Niemal każda osoba mająca postępowanie egzekucyjne zadaje sobie pytanie: „ile może zająć komornik?”. W szczególności dotyczy to tych osób, które mają postępowanie komornicze skierowane do świadczeń pobieranych okresowo albo do konta bankowego. W artykule zatem skupimy się na tym ile może zająć komornik z pensji, umowy zlecenia, emerytury oraz konta bankowego. Wskażemy również drogę, dzięki której możliwe jest umorzenie egzekucji komorniczej i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zapraszamy do przeczytania całości materiału.

Jakie metody egzekucji stosuje komornik?

Postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika może być skierowane w wielu kierunkach. Oznacza to, że egzekucja może dotyczyć zarówno składników majątku trwałego osoby zadłużonej jak i jej wierzytelności, w tym także środków pieniężnych. W tym artykule skupimy się jednak na egzekucji ze środków finansowych. Poruszone zatem zostaną następujące formy egzekucji:

Podane wyżej formy egzekucji komorniczej nie są jedynymi, które dotyczą środków pieniężnych. Możliwe są również egzekucje z innych świadczeń, jak np. zasiłku macierzyńskiego. Ile może zająć komornik? To oczywiście zależy od tego co egzekwuje i z jakiego źródła. Wszystko opiszemy poniżej.

PAMIĘTAJ! Komornik nie może dokonywać egzekucji z każdego świadczenia. Listę wyłączeń spod egzekucji znajdziesz w artykule na naszym blogu – Czego nie może zabrać komornik 2020/2021. Lista wyłączeń przedmiotów i świadczeń spod egzekucji.

Limit zajęcia wynagrodzenia przez komornika?

Największe zainteresowanie zawsze wzbudza to ile komornik może zabrać z wynagrodzenia za pracę? W tym przypadku działania komornika doznają licznych ograniczeń. W szczególności komornik nie może dokonać zajęcia kwoty wynagrodzenia minimalnego z umowy o pracę. Aktualnie, w 2021 roku wynosi ono 2.800 zł brutto. Oznacza to, że każda złotówka zarobiona przez osobę zadłużoną poniżej tego progu zwolniona jest z zajęcia egzekucyjnego.

Powyższe ograniczenie nie dotyczy jednak egzekucji w celu zaspokajania alimentów. W takiej sytuacji komornik może zając nawet 60% minimalnego wynagrodzenia za pracę pozostawiając osobie zadłużonej zaledwie 40%. Tak skonstruowane przepisy mają za zadanie chronić najsłabszych uczestników obrotu, czyli głównie niepełnoletnie dzieci.

A co, jeśli osoba zadłużona pracuje w oparciu o umowę o pracę, ale na część etatu? W takiej sytuacji kwota minimalnego wynagrodzenia jako granica egzekucji zostaje proporcjonalnie zmniejszona. A więc jeśli osoba zadłużona z komornikiem pracuje na 1/2 etatu, to komornik nie może zająć więcej niż 1/2 pensji minimalnej. W przypadku 1/4 etatu zasada będzie tożsama i tak dalej.

Umowa zlecenia a komornik. Czy możliwa jest egzekucja wynagrodzenia z umowy zlecenia?

Wobec częstego zatrudniania pracowników w oparciu o umowy zlecenia ustawodawca postanowił wyjść naprzeciw takiej praktyce. Nie tylko w zakresie ubezpieczeń społecznych, ale także co do możliwości egzekucji z otrzymywanego wynagrodzenia za świadczoną pracę. Wprowadzono bowiem przepis do kodeksu postępowania cywilnego, który na równi z wynagrodzeniem za pracę traktuje wynagrodzenie pobierane okresowo, stanowiące dla osoby zadłużonej jedyne źródło dochodu. Chodzi tutaj mianowicie o wynagrodzenie osiągane z tytułu zlecenia i o umów o dzieło.

Przed pojawieniem się takich ograniczeń jak wyżej na rynku funkcjonowała praktyka, że z umowy zlecenia i o dzieło komornik mógł zabrać całość wynagrodzenia. Aktualnie jest to niemożliwe. Oczywiście zdarzyć się może, iż do zajęcia całości kwot dojdzie. Jednak w takiej sytuacji należy jak najszybciej o tym fakcie powiadomić komornika, prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik oraz podmiot mający wypłacić wynagrodzenie (pracodawcę).

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Ile może zabrać komornik z konta bankowego dłużnika?

W przypadku konta bankowego sytuacja wydaje się być bardziej złożona i skomplikowana niż przy egzekucji z wynagrodzenia za pracę i ze zlecenia. Otóż ogólnie przepisy prawa zabraniają egzekucji z konta bankowego poniżej 3/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że w 2021 roku będzie to kwota 2.100 zł. Taka kwota musi co najmniej pozostać na rachunku bankowym osoby, która ma komornika.

Przy czym teoria swoją drogą, a praktyka swoją. Problem jednak leży tutaj nie po stronie komornika, ale po stronie banku prowadzącego rachunek osoby zadłużonej. Komornik dzięki systemowi OGNIVO potrafi bardzo szybko namierzyć konta bankowe osoby zadłużonej. W ten sposób szybko i precyzyjnie dokonuje zajęcia konta bankowego. Pomyłki zdarzają się jednak po stronie banku, który bardzo często blokuje całość środków i przekazuje je komornikowi albo dokonuje zajęcia całości lub części pieniędzy wpływających ze świadczeń niepodlegających zajęciu. Najlepszym przykładem jest tutaj świadczenie 500 plus. Otóż komornik nie może zająć 500 plus.

Dobrym wyjściem w takiej sytuacji jest konto bez komornika. Istnieje kilka alternatyw dla tego rodzaju ochrony środków przed pomyłkami organów egzekucyjnych i banków. Chodzi mianowicie o:

Emerytura a komornik. Limity zajęć na emeryturze.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami komornik sądowy musi zostawić osobie zadłużonej nie mniej niż 25% minimalnej emerytury.

Kwoty emerytury waloryzowane są corocznie i każdego roku minimalna kwota jaką musi pozostawić komornik emerytowi zwiększa się.

Jak uchylić zajęcie komornicze? Czy to możliwe?

Odpowiadając krótko na postawione w śródtytule pytanie: TAK, można uchylić zajęcie komornicze. Jednak od razu wskazujemy, że to zależy. Od czego? Przede wszystkim od tego, czy osoba mająca komornika wiedziała cokolwiek o toczącym się uprzednio postępowanie sądowym. Trzeba bowiem wiedzieć, że postępowanie komornicze zawsze poprzedzone jest postępowaniem sądowym. Nie musi być ono związane z rozprawą sądową. Z resztą nawet głównie nie jest. Zazwyczaj osoba zadłużona otrzymuje nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Orzeczenie takie wydawane jest na posiedzeniu niejawnym przez sędziego albo referendarza sądowego. Po jego otrzymaniu pozwany dłużnik ma 2 tygodnie na wniesienie odwołania czyli pisma sprzeciw od nakazu zapłaty.

