Zastanawiasz się czym różni się syndyk od komornika? Planujesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką? W artykule poruszymy tematykę syndyk a komornik oraz upadłość konsumencka a komornik. Wskażemy czym różnią się oba organy oraz dlaczego nie warto ogłaszać upadłości konsumenckiej.

Dlaczego komornik tak bardzo przeszkadza w codziennym życiu?

Osoby mające prowadzoną aktywnie egzekucję komorniczą narzekają na wiele rzeczy. Przede wszystkim działalność komornika mocno ingeruje w prywatne kwestie życiowe osoby zadłużonej. Do uciążliwych form prowadzenia egzekucji zalicza się:

Pamiętać trzeba jednak, że komornik podlega licznym ograniczeniom. Limity zajęć komorniczych obowiązują właściwie w każdej formie prowadzenia egzekucji. Wolne od zajęcia są chociażby:

  • minimalne wynagrodzenie za pracę,
  • wynagrodzenie z umowy zlecenia w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę jeśli pobierane środki służą zaspokajaniu życiowych potrzeb zleceniobiorcy i członków jego najbliższej rodziny,
  • kwota na rachunku bankowym odpowiadająca wysokości 3/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wielkim nieporozumieniem jest jednak sądzić, że pojawienie się syndyka rozwiąże problemy osoby zadłużonej. Przeciwnie, te problemy w sensie życiowej egzystencji zostaną pogłębione. Postępowanie komornicze przy aktualnej wersji upadłości konsumenckiej wygląda całkiem niegroźnie. Dlaczego? O tym poniżej.

Mam komornika, a chcę syndyka? Zobacz co się z tym wiąże.

Z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej wiąże się wiele kwestii, o których prawnicy nie zawsze mówią. Przede wszystkim osoba mająca ogłoszoną upadłość konsumencką właściwie traci dwie rzeczy:

  • prawo do własności przedmiotów stanowiących własność upadłego, np. mieszkanie, samochód, działki itd.,
  • prawo do samostanowienia o swoim majątku i kierunkach jego dystrybucji.

I tutaj właśnie, co do punktu drugiego pojawia się zasadnicza różnica między syndykiem a komornikiem. Komornik może zająć poszczególne aktywa należące do osoby zadłużonej, ale nie zabiera jej możliwości stanowienia o swoich aktywach. Co prawda zajęcie nieruchomości powoduje, że osoba zadłużona może ją stracić, ale nadal może w niej zamieszkiwać bez niczyjej zgody. W przeciwieństwie do komornika, syndyk staje się dysponentem majątku padłego konsumenta. Oznacza to, że upadły traci prawo zarządu nawet swoim mieszkaniem! Dodatkowo wszystkie świadczenia jakie przysługiwać będą upadłemu w toku upadłości konsumenckiej powinny być wypłacane syndykowi, a on będzie decydował o ich ewentualnym wydzielaniu osobie zadłużonej. Kiepska perspektywa…

Co dodatkowo nie przemawia za syndykiem i upadłością konsumencką to fakt, że aktualnie nawet po zakończeniu postępowania upadłościowego osoba zadłużona może wyjść z długami! Tak, to możliwe. Wszystkiemu winna jest zmiana przepisów prawa upadłościowego sprzed kilkunastu miesięcy. W świetle tych zmian sąd upadłościowy bada przyczynienie się upadłego do powstania stanu niewypłacalności dopiero na końcowym etapie postępowania. Wcześniej przesłanka przyczynienia się badana była już na etapie rozpatrywania wniosku o upadłość. Jeśli konsument nadmiernie przyczynił się do swojej niewypłacalności to sąd odmawiał jej ogłoszenia. Obecnie odmowa dotyczyć będzie umorzenia nieuregulowanych zobowiązań w toku upadłości. A więc można mieć upadłość i wyjść z niej bez majątku i z długami.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Mam komornika i chcę ogłosić upadłość konsumencką. Jak upadłość konsumencka wpływa na komornika?

