W Kancelarii EUROLEGE bardzo często spotykamy się z pytaniem: jak sprawdzić zadłużenie u komornika? Niestety bywają sytuacje, gdzie spory na linii dłużnik – komornik są bardzo duże. Osoba, wobec której toczona jest egzekucja komornicza nie pozostaje jednak pozostawiona sama sobie. Posiada narzędzia prawne do tego, aby dyscyplinować komornika, który nie udziela jej wyjaśnień oraz rzeczowych informacji. A zatem jak sprawdzić zadłużenie u komornika i co zrobić kiedy organ egzekucyjny nie chce z nami współpracować? O tym szerzej w dalszej części artykułu.

UWAGA! Masz problem z komornikiem? Egzekucja jest dla Ciebie nadmiernie uciążliwa? A może stanowi dla Ciebie zaskoczenie? W Kancelarii EUROLEGE pomagamy osobom zadłużonym z komornikiem. W wybranych sytuacjach jesteśmy w stanie nawet doprowadzić do umorzenia egzekucji i do odzyskania wszystkich pieniędzy zabranych przez komornika. Jak to możliwe? O tym na końcu artykułu.

Co składa się na długi w egzekucji komorniczej?

Rozpocznijmy porządkowo od tego, co wpływa na ogólną sumę zadłużenia w toku egzekucji. Z tym osoby mające kontakt z komornikiem narzekają najbardziej. Największe zdziwienie pojawia się w momencie otrzymania pisma o nazwie zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Takie pismo od komornika zawiera wyliczenie sumy ogólnej do spłaty w egzekucji. Na wskazaną sumę ogólną składają się takie pozycje jak:

  • należność główna,
  • odsetki (naliczone do konkretnego dnia zbiorczo + wskazanie kwoty odsetek za każdy kolejny dzień),
  • koszty postepowania sądowego,
  • koszty postepowania egzekucyjnego.

W szczególności ostatnia pozycja potrafi bardzo mocno zaboleć. Szczególnie, gdy egzekucja prowadzona jest przeciwko nieruchomościom albo ruchomościom osoby zadłużonej. W przypadku wyższych sum egzekucyjnych koszty postepowania sądowego potrafią iść w dodatkowe kilka tysięcy złotych. Jak z powyższego wynika, ogólna suma do zapłaty potrafi być równa, a niekiedy nawet wyższa od należności głównej.

Oczywiście możliwe jest składanie wniosku o obniżenie opłaty egzekucyjnej należnej komornikowi. Kto składał ten wie, że uzyskanie pozytywnego rozstrzygnięcia nie jest prostym zadaniem. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Jak obniżyć koszty egzekucji? Zmniejsz koszty egzekucji!

Czy komornik ma obowiązek informować dłużnika o kwocie zaległości?

Komornik sądowy ma wiele obowiązków w toku egzekucji komorniczej. Za niedopatrzenia albo nadużycia swojej uprzywilejowanej pozycji może wpaść w kłopoty. Dlatego błędy, które pojawiają się w toku egzekucji właściwie zawsze są wynikiem niedopatrzenia czy błędów rachunkowych. W szczególności, gdy mamy do czynienia z długotrwałą egzekucją dotyczącą świadczeń powtarzających się, np. alimenty.

Jednak jak sprawdzić zadłużenie u komornika w praktyce? Dłużnik, wobec którego prowadzona jest egzekucja może żądać do komornika sądowego zestawienia zaległości. Zatem konieczne jest napisanie i złożenie stosownego wniosku w tym zakresie. Mało tego, komornik powinien dokładnie wskazać (rozbić na części) jakie poszczególne składowe całości sumy zaległości pozostały do spłaty i wskazać ich wartość. Na żądanie osoby zadłużonej komornik ma obowiązek również przedstawić zestawienie dokonanych przez dłużnika wpłat (ściągniętych przymusowo kwot) i wskazać w jaki sposób zostały one rozliczone. Wszystko musi zgadzać się co do złotówki.

W piśmie do komornika stanowiącym wniosek o wskazanie wysokości zadłużenia należy podać:

  • imię, nazwisko i adres do korespondencji,
  • datę i miejsce sporządzenia pisma,
  • sygnaturę akt sprawy komorniczej,
  • dane kancelarii komorniczej (wskazanie komornika),
  • tytuł pisma (wniosek o wskazanie wysokości zadłużenia wraz ze wskazaniem sposobu rozliczenia wpłat),
  • osnowa wniosku, a więc żądanie (co konkretnie chcemy).

Pod wnioskiem do komornika należy się czytelnie podpisać.

