Postępowanie egzekucyjne może dotyczyć różnych składników majątku dłużnika. Jednym z nich jest rachunek bankowym, na którym znajdują się pieniądze osoby zadłużonej. W tym zakresie często nasi czytelnicy pytają nas: „ile komornik musi zostawić na koncie?”. Na to pytanie odpowiemy już za chwilę.

UWAGA! Masz zajęcie komornicze na koncie bankowym? A może komornik zajął inne składniki Twojego majątku? W Kancelarii EUROLEGE pomagamy w umarzaniu egzekucji komorniczej i odzyskiwaniu pieniędzy zabranych przez komornika. Jak to możliwe, kiedy możesz uzyskać taką pomoc oraz gdzie się zgłosić znajdziesz na końcu artykułu.

Kiedy komornik może zająć konto bankowe?

Każda egzekucja komornicza toczy się na podstawie tytułu wykonawczego. Jest to zwykle tytuł wykonawczy pochodzący od sądu, który składa się z wydanego tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności, którymi najczęściej są:

Jak komornik zajmuje konto bankowe?

Zajęcie konta bankowego dla komornika sądowego to bardzo prosta sprawa. Organ egzekucyjny zajmuje konto bankowe osoby zadłużonej szybko korzystając z Systemu OGNIVO. Jest to system, w którym komornik wysyła do wszystkich banków w Polsce (w tym banków spółdzielczych) czy dana, konkretna osoba nie jest posiadaczek konta w ich instytucji finansowej. Zwykle komornik sądowy odpowiedź otrzymuje szybko. Następnie dokonuje zajęcia konta bankowego dłużnika korzystając z narzędzi informatycznych. Komornik sądowy nie musi opuszczać swojej kancelarii, aby zająć pieniądze dłużnika, które ten zdeponował na rachunku bankowym.

Ile komornik musi zostawić na koncie bankowym?

Teraz najważniejsza kwestia, tj. ile komornik musi zostawić na koncie bankowym? Okazuje się, że limity zajęć na koncie bankowym istnieją, chociaż zdarzają się pomyłki, w których banki nienależycie wywiązują się ze swoich ustawowych obowiązków. Zgodnie z przepisami prawa komornik musi zostawić na koncie osoby zadłużonej co najmniej 3/4 minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że np. w 2023 roku będzie to kwota 2.617,50 zł. Jest to wynikiem arytmetycznego działania, tj. 3.490 zł (minimalne wynagrodzenie) x 3/4 = 2.617,50 zł.

W każdym roku zmienia się kwota minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że banki powinny samodzielnie aktualizować limity zajęć na rachunkach bankowych.

Bank przelał komornikowi moje wszystkie pieniądze. Co zrobić?

Kiedy bank prowadzący Twoje konto przelał wszystkie pieniądze komornikowi to możesz zrobić w zakresie podstawowym dwie rzeczy:

  • złożyć reklamację do banku ze wskazaniem, że dokonano przekazania kwot z rachunku bankowego, które nie podlegały egzekucji,
  • poinformować pisemnie o tym fakcie komornika, aby wstrzymał się z przekazanie wyegzekwowanych kwot wierzycielowi.

Może się zdarzyć, że zarówno bank jak i komornik nic sobie nie zrobią ze skarg osoby zadłużonej. W takiej sytuacji najlepiej będzie wykonać dwie z poniższych czynności:

  • skarga na komornika (tutaj najlepiej będzie złożyć skargę do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik sądowy prowadzący egzekucję),
  • skarga do Rzecznika Finansowego na bank.

Czy jest możliwość, aby zatrzymać komornika?

Egzekucja prowadzona przez komornika zwykle bywa trudna do zatrzymania. Jednak są przypadki, w których zablokowanie komornika jest możliwe. W kancelarii EUROLEGE codziennie spotykamy co najmniej kilak spraw, w których jesteśmy w stanie zapewnić aktywną ochronę przez komornikiem. Nasza pomoc w takich sprawach nie ogranicza się wyłącznie do umorzenia egzekucji komorniczej, ale też do odzyskania wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy! Kiedy możliwe jest takie działanie? O tym poniżej.

Czy w Twojej sprawie komornik pojawił się z zaskoczenia i całkowicie niezapowiedzianie? Jeśli TAK, a Ty nie otrzymywałeś żadnych pism przed pojawieniem się komornika to szansa na zablokowanie działań organu egzekucyjnego można uznać za stosunkowo wysokie. Wszystko jednak zależy od okoliczności sprawy. Warto, aby takiej sytuacji przyjrzał się prawnik od spraw komorniczych.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Jak odblokować konto bankowe z komornika? Czy istnieje jakiś WZÓR pisma?

Odblokowanie konta zajętego przez komornika uzależnione jest od skuteczności działań prawnych (procesowych). Niestety, ale większość osób nie mających doświadczenia w sprawach sądowych i egzekucyjnych nie potrafi samodzielnie wykonać całego procesu. Od początku do końca. W tym miejscu musimy Cię zmartwić: nie ma żadnego konkretnego, pasującego do każdego stanu faktycznego wzoru pisma do komornika o odblokowanie konta bankowego.

