W związku z tym, że Polacy mają coraz większe problemy ze spłatą istniejących zobowiązań finansowych poszukiwane stały się usługi związane z oddłużaniem. Problemu nie ma, gdy sprawą zajmuje się firma, która faktycznie chce pomóc osobie zadłużonej. W sensie takim, że nie chce jej po prostu sprzedać produktu, który może nie być dopasowany do jej potrzeb i stanu problemu, który jej dotyka.

Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Ostatnio w mediach bardzo mocno eksponowana jest upadłość konsumencka osoby fizycznej. Tak, jakby był to cudowny lek na bankructwo konsumenckie i szansa na życie od nowa. Oczywiście ulga od długu jest możliwa, ale nie można nigdy iść na skróty. Na co uważać, kiedy ktoś chce nas namówić na upadłość konsumencką osoby fizycznej? Z jakimi zagrożeniami się to wiąże? O tym już za chwilę.

Czym jest bankructwo konsumenckie?

Pojęcie bankructwo konsumenckie funkcjonuje wyłącznie w mowie potocznej. Nie jest to żaden termin prawniczy, który można formalnie zdefiniować. Jednak na potrzeby artykułu możemy pokusić się o wskazanie czym jest bankructwo konsumenckie.

Zatem bankructwo konsumenckie jest to stan finansów osoby fizycznej będącej konsumentem, który nie pozwala jest na bieżącą realizację istniejących zobowiązań finansowych z jednoczesnym ustaleniem, że w dającej się przewidzieć przyszłości stan ten nie poprawi się albo może jeszcze ulec pogorszeniu. Mówiąc krótko, bankructwo konsumenckie to sytuacja, w której nasze dochody i posiadany majątek nie wystarczają na pokrycie zobowiązań finansowych. Trwała utrata płynności finansowej jest najczęściej spotykanym objawem bankructwa konsumenckiego.

Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.

Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną

Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

Warto tutaj wspomnieć, że bankructwo konsumenckie nie jest zjawiskiem bardzo częstym. Najczęściej mylone jest z przejściową utratą płynności finansowej. Dlatego tak ważne jest, aby ustalenie stanu zadłużenia i szans na jego uregulowanie dokonywane było przez prawnika od spraw długów, a nie przez sprzedawcę firm czy kancelarii prawnych, którym zależy na „wciśnięciu” konkretnego produktu finansowego. Najczęściej takim produktem jest niestety wniosek o upadłość konsumencką.

Upadłość konsumencka osoby fizycznej. Czy warto rzucać się na głęboką wodę?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że upadłość konsumencka osoby fizycznej (upadłość konsumencka) to sytuacja niezwykle skrajna. Należałoby powiedzieć, że upadłośc konsumencka osoby fizycznej powinna być zawsze ostatecznością. Powinna być stosowana wyłącznie wtedy kiedy inne, mniej dolegliwe formy oddłużania (antywindykacji) zawodzą albo z góry wiadomo, że nie przyniosą korzyści osobie zadłużonej. Każde inne działanie jest krzywdzące, a wręcz niekiedy dewastujące szansę na lepsze życie bez długów.

Dlaczego nie warto ogłaszać upadłości konsumenckiej bez potrzeby? Przede wszystkim dlatego, że czarną stroną upadłości jest utrata całego majątku jaki posiada osoba zadłużona. W skład tego wchodzi między innymi mieszkanie/dom. Dodatkowo konsument, który ogłosi upadłość podlega pełnemu nadzorowi syndyka. Syndyk to nie komornik. Może zdecydowanie więcej wobec osoby zadłużonej. Przede wszystkim syndyk sprawuje pieczę nad majątkiem upadłego. Nie tylko tym istniejącym, ale też przyszłym, który powstanie w toku postępowania upadłościowego. Oznacza to, że upadły konsument może mieć problem z wydatkowaniem swoich dochodów z pracy, jak również z prostymi zakupami. Chociażby droższych butów czy ubrań. Upadłość konsumencka osoby fizycznej to nie przelewki, a bardzo poważne zdarzenie w życiu osoby fizycznej.