Jeśli osoba mająca postępowanie egzekucyjne otrzymywała przed jego wszczęciem jakiejkolwiek pisma z sądu w tej sprawie to uchylenie egzekucji nie będzie możliwe. W każdym razie niemal na pewno zatrzymanie komornika będzie niezwykle trudne.

Jeżeli natomiast dłużnik mający egzekucję komorniczą nie wiedział nic o toczącym się uprzednio procesie sądowym to istnieje realna szansa na zablokowanie komornika. Mało tego, możliwe jest wówczas także odzyskanie wszystkich zabranych w toku egzekucji pieniędzy! Koniecznym jednak w takiej sytuacji staje się składanie licznych pism do sądów, komornika, a niekiedy także nawiązanie kontaktu z wierzycielem. Dlatego przy zatrzymaniu komornika najlepiej jest korzystać z pomocy osoby mającej doświadczenie w tego typu sprawach.

Gdzie szukać pomocy?

W naszej Kancelarii EUROLEGE zrzeszamy najlepszych prawników od antywindykacji. Od kilku lat pomagamy osobom mającym problemy z długami. Reprezentujemy naszych Klientów przed sądami i komornikami w całej Polsce. Pomagamy także osobom, które wyjechały za granicę pozostawiając swoje sprawy w Polsce.

Działamy zdalnie, przez co kontakt z nami i załatwianie spraw jest bardzo szybkie i proste. Możesz załatwić wszystko bez wychodzenia z domu czy pracy. I co najważniejsze, wstępna analiza Twojej sprawy jest całkowicie ZA DARMO! Dlatego nie warto czekać, ale zgłaszać się jak najszybciej. Im szybciej przystąpimy do działania tym lepiej.

Chcesz dowiedzieć się więcej albo zlecić nam swoją sprawę? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz też zamówić rozmowę z naszym konsultantem wysyłając nam zgłoszenie przez formularz kontaktowy.

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Formularz kontaktowy: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/


4.7/5 - (48 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Paweł pisze:

Witam. Jak wygląda sytuacja gdy komornik chce zająć część wynagrodzenia za pracę (umowa o pracę, wynagrodzenie ok 3400 netto) od osoby, która regularnie płaci alimenty na dzieci w wysokości 1200zł. Ojciec nie chce zaprzestać płacenia alimentów.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Pawle. Niestety, ale w sprawach dotyczących zobowiązań alimentacyjnych niestety nie prowadzimy działalności pomocowej. Bardzo nam przykro.

Zbigniew pisze:

Witam. Mam takie zapytanie .Pracuje w szkole jako dozorca . Mam obciążenie komornicze (niespłacony kredyt) w styczniu dostałem wynagrodzenie 1842zl netto. 7 lutego miałem dostać 13 ale kadrowa powiedziała że musi przelać całość komornikowi ale jednak przelala 988,76 zl netto na konto a 26 lutego dostałem wynagrodzenie w kwocie 854zl. Dziś kadrowa powiedziała że przelala takie wynagrodzenie bo przez pomyłkę przelala 13 . Czy można tak dobrowolnie odciągnąć coś z wynagrodzenia bez żadnej informacji. Czy 13 podlega w całości zajęciu komorniczemu.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Zbigniewie. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Czesław pisze:

zamierzam podjąć pracę i mam obawy czy komornik nie będzie mi pobierał z rachunku bankoweg kwoty będę zatrudniony na umowę zleceni i jestem emerytem moja emerytura to najnirzsza krajowa,czeko mogę się obawiać ze strony komornika ?.Pozdrawiam Czesław Litwin

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Czesławie. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Mieczysław Bębeńca pisze:

Ile komornik może zabrać z wypłat i dodatkowej premii (tak zwana 13 pensja)

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Mieczysławie. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Anna pisze:

Mój syn jest dłużnikiem pewnej firmy z którą doszedł do ugody. Płaci miesięczna ugodową kwotę do firmy. Wysłała ona do komornika dokumenty związane z ugoda. Niestety komornik nadal ściąga należność. Z umowy o pracę pi zajęciu mojemu synowi pozostawił 1400zl i dodatkowo zablokował 300zl na koncie bankowym. Syn non stop pisze do Pana komornika ale bez skutku. Proszę o pimoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Anno. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Katarzyna pisze:

Komornik pobierał do tej pory z emerytury 525zł od listopada pobiera 760zł miał do tego prawo? Kwota emerytury to około 2200 zł

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Katarzyno. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Kamil pisze:

I właśnie dlatego mnie to trochę zastanawiało.
Zgodnie z tym co zrozumiałem… bank przekazuje dopiero pełną kwotę po 7 dniach o jaką zwrócił się komornik.
Chyba że źle zrozumiałem i bank przekazuje tylko taką część kwoty jaka została zablokowana w danym miesiącu.

Kamil pisze:

Pytanie z czystej ciekawości gdyż nawet dobrze że sami sobie zabierają niż mi głowę zawracają.
Przykładowo:
Dostałem w miesiącu przelew ok 5000zł – oczywiście nadwyżka z kwoty wolnej została zablokowana.
Raczej nie jest to całość długu.
W kolejnym miesiącu nie spodziewam się wpływu i jak to się ma w przypadku kwoty wolnej w przyszłym miesiącu ?
Czy część kwoty wróci jako możliwa do wykorzystania czy to co już zostało zablokowane takie zostanie póki nie zbiorę pełnej kwoty?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Kamilu. W przypadku wpływu na rachunek kwoty przekraczającej kwotę wolną to nadwyżka zostanie zablokowana, a następnie powinna zostać przekazana do komornika. Co miesiąc kwota wolna na rachunku jest taka sama i w zależności od wpływu na rachunek będzie mógł Pan jej wysokość wykorzystać.

Klara pisze:

Dzień dobry,
Zarabiam minimalna krajową, komornik o tym wie, bo podawałam ten fakt w wykazie majątku który mi przesłał. Od ponad pół roku potrąca mi z wynagrodzenia 25%, dziś już wiem, ze traktuje to jako wpływy na konto, a nie wynagrodzenie. Czy mogę żądać zwrotu środków i jak uniknąć zabierania ich w przyszłości?