Teraz zatem skupmy się na tym, co może zrobić, aby odblokować swoje konto przy użyciu narzędzi procesowych. Takich, które dają przepisy prawa. Pierwsze czynności każdy może wykonać sam. Jeśli wydaje Ci się, że nie otrzymywałeś z sądu żadnych listów zanim pojawił się komornik wykonaj telefon do komornika, który prowadzi egzekucję i ustal następujące informacje:

  • nazwa tytułu wykonawczego (np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym),
  • sąd, który wydał tytuł wykonawczy,
  • data wydania tytułu wykonawczego,
  • sygnaturę akt sprawy sądowej,
  • nazwę wierzyciela.

Kiedy już otrzymasz wskazane wyżej informacje zadzwoń do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i stal, na jaki adres wysyłane były do Ciebie listy z sądu. Może okazać się, że był to stary i dawno nieaktualny adres. Takie historie zdarzały się w przeszłości dosyć często. Można podjąć działania i powstrzymać działania komornika. W tym zakresie koniecznym stanie się złożenie do sądu, który wydał tytuł wykonawczy wniosku o prawidłowe doręczenie tytułu egzekucyjnego.

Mało tego, trzeba będzie też złożyć odwołanie do sądu, zwykle sprzeciw od nakazu zapłaty. Ponadto w każdym postępowanie konieczne staje się korespondowanie z komornikiem oraz wierzycielem. Zwykle zadanie nie jest łatwe, ponieważ w przypadku wierzyciela zależy mu na tym, aby egzekucja nadal się toczyła.

Pamiętać trzeba, że banki, firmy windykacyjne czy pożyczkowe reprezentowane są przez fachowych pełnomocników. Dlatego warto mieć do pomocy kogoś o takich samych atutach i wiedzy. W Kancelarii EUROLEGE posiadamy w zespole prawników, którzy od wielu lat skutecznie walczą o prawa osób zadłużonych w sądach i w postępowaniach egzekucyjnych (komorniczych).

Jak mogę zgłosić swoją sprawę do Kancelarii EUROLEGE? Dlaczego EUROLEGE?

Profesjonalna pomoc prawników z Kancelarii EUROLEGE można uzyskać w bardzo prosty sposób. Działamy zdalnie, na terenie całego kraju. Dzięki temu dostęp do wyspecjalizowanej obsługi prawnej spraw sądowych i komorniczych jest na wyciągnięcie ręki. Bez względu na to gdzie aktualnie mieszkasz i przebywasz. Reprezentujemy naszych Klientów przed każdym sądem i komornikiem w Polsce. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu.

Korzystając ze wsparcia prawnego Kancelarii EUROLEGE zyskujesz wstępną, całkowicie darmową analizę prawną swojej sprawy. W jej zakresie prawnik od spraw długów przeanalizuje Twoją sprawę w oparciu o przedłożone dokumenty i przedstawioną nam relację. Ostatecznie, po uzgodnieniach otrzymasz pomoc prawnika o wysokiej specjalności.

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie komorniczej albo sądowej? Zadzwoń do nas lub napisz. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Najpóźniej kolejnego dnia roboczego zadzwonimy do Ciebie i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (47 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Tomasz pisze:

Witam!
Witam!
Zajęcie rachunku, na który spływa wynagrodzenie jest niedorzeczne. Gdyż zajęcia wymaganych kwot dokonał już pracodawca, przelewając nadwyżkę Komornikowi. Patologią niektórych banków jest to, że jak dostaję pieniądze ostatniego, a przejdzie na następny miesiąc to bank wysyła prawie całą pensję do komornika. (PKO BP tak robi) czyli dostaję ostatniego wypłatę, porobię płatności zostaje 1300 na pierwszego ostatniego przychodzi te w przybliżeniu 2200 to te 1300 bank wyśle jako nadwyżkę do komornika. Jak poradzić sobie z tą patologią? W ten sposób kiedyś 900 zł straciłem.
Sąd oczywiście przyznał rację komornikowi. A ten dostaje informację, gdzie pracuje kiedy mam wyplate, wiec powinien oswiecic sobie , że za dużo dostał. Kwota wolna należy się na miesiąc a nie na jeden czy dwa dni Napiszcie o tym artykuł

Kacper pisze:

Dzień dobry. Czy jeżeli posiadam samochód na zagranicznych rejestracjach i samochód jest zarejestrowany w danym kraju i opłacany oraz ubezpieczony w tym danym kraju to mogą mi go zabrać ?? Jak by do tego doszło to nie będę mógł jeździć do pracy gdzie kolwiek, bo nie ma tutaj żadnej komunikacji gdzie mieszkam w danej chwili u rodziny . Do najbliższego miasta mam 30 km . Zresztą oprócz samochodu wartości 5000 zł na rynku niczego innego nie posiadam. Pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Kacprze, prosimy o opisanie nam swojej sprawy na maila: kontakt@eurolege.pl

Katarzyna pisze:

Prosze o pomoc w zakresie upadlosci konsumenckiej.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Katarzyno. Zachęcamy, aby poznać inne metody oddłużania niż upadłość konsumencka. Akurat ta powinna być traktowana zawsze jako ostateczność jeśli istnieją inne, mniej dolegliwe formy wychodzenia z długów. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: https://www.eurolege.pl/dlaczego-nie-upadlosc-konsumencka/
W związku z tym, że ma Pani plany oddłużania napiszemy jeszcze dzisiaj do Pani maila z prośbą o szerszy opis sprawy. Postaramy się Pani pomóc. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.