Jak stanowią przepisy prawa w momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej wszystkie postępowania egzekucyjne powinny ulec zawieszeniu. Od momentu uprawomocnienia orzeczenia sądu o ogłoszenia upadłości konsumenckiej postępowania egzekucyjne (komornicze) ulegają umorzeniu.

W tym momencie nad majątkiem upadłego zarząd przejmuje syndyk. Wszystko ze skutkami opisanymi w śródtytule wyżej.

Masz komornika? Skorzystaj z innych form oddłużania zanim ogłosisz upadłość konsumencką!

Jeśli toczy się wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne to rozważania dotyczące upadłości konsumenckiej pozostaw na dalszym planie. W tym momencie skup się na danej egzekucji. Pamiętaj, że w przypadku wszczęcia postępowania upadłościowego nagle pojawią się wszyscy wierzyciele. Twoje aktualne umowy kredytów i pożyczek zostaną wypowiedziane i postawione w stan natychmiastowej wymagalności. Natomiast wierzyciele posiadający nawet przedawnione i sporne wierzytelności będą mogli w końcu szukać zaspokojenia swoich roszczeń. Z nimi rozmawiać będziesz w upadłości nie Ty, ale Twój syndyk, który przejmie zarząd majątkiem. Czy naprawdę warto wykonywać takie kroki? Zdecydowanie nie, jeżeli istnieją inne, dostępne formy oddłużania. O co chodzi?

Zamiast robić gwałtowne ruchy możesz spróbować oddłużania z komornikiem. Nie zawsze przeprowadzenie takiego postępowania jest możliwe. Jednak w Kancelarii EUROLEGE od wielu lat pomagamy osobom wobec których prowadzona jest egzekucja komornicza. Już siedząc w domu czy pracy możesz wykonać pierwszy krok w ustaleniu czy Twoja egzekucja komornicza nadaje się do umorzenia. Mało tego, czy będziesz w stanie odzyskać wszystkie zabrane przez komornika pieniądze! Tak, to jest możliwe.

Odpowiedz sobie na pytanie: „Czy zanim pojawił się komornik otrzymywałem/am jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?”. Jeśli Twoja odpowiedź brzmi: „NIE” to oznacza, że szansa na umorzenie egzekucji i odzyskanie pieniędzy jest całkiem realna! Trzeba tylko zacząć działać. Od czego zacząć?

Proces oddłużania z komornikiem rozpoczyna się zawsze od skierowania swoich kroków do sądu. Należy uchylić tytuł wykonawczy stanowiący podstawę prowadzonej egzekucji. W związku z tym koniecznym będzie także złożenie do sądu odwołania od wydanego tytułu egzekucyjnego. Ponadto o całej sprawie koniecznie należy poinformować komornika oraz niekiedy wierzyciela. Minusem całej procedury jest jej skomplikowanie i konieczność postępowania krok po kroku. Pamiętać trzeba również, że komornikowi i wierzycielowi zależy na utrzymaniu egzekucji. Stąd też osoba zadłużona może w starciu z profesjonalistami po prostu sobie nie poradzić. Zdecydowanie zachęcamy, aby korzystać w takich sytuacjach z pomocy prawników od długu.

Gdzie zgłosić swoją sprawę o umorzenie egzekucji komorniczej?

Masz egzekucję komorniczą i potrzebujesz pomocy w załatwieniu swoich spraw? Wsparcie prawnika znajdziesz w naszej Kancelarii EUROLEGE. Jako pierwsi na rynku wprowadziliśmy na szeroką skalę usługę oddłużania z komornikiem. Wiemy, że proces taki nie jest łatwy dla osób nie mających na co dzień styczności ze światem egzekucji. Specjalnie z tego powodu powołaliśmy specjalny zespół prawników od sprawy egzekucji komorniczych. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić pomoc szerokiej licznie osób potrzebujących w relatywnie krótkim czasie.

Co ważne, pomagamy przed każdym sądem i komornikiem w kraju. Niesiemy pomoc również naszym rodakom, którzy mając kłopoty finansowe wyjechali za granicę i aktualnie tam przebywają. U nas wszystko załatwisz zdalnie. Bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Szybko, łatwo i wygodnie.

