Wielu z naszych czytelników i klientów zadaje pytania dotyczące tego jak przebiega i dokładnie wygląda egzekucja komornicza z wynagrodzenia za pracę. Dlatego postanowiliśmy poświęcić temu zagadnieniu całkowicie osobny artykuł i odpowiedzieć na nurtujące Państwa kwestie prawne i praktyczne.

W bieżącym artykule wskażemy jak wygląda w rzeczywistości zajmowanie wynagrodzenia za pracę, kto je otrzymuje i jak musi się zachować. Pomocnym będzie również wskazanie górnej granicy, jaką może zająć komornik osobie pracującej na pełny etat, ale tez takiej, która wykonuje swoje obowiązki pracownicze na części etatu. Zapraszamy do lektury.

Jak przebiega zajęcie wynagrodzenia za pracę przez komornika?

Zajęcie wynagrodzenia za pracę przez komornika wygląda w sposób następujący:

 1. komornik stawia zapytanie w ZUS odnośnie płatnika składek (pracodawcy);
 2. komornik otrzymuje z ZUS informację na w/w zapytanie;
 3. kieruje do pracodawcy pismo zajmujące wynagrodzenie za pracę oraz nakazujące wypłatę należnych kwot bezpośrednio komornikowi.

UWAGA! Pracodawca, który odmawia wykonania obowiązków przewidzianych w przepisach prawa naraża się na grzywnę, którą komornik może wymierzyć w wysokości do 5.000 zł (art. 886 § 1 k.p.c.).

A co na to przepisy? Oto ich dokładna treść (art. 881 § 3 k.p.c.):

Komornik wzywa pracodawcę, aby w granicach określonych w paragrafie drugim nie wypłacał dłużnikowi poza częścią wolną od zajęcia żadnego wynagrodzenia, lecz:

 • przekazywał zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie, albo
 • przekazywał zajęte wynagrodzenie komornikowi w wypadku, gdy do wynagrodzenia jest lub zostanie w dalszym toku postępowania egzekucyjnego skierowana jeszcze inna egzekucja, a wynagrodzenie w części wymagalnej nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych świadczeń wymagalnych.
DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Komornik poucza zarazem pracodawcę o skutkach niezastosowania się do wezwania.

Dokonując zajęcia wynagrodzenia za pracę, komornik wzywa ponadto pracodawcę, aby w ciągu tygodnia:

 • przedstawił za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów;
 • podał, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi;
 • w razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę złożył oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podał, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.

Ile może zabrać komornik z wynagrodzenia za pracę na pełny etat?

Jeśli zadłużenie wynika z innych zobowiązań niż alimentacyjne, to zgodnie z przepisami wolne od zajęcia są środki stanowiące minimalne wynagrodzenie za pracę. Każdego roku kwota wynagrodzenia ulega zmianie. Aktualnie, w 2020 roku kwota wynagrodzenia za pracę wolna od zajęcia wynosi 2.600 zł brutto.

A jak przedstawia się to w kwotach netto „na rękę”?

Poniżej zestawienie, z którego wynikają zależności w limitach zajęć:

 1. przy podwyższonych kosztach uzyskania przychodu i uldze podatkowej – 1.928,62 zł
 2. przy podstawowych kosztach uzyskania przychodu i uldze podatkowej – 1.920,62 zł
 3. przy podwyższonych kosztach uzyskania przychodu bez ulgi podatkowej – 1.884,62 zł
 4. przy podstawowych kosztach uzyskania przychodu bez ulgi podatkowej – 1.876,62 zł

Należy również pamiętać, że komornika sądowego obowiązuje limit zajęcia komorniczego, który dla osób pracujących na pełny etat wynosi 50% otrzymywanego wynagrodzenia. W związku z powyższym, dłużnik zatrudniony na umowę o pracę, może mieć zajęte rzeczywiste 50% wynagrodzenia dopiero, gdy zarabia co najmniej 3.753,24 zł na rękę. Jeśli zarabia mniej, to wysokość zajęcia zawsze będzie mniejsza niż ustawowe 50%. Wszystko wynika z treści art. 87 (1) ustawy kodeks pracy.

Ile komornik może zabrać osobie pracującej na część etatu?

W sytuacji, w jakiej pracownik wykonuje swoją pracę na część etatu, komornik może zająć również nie więcej niż minimalną pensję, ale odpowiednio pomniejszoną o ułamek odpowiadający części etatu. Jeśli np. pracownik wykonuje swoją prace na ½ etatu, to wolne od zajęcia jest nie 2.600 zł brutto, a 1.300 zł brutto.

Komornik zajął wynagrodzenie bez ostrzeżenia? Sprawdź czy to zgodne z prawem.