Dziękuje bardzo za pomoc.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Klaro, warto sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Dagmara pisze:

Otrzymałam 5 różnych pism od komornika podjęłam pracę na 3/4 etatu. W chwili obecnej to mój dochód plus zasiłki jaki mam toczy się sprawa o alimenty .na 4 dzieci więc jeśli komornik zajmie mi wynagrodzenie wyląduje na ulicy Czy mam możliwość umorzenia długu.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Dagmaro. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Justyna pisze:

Zarabiam 2363.56 tj. najniższa . Co miesiąc mam blokowana kwotę od 100 do 150zł. Dlaczego tak się dzieje? Nie przekracza mi nic ponad najniższą krajową bo tego pilnuje a i tak mam potracane. Na pytanie do komornika dostałam odpowiedź że jest to zgodne z prawem.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Justyno. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Daniel pisze:

Witam mam problem bo mam komornika przyszło mi rozliczenie z Niemiec i komornik zabrał mi wszystko a dostałem 2380zl z tego co czytam to komornik powinien zabrać 60 procent pracuje dorywczo żeby mieć na życie co mam zrobic

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Danielu. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Elżbieta pisze:

Witam jestem chora osoba ,komisja przyznała mi rente do września 2023 ,całkowita nie zdolność do pracy czekam także na jaka kwotę ZUS mi to da,jeszcze nie mam nic czekam na pismo a mój komornik wysłał mi pismo że zajmie moją rentę 3/5 czy on tak może

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Elżbieto. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Robert pisze:

Dobry wieczór walczę z komornikiem który zajmuje mi część wynagrodzenia za pracę i jeszcze obciąża konto bankowe. Z tego co się dowiedziałem to bezprawnie bo wyrok Sądowy był na inną firmę,potem inną firma wykupiła zadłużenie a nie zmienił się nr klauzuli po za tym powinna sprawa ulec przedawnieniu

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Robercie. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Matylda pisze:

Witam jak zarabiam na umowę o pracę na czas nieokreślony i mam wypłaty 2700 to ile zabiera komornik

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy na naszym blogu w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/ile-moze-zabrac-komornik/
Minimalna krajowa jest wolna od zajęcia.
W pierwszej kolejności jednak trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Anna pisze:

Czy jeden komornik moze wziąć na dwa zadłużenia z renty

Wszystko zależy od wysokości zadłużenia oraz wysokości renty.

Tomasz pisze:

Witam
Chciał bym się zapytać czy komornik za mieszkanie które jest na mojego tatę może zająć moje wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę?

Jeżeli nie jest Pan współdłużnikiem, to komornik nie ma takiej możliwości.

Mateusz pisze:

Witam.
Chciałem dowiedzieć się dokładniej jak to jest w przypadku, gdy nie dostałem żadnego, ale to dosłownie żadnego pisma ze strony komornika, a na rachunku bankowym mam blokadę. Ponad to mam wątpliwości czy również zadłużenie jest aktualne i czy komornik dopełnił wszystkich formalności tak jak należy. Jedyna informacja jaka dostałem to SMS z banku o nałożeniu blokady w sprawie zajęcia egzekucyjnego.

Dzień dobry Panie Mateuszu. Pomagamy osobom zadłużonym w wychodzeniu z długów. W Pana sprawie trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy egzekucja prowadzona jest na podstawie niewadliwego tytułu wykonawczego. Gdyby tytuł wykonawczy był wadliwy to wówczas stanie się możliwe umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. U nas wstępna analiza prawna sprawy jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje.
Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o opis Pana sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Weronika pisze:

Dzien dobry
Chciałabym się dowiedzieć jak to jest zajęciem konta bankowego przez komornika. Jestem aktualnie na urlopie wychowawczym, pieniądze jakie wpływają mi na konto do świadczenie 500+ oraz przelewy od osób trzecich. Co w takim przypadku komornik może zrobić, jaką kwotę zabrać i czy przez cały okres miesięczny czeka aż kwotę wolna przekroczę, wtedy zabiera pieniądze?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Weroniko, przede wszystkim trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Pani sprawie. Trzeba sprawdzić czy tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji nie jest wadliwy. Gdyby tak było to wówczas możliwe stanie się umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych dotychczas pieniędzy przez komornika. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Krzysztof pisze:

Witam. Zarabiam najniższą krajową tj 2363.56 zł i dzisiaj komornik zajął mi całość. Czy może tak zrobić ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Odpowiedzieliśmy Panu w poprzednim komentarzu.

Krzysztof pisze:

Witam zarabiam najniższą krajową tj. 2363.56 i dzisiaj komornik zajął czalosc mojej wypłaty. Czy może tak zrobić ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Krzysztofie. Oczywiście komornik nie może zająć dłużnikowi kwoty minimalnego wynagrodzenia osiągane w oparciu o umowę o pracę. Może się jednak zdarzyć, że pieniądze z wynagrodzenia za pracę trafią na Pana konto bankowe i wówczas na skutek błędu banku prowadzącego Pana rachunek może dojść do zajęcia środków, które nie powinny zostać zajęte. Można temu przeciwdziałać.
Ponadto trzeba byłoby sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Pana sprawie. Czy tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji nie jest wadliwy. Gdyby był to wówczas istnieje realna szansa na umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o szerszy opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Krzysztof pisze:

Mam zadłużenie i nie mogę się z komornikiem skontaktować…proszę mi powiedzieć jak mam to zrobić?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Krzysztofie. Zajmujemy się pomocą osobom zadłużonym w toku egzekucji komorniczej. Chętnie sprawdzimy szanse powodzenia w Pana sprawie. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Dorota pisze:

Witam mam umowę na pełen etat na 3200 ile z tego może zabrać komornik na rękę jest 2511 dług nie jest za alimenty ile mi zostawi pieniążków

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Komornik może zabrać Pani nadwyżkę ponad minimalną krajową. Pisaliśmy o tym szczegółowo tutaj: https://www.eurolege.pl/ile-moze-zabrac-komornik/

Dorota pisze:

Witam mam umowę na pełen etat na 3200 ile z tego może zabrać komornik

AGNIESZKA K pisze:

Gdy dzieci ukończyły 18lat .a komornik pobiera alimenty przez kolejne 6-8lat ..Dzieci po ukończeniu 18lat nie uczą się .nie dostarczały komornikowi żadnych zaświadczeń o nauce .mają pracę są na własnym utrzymaniu .mieszkają w Anglii od ponad 11lat ..
. czy komornik dopuścił się nadużycia i czy powinien dokonać zwrotu .pobranych alimentów .pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Odpowiedzi udzieliliśmy Pani w poprzednim komentarzu.

AGNIESZKA K pisze:

Gdy dzieci ukończyły 18lat .a komornik pobiera alimenty przez kolejne 6-8lat .czy komornik dopuścił się nadużycia i czy powinien dokonać zwrotu .pobranych alimentów .pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. W zakresie zobowiązań alimentacyjnych nie prowadzimy działalności pomocowej. Bardzo nam przykro.

Maciej pisze:

Mam 870zl emerytury,komornik zabiera mi 190zl,zadłużenie alimentacyjne,czy jest możliwość umorzenia zaleglosci

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Macieju, niestety w zakresie zobowiązań alimentacyjnych nie prowadzimy działalności pomocowej. Możemy jedynie podpowiedzieć, że jest możliwe złożenie wniosku o umorzenie długu albo rozłożenie go na raty w Funduszu Alimentacyjnym.

Izabela pisze:

Dzień dobry mam pytanie. Czy komornik może zabrać pieniądze z konta za odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu z ZUSu?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli środki trafią na konto bankowe zablokowane przez komornika to na pewno zostaną mu przekazane przez bank prowadzący konto bankowe osoby zadłużonej. Pytanie tylko czy komornik może działać w danej sprawie. Czy tytuł wykonawczy nie jest wadliwy? Możemy wykonać na Pani rzecz bezpłatną analizę danej sprawy i ewentualnie pomóc w jej późniejszym załatwieniu. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Lukasz pisze:

Dzień dobry. Pytanie dotyczy egzekucji komorniczej mianowicie czy komornik może zając premie niebędącom składnikiem wynagrodzenia

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Jakiego rodzaju jest to premia? Zasadniczo tak, komornik może zajmować premie, dodatki itp. świadczenia. Jednocześnie jednak warto sprawdzić czy komornik może w ogóle działać w danej sprawie. Każdego dnia spotykamy się z co najmniej kilkoma sprawami, w których egzekucja prowadzona jest na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego. Wówczas możliwe jest nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych dotychczas pieniędzy przez komornika. Możemy wykonać na Pana rzecz darmową analizę i sprawdzić to. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Oliwia pisze:

Witam serdecznie,
Mam pytanie ponieważ już mam jednego komornika i on pobiera już mi z wypłaty koszta za dług plus dodatkowo przelewam mu 500 zł miesięcznie ale doszedł drugi komornik i tez otrzymałam pismo ze zajmie moje konto bankowe i czy w takiej sytuacji moja reszta wypłaty która otrzymywałam będzie w całości przekazywana do drugiego komornika? Pracuje na umowę zlecenie. Czy drugi komornik powinien zostawić mi środki czy ma prawo zająć cała kwotę ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Odpowiedzi na zadane pytanie udzieliliśmy Pani w poprzednim komentarzu.

Oliwia pisze:

Witam serdecznie,
Mam pytanie ponieważ już mam jednego komornika i on pobiera już mi z wypłaty koszta za dług plus dodatkowo przelewam mu 500 zł miesięcznie ale doszedł drugi komornik i tez otrzymałam pismo ze zajmie moje konto bankowe i czy w takiej sytuacji moja reszta wypłaty która otrzymywałam będzie w całości przekazywana do drugiego komornika? Pracuje na umowę zlecenie.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji doszło do zbiegu egzekucji z jednego źródła. Egzekucję co do zasady powinien przejąć komornik, który jako pierwszy zajął rachunek bankowy. Trzeba byłoby przede wszystkim sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Pani sprawie. Być może istnieje szansa nie tylko na umorzenie egzekucji, ale tez na odzyskanie wszystkich zabranych pieniędzy. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośba o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Marta pisze:

Dzień dobry mam zajęcie komornicze na koncie bankowym i u pracodawcy,odwołałam się bo nakazu zapłaty został wysłany na stary adres 2013r i odebrała ją osoba z którą nie mam kontaktu,sąd w Lublinie dnia 11.03.2022postanowił że nakazu zapłaty utracił moc w całosci,niestety komornik nie chce umorzyć egzekucji twierdząc że musi to zrobić wierzyciel co w takiej sytuacji?pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Oczywiście komornik zrobił bardzo źle i powinien umorzyć egzekucję w całości. Należy jak najszybciej napisać skargę do prezesa sądu rejonowego. przy którym działa komornik. Możemy w tym Pani pomóc. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o podanie większej ilości informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Milena pisze:

Proszę mi powiedzieć pracuje na umowę o pracę mam komornika zajmuje mi wynagrodzenie raz na kwartał otrzymuje premie np. 3600netto to komornik zostawia mi tylko 700zl premii czy to jest zgodne z prawem

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

W przypadku egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik ma obowiązek zostawić osobie zadłużonej nie mniej niż minimalną krajową. Natomiast co do premii to można byłoby ją potraktować jak bon na święta. Coś ekstra, ponad wynagrodzenie zasadnicze. Ciekawy materiał w tym zakresie można znaleźć tutaj: https://www.anty-dlug.pl/czy-komornik-moze-zabrac-bony-na-swieta/
Natomiast wypadałoby w tym miejscu sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Pani sprawie? Należałoby dokonać analizy sprawy pod kątem tego, czy tytuł wykonawczy w sprawie nie jest wadliwy. W naszej praktyce codziennie spotykamy się z tego typu zdarzeniami. Wówczas możliwa jest pomoc poprzez umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych pieniędzy. Możemy wykonać na Pani rzecz bezpłatną analizę sprawy i ewentualnie pomóc w przyszłości. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Adam pisze:

Witam . W dniu dzisiejszym zaglądałem na konto bankowe w celu sprawdzenia czy dostałem już przelew od pracodawcy by opłacić alimenty. Okazało się że na koncie mam zadłużenie w wysokości prawie 50000 zł. Kwota kosmiczna i nie mam pojęcia skąd to się wzięło nie dostałem żadnych pism ani na adres stary gdzie i mieszkają kiedyś jeśli coś do tej pory przychodziło to zawsze była żona nie o tym informowała a teraz nic. Teraz mam obawę że zanim to wszystko się jakoś wyjaśnij komornik zajmie mi wszystkie pieniądze na koncie i nie będę miał jak zapłacić alimenty nie mówiąc już o wszystkich pozostałych opłatach. Dzwoniłem też w tej kwestii do pracodawcy i zapytaniem czy czasem nie dostał jakiegoś pisma o zajęciu ale też nie dostał.
Po kontakcie z komornikiem okazało się że mam jakiś drugi miałem jakiś dug banku
Ale ja przecież nawet nie grałem ostatni lata żadnego kredytu. Co mam dalej robić?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Faktycznie Panie Adamie sytuacja wygląda co najmniej dziwnie. Chętnie pomożemy Panu w tej sprawie. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o podanie dodatkowych informacji. Prosimy o stałe monitorowanie skrzynki mailowej.

Iwona pisze:

Witam.mam pytanie. Pracuje na 1/2 etatu mam zajecie komornicze z czego komornik pobiera kwoty różne, np ponad 300zl.ponad 600zl czy komornik może pobierać mi z konta więcej jak więcej zarobię? Zawsze na koncie zostawiła mi 1230zl

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji komornik może zająć Pani – w egzekucji świadczeń innych niż alimenty – kwotę nadwyżki ponad 1/2 minimalnego wynagrodzenia w kraju. Każda nadwyżka ponad tą wartość może podlegać egzekucji komorniczej. Więcej pisaliśmy na ten temat w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/ile-moze-zabrac-komornik/
W tym miejscu zalecamy również sprawdzenie, czy komornik w ogóle może działać w Pani sprawie. Chodzi o to, czy nie działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego. Gdyby tak było to możliwe jest umorzenie egzekucji, a nawet odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się takimi sprawami. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Iwona pisze:

Witam mam pytanie Woja dostał przyznana niedawno emeryturę i ma długi za alimenty.Od Grudnia wszedł mu komornik i zajął mu w zusie i ta resztę co wpływała na konto,zostawił go bez środków do życia . Czy komornik może zabrać wszystko,dzwoniłam do niego żeby się dowiedzieć cokolwiek ale był tak nie miły .

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Iwono, komornik nie może zabrać wszystkiego. Nawet, jeśli długi mają charakter alimentacyjny. Nie znamy dokładnie sprawy, ale chętnie się jej przyjrzymy i zobaczymy jak możemy pomóc. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Dorota pisze:

Dzien dobry mam komornika na koncie slyszalam ze musi zostawic 2100zl z wyplaty a bank zajal mi o o wiele wiecej na koncie zostawil mi 1230zl to jakas kpina czy moge odzyskac te pieniadze

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Faktycznie nastąpił błąd. W takiej sytuacji jest to jednak błąd nie komornika, ale banku prowadzącego rachunek. Należy dokonać interwencji w banku i u komornika. Jeśli komornik nic nie zrobi można złożyć skargę na komornika w trybie nadzoru. Składa się ją do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornika. Natomiast skargę na bank można złożyć do KNF i Rzecznika Finansowego.

W tym miejscu wypadałoby również sprawdzić czy egzekucja może być w ogóle prowadzona. W naszej Kancelarii codziennie spotykamy się z egzekucjami prowadzonymi w oparciu o wadliwe tytuły wykonawcze. W takiej sytuacji umarzamy egzekucje i odzyskujemy zabrane przez komornika pieniądze. Wstępna analiza sprawy z naszej strony jest całkowicie bezpłatna. Możemy Pani sprawie przyjrzeć się bliżej i zobaczyć jak możemy pomóc. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o podanie większej ilości informacji. Prosimy o stałe monitorowani skrzynki mailowej.

Patrycja pisze:

Dzień dobry.Wczoraj komornik zabrał mi z konta 2000 tys zł.Byly to pieniądze z 500+ i RKO.Wiem że nie mogą takich świadczeń zająć i muszę w poniedziałek iść do banku to wyjaśnić.Czy odzyskam te pieniądze?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Środki powinny wrócić na Pani konto, ale może to trochę potrwać. W sytuacji pobierania świadczeń socjalnych zalecamy założyć konto rodzinne, które wolne jest od zajęć komorniczych. Pisaliśmy o tym artykuł na naszym blogu: https://www.eurolege.pl/konto-socjalne-antykomornicze/
Jednocześnie wypadałoby sprawdzić, czy komornik w ogóle może prowadzić tą egzekucję. W naszej praktyce każdego dnia spotykamy się z wadliwymi tytułami wykonawczymi. Wówczas możliwe jest umorzenie egzekucji w całości i odzyskanie wszystkich zabranych dotychczas pieniędzy. Zapraszamy do kontaktu. U nas wstępna analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Agnieszka pisze:

Witam. Mam konto zajęte przez komornika. Zostało wypłacone mi RKO o wszystko zostało zablokowane na koncie co robić?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Agnieszko, musielibyśmy poznać sprawę trochę bliżej. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o podanie większej ilości informacji. Postaramy się pomóc. Prosimy o stałe monitorowanie skrzynki mailowej.

Ewa pisze:

Witam mam komornika mam umowę na 3/4etatu ile komornik może mi zabrać z tej pensji

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji wolne od zajęcia komorniczego jest 3/4 minimalnej pensji. To co powyżej może zostać przez komornika zabrane. Mówimy oczywiście o egzekucji za świadczenia inne niż alimentacyjne. Natomiast w tym momencie warto byłoby sprawdzić czy komornik w ogóle może działać. Czy w sprawie nie ma wadliwego tytułu wykonawczego. Zajmujemy się takimi sprawami. Możemy wykonać na Pani rzecz bezpłatną analizę. A jeśli będzie ona pozytywna to również możemy pomóc w załatwieniu wszystkich formalności, tj. umorzeniu egzekucji i odzyskaniu wszystkich pieniędzy zabranych dotychczas przez komornika. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Marlena pisze:

Mam komornika zajął mi to co jest ponad najniższa robię na umowę o pracę na dniach mam mnie wypłaconą 13 pensję co z nią się stanie czy jak zabiera mi stażowe to może mi zająć cała 13 stkę proszę o pomoc jestem z Olsztyna

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Marleno, trzynasta pensja ochronie jak wynagrodzenie za pracę jeśli egzekucja dotyczy należności innych niż alimenty.

Należałoby jednak sprawdzić czy egzekucja w ogóle może być prowadzona. Zajmujemy się takimi sprawami. U nas wstępna analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna. Jeśli okaże się, że można w sprawie pomóc to wykonamy wszystkie niezbędne czynności pomocowe. Jeśli są warunki ku działaniu to możemy doprowadzić do umorzenia egzekucji oraz do odzyskania wszystkich dotychczas zabranych pieniędzy. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Grażyna pisze:

Dzień dobry mam dług duży dług za mieszkanie . Komornik sądowy potrąca całej rodzinie już od 10 lat . Potrącił już około 150 tys i nie ma końca .Kto może go sprawdzić bo spłata jest solidarna . Dług istnieje od 1999 roku

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Grażyno, czy zanim pojawił się komornik to otrzymywali Państwo jakieś pisma z sądu? A jeśli tak, to czy coś było robione w tych sprawach?

Marek pisze:

Witam. Od 3 lat płaciłem alimenty dość duże. Jak straciłem pracę w czerwcu 2021 roku, wróciłem do Polski ponieważ chciałem już być na miejscu i walczyć o Córkę. Zarejestrowałem się jako bezrobotny, lecz po tym jak nie było mnie stać na alimenty na dany moment (które były na mojej ugodzie ponieważ są przyznał 700 tylko), „była” od razu podała mnie do komornika a ten zajął moje wszystkie konta w całości, gdzie wiem że NIE MA PRAWA ZAJMOWAĆ WSZYSTKIEGO. Chore to jest. Proszę o pomoc jak z tym walczyć. Dotychczas płaciłem po 700zł jak zasądził na początku sąd. Dziękuję pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Marku, nie prowadzimy działalności pomocowej w zakresie alimentów. Zalecamy udanie się do najbliższego urzędu miasta albo starostwa powiatowego, w którym udzielane są nieodpłatne porady prawne w tym zakresie.

Andrzej pisze:

Mpjej zonie komornik zabiera 430 zl. Emerytura to 1800 zl. Czy to mozliwe?? I czy zgodne z prawem?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Andrzeju. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i być może również pomóc w załatwieniu sprawy. Jeszcze dzisiaj wyślemy do Państwa maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie skrzynki mailowej.

