Otrzymałeś wezwanie do zapłaty z banku? Zastanawiasz się co dalej? W naszym poradniku wyjaśniamy czym jest wezwanie do zapłaty z banku oraz na czym polega windykacja bankowa. Zwracamy również uwagę na to, jak czytać wezwanie do zapłaty adresowane z banku oraz czy warto na nie odpowiadać. Zachęcamy do przeczytania artykułu.
Odbierz bezpłatną analizę w sprawie sankcji kredytu darmowego. Sprawdź ile możesz zyskać.
Kiedy bank wysyła wezwanie do zapłaty?
Jeśli kredytobiorca, jako klient banku, nie reguluje na czas swoich wymagalnych zobowiązań kredytowych, to wówczas bank przystępuje do wstępnych działań windykacyjnych. Jest to windykacja bankowa. Nie ma znaczenia tutaj fakt o jaki bank chodzi, może to być np. Alior Bank, PKO BP Bank Polski, Santander Consumer Bank czy ING Bank Śląski.
Na początku zazwyczaj biorący kredyt otrzymuje wiadomość telefoniczną, że zalega z płatnościami. Może również otrzymywać wiadomości tekstowe (SMS czy mail), z których wynikać będzie, że bank liczy na szybką wpłatę rat, z którymi zalega kredytobiorca. Takie są zwykle początki windykacji bankowej.
Kiedy jako biorący kredyt nie reagujesz na łagodne formy wstępnej windykacji bankowej, wówczas możesz liczyć się z tym, że w niedługim czasie bank wyśle do Ciebie wezwanie do zapłaty, w którym zażąda spłaty zaległych rat kredytu pod rygorem wypowiedzenia umowy kredytu i postawienia całej kwoty kredytu w stan natychmiastowej wymagalności.
Zmniejsz raty kredytu o połowę i odzyskaj spłacone odsetki!
Ponad 70% umów kredytów konsumenckich zawiera błędy i klauzule niedozwolone
Zgłoś się na darmową analizę umowy pod kątem sankcji kredytu darmowego. Sprawdź ile możesz zyskać!
Takie wypowiedzenie zgodnie z przepisami prawa bankowego musi zawierać co najmniej 14-dniowy termin na zapłatę. Jeśli jest krótszym to wówczas nie wiąże kredytobiorcy.
Windykacja bankowa. Na co zwrócić uwagę?
Jeśli odebrałeś wezwanie do zapłaty z banku to w pierwszej kolejności sprawdź, czy przesyłka ta została wysłana do Ciebie jako polecona (rejestrowana) czy też jako list zwykły. Jeśli jako list zwykły to musisz wiedzieć, że bank nie będzie miał żadnego potwierdzenia na to, iż przesyłkę odebrałeś. W takiej sytuacji lepiej nie kontaktować się z bankiem i nie pokazywać, że przesyłka została przez Ciebie jako kredytobiorcę odebrana. W razie sporu sądowego może Ci się to przydać. Windykacja bankowa może mieć poważne problemy z wykazaniem istnienia roszczenia i tym, że nie jest ono przedwczesne.
Sprawdź ponadto kto podpisywał wezwanie do zapłaty. Taka osoba powinna posiadać upoważnienie do dokonywania czynności w imieniu banku. Brak jakichkolwiek umocować uniemożliwia ustalenie Ci, czy osoba podpisująca wezwanie do zapłaty w imieniu banku faktycznie w jego imieniu działała.
Popatrz również na informacje, jakie przekazuje Ci bank w wysłanym wezwaniu. Przede wszystkim zobacz jakiej kwoty od Ciebie żąda oraz czy oznacza dokładnie umowę, z której ta kwota ma wynikać. W takim wezwaniu powinno zostać określone czy żądana kwota stanowi należność główną, czy tez należność główną, odsetki, koszty itp.
Wezwanie do zapłaty z banku poprzedza wypowiedzenie umowy kredytu. Windykacja bankowa – ostatni moment przed pozwem.
Niestety wezwanie do zapłaty adresowane z banku poprzedza zazwyczaj czynność w postaci wypowiedzenia kredytu. Taka czynność jak wypowiedzenie powoduje automatycznie, że całość kredytu staje się wymagalna i bank może jej dochodzić od Ciebie jako kredytobiorcy. Może między innymi skierować sprawę do sądu i domagać się wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Pamiętaj jednak, że wypowiedzenie dokonane przez bank nie musi być dokonane prawidłowo, a to umożliwi Ci skuteczną obronę w sądzie przeciwko żądaniom banku.
Bardzo często zdarza się, że przed wypowiedzeniem umowy kredytu bank namawia kredytobiorcę do restrukturyzacji kredytu albo konsolidacji udzielonego kredytu. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie często stanowi pułapkę, w którą kredytodawca wpada i z której później trudno jest mu się wyplątać. Jeśli nie rozumiesz poszczególnych instytucji prawnych stosowanych przez banki, to lepiej nie zawieraj żadnych ugód, czy umów restrukturyzacji. Możesz sobie bowiem bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Gdzie szukać pomocy prawnej?
Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.
Skorzystaj z darmowej analizy umowy kredytu!
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Cyberbezpieczeństwo (58)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Porady dla dłużników (435)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (101)