Niemal każda osoba mająca postępowanie egzekucyjne zadaje sobie pytanie: „ile może zająć komornik?”. W szczególności dotyczy to tych osób, które mają postępowanie komornicze skierowane do świadczeń pobieranych okresowo albo do konta bankowego. W artykule zatem skupimy się na tym ile może zająć komornik z pensji, umowy zlecenia, emerytury oraz konta bankowego. Wskażemy również drogę, dzięki której możliwe jest umorzenie egzekucji komorniczej i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zapraszamy do przeczytania całości materiału.

Jakie metody egzekucji stosuje komornik?

Postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika może być skierowane w wielu kierunkach. Oznacza to, że egzekucja może dotyczyć zarówno składników majątku trwałego osoby zadłużonej jak i jej wierzytelności, w tym także środków pieniężnych. W tym artykule skupimy się jednak na egzekucji ze środków finansowych. Poruszone zatem zostaną następujące formy egzekucji:

Podane wyżej formy egzekucji komorniczej nie są jedynymi, które dotyczą środków pieniężnych. Możliwe są również egzekucje z innych świadczeń, jak np. zasiłku macierzyńskiego. Ile może zająć komornik? To oczywiście zależy od tego co egzekwuje i z jakiego źródła. Wszystko opiszemy poniżej.

PAMIĘTAJ! Komornik nie może dokonywać egzekucji z każdego świadczenia. Listę wyłączeń spod egzekucji znajdziesz w artykule na naszym blogu – Czego nie może zabrać komornik 2020/2021. Lista wyłączeń przedmiotów i świadczeń spod egzekucji.

Limit zajęcia wynagrodzenia przez komornika?

Największe zainteresowanie zawsze wzbudza to ile komornik może zabrać z wynagrodzenia za pracę? W tym przypadku działania komornika doznają licznych ograniczeń. W szczególności komornik nie może dokonać zajęcia kwoty wynagrodzenia minimalnego z umowy o pracę. Aktualnie, w 2021 roku wynosi ono 2.800 zł brutto. Oznacza to, że każda złotówka zarobiona przez osobę zadłużoną poniżej tego progu zwolniona jest z zajęcia egzekucyjnego.

Powyższe ograniczenie nie dotyczy jednak egzekucji w celu zaspokajania alimentów. W takiej sytuacji komornik może zając nawet 60% minimalnego wynagrodzenia za pracę pozostawiając osobie zadłużonej zaledwie 40%. Tak skonstruowane przepisy mają za zadanie chronić najsłabszych uczestników obrotu, czyli głównie niepełnoletnie dzieci.

A co, jeśli osoba zadłużona pracuje w oparciu o umowę o pracę, ale na część etatu? W takiej sytuacji kwota minimalnego wynagrodzenia jako granica egzekucji zostaje proporcjonalnie zmniejszona. A więc jeśli osoba zadłużona z komornikiem pracuje na 1/2 etatu, to komornik nie może zająć więcej niż 1/2 pensji minimalnej. W przypadku 1/4 etatu zasada będzie tożsama i tak dalej.

Umowa zlecenia a komornik. Czy możliwa jest egzekucja wynagrodzenia z umowy zlecenia?

Wobec częstego zatrudniania pracowników w oparciu o umowy zlecenia ustawodawca postanowił wyjść naprzeciw takiej praktyce. Nie tylko w zakresie ubezpieczeń społecznych, ale także co do możliwości egzekucji z otrzymywanego wynagrodzenia za świadczoną pracę. Wprowadzono bowiem przepis do kodeksu postępowania cywilnego, który na równi z wynagrodzeniem za pracę traktuje wynagrodzenie pobierane okresowo, stanowiące dla osoby zadłużonej jedyne źródło dochodu. Chodzi tutaj mianowicie o wynagrodzenie osiągane z tytułu zlecenia i o umów o dzieło.

Przed pojawieniem się takich ograniczeń jak wyżej na rynku funkcjonowała praktyka, że z umowy zlecenia i o dzieło komornik mógł zabrać całość wynagrodzenia. Aktualnie jest to niemożliwe. Oczywiście zdarzyć się może, iż do zajęcia całości kwot dojdzie. Jednak w takiej sytuacji należy jak najszybciej o tym fakcie powiadomić komornika, prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik oraz podmiot mający wypłacić wynagrodzenie (pracodawcę).

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Masz tylko 14 dni na sprzeciw i anulowanie długu!
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz szanse na oddłużenie oraz jak możemy Tobie pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Ile może zabrać komornik z konta bankowego dłużnika?

W przypadku konta bankowego sytuacja wydaje się być bardziej złożona i skomplikowana niż przy egzekucji z wynagrodzenia za pracę i ze zlecenia. Otóż ogólnie przepisy prawa zabraniają egzekucji z konta bankowego poniżej 3/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że w 2021 roku będzie to kwota 2.100 zł. Taka kwota musi co najmniej pozostać na rachunku bankowym osoby, która ma komornika.

Przy czym teoria swoją drogą, a praktyka swoją. Problem jednak leży tutaj nie po stronie komornika, ale po stronie banku prowadzącego rachunek osoby zadłużonej. Komornik dzięki systemowi OGNIVO potrafi bardzo szybko namierzyć konta bankowe osoby zadłużonej. W ten sposób szybko i precyzyjnie dokonuje zajęcia konta bankowego. Pomyłki zdarzają się jednak po stronie banku, który bardzo często blokuje całość środków i przekazuje je komornikowi albo dokonuje zajęcia całości lub części pieniędzy wpływających ze świadczeń niepodlegających zajęciu. Najlepszym przykładem jest tutaj świadczenie 500 plus. Otóż komornik nie może zająć 500 plus.

Dobrym wyjściem w takiej sytuacji jest konto bez komornika. Istnieje kilka alternatyw dla tego rodzaju ochrony środków przed pomyłkami organów egzekucyjnych i banków. Chodzi mianowicie o:

Emerytura a komornik. Limity zajęć na emeryturze.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami komornik sądowy musi zostawić osobie zadłużonej nie mniej niż 25% minimalnej emerytury.

Kwoty emerytury waloryzowane są corocznie i każdego roku minimalna kwota jaką musi pozostawić komornik emerytowi zwiększa się.

Jak uchylić zajęcie komornicze? Czy to możliwe?

Odpowiadając krótko na postawione w śródtytule pytanie: TAK, można uchylić zajęcie komornicze. Jednak od razu wskazujemy, że to zależy. Od czego? Przede wszystkim od tego, czy osoba mająca komornika wiedziała cokolwiek o toczącym się uprzednio postępowanie sądowym. Trzeba bowiem wiedzieć, że postępowanie komornicze zawsze poprzedzone jest postępowaniem sądowym. Nie musi być ono związane z rozprawą sądową. Z resztą nawet głównie nie jest. Zazwyczaj osoba zadłużona otrzymuje nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Orzeczenie takie wydawane jest na posiedzeniu niejawnym przez sędziego albo referendarza sądowego. Po jego otrzymaniu pozwany dłużnik ma 2 tygodnie na wniesienie odwołania czyli pisma sprzeciw od nakazu zapłaty.

Jeśli osoba mająca postępowanie egzekucyjne otrzymywała przed jego wszczęciem jakiejkolwiek pisma z sądu w tej sprawie to uchylenie egzekucji nie będzie możliwe. W każdym razie niemal na pewno zatrzymanie komornika będzie niezwykle trudne.

Jeżeli natomiast dłużnik mający egzekucję komorniczą nie wiedział nic o toczącym się uprzednio procesie sądowym to istnieje realna szansa na zablokowanie komornika. Mało tego, możliwe jest wówczas także odzyskanie wszystkich zabranych w toku egzekucji pieniędzy! Koniecznym jednak w takiej sytuacji staje się składanie licznych pism do sądów, komornika, a niekiedy także nawiązanie kontaktu z wierzycielem. Dlatego przy zatrzymaniu komornika najlepiej jest korzystać z pomocy osoby mającej doświadczenie w tego typu sprawach.

Gdzie szukać pomocy?

W naszej Kancelarii EUROLEGE zrzeszamy najlepszych prawników od antywindykacji. Od kilku lat pomagamy osobom mającym problemy z długami. Reprezentujemy naszych Klientów przed sądami i komornikami w całej Polsce. Pomagamy także osobom, które wyjechały za granicę pozostawiając swoje sprawy w Polsce.

Działamy zdalnie, przez co kontakt z nami i załatwianie spraw jest bardzo szybkie i proste. Możesz załatwić wszystko bez wychodzenia z domu czy pracy. I co najważniejsze, wstępna analiza Twojej sprawy jest całkowicie ZA DARMO! Dlatego nie warto czekać, ale zgłaszać się jak najszybciej. Im szybciej przystąpimy do działania tym lepiej.

Chcesz dowiedzieć się więcej albo zlecić nam swoją sprawę? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz też zamówić rozmowę z naszym konsultantem wysyłając nam zgłoszenie przez formularz kontaktowy.

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Formularz kontaktowy: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/

Kategorie: Porady dla dłużników Tagi: Brak tagów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Julian Felenczak pisze:

W załączeniu przesyłam kopię absurdalnego wezwania komornika przy SR w Gorlicach Cezarego Błażowskiego który bezprawnie zajął 24 marca 2021 kwotę około 80 zł w Banko PKO SA w Gorlicach, a teraz zada osobistego wstawiennictwa.
Opiera się na piśmie z Likwidatora Funduszu Alimentacyjnego tylko problem w tym, ze jestem od urodzenia bezpłodny, nie znam akt sprawy, nie znam
wyroku sądu, podstawy prawnej.
Rzekomy likwidator opiera się na nieznanych mnie aktach komorniczych z 1999 roku których nie znam.
To jest bezprawny cyrk.
Jestem osoba bezrobotna, złamane nogi. Skierowałem sprawę do RPO na bezprawne działanie prokuratura.
Prezes SR w Gorlicach również odmówił biegu postępowania przeciwko bezprawnie działającego komornika.
Jeśli to możliwe proszę o darmowa analizę sprawy. Jestem bezrobotny, bez konta bankowego. Żyje z oszczędności i pomocy GOPS Sękowa.
Proszę o pomoc.


O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.