⚡ Wezwanie do zapłaty z banku. WINDYKACJA BANKOWA. Co robić? ✍ PORADNIK - Antywindykacja EuroLege

Wezwanie do zapłaty z banku. Windykacja bankowa. Co robić?

Wezwanie do zapłaty z banku. Windykacja bankowa. Co robić?

Oceń artykuł: 

Otrzymałeś wezwanie do zapłaty z banku? Zastanawiasz się co dalej? W naszym poradniku wyjaśniamy czym jest wezwanie do zapłaty z banku oraz z czym wiąże się otrzymanie takiego dokumentu. Zwracamy również uwagę na to, jak czytać wezwanie do zapłaty adresowane z banku oraz czy warto na nie odpowiadać. Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Kiedy bank wysyła wezwanie do zapłaty?

Jeśli kredytobiorca, jako klient banku, nie reguluje na czas swoich wymagalnych zobowiązań kredytowych, to wówczas bank przystępuje do wstępnych działań windykacyjnych. Nie ma znaczenia tutaj fakt o jaki bank chodzi, może to być np. Alior Bank, PKO BP Bank Polski, Santander Consumer Bank czy ING Bank Śląski.

Na początku zazwyczaj biorący kredyt otrzymuje wiadomość telefoniczną, że zalega z płatnościami. Może również otrzymywać wiadomości tekstowe (SMS czy mail), z których wynikać będzie, że bank liczy na szybką wpłatę rat, z którymi zalega kredytobiorca.

Kiedy jako biorący kredyt nie reagujesz na łagodne formy wstępnej windykacji, wówczas możesz liczyć się z tym, że w niedługim czasie bank wyśle do Ciebie wezwanie do zapłaty, w którym zażąda spłaty zaległych rat kredytu pod rygorem wypowiedzenia umowy kredytu i postawienia całej kwoty kredytu w stan natychmiastowej wymagalności.

Takie wypowiedzenie zgodnie z przepisami prawa bankowego musi zawierać co najmniej 14-dniowy termin na zapłatę. Jeśli jest krótszym to wówczas nie wiąże kredytobiorcy.

Wezwanie do zapłaty z banku. Na co zwrócić uwagę?

Jeśli odebrałeś wezwanie do zapłaty z banku to w pierwszej kolejności sprawdź, czy przesyłka ta została wysłana do Ciebie jako polecona (rejestrowana) czy też jako list zwykły. Jeśli jako list zwykły to musisz wiedzieć, że bank nie będzie miał żadnego potwierdzenia na to, iż przesyłkę odebrałeś. W takiej sytuacji lepiej nie kontaktować się z bankiem i nie pokazywać, że przesyłka została przez Ciebie jako kredytobiorcę odebrana. W razie sporu sądowego może Ci się to przydać.

Sprawdź ponadto kto podpisywał wezwanie do zapłaty. Taka osoba powinna posiadać upoważnienie do dokonywania czynności w imieniu banku. Brak jakichkolwiek umocować uniemożliwia ustalenie Ci, czy osoba podpisująca wezwanie do zapłaty w imieniu banku faktycznie w jego imieniu działała.

Popatrz również na informacje, jakie przekazuje Ci bank w wysłanym wezwaniu. Przede wszystkim zobacz jakiej kwoty od Ciebie żąda oraz czy oznacza dokładnie umowę, z której ta kwota ma wynikać. W takim wezwaniu powinno zostać określone czy żądana kwota stanowi należność główną, czy tez należność główną, odsetki, koszty itp.

Wezwanie do zapłaty z banku poprzedza wypowiedzenie umowy kredytu.

Niestety wezwanie do zapłaty adresowane z banku poprzedza zazwyczaj czynność w postaci wypowiedzenia kredytu. Taka czynność jak wypowiedzenie powoduje automatycznie, że całość kredytu staje się wymagalna i bank może jej dochodzić od Ciebie jako kredytobiorcy. Może między innymi skierować sprawę do sądu i domagać się wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Pamiętaj jednak, że wypowiedzenie dokonane przez bank nie musi być dokonane prawidłowo, a to umożliwi Ci skuteczną obronę w sądzie przeciwko żądaniom banku.

Bardzo często zdarza się, że przed wypowiedzeniem umowy kredytu bank namawia kredytobiorcę do restrukturyzacji kredytu albo konsolidacji udzielonego kredytu. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie często stanowi pułapkę, w którą kredytodawca wpada i z której później trudno jest mu się wyplątać. Jeśli nie rozumiesz poszczególnych instytucji prawnych stosowanych przez banki, to lepiej nie zawieraj żadnych ugód, czy umów restrukturyzacji. Możesz sobie bowiem bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Jesteśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu dla kancelarii prawnych Orły Prawa.

Anuluj dług i sądowy nakaz zapłaty w całości! Doświadczeni prawnicy pomogą Ci wygrać sprawę w sądzie.

DARMOWA ANALIZA!

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ TERAZ

Skontaktujemy się z Tobą w 24 h!

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem świadczenia pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Zostałeś pozwany o zapłatę długu, albo nagle pojawił się komornik i nie wiesz dlaczego?

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ ANALIZY PRAWNEJ!​

Pamiętaj! Termin na złożenie odwołania do sądu jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki zmniejsza Twoje szanse na wygraną!
Niczym nie ryzykujesz, bo analiza prawna jest bezpłatna i nie ma żadnych ukrytych kosztów.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną analizę prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA