Od czego zacząć działania w celu wyjścia z długów? Komu powierzyć prowadzenie spraw i jakich błędów nie popełnić? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym poradniku. Należy jednak pamiętać, że nie ma jednego złotego środka i jednej metody na wyjście z długów. Każda sprawa jest inna i wymaga szczegółowej analizy sytuacji prawnej, nierzadko majątkowej, osoby zadłużonej. Niniejszy artykuł stanowi jednak dobry materiał poglądowy i przedstawia pewne modele, dzięki którym możemy wyjść z długów albo w najgorszym wypadku zmniejszyć wysokość swojego zadłużenia.

Bezpłatne konsultacje prawne dla zadłużonych. Warto zasięgnąć porad specjalisty!

Zanim przejdziemy do szczegółów i wyjaśnienia na czym polega pomoc dla zadłużonych, to w pierwszej kolejności chcemy Państwu przedstawić nasza ofertę, skierowaną do osób zadłużonych. Kiedy popadamy w kłopoty finansowe liczy się każdy grosz. To rzecz oczywista i nie można z tym dyskutować. Z tego powodu wiele osób zadłużonych nie korzysta z pomocy prawnej, tylko stara się załatwiać sprawy na własną rękę. Bądź inaczej, nie robi nic, aby wyjść z patowej sytuacji, w jakiej się znalazła.

Dlatego w Kancelarii EUROLEGE postawiliśmy na łatwość i dostępność prawnika od długów. Dzięki wysokiej specjalizacji prawnej w dziedzinie oddłużania postanowiliśmy udzielać wstępnych porad BEZPŁATNIE! Oznacza to, że jeśli masz problemy z długami to nie musisz obawiać się, że prawnik do którego trafisz zażąda od Ciebie opłaty na wejściu. U nas za wstępną analizę sprawy nie zapłacisz nawet złotówki! Kontakt z nami do niczego nie zobowiązuje, a każdą czynność załatwisz u nas zdalnie. Bez konieczności wychodzenia z domu.

Teraz jednak do rzeczy. Jak wygląda pomoc dla zadłużonych w praktyce? O tym poniżej.

Pomoc dla zadłużonych. Jak wyjść z długów nie mając pieniędzy?

Największe szanse na stosunkowo szybkie i pełne oddłużenie mają dwie grupy osób. Pierwsza z nich, to osoby pozwane o zapłatę, którym nie upłynął termin na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty. Droga sądowa jest wbrew pozorom często najbardziej korzystna dla zadłużonych. Pod warunkiem, że korzystamy z pomocy doświadczonego prawnika (o tym dalej).

Drugą grupą są osoby, które mają stałe źródło dochodu a ich zadłużenie nie jest jeszcze tak duże, że utraciły płynność finansową. Dzięki rozsądnemu gospodarowaniu domowym budżetem i po dogadaniu się z wierzycielami są w stanie wyjść na prostą.

W najgorszej sytuacji są osoby, które nie mają pieniędzy na wynajęcie adwokata, a ich sprawy są np. na etapie komorniczym. Wtedy wszystko się komplikuje, chociaż często udaje się takie osoby oddłużyć nawet w 100%.

Jeżeli zastanawiasz się jak wyjść z długów i nie wiesz od czego zacząć, to koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Kancelaria Oddłużeniowa EUROLEGE pomaga osobom zadłużonym na etapie sądowym oraz egzekucyjnym – za cenę niższą niż zwykłe kancelarie prawne. Co więcej, pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa.

Osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą skorzystać ze wsparcia doświadczonego adwokata, na którego wynajęcie nie byłoby ich stać w normalnych warunkach rynkowych. Warto też przeczytać nasz poradnik na temat tego, jak wybrać kancelarię antywindykacyjną.

Otrzymałem wezwanie do zapłaty długu od firmy windykacyjnej. Co z tym zrobić?

Zasadniczo wiele zależy od tego, kto jest naszym potencjalnym wierzycielem, tj. kto konkretnie żąda od nas zapłaty określonej kwoty pieniędzy. Czy jest to bank, firma pożyczkowa, a może firma windykacyjna? W zależności od tego kim jest ten podmiot, dobieramy wstępną strategię działania.

Przede wszystkim musimy ustalić, czy zadłużenie faktycznie istnieje. Nie jest to wbrew pozorom zadanie łatwe, w szczególności jeśli chodzi o firmy windykacyjne, ponieważ wzywając do zapłaty często posługują się własną numeracją wierzytelności. Taka numeracja zwykle odbiega od tej, którą posługiwał się rzekomy, pierwotny wierzyciel.