Co do zasady komornik działa z zaskoczenia. Odbywa się to z grubsza w ten sposób, że wierzyciel występuje do sądu o nadanie klauzuli wykonalności na tytuł wykonawczy, np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczymKlauzula wykonalności nadawana jest na posiedzeniu niejawnym, a tytuł wykonawczy wysyłany jest wyłącznie do wierzyciela.

Następnie wierzyciel wysyła wniosek o egzekucję wraz z oryginałem tytułu wykonawczego do komornika właściwego do prowadzenia egzekucji. Dłużnik nadal nic nie wie na temat tego, że w sprawie coś się dzieje. Zazwyczaj o wszystkim dowiaduje się dopiero po fakcie zajęcia czy to wynagrodzenia za pracę , czy też konta bankowego.

Tak więc działanie z zaskoczenia przez komornika jest rzeczą absolutnie normalną i zgodną z przepisami prawa. Jednak nie zawsze…

Komornik zajął wynagrodzenie za pracę bez żadnych pism z sądu? Możesz umorzyć egzekucję i odzyskać pieniądze!

Jeśli o całej sprawie komorniczej i zajęciu wynagrodzenia za pracę czy rachunku bankowego dowiedziałeś się dopiero od komornika, to z całą pewnością jeszcze na etapie postępowania sądowego doszło do nieprawidłowości. W takiej sytuacji masz realną szansę na zatrzymanie działań egzekucyjnych i nawet na odzyskanie zajętych albo już zabranych środków!

Kiedy działania umożliwiające zablokowanie komornika są możliwe? Zasadniczo w dwóch przypadkach:

 1. kiedy zmieniałeś/aś adres zamieszkania, np. wyjazd za granicę, przeprowadzka itd.;
 2. kiedy zmieniłeś/aś nazwisko, np. wstępując w związek małżeński.

W obu sytuacjach – jeśli o całej sprawie dowiedziałeś się dopiero od komornika – masz szansę na skuteczne powstrzymanie komornika!

W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat zajmujemy się tego typu sprawami. Pomogliśmy już umorzyć setki postępowań egzekucyjnych i odzyskać setki tysięcy złotych dla naszych Klientów.

Co zrobić, aby skorzystać z naszej pomocy?

Wystarczy wysłać zgłoszenie, a sprawa zostanie przydzielona automatycznie do jednego ze współpracujących z nami prawników od spraw antywindykacji. Działamy na terenie całego kraju!

Oto sposoby zgłoszenia swojej sprawy:


3.5/5 - (2 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wzory i przydatne pisma

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Mirosław pisze:

Mam pytanie pracowałem i mieszkałem 17 lat w Anglii wróciłem do kraju ponieważ zmarła moja żona otworzyłem konto w banku i komornik zabrał 1000 złoty podjąłem teraz pracę na pełny etat przepracowalem w zeszłym miesiącu 9 dni i do wypłaty mam dostać około 2000 tysięcy czy komornik ma prawo je zabrać pozostawiając mnie bez środków do życia.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Mirosławie. Jeśli pracuje pan na podstawie umowy o pracę to komornik nie może dokonywać zajęcia większej kwoty niż wynosi minimalne wynagrodzenie. Natomiast, gdyby pracował Pan na podstawie umowy zlecenia to wówczas zajęcie jest możliwe już u źródła i wówczas trzeba działać celem przeciwdziałania takiemu zdarzeniu. Co do konta bankowego to jeśli wpływają tam środki z wynagrodzenia, które nie powinno być zajęte to na koncie również powinno być odrębnie traktowane względem pozostałych środków. Przy czym w praktyce tak to nie działa i zwykle komornik zabiera dużo więcej niż powinien. Oczywiście nie jest to już wina komornika, ale banku, który prowadzi Pana rachunek.
W pierwszej kolejności jednak trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Zbyszek pisze:

Witam mam pytanie zacząłem prace na pelen etat moje zarobki netto będą 3500zl podstawy plus 25% premii ile moze mi zabrać komornik i czy jest opcja dogadania sie z nim? Mam małe dziecko ale moja kobieta pobiera świadczenia. Proszę o pomoc. Pozdrawiam i dziekuje Zbyszek

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani e Zbyszku. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Pana sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w Pana sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Co do wysokości zajęcia to komornik musi zostawić Panu co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. I tak pewnie się stanie w tym przypadku. Więcej na temat limitów zajęć pisaliśmy tutaj: https://www.eurolege.pl/ile-moze-zabrac-komornik/

Tomasz pisze:

pomoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Tomaszu. Postaramy się Panu pomoc. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośba o szerszy opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Ewa pisze:

Tak zaskoczył moich synów komornik.
Dziękuję za wytłumaczenie.
Późno do Was trafiam.
Taka firma jak Wy to skarb.
Pozdrawiam.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Ewo, miło nam, że mogliśmy pomóc. Oczywiście, gdyby w przyszłości pojawiały się jakieś problemy służymy pomocą :)