Niewiele podmiotów informuje także o ryzyku jakie wiąże się z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest proste. Wystarczy złożenie wniosku i właściwie każdy konsument otrzyma upadłośc konsumencką. Na wstępnym etapie nie bada się już bowiem zawinienia konsumenta i przyczynienia się tegoż konsumenta do powstania stanu niewypłacalności. Nie jest już jednak – tak jak było to kiedyś –, że upadłość konsumencka zawsze kończyła się umorzeniem długów.

Aktualnie, dopiero na końcu postepowania sąd rozstrzyga, czy oraz w jakim zakresie upadły konsument przyczynił się do powstania stanu swojej niewypłacalności. Okazać się może, iż stopień ten był tak duży, że mowy o umorzeniu długów nie będzie. Przydzielony zostanie natomiast plan spłaty, który może trwać latami. Nieciekawa sytuacja. Warto o tym wiedzieć, zanim zdecydujesz się na upadłość konsumencką osoby fizycznej.

Co zamiast upadłości konsumenckiej osoby fizycznej?

W zamian upadłości konsumenckiej osoby fizycznej należy przede wszystkim spróbować klasycznego oddłużania. Możliwe jest ono na każdym etapie windykacji, a więc wówczas, gdy mamy do czynienia z:

  • postępowaniem przedsądowym (etap polubowny),
  • postępowaniem sądowym,
  • postępowaniem egzekucyjnym (komorniczym).

Najtrudniej rzecz jasna jest na ostatnim etapie, czyli egzekucji komorniczej. Nie oznacza to jednak, że szans nie ma. Przeciwnie, w pewnych przypadkach uzasadnionych okolicznościami zdarza się nawet, że postepowanie egzekucyjne da się umorzyć i odzyskać wszystkie pieniądze zabrane przez komornika. W Kancelarii EUROLEGE procesy takie prowadzimy od lat i to z dużą skutecznością. Podstawą jest tutaj jednak dokładna i wnikliwa analiza sprawy.

Wiele osób obawia się procesów sądowych z bankami, chwilówkami czy firmami windykacyjnymi. W społeczeństwie panuje przekonanie, że z bankiem nie można wygrać w sądzie. Jest to oczywista nieprawda i uogólnienie. Korzystając z wyspecjalizowanej pomocy prawnej możliwe jest nie tylko znaczące ograniczenie zadłużenia w toku sprawy sądowej, ale nawet całkowita wygrana! Rzecz jasna każda sprawa sądowa jest inna, ale błędy popełniane przez wielkie instytucje finansowe to pewien standard w naszej pracy. Wiemy, kto i jakie błędy w postępowaniach sądowych popełnia. Dzięki temu nasza skuteczność w procesach sądowych jest na relatywnie wysokim poziomie.

Jak i gdzie mogę skorzystać z pomocy w wychodzeniu z długów?

Na rynku usług antywindykacyjnych funkcjonuje sporo podmiotów. Przy czym odpowiednie rozeznanie rynku jest ważne, aby powierzyć swoje życiowe sprawy tym, którzy na tym rynku funkcjonują od lat i cieszą się opinią specjalistów. Nasi Klienci cenią nas za profesjonalizm i skuteczność w podejmowanych działaniach. Dużym plusem w naszej aktywności jest to, że działamy zdalnie i pomagamy na terenie całego kraju. Oznacza to, że bez znaczenia jest gdzie mieszkasz albo aktualnie przebywasz. Niesiemy pomoc również wszystkim tym, którzy wyjechali za granicę pozostawiając swoje problemy w Polsce.

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Darmowa konsultacja oddłużeniowa

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Kancelaria Eurolege

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

4.9/5 - (43 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze

  1. Witam serdecznie, piszę ponieważ z przyczyn losowych, strachu, niezrozumienia ze strony innych oraz niewiedzy ogłosiłam upadłość konsumencką, sprawa trwa od ponad roku w sądzie na etapie o dział spadku. Niestety syndyk dysponuje całym majątkiem oraz niestety muszę meldować się z każdą pracą, obecnie przebywam w Niemczech o czym nie wie syndyk, czy jest możliwość ukrycia wynagrodzenia ewentualnie czy Państwo pomagają w takich sytuacjach, a jest bardzo złożona, na dodatek doszła sprawa z urzędem skarbowym?