Otrzymałeś od komornika informację o toczącym się wobec Ciebie postępowaniu egzekucyjnym? A może dowiedziałeś się o tym fakcie poprzez dokonanie pierwszej czynności egzekucyjnej przez komornika? Twoim zdaniem komornik dopuścił się naruszenia prawa podczas wykonywania czynności egzekucyjnych? Dobrze trafiłeś! W artykule opisujemy, czym jest skarga na czynności komornika i w jaki sposób ją napisać. Całkowicie za darmo załączamy gotowy wzór (formularz) skargi do pobrania!

Kiedy i jak dłużnik może dowiedzieć się o wszczętej egzekucji komorniczej?

Kiedy dłużnik dowiaduje się o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym? Jest dwie główne możliwości. Pierwsza to oficjalne pismo od komornika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego i wezwanie do dobrowolnego wykazania majątku. Drugi sposób, zazwyczaj spotykany, to podjęcie czynności komorniczej bez żadnego uprzedniego zawiadomienia dłużnika, poprzez:

  1. zajęcie rachunku bankowego (blokada na rachunku bankowym);
  2. zajęcie wynagrodzenia za pracę (blokada pensji);
  3. zajęcie renty albo emerytury (zajęcie należności w ZUS);
  4. zajęcie zwrotu podatku dochodowego albo VAT (zajęcie należności w Urzędzie Skarbowym).

Zwracamy uwagę, że komornik sądowy działa według ścisłych, jasno opisanych reguł, a podstawą jego działania jest prawomocne orzeczenie sądu zaopatrzone w klauzulę wykonalności (tytuł wykonawczy). Komornik nie jest uprawniony do badania zasadności wydania tytułu wykonawczego. Jeśli dowiedziałeś się, że toczono wobec Ciebie postępowanie sądowe dopiero od komornika, to koniecznie przeczytaj ten artykuł: Jak zatrzymać komornika.

Pamiętaj, że komornik sądowy to nie windykator terenowy. Więcej o różnicach znajdziesz w naszym artykule, z którego dowiesz się co może windykator terenowy.

Zobacz także, kim jest i jakie uprawnienia ma komornik: Kim jest i co może komornik sądowy. Poradnik osoby zadłużonej

Kto może złożyć skargę na czynności komornika?

Wnieść skargę na czynności komornika mogą oczywiście osoby, których prawa zostały naruszone oraz ci, którzy podejrzewają, że mogło dojść do naruszeń. Pamiętajmy jednak, że skarga na czynności komornika może zostać wniesiona także przez inne organy i instytucje. Należą do nich: prokurator, organizacja pozarządowa, Rzecznik Praw Obywatelskich czy Rzecznik Praw Dziecka. Co zaskakujące, może to uczynić również sąd, przez który doszło do wszczęcia egzekucji.

Jak sporządzić skargę na czynności komornika?

Jeśli kwestionujesz prowadzoną przeciwko Tobie egzekucję komorniczą, a jednocześnie wiedziałeś o wydanym wobec Twojej osoby orzeczeniu sądowym, które jest prawomocne, to możesz zarzucić komornikowi nieprawidłowości w działaniu. Przypominamy, że komornik sądowy nie bada zasadności tytułu wykonawczego pochodzącego od sądu, a więc jakiekolwiek zarzuty merytoryczne, np. przedawnienie roszczenia, brak istnienia zobowiązania czy brak wiedzy o osobie wierzyciela nie mogą stanowić podstawy skargi na czynności komornika.
Podstawami skarg na czynności komornika może być np.: nieprawidłowo obliczona opłata egzekucyjna, naliczenie za wysokich wartości odsetek, prowadzenie egzekucji względem osoby, która nie jest dłużnikiem.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Wzór (formularz) skargi na czynności komornika do pobrania.

W celu ułatwienia dłużnikom składania skarg na czynności komornika wprowadzono uniwersalny formularz, który wystarczy uzupełnić w odpowiednich miejscach. Zaznaczamy, że obecnie komornik doręcza urzędowy formularz skargi dłużnikowi przy pierwszej czynności egzekucyjnej oraz stronom i uczestnikom obecnym podczas czynności dokonywanej poza kancelarią, chyba że czynność ta podlega zaskarżeniu skargą w formie ustnej.

Pobierz: Formularz skargi na czynności komornika [pdf]

W przypadku stwierdzenia oczywistego naruszenia prawa przez komornika, sąd uwzględniając skargę, stosownie do okoliczności, może go obciążyć kosztami postępowania wywołanego skargą. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie stronom oraz komornikowi.

