Od czego zacząć działania w celu wyjścia z długów? Komu powierzyć prowadzenie spraw i jakich błędów nie popełnić? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym poradniku. Należy jednak pamiętać, że nie ma jednego złotego środka i jednej metody na wyjście z długów. Każda sprawa jest inna i wymaga szczegółowej analizy sytuacji prawnej, nierzadko majątkowej, osoby zadłużonej. Niniejszy artykuł stanowi jednak dobry materiał poglądowy i przedstawia pewne modele, dzięki którym możemy wyjść z długów albo w najgorszym wypadku zmniejszyć wysokość swojego zadłużenia.

Jak wyjść z długów nie mając pieniędzy?

Największe szanse na stosunkowo szybkie i pełne oddłużenie mają dwie grupy osób. Pierwsza z nich, to osoby pozwane o zapłatę, którym nie upłynął termin na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty. Droga sądowa jest wbrew pozorom często najbardziej korzystna dla osób zadłużonych. Pod warunkiem, że korzystamy z pomocy doświadczonego prawnika (o tym dalej).

Drugą grupą są osoby, które mają stałe źródło dochodu a ich zadłużenie nie jest jeszcze tak duże, że utraciły płynność finansową. Dzięki rozsądnemu gospodarowaniu domowym budżetem i po dogadaniu się z wierzycielami są w stanie wyjść na prostą.

W najgorszej sytuacji są osoby, które nie mają pieniędzy na wynajęcie adwokata, a ich sprawy są np. na etapie komorniczym. Wtedy wszystko się komplikuje, chociaż często udaje się takie osoby oddłużyć nawet w 100%.

Kancelaria EUROLEGE pomaga osobom zadłużonym na etapie sądowym oraz egzekucyjnym. Osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą skorzystać ze wsparcia doświadczonego adwokata, na którego wynajęcie nie byłoby ich stać w normalnych warunkach rynkowych. Warto też przeczytać nasz poradnik na temat tego, jak wybrać kancelarię antywindykacyjną.

Otrzymałem wezwanie do zapłaty długu od firmy windykacyjnej. Co z tym zrobić?

Zasadniczo wiele zależy od tego, kto jest naszym potencjalnym wierzycielem, tj. kto konkretnie żąda od nas zapłaty określonej kwoty pieniędzy. Czy jest to bank, firma pożyczkowa, a może firma windykacyjna? W zależności od tego kim jest ten podmiot, dobieramy wstępną strategię działania.

Przede wszystkim musimy ustalić, czy zadłużenie faktycznie istnieje. Nie jest to wbrew pozorom zadanie łatwe, w szczególności jeśli chodzi o firmy windykacyjne, ponieważ wzywając do zapłaty często posługują się własną numeracją wierzytelności. Taka numeracja zwykle odbiega od tej, którą posługiwał się rzekomy, pierwotny wierzyciel.

Dlatego świadomy swoich praw dłużnik zobowiązany jest do wystąpienia z szeregiem pytań do firmy windykacyjnej, które ostatecznie mają rozwiać jego wszelkie wątpliwości. O co pytać firmę windykacyjną? Przede wszystkim jaką umowę i kiedy miałeś zawrzeć z pierwotny wierzycielem oraz ile według windykatora pożyczyłeś faktycznie i ile miałeś oddać oraz do kiedy miałeś oddać pieniądze? Ważnym pytaniem jest również, kiedy i na jakiej podstawie miało dojść do przejęcia długu, którego firma windykacyjna się domaga. Pamiętaj, żeby nie ufać pracownikom firm windykacyjnych na słowo. Za każdym twierdzeniem mają iść konkretne dowody, stosowne i wiarygodne wyliczenia. W przeciwnym wypadku możesz zapłacić za dług, którego nie ma albo został już dawno temu spłacony!

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Masz tylko 14 dni na sprzeciw i anulowanie długu!
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz szanse na oddłużenie oraz jak możemy Tobie pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Wezwanie do zapłaty długu z banku albo firmy pożyczkowej. Co odpisać?

