstraszyła większość lichwiarzy działających w Polsce. Warto jednak podkreślić, że ustawa ta reguluje jedynie maksymalną wysokość oprocentowania. Nie ma jednak wpływu na zasady dotyczące udzielania pożyczek czy kredytów.

Jak chronić się przed lichwą?

Przepisy, które są stale aktualizowane to sposób na walkę z nielegalnie działającymi firmami. Jednak gospodarka zmienia się na tyle dynamicznie, że nie zawsze da się w porę wykryć zagrożenie, które czyha na kredytobiorców. Poza tym, warto pamiętać o szarej strefie, która niestety zawsze powiększa się wraz z każdym kryzysem gospodarczym.

Jedną z ważniejszych kwestii o których trzeba pamiętać, to fakt, że firma udzielająca pożyczki zawsze ma obowiązek przed zawarciem umowy przedstawić klientowi RRSO i całkowitą kwotę do zapłaty.

Aby zabezpieczyć się przed nieuczciwym postępowaniem ze strony firm trzeba przede wszystkim zadbać o własną edukację i czytać umowy, które podpisujemy. Przepisy określają maksymalny koszt chwilówek, których pozaodsetkowe koszty nie mogą być wyższe niż 25% pożyczki + 30% za każdy rok kredytowania.

Firmy nie mogą udzielać chwilówek na niskie kwoty pod zastaw mieszkania czy ruchomości jak np. Samochód, których wartość zdecydowanie przekracza wartość zaciągniętej pożyczki. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto pamiętać o tym, że każdy organ finansowy podlega kontroli Komisji Nadzoru Finansowego i UOKiK.

UWAGA! Nieważna umowa pożyczki z powodu lichwy? To możliwe, jeśli umowa zawiera tak dużo niezgodnych z prawem postanowień, że jej dalsze trwanie jest niemożliwe. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń do nas albo napisz.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Sygnały, które powinny Cię zaniepokoić

Lichwa korzysta z tego, że osoby w potrzebie nie analizują danej oferty, nie czytają dokładnie umowy, gdyż cała ta sytuacja jest dla nich tak stresująca, że marzą o tym, aby się jak najszybciej skończyła. Życie pisze różne scenariusze, jednak przeczytanie umowy i jej analiza to podstawa. Trzeba to robić zawsze. Dlatego, jeśli zauważysz, że brakuje informacji o RRSO czy całkowitej kwocie do spłaty – powiedz o tym. Być może jest to zwykły błąd, a być może celowe działanie.

Warto zwrócić także uwagę na podany czas na spłatę zobowiązania. Krótki termin nie poprawi Twojej sytuacji finansowej, a może ją tylko pogorszyć. Twoją uwagę powinno także zwrócić RRSO, które jest zdecydowanie wyższe od konkurencyjnych pożyczek dostępnych na rynku.

Należy także przeanalizować zapisy o zobowiązaniach dodatkowych. Czasami to właśnie w nich tkwi sekret wysokich kosztów pożyczek. Sprawdź, jaka kara grozi za spóźnienie się ze spłatą, jakie opłaty dodatkowe musisz ponieść za każdy dodatkowy dokument jak np. Przygotowanie aneksu do umowy, przeprowadzenie analizy zdolności kredytowej itd.

Dodatkowe pieniądze mają na celu poprawę sytuacji finansowej, nie jej pogorszenie. Właśnie dlatego należy bardzo dokładnie przeanalizować umowę i ocenić czy jest ona prawidłowo skonstruowana. Jeżeli brakuje Ci wiedzy na ten temat lub potrzebujesz pomocy w analizie zawsze możesz zwrócić się z tym do prawnika z Kancelarii EUROLEGE.

Ile wynosi górna granica odsetek?

Przepisy regulują także kwestię maksymalnej wartości odsetek. Zostało to określone w artykule 359 Kodeksu Cywilnego, który mówi o tym, że maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może przekraczać dwukrotności odsetek ustawowych w stosunku rocznym.

Odsetki ustawowe stanowią sumę stopy referencyjnej NBP powiększoną o 3,5 punktu procentowego.

Czy każda chwilówka jest lichwą?

Warto to podkreślić, że nie każda pożyczka, która zaciągana jest w innej instytucji finansowej niż bank, jest lichwą. Najprościej zweryfikować to sprawdzając czy dana firma znajduje się pod kontrolą KNF.

Lichwa – gdzie szukać pomocy

Najważniejsze to szukać pomocy i starać się wyjść z sytuacji. Jeżeli wiesz, że padłeś ofiarą lichwy, to nie poddawaj się i zawalcz o siebie. Nasza Kancelaria EUROLEGE pomaga osobom zadłużonym w rozwiązywaniu ich problemów. Pierwsza, wstępna analiza jest zawsze darmowa. Zachęcamy do kontaktu – pomoc doświadczonego prawnika może okazać się bezcenna.

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (46 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.