Jeżeli Twoimi sprawami nie zajął się jeszcze komornik, ale obawiasz się, że w przyszłości może do tego dojść, prawnicy z EuroLege pomogą Ci zadbać o Twoje interesy, nim będzie za późno. Mądra profilaktyka uratowała wielu potencjalnych przyszłych dłużników przed postępowaniem egzekucyjnym. Jeżeli również uważasz, że lepiej zapobiegać niż leczyć koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem: Chcesz uniknąć komornika? Zobacz jak to zrobić

Gdzie złożyć skargę na czynności komornika?

Skargę na czynności komornika sądowego składa się obecnie do sądu rejonowego, przy którym działa komornik, ale za pośrednictwem tego komornika, którego czynności dłużnik kwestionuje. Ponadto skarga na czynności komornika powinna być złożona do sądu rejonowego, przy którym działa komornik. Ten również sąd rozpatruje skargę, którą dłużnik złożył na czynności komornika.

W jakim terminie wnosi się skargę na czynności komornika?

Pamiętaj, że skargę na czynności komornika należy wnieść w nieprzekraczalnym terminie tygodnia (7 dni) od dnia dokonania czynności, jeśli dłużnik był przy niej obecny. Natomiast jeśli był nieobecny, to w terminie tygodnia (7 dni) od otrzymania informacji o czynności, którą dłużnik chce zaskarżać. Jeśli dłużnik nie zdąży z wniesieniem skargi na czynności komornika w terminie ustawowym, to będzie ona podlegała odrzuceniu. W takiej sytuacji sąd nie rozpatruje jej merytorycznie, nie bada zasadności zarzutów skargi na czynności komornika, o których dłużnik w tej skardze napisał.

Ile wynosi opłata od skargi na czynności komornika?

Zgodnie z treścią przepisów o opłatach sądowych w sprawach cywilnych, opłata od skargi na czynności komornika wynosi 100 zł. Opłatę należy uiścić w znakach sądowych, kasie sądu rejonowego albo na rachunek bankowy właściwego sądu rejonowego.

Co dalej z wniesioną skargą na czynności komornika?

Jeśli dłużnik wniósł skargę na czynności komornika w sposób poprawny, w terminie i należycie ją opłacił, są dwa warianty działania. Po pierwsze, komornik sądowy, którego skarga dotyczy, może sam we własnym zakresie uwzględnić skargę. Jeśli jednak nie zgadza się ze skargą dłużnika na jego czynności komornicze, to skargę taką wraz z aktami przekazuje do właściwego sądu rejonowego, który rozpozna skargę. Zgodnie z przepisami sąd na rozpoznanie skargi na czynności komornika ma jedynie tydzień, ale jest to tylko termin instrukcyjny dla sądu i rzadko bywa, aby tak szybko sąd rozpatrujący skargę zadziałał.

Sąd może uwzględnić w całości lub w części naszą skargę. Ma prawo także do jej oddalenia. Dlatego jeżeli nie jesteśmy pewni, czy czynności komornicze są prawidłowe, warto skonsultować się z prawnikami z EuroLege, którzy podpowiedzą możliwe rozwiązania. Sąd może także odrzucić naszą skargę, jeśli na przykład nie spełnia kryteriów formalnych takich jak na przykład dochowanie odpowiednich terminów.

Obawiasz się, że skarga na czynności komornika może doprowadzić do sytuacji dla Ciebie skrajnie niekorzystnej? Myślisz, że takim działaniem tylko sobie zaszkodzisz? Nic z tych rzeczy. Możesz korzystać z przysługującego Ci prawa w tym zakresie, a komornik ma obowiązek sporządzić w terminie trzech dni uzasadnienie zaskarżonej czynności i przekazać ją wraz z aktami sprawy do sądu.

Skarga na bezczynność komornika?

Pamiętajmy, że skarga na czynności komornika dotyczy nie tylko dokonania przez niego wadliwej czynności, ale odnosi się również do sytuacji, gdy zaniechał swoich zobowiązań. Z perspektywy potencjalnego dłużnika ten drugi przypadek będzie miał miejsce, gdy komornik odmówi uchylenia zajęcia wierzytelności przeprowadzonego w sposób niedopuszczalny. Na przykład komornik dopuścił się zajęcia zbyt dużej sumy wynagrodzenia za pracę na rachunku bankowym. Znowelizowane przepisy umożliwiły złożenie skargi na bezczynność komornika.