Potrzebujesz bezpłatnej analizy swojej sprawy? Zgłoś się już dzisiaj i zobacz jak możemy Ci pomóc!

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: www.eurolege.pl/zgloszenie/


4.9/5 - (47 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Beata pisze:

Dzień dobry mam z mężem komornika 31.10.2023 mamy mieć koniec opisu i wycenę mieszkania potem nastąpi licytacja mieszkania obecnie nasze długi to ok 400 000 zł mieszkanie warte może ok 150000 zł dodam że mieszanie jest z hipoteka i w kredycie ten kredyt mieszkaniowy jest splacany na bieżąco mamy 3 dzieci na utrzymaniu w wieku 4, 11 i 14 lat czy w naszym przypadku lepiej złożyć o upadłość konsumencka. Ale boję się syndyka jeśli zajmie środki z wynagrodzenia bo obecnie komornik zabuera cześć wynagrodzenie na rzecz długów

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Beato. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Tadeusz pisze:

Witam, jestem wierzycielem / osobą fizyczną / dłużnika / osoby fizycznej / i komornik ściąga co miesiąc z wynagrodzenia lub emerytury dłuznika kwote na moje konto. Syndyk zawiadomił mnie oogłoszeniu upadłości dłużnika i wezwał wierzycieli upadłego do zgłoszenia wierzytelności syndykowi.
Czy to zgłoszenie dotyczy również mnie . Pozdrwiam, Tadeusz Zdybel

Agnieszka pisze:

Dzień dobry. Byłam już u tylu radców prawnych darmowych i analizowano moja sytację i powiedziano mi że żadne odłożenie nie wchodzi w mojej sytuacji w drogę. Napisałam pismo do sądu o upadłość konsumencka bo mam zadłużenie na ponad 70 tysięcy komornik ściąga mi co miesiąc z pensji a dług nie maleje tylko rośnie. Bo czytając coraz więcej nie wiem czy dobrze zrobiłam. Ale moim zdaniem to była jedną z sytuacji jaka widziałam w tej kwestii. Czy jesteście mi państwo jakoś odpowiedzieć i podpowiedzieć. Będę do zgodnie wdzięczna

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Agnieszko. Samo złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jeszcze nic nie oznacza. Zawsze może być on cofnięty do momentu wydania przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Oczywiście upadłość konsumencka jest ostateczności. Gdy inne, alternatywne sposoby oddłużania zawodzą. Nie wiemy u jakich prawników Pani bywała, ale co do zasady prawnicy zajmujący się wszystkim niekoniecznie znają meandry oddłużania i technik jakie się w tym zakresie stosuje. Jeśli chciałaby Pani uzyskać nasze zdanie to oczywiście możemy wykonać na Pani rzecz analizę Pani spraw. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Anna pisze:

Dzień dobry chciałabym się dowiedzieć czy jak jest egzekucja komornicza i komornik ściąga z pensji to czy dalej rosną karne odsetki i inne kary u wierzycieli chodzi mi tu o pożyczki chwilówki i kredyty. Czy lawina kar i odsetek dalej się nakręca pomimo iż komornik ściąga już z wynagrodzenia. Bo mam rozumieć że w przypadku upadłości takie kary i odsetki są umarzane a jak wygląda sprawa z kornikiem. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Anno. W pierwszej kolejności zalecamy, aby dokładnie przemyślała Pani kwestię upadłości. Jeśli istnieją inne, mniej dolegliwe formy oddłużania to zalecamy z nich korzystać. W naszej Kancelarii wdrażamy plany oddłużeniowe i pomagamy w inny sposób niż przez upadłość. Więcej na temat dlaczego nie warto ogłaszać upadłości znajdzie Pani tutaj: https://www.eurolege.pl/dlaczego-nie-upadlosc-konsumencka/
Co do rosnących kosztów egzekucji to niestety nie mamy dobrych informacji. Będą one rosły, ponieważ w pierwszej kolejności pokrywane sa koszty egzekucji (komornicze), a dopiero później inne koszty (np. koszty procesu) i stale rosnące odsetki. Kapitał spłacany jest dopiero na samym końcu.
Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.