Olga pisze:

Witam właśnie mam zajęcie komornicze za chwilówkę płaciłam a nadal przekazali do komornika proszę o pomoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Trzeba byłoby przeanalizować całą sprawę. Również pod kątem tego, czy tytuł wykonawczy nie jest wadliwy. Zajmujemy się tym, a wstępna analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna. Jeszcze dzisiaj nasze biuro obsługi napisze do Pani maila z prośbą o podanie większej ilości informacji. Prosimy o stałe monitorowanie skrzynki mailowej.

Beata pisze:

Komornik zabiera mi już 25% emerytury
Teraz dowiedziałam się że 2 komornik wszedł mi na konto bankowe czy moze
Dostaje na konto kwotę po pobraniu k9morniczym

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

W przypadku zbiegu egzekucji z emerytury powinien prowadzić ją jeden z komorników. Przy czym bez względu na wszystko kwota wolna od zajęcia na emeryturze pozostaje stała bez względu na kwotę zadłużenia i ilość prowadzonych egzekucji. Natomiast z kontem bankowym jest problem. Bank musi zostawić na nim do dyspozycji posiadacza rachunku nie mniej niż 3/4 minimalnego wynagrodzenia. Oczywiście kwota emerytury nie powinna być ponownie potrącana na koncie, ale w praktyce zdarza się to bardzo często. Nie jest to wina komornika, ale banku prowadzącego konto bankowe.

Warto byłoby jednak w tym miejscu sprawdzić, czy komornik w ogóle może prowadzić egzekucję. Do naszej Kancelarii codziennie trafia od kilku do nawet kilkudziesięciu spraw z wadliwymi tytułami wykonawczymi. Możemy sprawdzić czy w Pani sprawie też tak jest, a egzekucja nadawałaby się wówczas do umorzenia. Mało tego, można byłoby odzyskać zabrane przez komornika pieniądze. Wstępna analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Karolina pisze:

Witam,

Czy komornik może zablokować więcej pieniędzy niż mu zalegam?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Komornik dokonuje zajęcia w imieniu i na rzecz wierzyciela. Także Pani nie jest winna komornikowi, ale jakiemuś wierzycielowi. Poza tym obok kwot należnych wierzycielowi komornik nalicza dodatkowo koszty egzekucji. Zatem ta kwota zawsze będzie większa niż wynikająca z tytułu wykonawczego.

Natomiast warto w tym miejscu sprawdzić czy komornik w ogóle może prowadzić egzekucję wobec Pani osoby. Każdego dnia przyjmujemy od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu zgłoszeń, w których egzekucja nie powinna być prowadzona. A wtedy można ją umorzyć i odzyskać wszystkie zabrane przez komornika pieniądze. Możemy w tym pomóc. Wstępna analiza sprawy jest u nas całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Angelika pisze:

Witam.Mam pytanie ile razy w miesiacu komornik może zająć konto bankowe.Ja nie pracuję tylko mąż przelewa pieniądze na opłaty i jest tak że 3 razy w miesiacu jest przelew i komornik zabiera za każdym razem.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Państwa sprawie. Możemy sprawdzić to bezpłatnie i ewentualnie pomóc w umorzeniu egzekucji i odzyskaniu zabranych dotychczas pieniędzy: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Ponadto w celu odpowiedzi konkretnie na zadane pytanie musielibyśmy poznać sprawę bliżej. Ogólnie komornik zabiera świadczenia wpływające na konto bankowe pozostawiając kwotę wolną od zajęcia na rachunku bankowym. Wynosi ona 3/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Przy czym zajęciu nie powinny podlegać kwoty, które już raz były potrącane, np. przez pracodawcę. To też należałoby wyjaśnić i zatrzymać błędne potrącenia.

Marta pisze:

Witam moja sytuacja jest bardzo ciężka mam bardzo duże zadłużenia nie wiem czy kredyty się przedawniają bardzo proszę o pomoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Marto. Jeszcze w dniu dzisiejszym nasze biuro obsługi napisze do Pani maila z prośba o szersze informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Bogdan pisze:

Miałem w 2016 roku sprawę o upadłość konsumencką bez udziału adwokata.W postanowieniu sądu , napisano ” sąd postanawia oddalić wniosek”. Wpadłem w pętlę finansową.Przez dłuższy okres czasu spłacałem uczciwie pożyczki.Niestety niska renta i pogorszenie stanu zdrowia, nie pozwoliły mi na dalsze spłacanie pożyczek.Obecnie jestem po bardzo ciężkim wypadku samochodowym i jestem na rehabilitacji od Lipca 2021r.Mam komornika na rencie i koncie bankowym….proszę o pomoc w wyjściu z tego zadłużenia. Z poważaniem Bogdan.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Jeszcze w dniu dzisiejszym nasze biuro wyśle do Pana maila z prośbą o dalsze informacje i ewentualnie dokumenty. Prosimy o stałe sprawdzanie skrzynki mailowej.

Małgorzata pisze:

Witam państwa nie wiem czy ta usługa jest darmowa czy mi państwo pomożecie ale bardzo proszę mamy z mężem zajęcia komornicze trudno nam jest do końca zrozumieć wszystkie pisma które otrzymujemy wpadliśmy w pętle długów nie jesteśmy zamożni ani nie byliśmy zaczęło się to bardzo bardzo dawno temu mąż musiał spłacić za kogoś pożyczkę a swoich nie byliśmy w stanie i tak to się ciągnie mąż choruje nie może normalnie funkcjonować ją również a komornicy nie chcą czekać upominają nas często prosimy o pomoc!!!

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Oczywiście możemy przeanalizować Państwa sprawy i zaproponować jakieś rozwiązania. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Usługa wstępnej analizy sprawy jest darmowa. Natomiast ewentualna pomoc jest odpłatna, ale na rozsądnych zasadach. Aktualny cennik znajdzie Pani tutaj: https://www.eurolege.pl/cennik/

Marcin pisze:

Witam dzisiaj dostałem odszkodowanie z ubezpieczenia z śmierć bliskiej mi osoby i komornik zabrał mi prawie wszystko z 2500tys zł czy miał do tego prawo?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Nie znamy szczegółów sprawy Panie Marcinie. Możemy sprawie przyjrzeć się bliżej, ale potrzebujemy więcej informacji i być może także dokumentów. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Agnieszka pisze:

Witam,
Mam pytanie posiadam komornika, który pobiera z wynagrodzenia pieniądze (umowa o pracę na 1/2 etatu)
I pytanie brzmi Na konto mają wpływać alimenty Ale nie wiem jak one będą tytułowane przez byłego męża
Czy bank może je zablokować jeśli będzie to zwykły przelew bez adnotacji ze to alimenty
Czy jeśli napisze do banku że to alimenty to cofnie mi to bank??