Ewidentnie należy te zmiany uznać za ważne i potrzebne, gdyż wiele skarg trafiających do naszej Kancelarii dotyczyła tego, że komornik nie dokonywał czynności, co do których winien podjąć działania. Umożliwia to zarówno dłużnikowi jak i samemu wierzycielowi dyscyplinowanie komornika, którego dotychczas wiązały terminy bardziej instrukcyjne, za przekroczenie których nie ponosił żadnych konsekwencji.

Na naszej stronie zamieszczamy wzory pism do komornika, które każdy dłużnik może pobrać całkowicie bezpłatnie! Jeżeli Ty lub Twoi bliscy chcecie ustalić, czy działania komornika wobec Was są zgodne z prawem i komornik postępuje prawidłowo, możecie skorzystać ze wsparcia prawników z EuroLege. Nasi eksperci znają doskonale ograniczenia i możliwości prawne komorników oraz służą pomocą w tej kwestii. Nie czekaj i już dziś zrób coś dla siebie i swoich interesów. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia specjalistów z EuroLege, którzy rozwiązali niejeden spór z komornikiem.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:
Zadzwoń: 530 333 130
Napisz: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: https://www.eurolege.pl/zgloszenie/


4.8/5 - (57 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wzory i przydatne pisma

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

elwart.tomasz@wp.pl pisze:

Witam mam problem tego typu ze od 4 lat wychowoje sam syna moja byla partnerka postanowila dobrowolnie placic mi alimety wyslala mi je juz dwa razy mam zadluzenie i komornik zablokowal mi te srodki choc dzwonilem i pisalem do pani komornik o odblokowanie tych srodkow lecz od miesiaca cisza a te pieniadze sa na moje dziecko i sa mi niezbedne

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Tomaszu. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Pana sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w Pana sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

PAULINA pisze:

Witam
Mam problem z pewnym komornikiem, nie chce odblokować mi konta. A sprawę przekazał innemu komornikowi. Moja sprawa u tego drugiego komornika zastało zamknięta.

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Paulino. Zajmujemy się takimi sprawami, ale zanim podejmiemy decyzję co do ewentualnej pomocy musimy dokładniej poznać sprawę. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Piotr pisze:

Dzień dobry, Komornik pogrążył moją firmę. Zajął mi konto i je zablokował bez wcześniejszego uprzedzenia, blokując mi środki na ZuS i inne opłaty stałe związane z prowadzeniem firmy. Napisał pismo do moich zleceniodawców o nie wpłacanie mi należnych środków za wykonaną pracę. Kiedy otrzymałem mała wpłatę na zapłacenie składki zus od zleceniodawcy Komornik wysłał mu pismo o naliczonej karze w wys 5 tys. Nie mogę prowadzić firmy. Konto jest zablokowane juz dwa miesiące mimo ze zadłużenie sam ściągnął mi z konta. Zadłużenie powstało już kilka lat wcześniej kiedy wykonując pracę zleconą- za materiały budowlane zleceniodawca nie zapłacił a mnie sąd obarczył spłatą tego zadłuzenia. Nadmieniam, ze w takiej sytuacji komornik wysyła pismo tydzień po zablokowaniu konta, nie odbiera telefonu i straszy. Urząd Skarbowy tez zajął mi konto przez komornika za kwotę 0zł gdzie od 2011 roku narosły jakieś koszty za prowadzenie sprawy przez komornika w wys ponad 500 zł . Zajęli konto i nie zdążyłem odebrać pisma na poczcie i termin na złożenie wyjaśnienia minął. Tak sukcesywnie mnie okradają każdy kto moze-bezkarnie

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Piotrze. Musimy poznać Pana sprawę znacznie bliżej, aby powiedzieć coś więcej. W szczególności sprawę przeanalizować pod kątem ewentualnej wadliwości tytułu wykonawczego w sprawie. Zajmujemy się tym i pomagamy w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Mariola pisze:

Chciałabym się dowiedzieć czy komornik dobrze postąpił zabierając mi z konta nie informując mie o jakimś zadłużenia z roku2016 i nie byłam w rejestrze dłużników

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Musimy jednak poznać Pani sprawę trochę bliżej, aby móc powiedzieć coś więcej. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Marta pisze:

Dziendobry hciala bym złożyć wniosek przeciwko komornikowi sądowemu panu Ryszardowi morycowi za źle zachowanie na podwórku wydzieranie się i podawanie danych moich i mojego męża obcym ludziom i wydzieranie sie przy obcych ludziach pokazywanie co to nie on i do kogo przyszedł gdzie ludzie i pani zbiura kekus zwracała mu uwagę oraz ludzie wyrzucili goz podwórka wszedł na klatkę próbował włamać się do mieszkania

Dzień dobry Pani Marto. Pomagamy osobom zadłużonym w wychodzeniu z długów. Musimy jednak poznać Pani sprawę trochę bliżej, aby powiedzieć coś więcej. Napisaliśmy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Maciej pisze:

Komornik zają 100% mojej pensji nie informując Mnie o tym.