Dlatego świadomy swoich praw dłużnik zobowiązany jest do wystąpienia z szeregiem pytań do firmy windykacyjnej, które ostatecznie mają rozwiać jego wszelkie wątpliwości. O co pytać firmę windykacyjną? Przede wszystkim jaką umowę i kiedy miałeś zawrzeć z pierwotny wierzycielem oraz ile według windykatora pożyczyłeś faktycznie i ile miałeś oddać oraz do kiedy miałeś oddać pieniądze? Ważnym pytaniem jest również, kiedy i na jakiej podstawie miało dojść do przejęcia długu, którego firma windykacyjna się domaga. Pamiętaj, żeby nie ufać pracownikom firm windykacyjnych na słowo. Za każdym twierdzeniem mają iść konkretne dowody, stosowne i wiarygodne wyliczenia. W przeciwnym wypadku możesz zapłacić za dług, którego nie ma albo został już dawno temu spłacony!

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Wezwanie do zapłaty długu z banku albo firmy pożyczkowej. Co odpisać?

Jeśli wezwanie do zapłaty otrzymałeś z banku albo z firmy pożyczkowej, np. Profi Credit, to wówczas musisz żądać dwóch rzeczy. Po pierwsze, aby przedłożono Ci poświadczoną za zgodność z oryginałem umowę pożyczki/kredytu oraz żądać konkretnego wyliczenia kwoty Twojego rzekomego zadłużenia. Bank oraz firma pożyczkowa nie mogą wzywać Cię do zapłaty długu, którego zasadności oraz wysokości nie są w stanie wykazać.

Jeśli otrzymałeś w odpowiedzi na swoje pismo zestawienie tabelek, nie masz powodu wierzyć, że dane tam zawarte są prawdziwe. Chodzi mianowicie o konkretnie zestawienie wyliczeń z konkretnymi przepisami umowy kredytu/pożyczki. Wszystko ma się matematycznie zgadzać. Jeśli masz wątpliwości co do słuszności wyliczeń i kwestionujesz ich wartość, nie masz obowiązku płacić. Wszak nie masz pewności, jaka jest kwota Twojego zadłużenia. W takich sprawach przestrzegamy jednak przed samodzielnym kontaktem z potencjalnym wierzycielem. Można w łatwy sposób uznać dług i zaprzepaścić szansę na oddłużenie. Pomoc dla zadłużonych niesiona przez profesjonalnego prawnika od długów jest w tym miejscu nieoceniona. Już na wstępnym etapie każdej sprawy możesz uchronić się przed zgubnymi ruchami. Najczęściej popełnianymi błędami dłużników są np.: wniosek o przedawnienie długu czy prośba o rozłożenie na raty.

Dług istnieje? Czas na negocjacje z wierzycielem albo walczyć o oddłużenie sądowe.

Kontaktowałeś się z wierzycielem i okazało się, że zadłużenie faktycznie istnieje oraz jest w należytej wysokości? Nie kwestionujesz istnienia długu i podawanych przez wierzyciela wartości? W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego jak tylko podjąć kroki zmierzające do zminimalizowania Twojego zadłużenia. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest podjęcie negocjacji (rokowań) z wierzycielem. Jak to jednak zrobić?

Pamiętaj, że tak Tobie, jak i wierzycielowi zależy na szybkim załatwieniu sprawy. W interesie normalnego wierzyciela leży, aby dłużnik miał możliwość spłaty swojego zadłużenia. W przeciwnym razie może okazać się, że dłużnik zobowiązania nie spłaci.

Zacznij od przedstawienia wierzycielowi swojej aktualnej sytuacji życiowej i majątkowej. Przedstaw jak ona wyglądała w chwili zawierania umowy kredytu/pożyczki i jak wygląda dzisiaj. Wierzyciel musi otrzymać wyraźną informację, że na utrzymanie siebie i rodziny potrzebujesz określonej kwoty i co za tym idzie nie możesz spłacać długu w ratach wyższych niż np. 100 zł miesięcznie. Co najważniejsze, zaproponuj jakieś rozwiązanie, pokaż, że zależy Ci na załagodzeniu całej sytuacji. Czekaj na propozycję ugody. Musisz też pamiętać, żeby być ostrożnym we wszystkim co piszesz, aby za wcześnie nie uznać długu.