Czy można wnioskować o takie informacje jak stan zadłużenia u komornika przez telefon? Oczywiście jest to możliwe, ale raczej nie ma co oczekiwać, że dostaniemy w ten sposób odpowiedź. Najlepiej jest oczywiście zrobić to w formie tradycyjnej – papierowej. Najlepiej z potwierdzeniem złożenia pisma. Możliwe jest również – tam gdzie komornicy to dopuszczają – złożenie wniosku przez Internet. Minus jest tylko taki, że nie będziemy posiadali dowodu złożenia wniosku.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Komornik nie chce udzielić informacji o stanie zadłużenia. Co mogę zrobić?

Jeśli komornik nie chce udzielić informacji o stanie zadłużenia to właściwie możliwe do wykonania są dwie alternatywne czynności, tj.:

W przypadku skargi na czynności komornika uzyskujemy pewność, że zostanie ona faktycznie procedowana. Minusem tego rozwiązania jest termin, w którym trzeba złożyć pismo oraz opłata.

Skargę na czynności komornika składa się do sądu rejonowego, przy którym działa komornik za pośrednictwem tego komornika. Może on wówczas nie przekazując skargi samodzielnie naprawić swój błąd i niedopatrzenie. Ma na to 3 dni od dnia otrzymania skargi. Skarga na czynności komornika musi zostać wniesiona w terminie tygodnia od dnia, w którym komornik powinien był dokonać czynności (odpowiedzi). Takie pismo podlega również opłacie sądowej, która wynosi 100 zł. Jeśli skarga na czynności komornika rozpatrzona zostanie pozytywnie, to kwota ta wraca do skarżącego dłużnika.

Natomiast skargę w trybie nadzoru nad komornikiem składa się bezpośrednio do prezesa sądu rejonowego, który którym działa komornik. Bez konieczności zawiadamiania o tym komornika. Pismo takie nie podlega opłacie, ani żadnym terminom na jego wniesienie.

Mam komornika – jak i kiedy mogę ubiegać się o umorzenie egzekucji?

Na początku materiału wspomnieliśmy o tym, że komornika można zablokować. Jest to jednak sytuacja wyjątkowa, przy czym w naszej praktyce spotykana. W kancelarii EUROLEGE wygraliśmy kilkaset spraw, w których było już prowadzone postepowanie egzekucyjne. Doprowadziliśmy nie tylko do umorzenia egzekucji komorniczych, ale też w pewnych sprawach do odzyskania wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Jak to możliwe? Czytaj dalej.

Podstawą każdej sprawy o zablokowanie działań komorniczych jest kwestia doręczeń przesyłek sądowych i ważności tytułu wykonawczego. Na podstawie tego drugiego prowadzi się egzekucję komorniczą. Jeśli jesteś ciekawy, czy twoja sprawa nadaje się do wszczęcia procedury oddłużania z komornikiem to zadaj sobie jedno, bardzo proste pytanie: „Czy zanim pojawił się komornik odbierałem jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?”. Jeśli odpowiesz, że „NIE” to znaczy, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że twoja sprawa kwalifikuje się na pomoc prawnika od spraw długów. Takie informacje trzeba zawsze dokładnie weryfikować. Najlepiej zrobi to prawnik od spraw komorniczych, których w Kancelarii EUROLEGE mamy wielu. Wstrzymanie egzekucji komorniczej  może być też Twoim udziałem.

Niestety, ale cała procedura jest dosyć skomplikowana dla osób nie będących zawodowymi prawnikami. Wynika to z faktu, że jednocześnie trzeba składać pisma do sądu, komornika i często wierzyciela. Strona bankowa, windykacyjna czy chwilówkowe zawsze ma po swojej stronie prawników i nie zależy im na uchyleniu tytułu i zakończeniu egzekucji bez sukcesu. Dlatego pomoc prawnika w takich sprawach w naszej ocenie jest wskazana.

Jak zgłosić swoją sprawę do Kancelarii EUROLEGE i dlaczego?

Na rynku usług antywindykacyjnych działamy od lat. Jako Kancelaria EUROLEGE pomogliśmy tysiącom osób wygrać sprawy sądowe przed sądami w całej Polsce. Mamy za sobą kilka tysięcy wygranych procesów. Ogromnym atutem naszej działalności jest szybkość działania oraz powszechna dostępność. Działamy zdalnie na terenie całego kraju. W związku z czym możesz skorzystać z pomocy prawnej prawnika – specjalisty bez konieczności umawiania się na spotkanie. Co bardzo ważne, wstępna analiza prawna jest u nas całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. W związku z modelem współpracy zdalnej możesz przekazać nam swoją sprawę bez wychodzenia z domu czy pracy. Wszystko szybko, bezpiecznie i wygodnie.

Napisz do nas lub zadzwoń, aby prawnicy od spraw długów mogli Ci pomóc. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie sprawy przez formularz kontaktowy. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i sprawdzimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.8/5 - (44 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

JarosławC pisze:

Ja do sprawdzania zadłużenia przed podpisaniem z kimś umowy korzystam z KRD, tam wszystko jest i bardzo pomaga w prowadzeniu własnego biznesu