Dzień dobry Panie Macieju. Pomagamy osobom zadłużonym w wychodzeniu z długów. W Pana sprawie trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy egzekucja prowadzona jest na podstawie niewadliwego tytułu wykonawczego. Gdyby tytuł wykonawczy był wadliwy to wówczas stanie się możliwe umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. U nas wstępna analiza prawna sprawy jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje.
Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o opis Pana sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Robert pisze:

Czy przedstawienie komornikowi dowodu wpłaty zadłużenia jest wystarczające .komornik twierdzi że muszę mu przedstawić jeszcze potwierdzenie odbioru gotówki

Kancelaria EuroLege pisze:

Jaki dowód spłaty Pan posiada?

Agata pisze:

Co mam zrobić w sytuacji gdy komornik zajął konto firmowe na początku marca 2022. Bank po paru dniach wysłał komornikowi całość zajęcia i obciążył mnie kosztami zablokowania środków a następnie kosztami przelewu egzekucyjnego. Myślałam ze to już koniec jego zajęć ale 25.07.2022 czyli około 5 miesięcy po spłacie zadłużenia okazało się ze na inne moje konto na którym nie było środków takowy wpłynęły..Komornik kolejny raz zabrał w tej samej sprawie takie same środki gdzie ta sprawa była już raz spłacona do końca. Chce dodać że to ten sam komornik. Dzwoniąc do banku okazało się ze komornik wszedł na wszystkie moje konta z jednego pobrał całość ale nie zniósł przez 5miesiecy zajęcia na 2 koncie. Po wpłacie środków na konto drugi raz zajął pieniądze za ta samą sygnaturę i oczywiście bank pobrał ode mnie koszty zgodnie z tabelą opłat kolejny raz. Gdzie mogę i jaki mam termin liczony od kiedy na skargę. Jednocześnie mam pytanie czy komornik złamał prawo?

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Agato. Sprawa wydaje się dosyć zaskakująca i chętnie byśmy się jej bliżej przyjrzeli. faktycznie mogło dojść do błędów w toku postępowania, co trzeba będzie naprawić. Potrzebujemy jednak więcej informacji. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Mirosława pisze:

Dobry wieczór. Wierzyciel zawiesił bierzące alimenty, ale do spłacenia były jeszcze zaległe. Komornik odkłada wyegzekwowane środki na konto depozytowe i nie wysyła wierzycielowi na rzecz zaległych alimentów. Wierzyciel żąda zaległych alimentów , a komornik ponownie nalicza odsetki od zaległości.

Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli ma Pan wątpliwości co do zgodności z prawem działań komornika to zalecamy złożenie skargi do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik. Może on wydawać władcze polecenia komornikowi celem usunięcia skutków działań niezgodnych z przepisami.

Tomasz pisze:

Komornik zajął z mojego konta pieniądze z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej za świadczenie rodzinne które nie podlega zajęciom komorniczym. Poszedłem zgłosić mu ze pieniądze pochodzą z MOPS u odpowiedział mi że to go nie obchodzi i nie interesuje. Zaznaczam że na przelewie w banku była informacja skąd pochodzą pieniądze i są świadczeniem opiekuńczym.

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Tomaszu. W pierwszej kolejności zalecamy do pobierania takich świadczeń założenie sobie konta socjalnego (antykomorniczego). Pisaliśmy o tym na naszym blogu w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/konto-socjalne-antykomornicze/
Ponadto warto zgłosić sprawę prezesowi sądu rejonowego, przy którym działa komornik. Może on wydawać wiążące polecenia komornikowi w razie popełnianych błędów.
Dodatkowo trzeba sprawdzić czy w Pana sprawie komornik może w ogóle prowadzić egzekucję. W naszej praktyce często spotykamy wadliwe tytuły wykonawcze. W takich sprawach możliwe jest umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika środków. Zajmujemy się pomocą w takich sprawach. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o szerszy opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Pawel pisze:

Działania komornicze wbrew prawu

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Pawle. Zajmujemy się pomocą osobom zadłużonym w toku egzekucji komorniczej. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Radosław pisze:

Witam przed wielu laty brałem pożyczkę w prowident Polska na zakup samochodu. Co tydzień przyjeżdżała osoba po spłatę raty. Wszystko odbywało się bez problemu, do czasu gdy wyjechałem za granicę. Z uwagi że mój rodzic wrócił z zagranicy i dostał korespondencję o moim zobowiązaniu zostało spłacone całe zobowiązanie. Po kilku latach czyli od 2003 roku zostało to wyciszone i byłem pewny braku zobowiązań. Komornik sądowy bez żadnej informacji wszedł na konto zajoł pierwsze 600 zł po czym 1,5 miesiąca pózniej ponownie wszedł na konto i tak samo zajoł 1150 zł też bez żadnego poinformowania o egzekucji komorniczej.nie uchylam się od spłat ale zajmować konto i środki bez żadnego tytułu egzekucyjnego. Proszę o pomoc w tej sprawie. Pozdrawiam

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Radosławie. Możliwe, że doszło do pomyłki, a tytuł wykonawczy jest wadliwy. Trzeba to jednak sprawdzić. U nas wstępna analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o szerszy opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Marta pisze:

Witam jak napisać uzasadnienie skargi chodzi o to że dostalam od komornika że nam zapłacić 600 zł prawie za brak biletu MPK z 2014 moim zdaniem jest to przedawnienie dla tego che wnieść skargę na czynnos komornika dziękuję i pozdrawiam

Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sprawie skarga na czynności komornika nic nie da Pani Marto. Komornik działa zgodnie z prawem, na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego jak się wydaje od sądu. Jedyna szansą jaka może się pojawiać to ewentualna wadliwość tytułu wykonawczego. Czy odbierała Pani jakiekolwiek pisma z sądu zanim pojawił się komornik?

Marek pisze:

Witam proszę o konsultacje zajęcia komornika emerytury konta oraz wynagrodzenia u.zlecenie. 788941XXX

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Marku. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu z komornikiem. Musimy jednak poznać bliżej Pana sprawę i wówczas będziemy w stanie powiedzieć coś więcej. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Aneta pisze:

Dzień dobry, napisałam do Państwa na adres mailowy, czy mogę liczyć na odpowiedź?
Dziękuję.

Kancelaria EuroLege pisze:

Odpisaliśmy Pani w poprzednim komentarzu.

Aneta pisze:

Dzień dobry, napisałam do Państwa na adres mailowy, czy mogę liczyć na odpowiedź?

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Jak najbardziej. Jeszcze w dniu dzisiejszym odpiszemy na Pani maila. Prosimy o cierpliwość.

Danuta pisze:

12052022 otrzymalam pismo od komornika o zajeciu konta bankowego a faktycznie konto zają£ jyz w kwietnuu. .co w rakim razie mozna uczynic.prosze o informacje.

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Danuto, trzeba dokładnie przeanalizować Pani sprawę i sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Pani sprawie. Przede wszystkim koniecznie trzeba sprawdzić czy tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji nie jest wadliwy. Gdyby tak było, to możliwe będzie wówczas umorzenie egzekucji oraz odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Anna pisze:

07.09.2021 mąż podpisał ugodę z kancelarią komorniczą dotycząca spłaty jego długu .27.10.2021 cała kwota z ugody została spłacona na rzecz wierzyciela.W tym roku 2022 okazało się że na jego konto nie wpłynęła nadpłata z rozliczenia PIT 37 .Po interwencji w U.S.dowiedzieliśmy się iż pieniądze zostały przekazane na rzecz kancelarii komorniczej.Tym razem telefonowaliśmy do komornika., że przecież zgodnie z zawartą ugoda całość została spłacona w październiku tamtego roku,więc dlaczego zajął zwrot z podatku w tym roku? Kancelaria miała skontaktować się z U.S. Po sprawdzeniu konta okazało się, że tylko niewielka część kwoty została zwrócona.Znów telefon do U.S.Pani tłumaczy że było zajęcie i część jest przekazana temu samemu komornikowi.Powtórny telefon do komornika.Tłumaczy ,że wie o jaką sprawę chodzi ale musi wyjaśnić.Trwa to już tydzień .Co dalej robić?