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pomysł z informacją do banku o źródle wpływu to bardzo dobre posunięcie. Z naszej praktyki wynika, że banki dbają właściwie o limity zajęć na kontach bankowych, ale nie sprawdzają źródeł przelewów. Takie kwoty jak np. alimenty nie podlegają egzekucji. To samo dotyczy chociażby kwot już raz potrącanych u pracodawcy z tytułu wynagrodzenia za pracę. Wiemy jednak, że pomyłki banków zdarzają się stosunkowo często. Dlatego lepiej jest zapobiegać.

W tym miejscu informujemy również, że warto byłoby sprawdzić czy egzekucja wobec Pani osoby w ogóle może być prowadzona. Każdego dnia otrzymujemy od kilku do kilkunastu zgłoszeń w sprawach, w których egzekucje prowadzone są na podstawie wadliwych tytułów wykonawczych wydawanych przez sądy w całym kraju. Możemy wykonać na Pani rzecz bezpłatną analizę sprawy i sprawdzić czy istnieje możliwość zatrzymania komornika i odzyskania wszystkich zabranych przez niego pieniędzy. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

marcin pisze:

czy komornik może mi zająć ponad 50 procent pensji

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Wszystko zależy od tego ile Pan zarabia. Możliwe jest zajmowanie wynagrodzenia za pracę przez komornika w 100% powyżej minimalnej krajowej. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: https://www.eurolege.pl/pensji-moze-zabrac-komornik-2018-r/

Wojciech pisze:

Czy w realnie funkcjonuje pojęcie przedawnienia i czy odsprzedaż wierzytelności innej firmie rozpoczyna liczenie okresu przedawnienia od początku?.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Przedawnienie długu jak najbardziej funkcjonuje. Przy czym przedawnienie długu może nie nastąpić z powodu przerwania jego biegu, np. uznania długu, sprawy sądowej czy komorniczej. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule: https://www.eurolege.pl/przedawnienie-dlugu-jak-wyliczyc-termin-przedawnienia-roszczenia/

Wojciech pisze:

Co jest potrzebne do złożenia wniosku o upadłość konsumenta?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Zasadniczo potrzebne są wszystkie dokumenty świadczące o istnieniu zadłużeń i ich wysokości. Przykładowo: wezwania do zapłaty, wypowiedzenia umów pożyczek/kredytów, umowy pożyczek/kredytów, pisma od komornika. Pomocne mogą okazać się także raporty z BIK.
Jeśli potrzebuje Pan pomocy w kwestii oddłużania, w tym ewentualnej upadłości konsumenckiej to oczywiście zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Mariusz pisze:

Jakim sposobem bank zabiera z mojego konta objętego zajęciem komorniczym zwykłym z kwoty wpływu ok. 1900 zł netto? Ponoć kwota wolna od zajęcia to 2100,czy są w tej kwestii jakieś inne przepisy?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Na koncie bankowym obowiązują inne limity. Jest to 3/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pisaliśmy o tym więcej tutaj: https://www.eurolege.pl/kwota-wolna-od-zajecia-komorniczego-na-rachunku-bankowym-2018-blokada-konta-przez-komornika-jak-sie-bronic-poradnik/

Dodatkowo należałoby sprawdzić czy komornik w ogóle może prowadzić egzekucję przeciwko Pana osobie. Codziennie spotykamy się z sytuacjami wadliwości tytułów wykonawczych. W takiej sytuacji można umorzyć egzekucję i odzyskać zabrane pieniądze. Możemy wykonać na Pana rzecz darmowa analizę sprawy i jeśli okaże się ona pozytywna to wówczas możemy nawiązać współpracę i dalej poprowadzić sprawę aż do samego końca. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

damian pisze:

daien dobry czy jak pracoje na 1/2 etatu i ma komornika i za alimenty czy może wejść drogi komornik pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Kwota zajęcia w przypadku alimentów wynosi do 60% minimalnego wynagrodzenia. W przypadku minimalnego wynagrodzenia na 1/2 etatu kwota wolna od zajęcia ulega zmniejszeniu o 50%. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: https://www.eurolege.pl/pensji-moze-zabrac-komornik-2018-r/

Dodatkowo należałoby sprawdzić czy komornik w ogóle może prowadzić egzekucję przeciwko Pana osobie. Codziennie spotykamy się z sytuacjami wadliwości tytułów wykonawczych. W takiej sytuacji można umorzyć egzekucję i odzyskać zabrane pieniądze. Możemy wykonać na Pana rzecz darmowa analizę sprawy i jeśli okaże się ona pozytywna to wówczas możemy nawiązać współpracę i dalej poprowadzić sprawę aż do samego końca. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Beata pisze:

Witam.man pytanie, mój tato ma komornika który zajął mu część emerytury. Mama jest zyrantem jego. Czy jak ona będzie pracować na umowę o pracę na 3/4 etatu komornik może zająć jej wypłatę z konta chociaż jest on zpłacany ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy wobec mamy również było prowadzone postępowanie sądowe? Jeśli nie, to komornik nie może nic zrobić. Jeśli była sprawa i zakończyła się negatywnie, to oczywiście będzie możliwe zajęcie pensji. Jednak w tym momencie należałoby sprawdzić, czy egzekucja w ogóle może być prowadzona. Codziennie przyjmujemy sporą liczbę spraw, w których egzekucje prowadzone są na podstawie wadliwych tytułów wykonawczych. A to oznacza, że możliwe staje się umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych pieniędzy. Zapraszamy do kontaktu. W naszej Kancelarii EUROLEGE wstępna analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Kamil pisze:

Dziwna sprawa ja dostawałem mnie niż niższa krajowa jakieś 1950 złotych

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Minimalna krajowa każdego roku jest zmieniana Panie Kamilu. Stąd może wynikały różnice. Niemniej warto sprawdzić całą sprawę. W niektórych przypadkach możliwe jest odzyskanie pieniędzy nawet po zakończonej egzekucji komorniczej. Zapraszamy do kontaktu. U nas wstępna analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Marcin pisze:

Dostaję opiekuńcze na mamę zopieki i mam komornika czy komornik może mi to zająć

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy to Pani świadczenie czy też należne mamie i trafia na Pani konto?

