Osoby mające egzekucję komorniczą na karku często próbują ustalić czego nie może zabrać komornik? Wśród licznych pytań i wątpliwości pojawia się tytułowe, tj.: czy komornik może zająć telewizor? Również ten, który wziąłem na raty? Na to pytanie udzielimy odpowiedzi w poniższym artykule.

UWAGA! Masz postępowanie egzekucyjne i obawiasz się o swoją przyszłość? W Kancelarii EUROLEGE pomagamy w umorzeniu egzekucji i odzyskiwaniu pieniędzy zabranych przez organ egzekucyjny. Kiedy jest możliwe oraz jakie warunki trzeba spełnić piszemy na końcu materiału.

Jakich metod egzekucji używa komornik, aby ściągnąć dług?

Egzekucja komornicza charakteryzuje się pewnymi schematami. Możemy zasadniczo podzielić ją na egzekucję dotkliwą i mniej dotkliwą dla osoby zadłużonej. Zdecydowanie do najbardziej dotkliwych form egzekucji należy:

Z kolei za mniej ciężkie formy egzekucji uznaje się takie jak:

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego (kpc) komornik powinien prowadzić egzekucję w taki sposób, aby była jak najmniej dokuczliwa dla dłużnika.

Czy komornik może zająć (zabrać) telewizor dłużnika?

Przedmiot taki jak telewizor traktowany jest w przepisach prawa cywilnego jako ruchomość (rzecz ruchoma). W związku z tym telewizor może zostać zajęty i zabrany przez komornika sądowego.

Powyższe nie oznacza jednak, że tak się stanie zawsze. Przede wszystkim, aby do zajęcia przedmiotu doszło komornik musi dokonać zajęcia telewizora bezpośrednio. A więc zasadniczo wizytując miejsce zamieszkania osoby zadłużonej. Ponadto inne, mniej dolegliwe formy egzekucji co do zasady powinny nie przynosić oczekiwanego przez wierzyciela i komornika efektu w postaci uzyskania zapłaty. Gdyby i tego było mało, telewizor musi przedstawiać jakąś konkretną wartość, aby koszty egzekucji nie były od niej wyższe. Oznacza to, że właściciele starszych i mniej wartościowych modeli telewizorów nie powinni się obawiać, że stracą swój sprzęt.

W przypadku kiedy jesteś właścicielem telewizora na raty to nie zmienia to postaci rzeczy. Zakup telewizora na raty powoduje, że w dniu zakupu stajesz się jego właścicielem, ale cenę za niego zapłacisz ostatecznie dopiero w przyszłości. Oznacza to, że telewizor na raty może być zajęty przez komornika i ostatecznie może podlegać sprzedaży w toku egzekucji.

UWAGA! Dokonując zajęcia ruchomości, w tym telewizora komornik zwykle pozostawia go w posiadaniu i pod dozorem właściciela. Oznacza to, że możliwe jest korzystanie ze sprzętu w sposób odpowiadający jego właściwościom i tak, aby nie zniszczyć go i nie zmniejszyć wartości rynkowej.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Komornik zajął mój telewizor. Jak mogę pozbyć się zajęcia?

Pozbycie się zajęcia telewizora możliwe jest w dwóch przypadkach (występujących niezależnie od siebie):

  • spłata całości zobowiązania włącznie z odsetkami, kosztami procesu i kosztami egzekucji,
  • umorzenie egzekucji na skutek wadliwego tytułu wykonawczego.

Co do pierwszego sposobu to jest on tak oczywisty, że nie wymaga dalszego rozwinięcia. Natomiast co do drugiego sposobu to zastosowanie oddłużania z komornikiem uzależnione jest od spełnienia jednego warunku jest nim niedoręczenie przesyłek sądowych w sposób zgodny z przepisami procedury cywilnej. Takie zdarzenia mają miejsce i to wcale nie tak rzadko jakby się mogło wydawać. Jeśli warunki nie zostały spełnione to będziemy mieli do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym.

Kiedy tytuł wykonawczy jest wadliwy? Jeśli przed pojawieniem się komornika osoba mająca egzekucję nie dostawała żadnych pism z sądu. Chodzi wyłącznie o pisma sądowe, a nie o inne pisma, jak np. wezwanie do zapłaty z banku czy firmy windykacyjnej. Dlatego każdy, kto ma egzekucję komornicza powinien odpowiedzieć sonie na pytanie: „czy zanim pojawił się komornik otrzymywałem/am jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?”. Jeśli odpowiedź brzmi: „NIE” to oznacza, że umorzenie egzekucji i zdjęcie wszystkich zajęć komorniczych jest na wyciagnięcie ręki. Mało tego, jeśli doszło do skutecznej egzekucji to możliwe jest odzyskanie zabranych pieniędzy albo uzyskanie odszkodowania jeśli doszło do sprzedaży przedmiotów w toku egzekucji.

Chcę uchylić komornicze zajęcie telewizora albo innej rzeczy. Gdzie się zgłosić?

Masz problem z komornikiem i chcesz uzyskać pomoc prawnika od długów? W Kancelarii EUROLEGE pomagamy w toku całego postępowania egzekucyjnego. Wstępna analiza sprawy jest u nas zawsze bezpłatna. Niczym nie ryzykujesz. Jeśli nasz prawnik uzna, że możemy podjąć się Twojej sprawy to zadzwonimy do Ciebie i poinformujemy o warunkach współpracy.

Działamy zdalnie na terenie całego kraju. W związku z tym, aby uzyskać pomoc prawnika nie musisz umawiać się na specjalne wizyty. Wszystko załatwisz bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu.

Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc. Wszystko szybko, bezpiecznie i wygodnie.

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (47 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Anna pisze:

Wzięłam pożyczkę w Provident na początku płaciłam raty ale potem straciłam pracę jak znalazłam drugą to szybko ją traciłam albo nie dostałam wypłaty nie miałam z czego płacić raty tym bardziej że przychodziła co tydzień potem nie pracowałam bo chorowałam nie mogłam mówić i byłam słaba żeby nie moi sąsiedzi nie mając pracy nie miałabym co jeść teraz tylko jak się wywiązać z tego długu

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Anno. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl

Agnieszka123 pisze:

Witam. Mam pytanie, czy zgłaszając się do Państwa o pomoc w sprawach komorniczych mają Państwo możliwość wglądu w moją aktualną historię zadłużenia? Mam wiele długów zaciąganych w różnych miejscach nie spłacanych przez parę lat .Zastanawiam się czy można jeszcze z tego jakoś wybrnąć,ale nie wiem gdzie mogę się dowiedzieć ile tego jest. Pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Agnieszko, nie posiadamy wglądu w takie miejsca, a Pani zdecydowanie będzie najłatwiej ustalić swoje długi. Jak to zrobić? Pisaliśmy o tym na naszym blogu w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/jak-sprawdzic-gdzie-mam-dlugi-wyjazd-z-polski-i-stare-zobowiazania/
Oczywiście, gdy już Pani swoje długi znajdzie to naturalnie zapraszamy do kontaktu. Postaramy się Pani pomóc jeśli to tylko będzie możliwe.