Kancelaria EuroLege pisze:

Niestety Pani Anno, ale ugoda z komornikiem w toku egzekucji niewiele znaczy. Wynika to z faktu, że dysponentem egzekucji jest wierzyciel, a komornik ma obowiązek zaspokoić jego roszczenia jak najszybciej będzie to możliwe. Zajmując maksymalnie dużo dłużnikowi. Więcej na ten temat pisaliśmy na naszym blogu w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/ugoda-z-komornikiem/
W tym miejscu możemy jedynie polecić, aby sprawdzić czy tytuł wykonawczy stanowiący egzekucję nie jest wadliwy. Zajmujemy się takimi sprawami, a wstępna analiza sprawy jest u nas bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Martyna pisze:

Komornik sam poszedł mi na rękę i zgodził się zsby co miaisac z zakładu pracy był robiony przelew dostaje co miesiąc jeszcze nawet większą kwotę i dalej mam zablokowane środki na koncie po nimo że bank dostał pismo od komornika że z zakładu pracy dostaje pieniążki gdzie się z tym udać żeby to mi odblokiwali albo gdzie złożyć skarge

Kancelaria EuroLege pisze:

Komornik ma prawo prowadzenia egzekucji z kilku źródeł, np. jednocześnie wobec wynagrodzenia za pracę dłużnika i jego rachunku bankowego. Natomiast w pierwszej kolejności należy w Pani sprawie zbadać czy komornik w ogóle może działać w Pani sprawie, tj. czy tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji nie jest wadliwy. Znamy setki takich przypadków i pomagamy w załatwieniu takich spraw. Możemy wykonać na Pani rzecz darmową analizę sprawy. W przypadku pomocy możliwe jest nie tylko umorzenie egzekucji, ale także odzyskanie wszystkich zabranych dotychczas przez komornika pieniędzy. jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośba o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Robert pisze:

Zakład pracy wysyła komornikowi resztę pieniędzy wysyła na konto mi ale nie mogę wybrać bo komornik mi blokuje czy mogę skargę złożyć.

Kancelaria EuroLege pisze:

W tym przypadku nie jest to wina komornika Panie Robercie, ale banku, który prowadzi Pana konto bankowe. Oczywiście fakt ten należy zgłosić komornikowi, ale to nic nie zmieni zasadniczo. Należałoby również sprawdzić czy egzekucja w ogóle może być prowadzona wobec Pana. Możemy wykonać na Pana rzecz bezpłatną analizę prawną tej sprawy. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o szerszy opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Danuta pisze:

Dzień dobry,
Chcę zapytać, czy skargę na komornika mogę wnieść drogą pocztową na adres komornika (do Sądu nie muszę jeśli dobrze rozumiem przepisy), zachowując rzecz jasna 7-dniowy termin od dnia otrzymania pisma od komornika i załączając do skargi dowód opłaty sądowej ? Bo liczy się data nadania, czy tak?

Pozdrawiam
Danuta

Kancelaria EuroLege pisze:

Tak, zawsze liczy się data nadania przesyłki poleconej. Traktowana ona jest jako data wniesienia pisma. Skargę na czynności komornika składa się do sądu, ale zawsze za pośrednictwem komornika.

Mariusz pisze:

Witam,komornik od okolo 2 lat po ogloszeniu upadlosci bez planu spłaty nie uchylil zajec z rachunku bankowego. A jak wysłalem do niego pisma w tej sprawie to odeslalal mi poczta oryginaly o zamknieciu postepowania,anulowania zajec bankowych. Bylem z tym w moim banku i onie nie moga przyjmowac ode mnie takich dokumentow. Proszę o wycene wraz z pełnomocnictwem uzasadnionej skargi na komornika do sądu.

Kancelaria EuroLege pisze:

Oczywiście postaramy się Panu pomóc, ale musimy poznać sprawę trochę bliżej. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośba o podanie dodatkowych informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Dawid pisze:

Mam zajęcie komornicze, a nie dostałem żadnego pisma z sądu.
czy mogę zaskarżyć w takiej sytuacji czynności komornicze. Stało to się tuż przed świętami gdzie komornik zablokował mi moje konto bankowe i zostałem bez środków do życia a dopiero po zajęciu mojego konta dostałem pismo zawiadamiające o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Dość nie słusznie sąd zasądził ode mnie kwotę to w dodatku komornik zablokował mi środki do życia a żona zagraża mi rozwodem. Będę wdzięczny o odpowiedź .

Kancelaria EuroLege pisze:

Nie jest wykluczone, że można działać w tej sprawie, za zapewne jest to bardzo możliwe. Trzeba jednak sprawdzić czy w sprawie egzekucja nie jest prowadzona na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego. Gdyby tak było to można umorzyć egzekucję i odzyskać wszystkie zabrane dotychczas pieniądze przez komornika sądowego. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o podanie dodatkowych informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

radosław pisze:

Proszę o poradę. W 2019r komornik prowadził wobec mnie egzekucję. Pieniądze przekazał wierzycielowi i moje zobowiązanie zostało spłacone. Jednak w 2021 roku dostałem pismo od komornika zastepującego poprzedniego że pobrał za dużo pieniedzy i zamiast mi je zwrócic zostawił na koncie kancelarii i roztrwonił i zniknął!!!!Miał ubezpieczenie w AXA lecz brak numeru polisy co mogę zrobić aby odzyskać pieniądze?

Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Radosławie, należałoby złożyć zawiadomienie na policji jeśli odzyskanie środków w inny sposób nie jest możliwe, a jednocześnie nie ma kontaktu z osobą odpowiedzialną za zwrot.

Adam pisze:

Witam komornik zabrał nasz wstolny zwrot gdzie dłużnikiem była tylko żona czy miał do tego prawo

Kancelaria EuroLege pisze:

Niestety komornik może zabrać zwrot podatku. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: https://www.eurolege.pl/czy-komornik-moze-zajac-zwrot-podatku/
Natomiast wypadałoby w tym miejscu sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Pana sprawie? Należałoby dokonać analizy sprawy pod kątem tego, czy tytuł wykonawczy w sprawie nie jest wadliwy. W naszej praktyce codziennie spotykamy się z tego typu zdarzeniami. Wówczas możliwa jest pomoc poprzez umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych pieniędzy. Możemy wykonać na Pana rzecz bezpłatną analizę sprawy i ewentualnie pomóc w przyszłości. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Monika pisze:

Proszę o poradę. Koło lutego rozliczalam się z mężem który jest dłużnikiem dodam że komornik już od roku mu zajął częściej z wypłaty .ja nie posiadam długów .mamy dwoje dzieci oboje pracujemy .zeznanie podatkowe pit złożone było na mnie a mąż był wpisany jako małżonek .czy komornik ma prawno zająć nasze rozliczenie mimo to że mąż posiada długi przedmałżeńskie które już spłaca a ja nie mam żadnych jeżeli zajął to na jakiej podstawie i co można zrobić coś w tej sytuacji np złożyć skargę na czynności komornika ?

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Moniko, skarga na czynności komornika w takiej sytuacji nie będzie co do zasady skuteczna. Służy ona wytykaniu formalnych błędów komornika sądowego. Natomiast należałoby przyjrzeć się samemu tytułowi wykonawczemu. Możemy to zrobić. Analiza prawna jest u nad bezpłatna. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie skrzynki mailowej.

Daria pisze:

Witam, potrzebuje porady w kwestii napisania skargi na czynność komornika. W skrócie chodzi mi o bezpodstawne przekazanie przez Urząd Skarbowy zwrotu nadpłaty podatku w wspólnym rozliczeniu się z mężem. Niestety o długu męża nie wiedziałam i żadnej informacji z US o zajęciu nadpłaty również nie byłam świadoma do dnia dzisiejszego tj. 21.03.2022 po kontakcie telefonicznym z pracownikiem US dowiedziałam się o zajęciu zwrotu podatku. Proszę o pomoc w kwestii skargi na czynność komornika. Oczywiście wszelkie pisma do US jeszcze w tym tygodniu chce sporządzić i wysłać. W przypadku podjęcia się przez Państwa pomocy proszę o informację jaki byłby jej koszt. Pozdrawiam

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Dario, jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o podanie większej ilości danych. Prosimy o stałe monitorowanie skrzynki mailowej.

Dariusz pisze:

Witam Państwa.

Zdaję sobie sprawę że moja sprawa się terminowo przedawniła, bo zajęcie komornicze środków na moim koncie bankowym, oraz w miejscu pracy to 21.01.2022 r.
Komornik z Pruszkowa powiadomił pisemnie o zajęciu moich zarobków mój zakład pracy, nie powiadamiając mnie w żaden sposób. Z mojego miejsca pracy dowiedziałem się o sygn. sprawy, i Kancelarii Komorniczej ( kwota zajęcia to 2 770 zł )
W miesiacu lutym 2022 komornik zajął całość mojego uposażenia, lecz do pełnej kwoty zajęcia zabrakło ok. 300 zł. w związku z tym komornik w miesiącu marcu br. pobrał także całą moją wypłatę, nie zwracając pozostałości. Dlatego nonszalancja postępowania tego komornika poprzez nie powiadomienie mnie pisemnie z jakiego tytułu dokonał zajęcia, oraz brak zwrotu reszty mojego uposażenia. Komornik przelew z mojego miejsca pracy otrzymał 07.03.2022 r. do tej pory nie zwrócił nadpłaty, nie powiadomił pisemnie zakładu pracy o zakończeniu egzekucji w związku z jej spłatą, a także nie wycofał zajęcia w moim banku i nadal tam figuruje. Brak słów.
Dlatego proszę mi powiedzieć co ja mam w takiej chwili robić.
Dziękuję i pozdrawiam.

Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Dariuszu, w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł cokolwiek Panu zabrać. W szczególności należy zbadać czy tytuł wykonawczy nie był wadliwy. Jeśli tak jest to nie tylko nadpłata byłoby do zwrotu, ale wszystko co zostało Panu zabrane. Zajmujemy się takimi sprawami. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o podanie dodatkowych informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

AGNIESZKA pisze:

Firma Kredyt Inkaso zleciła komornikowi wyegzekwowanie ode mnie zadłużnia, które uregulowane było kilka lat temu.
Kancelaria odebrała mi z konta bankowego dużą kwotę na rzecz firmy windykacyjnej. Odbyło się to tak szybko, że nie zorientowałam się, że pieniądze zostały mi odebrane.
Czy jest możliwość odzyskania pieniędzy na drodze sądowej? Minęły już dwa miesiące od tego wydarzenia. Pisma do komornika i do Kredyt Inkaso nie dały rezultatów.
Nie mogę się z tym pogodzić. Czuję się oszukana.

Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Agnieszko, postaramy się Pani pomóc. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o szerszy opis sprawy i być może dokumenty do analizy przez prawnika. Prosimy o stałe monitorowanie skrzynki mailowej.

Paulina pisze:

Witam. Chciałabym prosić o pomoc. Komornik wysłał mi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji poprzez zajęty rachunek bankowy lub zabezpieczenie zwrotu z nadpłaty podatku. Wysłał mi również odpis orzeczenia sądu rejonowego z 2020 roku w trybem natychmiastowego wykonania po czym w marcu 2021 roku został przejęty mój zwrot z podatku. w dniu , w którym dostałam informację o wszczęciu egzekucji (jeszcze raz) wpłynęła mi na konto wypłata , która została przejęta na rzecz spłaty zadłużenia. Nie wiem co mam robić. Spłata tego zadłużenia miała miejsce rok temu a komornik poraz drugi na orzeczenie sądu z 2020 roku zabrał mi moje pieniądze. Będę wdzięczna za pomoc

Kancelaria EuroLege pisze:

Musielibyśmy sprawie przyjrzeć się trochę bliżej Pani Paulino. Być może istnieje możliwość umorzenia egzekucji, a nawet odzyskania zabranych przez komornika pieniędzy. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o podanie dodatkowych informacji. Prosimy o stałe monitorowanie skrzynki mailowej.

Andrzej pisze:

Proszę o pomoc komornik zabral mi całe moje wynagrodzenie na poczet alimentow .gdzie wpłata była z tytułu wynagrodzenia.

Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Andrzeju, nie prowadzimy działalności pomocowej w zakresie alimentów. Zalecamy udanie się do najbliższego urzędu miasta albo starostwa powiatowego, w którym udzielane są nieodpłatne porady prawne w tym zakresie.

Mariusz Zygadlo pisze:

Witam. W dniu wczorajszym , bez żadnego uprzedzenia jinornuj S.R w Kozienicach zajął mi ecałą meryturę pozostawiając mnie bez środków do życia imozliwosci wykupu leków.

Kancelaria EuroLege pisze:

Możemy przyjrzeć się sprawie bliżej Panie Mariuszu. Z Pana relacji wygląda, że w sprawie mogło dojść do poważnych błędów proceduralnych. Szczególnie na etapie postępowania sądowego. Codziennie dostajemy od kilku do nawet kilkudziesięciu zgłoszeń tego typu. Zwykle wówczas istnieje możliwość umorzenia egzekucji i odzyskania wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Możemy wykonać na Pana rzecz darmową analizę sprawy i ewentualnie pomóc w jej późniejszym załatwieniu.

Jeszcze dzisiaj nasze biuro obsługi napisze do Pana maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy i stałe monitorowanie skrzynki mailowej.

Artur Sulej pisze:

Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy komornik mimo zajęcia rachunku bankowego wszedł mi na wypłatę w wyniku czego zablokował mi kwotę blisko 5 tys zł na rzecz 2.000 tys zostałem bez grosza bank blokuje 2000tys oraz z wynagrodzenia ostało mi pobrane 2000 tys z wypłaty mimo kwoty wolnej 2150 na koncie mam 0 a komornik się śmieje !!!!!!!mimo mojej reakcji!!!!!!!!

Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Arturze, zapraszamy do kontaktu. Nasze dane znajdzie Pan tutaj: https://www.eurolege.pl/kontakt/