Jeśli wezwanie do zapłaty otrzymałeś z banku albo z firmy pożyczkowej, np. Profi Credit, to wówczas musisz żądać dwóch rzeczy. Po pierwsze, aby przedłożono Ci poświadczoną za zgodność z oryginałem umowę pożyczki/kredytu oraz żądać konkretnego wyliczenia kwoty Twojego rzekomego zadłużenia. Bank oraz firma pożyczkowa nie mogą wzywać Cię do zapłaty długu, którego zasadności oraz wysokości nie są w stanie wykazać.

Jeśli otrzymałeś w odpowiedzi na swoje pismo zestawienie tabelek, nie masz powodu wierzyć, że dane tam zawarte są prawdziwe. Chodzi mianowicie o konkretnie zestawienie wyliczeń z konkretnymi przepisami umowy kredytu/pożyczki. Wszystko ma się matematycznie zgadzać. Jeśli masz wątpliwości co do słuszności wyliczeń i kwestionujesz ich wartość, nie masz obowiązku płacić. Wszak nie masz pewności, jaka jest kwota Twojego zadłużenia.

Dług istnieje? Czas na negocjacje z wierzycielem.

Kontaktowałeś się z wierzycielem i okazało się, że zadłużenie faktycznie istnieje oraz jest w należytej wysokości? Nie kwestionujesz istnienia długu i podawanych przez wierzyciela wartości? W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego jak tylko podjąć kroki zmierzające do zminimalizowania Twojego zadłużenia. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest podjęcie negocjacji (rokowań) z wierzycielem. Jak to jednak zrobić?

Pamiętaj, że tak Tobie, jak i wierzycielowi zależy na szybkim załatwieniu sprawy. W interesie normalnego wierzyciela leży, aby dłużnik miał możliwość spłaty swojego zadłużenia. W przeciwnym razie może okazać się, że dłużnik zobowiązania nie spłaci.

Zacznij od przedstawienia wierzycielowi swojej aktualnej sytuacji życiowej i majątkowej. Przedstaw jak ona wyglądała w chwili zawierania umowy kredytu/pożyczki i jak wygląda dzisiaj. Wierzyciel musi otrzymać wyraźną informację, że na utrzymanie siebie i rodziny potrzebujesz określonej kwoty i co za tym idzie nie możesz spłacać długu w ratach wyższych niż np. 100 zł miesięcznie. Co najważniejsze, zaproponuj jakieś rozwiązanie, pokaż, że zależy Ci na załagodzeniu całej sytuacji. Czekaj na propozycję ugody. Musisz też pamiętać, żeby być ostrożnym we wszystkim co piszesz, aby za wcześnie nie uznać długu.

Co w takiej sytuacji zyskujesz? Przede wszystkim czas, który potrzebny jest na zgromadzenie środków finansowych. Po drugie zyskujesz możliwość rozłożenia zadłużenia na bardziej preferencyjne raty. Pamiętaj, że wierzyciel ma możliwość umorzenia części kosztów i odsetek powstałych w związku z zadłużeniem. Jeśli ugoda ma być dobra, to powinna zawierać ustępstwa obydwu stron. Twoim ustępstwem jest przede wszystkim to, że siadasz do stołu i chcesz rozmawiać. To w interesie wierzyciela jest, aby odzyskać swoje pieniądze. Nigdy więc nie stawiaj się w pozycji gorszej i znaj swoją wartość negocjacyjną!

Nakaz zapłaty z sądu albo wezwanie na rozprawę. Jak się zachować?

Gdyby firma windykacyjna, firma pożyczkowa albo bank nie chcieli z Tobą rozmawiać i udzielać Ci wyjaśnień, a ostatecznie pozwali Cię do sądu o zapłatę długu, to musisz wiedzieć, że nigdy nie jesteś na straconej pozycji. Zawsze musisz podejmować walkę i żądać przedłożenia wszystkich dowodów, z których ma wynikać zarówno zasadność Twojego zadłużenia, jak również jego wysokość. Na słowo nie wierzymy!

Na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty albo zarzutów od nakazu zapłaty masz 14 dni od dnia otrzymania przesyłki z sądu. Jeśli sprawa dotyczy chwilówki, np. Profi Credit. Zalecamy zapoznanie się z tym poradnikiem na temat pozwów z weksla.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:


O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.