Karolina pisze:

WItam mam pytanie jeśli mam zajęcie komornicze na wypłacie i na koncie to jak to wygląda jeśli zatrudnię sięna cały etat z najniższa krajową. Rozumiem że z wypłaty mi nie może zabrać nic ale jeśli pracodawca wpłąci tą kwote na konto to w tym wypadku może już zabrać 25% czy jedna wypłata powiozana z wpływem na konto działa tak że zabrać nie może nic?
I druggie pytanie jeśli mąż ma rente wypadkową czyli 75% najniższej to czy komornik miał prawo pobrać coś z tej renty bo zus twierdzi że tak i oddał mu 40 zł

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Karolino, kwota minimalnego wynagrodzenia jest chroniona przepisami prawa pracy i komornik nie może jej zająć. U źródła, czyli u pracodawcy działa to jak należy. Pracodawca odpisuje komornikowi, że pracownik otrzymuje minimalną krajową i nie może nic przelewać. Natomiast gorzej jak kwota trafia na konto. Komornik nie powinien jej dostać, ale banki często popełniają błędy i wysyłają kwoty wolne od zajęcia do komornika. Wówczas trzeba niepotrzebnie podejmować dodatkowe działania. Bywają one długotrwałe jeśli komornik przekaże już kwotę zabraną kwotę wierzycielowi. Nie jest to wina komornika, ale banku prowadzącego rachunek bankowy. W takiej sytuacji najlepiej jest zmienić formę wypłaty wynagrodzenia na „do ręki”. To najbezpieczniejszy sposób na uniknięcie ewentualnych problemów.
Kto wypłaca rentę, o której Pani pisze w pytaniu numer 2? Jets to renta wypłata przez organ rentowy czy np. zakład ubezpieczeń (PZU, Warta etc.)?

Małgorzata pisze:

Komornik

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Małgorzato, wyślemy do Pani maila z prośbą o szerszy opis sprawy. Zobaczymy co będziemy w stanie dla Pani zrobić.

Karolina pisze:

Dzień dobry mam zadłużenie z powodu niespłaconej pożyczki, pożyczę wziełam dla byłej teściowe. Jestem jednym z dwuch dłóżników, podjełam właśnie pracę na pół etatu i boję się że komornik zabierze mi całe wynagrodzenie, ppzieważ mam jeszcze 500+, 500 zł alimentów i 250zł rodzinnego. Co mogę zrobić w tej sytuacji

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pytanie, ile Pani zarabia? Jeśli wynagrodzenie z 1/2 etatu nie jest wyższe niż 1/2 minimalnej pensji to komornik nic nie będzie mógł Pani zabrać. Dodatkowo świadczenie 500+ nie podlega egzekucji. Alimenty również. Należy jednak pamiętać, że jeśli kwoty należności spływają na konto bankowe może dojść do niemiłych sytuacji i do komornika mogą trafić pieniądze, których nie powinien dostać.

Jednak w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy egzekucja w ogóle może być wobec Pani prowadzona. W szczególności należy sprawdzić, czy tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji nie jest przypadkiem wadliwy. A tak się zdarza niestety. Wówczas możliwe jest umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych dotychczas przez komornika pieniędzy. Jeśli jest Pani zainteresowana darmową analizą sprawy to zapraszamy do kontaktu. Jeżeli zobaczymy możliwość skutecznego działania to na pewno Pani pomożemy.

Mateusz pisze:

Komornik siadł mi na konto. Bank zablokował moje pieniądze. Jestem bez środków do życia co zrobić?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Bank powinien w takiej sytuacji zostawić Panu kwotę wolną od zajęcia, która wynosi 3/4 minimalnego wynagrodzenia. Pisaliśmy o tym więcej na naszym blogu, w tym artykule: https://www.eurolege.pl/kwota-wolna-od-zajecia-komorniczego-na-rachunku-bankowym-2018-blokada-konta-przez-komornika-jak-sie-bronic-poradnik/

Natomiast w tej chwili trzeba byłoby sprawdzić czy komornik działa na podstawie prawidłowego tytułu wykonawczego. Ocenić to pod kątem prawnym i ewentualnie zacząć działać w kierunku umorzenia egzekucji i odzyskania wszystkich zabranych pieniędzy. Możemy wykonać dla Pana darmową analizę sprawy i jeśli zachodzą przesłanki do pomocy to również pomóc. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Szymon pisze:

Dzień dobry

Chciałbym otworzyć własna działalność z początkiem nowego roku, z braku spłaty na prze-szczeni lat otrzymałem dzisiaj, po powrocie za granicy i otworzeniu konta, informacje, na powyższe konto o zdjęciu komorniczym na kwotę 23000zl, czy jest jakieś wyjście, aby sprawę rozwiązać polubownie, tak aby mieć możliwość dofinansowania na poczet założenia działalności. Zaznaczam, że raz miałem porozumienie z ow komornikiem, o spłatę powyższej
kwoty, w dwóch transzach. Niestety nie mogłem, tego spłacić ponieważ sprawy zawodowe mi się pokomplikowały, z czego byłem zmuszony do powrotu do Polski.

Z poważaniem
Szymon

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Szymonie, możemy sprawdzić jak wyglądają Pana sprawy pod kątem prawnym. Analiza jest u nas darmowa. Chętnie przeanalizujemy Pańską sytuację i postaramy się zaproponować jakieś rozwiązanie. Być może nawet anulowanie zadłużenia będzie możliwy. Jednak musimy sprawie przyjrzeć się bliżej. Zapraszamy do kontaktu.

Aneta pisze:

Jestem zaduzona nie mam komornika nie mogę se dać rady z płatnościami jestem pod kancelarią inną nic nie daje jestem w sądzie Aneta wolny

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Aneto, możemy bliżej przyjrzeć się Pani sytuacji i zaproponować jakieś rozwiązanie zaistniałej sytuacji. Zapraszamy do kontaktu.

Katarzyna pisze:

Witam,

Proszę o kontakt. Z artykułu wynika iz wstepna analiza jest za darmo?Chodzi o meza ktory od lat nie płaci alimentow. Po rozwodzie zlozyl pismo aby wstrzymac dzialania komornika.Sad narazie zawiesil postepowanie.Wiem ze bedzie chcial zawiesić na stale działania komornika i odzyskać wszelkie wpłacone kwoty.
Resztę szczegółów przekaze.Trzymaj telefonicznie.

KM

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Katarzyno, prosimy o szczegółowe opisanie nam swojej sprawy na maila kontakt@eurolege.pl i wówczas zobaczymy co można w sprawie zrobić.

Julian Felenczak pisze:

W załączeniu przesyłam kopię absurdalnego wezwania komornika przy SR w Gorlicach Cezarego Błażowskiego który bezprawnie zajął 24 marca 2021 kwotę około 80 zł w Banko PKO SA w Gorlicach, a teraz zada osobistego wstawiennictwa.
Opiera się na piśmie z Likwidatora Funduszu Alimentacyjnego tylko problem w tym, ze jestem od urodzenia bezpłodny, nie znam akt sprawy, nie znam
wyroku sądu, podstawy prawnej.
Rzekomy likwidator opiera się na nieznanych mnie aktach komorniczych z 1999 roku których nie znam.
To jest bezprawny cyrk.
Jestem osoba bezrobotna, złamane nogi. Skierowałem sprawę do RPO na bezprawne działanie prokuratura.
Prezes SR w Gorlicach również odmówił biegu postępowania przeciwko bezprawnie działającego komornika.
Jeśli to możliwe proszę o darmowa analizę sprawy. Jestem bezrobotny, bez konta bankowego. Żyje z oszczędności i pomocy GOPS Sękowa.
Proszę o pomoc.