Co w takiej sytuacji zyskujesz? Przede wszystkim czas, który potrzebny jest na zgromadzenie środków finansowych. Po drugie zyskujesz możliwość rozłożenia zadłużenia na bardziej preferencyjne raty. Pamiętaj, że wierzyciel ma możliwość umorzenia części kosztów i odsetek powstałych w związku z zadłużeniem. Jeśli ugoda ma być dobra, to powinna zawierać ustępstwa obydwu stron. Twoim ustępstwem jest przede wszystkim to, że siadasz do stołu i chcesz rozmawiać. To w interesie wierzyciela jest, aby odzyskać swoje pieniądze. Nigdy więc nie stawiaj się w pozycji gorszej i znaj swoją wartość negocjacyjną!

Jeśli planujesz życie bez długu, a ulga od długu ma być Twoim celem to nie zostaje nic innego jak próba zmierzenia się z problemem w sądzie. Oczywiście możliwe jest spłacenie wszystkich wierzycieli i każdej wierzytelności. Przy czym jakakolwiek wątpliwość z Twojej strony powinna stopować Cię przed uznawaniem długu wobec wierzyciela. Nawet wpłacaniem jakichkolwiek sum – tym bardziej spornych.

Nakaz zapłaty z sądu albo wezwanie na rozprawę. Jak się zachować?

Gdyby firma windykacyjna, firma pożyczkowa albo bank nie chcieli z Tobą rozmawiać i udzielać Ci wyjaśnień, a ostatecznie pozwali Cię do sądu o zapłatę długu, to musisz wiedzieć, że nigdy nie jesteś na straconej pozycji. Zawsze musisz podejmować walkę i żądać przedłożenia wszystkich dowodów, z których ma wynikać zarówno zasadność Twojego zadłużenia, jak również jego wysokość. Na słowo nie wierzymy!

Na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty albo zarzutów od nakazu zapłaty masz 14 dni od dnia otrzymania przesyłki z sądu. Jeśli sprawa dotyczy chwilówki, np. Profi Credit. Zalecamy zapoznanie się z tym poradnikiem na temat pozwów z weksla.

Pomoc prawna dla zadłużonych?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Pomoc w długach jest na wyciągnięcie ręki! Jeszcze dziś Skontaktuj się z Kancelarią EUROLEGE i korzystaj z naszej darmowej analizy prawnej.

Nasz doświadczony prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc. Zadzwoń lub napisz jeszcze dziś:


4.1/5 - (56 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wzory i przydatne pisma

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Zyta pisze:

Dzień dobry!proszę mi podpowiedzieć,co mam robić,otrzymałam pismo od komornika sądowego o zajęciu wierzytelności,wiercielem jest Provident,chodzi o to że nie mam nakazu sądowego i czy w tym przypadku komornik ma takie prawo ,wcześniej wystąpiłam do firmy Provident z prośbą o wysłanie mi pisemnego poświadczenia kiedy i po ile wpłacałam w danych tygodniach i niestety do dziś nie otrzymałam odpowiedzi,

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Zyto. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Dorota pisze:

Witam mam pytanie w sprawie mojej siostry ma ona zadłużenia na karcie kredytowej, w wysokości 50 000 tys zł chciała by ją spłacić ale nie ma możliwości wzięcia pożyczki ponieważ bank nie chce jej udzielić ,a raty na spłatę karty są w wysokości 3000 i procent od zadłużenia to 21 więc co spłaci to dalej jest tyle samo już pożyczyła w rodzinie 6000tys na spłatę i dalej jest prawie 50 tys do spłaty jakie pismo do banku żeby rozłożyć to na równe raty i żeby procent nie był taki duży z góry dziękuję za pomoc Dorota.ps nie wiem co robić bo moja siostra myśli o samobójstwie błagam o pomoc.

Nasz konsultant napisze do Pani na adres email podany w komentarzu. Przeanalizujemy dokładnie całą sprawę i ustalimy jak możemy Państwu pomóc. :)

Karolina pisze:

Błagam.o pomoc mam komornika nie mam już siły niewiem jak z tego sie wyplątac

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Karolino. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Ludwik pisze:

Mam zadłużenia u kilku komorników czy może je przejąć jeden aby było łatwo spłacać zadłużenie w ratach miesięcznych czekam na odpowiedź dziękuję

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Ludwiku. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Marcin pisze:

Porzebuje bardzo pomocy w.sprawie długu i nękaniu przez firmę która prowadzi sprawę od wierzyciela dowiedziałem się dziś dokładnie 17.03.2023 a pożyczka była z roku 2010 prozę o pomoc dziekuje bardzo

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Marcinie. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pan tutaj: https://klient.eurolege.pl

JARSŁAW pisze:

poczebuję pomocy

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Jarosławie. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o szerszy opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Monika pisze:

Dzień dobry,proszę o pomoc,jestem wpisana w KRD,większość zobowiązań jest przeterminowana,jestem osoba bezrobotna zarejestrowana w Urzędzie Pracy, 2 lata przed emeryturą,posiadam raport z KRD.
Proszę o kontakt.
Pozdrawiam
No ika

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Moniko. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl

Dorota pisze:

Proszę o kontakt,potrzebuję pomocy.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Doroto. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Piotr pisze:

Jeśli chodzi o chwilówki to najlepiej nie odpisywać i nie zaciągac nowych na spłatę starych. Trzeba odkładać pieniądze i żyć normalnie. Po ok roku czasu sami będą prosić o ugodę i możliwość rozłożenia na raty. Wtedy można z nimi zacząć negocjować. Często warto poczekać do swoich urodzin bo wtedy mają najlepsze propozycje. Pozdrawiam i powodzenia. Żeby to wiedział 8 lat temu co wiem teraz nie miałbym żadnych długów a teraz mam 200-300 tyś. Nie wiem sam. Mimo że chciałbym to spłacić nie mam pojęcia jak i komu ile jestem winny. 3 banki + 15 chwilówek + prywatne pożyczki + telekomunikacyjne. Masakra, ale głowa do góry i trzeba się cieszyć z ładnej pogody.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Piotrze. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Samodzielne podejmowanie rozmów z windykatorami niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem. Szczególnie, gdy nie posiada się dogłębnej wiedzy prawnej oraz umiejętności praktycznych w tego rodzaju sprawach. Możemy spróbować Panu pomóc.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pan tutaj: https://klient.eurolege.pl

Magdalena pisze:

Dzień dobry .
Moje kłopoty zaczęły się wraz z nowym rokiem kiedy to mąż zostawił mnie i wyprowadził się . zostałam sama z nastoletnia córka otrzymując na nią 600zl alimentów. Moje wynagrodzenie wynosi około 2890zl . Do opłacenia mam różne bieżące rachunki oraz kredyty , które do miesiąca czerwca udawało mi się spłacać terminowo, jednak aby je moc spłacać zaciągałam kolejne chwilowki obecnie dwie w NET credit i Lendon obje na około po 5 tys. W międzyczasie oraz w roku 2021 roku dużo przebywałam na zwolnieniu lekarskim co za tym idzie miałam zabierana cała premie absencyjna tj 400zl i otrzymywałam 80% wynagrodzenia . Żeby w tym czasie wystarczało na wszystko również zaciągałam chwilowki które później spłacałam kredytem z parabanków i tak moje zobowiązania rosły . W obecnej chwili w miesiącu lipcu nie byłam już spłacić żadnej raty w żadnym kredycie i otrzymuje już straszenie windykacja, wpisem do KRD . Jestem załamana niewiem czy podołam tym problemom poprostu nie chce mi się żyć . nie mam na kogo liczyć , także żadne wsparcie nie wchodzi w grę . Pisałam do tych parabankow o możliwość restruktyzacji rat, zmniejszenia ich i zawieszenia jednak albo nie zgadzają się albo nie odpisują wcale , mam wrażenie ze cieszy ich to ze ktoś popadł w taka sytuacje i straszą .
Dlatego tez zwracam się do Państwa z ogromna prośba o pomoc w znalezieniu wyjścia z tej sytuacji . sama tego nie udźwignie . Bardzo proszę .
pozdrawiam
Magdalena Sikocińska

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Magdaleno. Zajmujemy się pomocą w wychodzeniu z długów. Niestety dużym błędem było pisanie czegokolwiek do instytucji finansowych bez żadnych uzgodnień z prawnikiem. Nie wiemy co dokładnie Pani tam napisała, ale wierzymy, że nie zrobiła Pani nic co mogłoby być traktowane jako uznanie długu. Zasadniczo na etapie windykacji bank, chwilówka czy firma windykacyjna nic nie może zrobić pod przymusem. Komornik może pojawić się dopiero wówczas, gdy zostanie Pani pozwana do sądu i przegra Pani sprawę prawomocnie. Do tego zwykle jednak daleka droga. Szczególnie, jeśli będzie się Pani broniła za pośrednictwem prawnika od antywindykacji. W naszej Kancelarii zajmujemy się zasadniczo pomocą osobom pozwanym do sądów przez banki, firmy windykacyjne oraz chwilówki. Jeśli w Pani sytuacji zdarzy się, że otrzyma Pani jakiekolwiek pismo sądowe to zapraszamy do szybkiego kontaktu. Zwykle osoba pozwana ma nie więcej niż 2 tygodnie na reakcję.
Dodatkowo jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje na temat Pani spraw. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.