Świadczenie wychowawcze, zwane 500+ funkcjonuje już w naszym porządku prawnym od wielu lat. Stanowi spory zastrzyk gotówki dla większości polskich rodzin. Dzięki programowi 500+ setki milionów złotych zasiliły budżety polskich rodzin. Czy jednak komornik może zająć 500+? A jeśli tak się stanie co można z tym zrobić? Jak uporać się z sytuacją, gdy bank zablokował 500 plus? Na te inne pytania odpowiadamy poniżej!

Kim jest komornik sądowy i czego nie może zabrać komornik?

Wbrew powszechnej i obiegowej opinii komornik sądowy nie może wszystkiego wobec dłużnika. Przepisy prawa w sposób szczególny i bardzo dokładny wskazują granice dopuszczalności działań komornika. W ten sposób prawodawca nakłada na komornika sądowego szereg ograniczeń. A zatem działalność komornika to nie tylko same uprawnienia, ale też szereg ograniczeń i obowiązków.

Kim jest komornik? Na to pytanie udzielaliśmy już odpowiedzi na naszym blogu. Jednak powtórzymy to jeszcze raz. Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, który działa przy sądzie rejonowym. Jego specjalna pozycja ulega istotnemu nadzorowi ze strony prezesa sądu rejonowego. To właśnie prezes sądu rejonowego, przy którym działa komornik może wydawać mu wiążące polecenia. Nawet więcej, może być niekiedy współodpowiedzialny za błędy popełnione przez komornika, nad którym sprawuje nadzór.

Jak wspomnieliśmy przed chwilą, komornik sądowy podlega licznym ograniczeniom. Jakich świadczeń nie może zabrać komornik osobie zadłużonej? Oto lista:

  • Zasiłek macierzyński i zasiłek ojcowski.
  • Zasiłek pielęgnacyjny.
  • Renty rodzinne dla sierot.
  • Zasiłek socjalny z MOPS.
  • Alimenty.
  • Wypłacany przez samorząd terytorialny lub budżet państwa, zasiłek na rzecz rodzin ubogich.
  • Inne zasiłki wypłacane dla potomstwa.

Czy egzekucja komornicza z 500 plus jest możliwa?

Przepisy prawa wprost określają, że wszelkiego rodzaju świadczenia wychowawcze wolne są od zajęć komorniczych. Oznacza to, że świadczenia 500+ nie może zająć (zabrać) komornik.

Jest to jednak pewne uproszczenie. Czym innym jak się okazuje teoria, a czym innym praktyka. To, że świadczenie 500 plus wolne jest od zajęcia komorniczego nie oznacza, że nie padnie łupem komornika. Może się tak zdarzyć, w szczególności , gdy komornik sądowy prowadzi egzekucję z konta bankowego, na które wpływają pieniądze z 500 plus. Co w takiej sytuacji robić? Odpowiadamy!

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Bank zablokował 500 plus. Co zrobić?

Egzekucja z konta bankowego to jedna z najprostszych i najszybszych metod windykacji komorniczej. Obarczona jest jednak pewnymi mankamentami, o których za chwilę napiszemy. Co zrobić, gdy bank zablokował 500 plus?

Jak wiadomo, na konto bankowe osoby zadłużonej mogą wpływać różnego rodzaju świadczenia, które mogą podlegać wyłączeniom w egzekucji albo ograniczeniom egzekucji. O jakie świadczenia chodzi?

Problem może pojawić się, kiedy chodzi o:

Co więc zrobić, kiedy bank zablokował 500 plus? Należy  wykonać kilka działań. Po pierwsze koniecznie powiadom o tym komornika prowadzącego egzekucję. Po drugie, możesz złożyć informację prezesowi sądu rejonowego, przy którym działa komornik. Dobrze, aby organ nadzorujący pracę komornika wiedział o tym, że w egzekucji doszło do naruszenia prawa. Po trzecie powiadom o sprawie bank, który ponosi tutaj pełną winę za to co się stało. Masz bowiem pełne prawo do korzystania ze świadczenia 500 plus nawet wtedy, kiedy zajęte jest Twoje konto bankowe, na które dostajesz pieniądze.

UWAGA! Zalecamy w takich sprawach korzystać z pomocy prawnej. Może okazać się, że koniecznym stanie się złożenie skargi na czynności komornika.

Chcesz mieć spokój? Załóż konto wolne od komornika. W szczególności dobrym rozwiązaniem w przypadku świadczenia 500 plus będzie konto socjalne (rodzinne). Środki tam zgromadzone nie podlegają zajęciu komorniczemu. Możesz z nich swobodnie korzystać.

Komornik zabrał 500+ bez powiadomienia. Jak temu zaradzić?

Niestety, ale zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do zabrania przez komornika świadczenia 500+ bez żadnego powiadomienia. Takie sytuacje zdarzają się nie jakoś bardzo często, ale jednak w skali kraju mają swoje miejsce. Kiedy komornik może zabrać 500 plus bez wcześniejszego powiadomienia?

Zacznijmy od tego, że należy wyróżnić tutaj dwie, zupełnie różne sytuacje. Pierwsza, w której osoba zadłużona wiedziała o sprawie sądowej i nagle pojawił się komornik, Druga, gdzie dłużnik egzekwowany przez komornika nic nie wiedział o żadnej sprawie sądowej i nagle zostało zajęte mu konto bankowe, na które spływają pieniądze z 500 plus.

W pierwszej sytuacji niewiele da się już zrobić. Brak reakcji osoby zadłużonej na pisma sądowe nie daje możliwości aktywnej pomocy w całkowitym oddłużeniu. Naturalnie komornik nie może zabrać 500 plus w takiej sytuacji, ale nadal może prowadzić postępowanie egzekucyjne.

Jeśli natomiast o całej sprawie dłużnik dowiedział się dopiero od komornika, a wcześniej nie dostawał pism z sądu, to zmienia całkowicie postać rzeczy. O jakie pisma może chodzić? Głównie będzie to nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym oraz wyrok zaoczny. W takiej sytuacji możliwe jest:

Komornik zabrał z konta 500 plus bez powiadomienia. Gdzie szukać pomocy?

Jak zablokować komornika i kiedy jest to możliwe napisaliśmy wyżej. Nie jest to jednak zadanie proste. Wymaga wiele wiedzy prawniczej i dużego doświadczenia. Musisz wszak wiedzieć, że po drugiej stronie masz prawnika banku, firmy windykacyjnej czy pożyczkowej, którym zależy na tym, aby egzekucja nadal trwał. Dlatego dla równowagi najlepiej jest skorzystać z prawnika od spraw antywindykacji.

W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat zajmujemy się sprawami dotyczącymi uchylaniem egzekucji i odzyskiwaniem pieniędzy zabranych w toku egzekucji przez komornika. Działamy na terenie całego kraju. Pomagamy przed każdym sądem i komornikiem w Polsce. Mamy na swoim koncie setki wygranych spraw w egzekucji.

Potrzebujesz pomocy doświadczonego prawnika od spraw egzekucyjnych i sądowych przeciwko bankom, firmom windykacyjnym i pożyczkowym, tzw. „chwilówkom”? Jesteśmy do Twojej dyspozycji. U nas wszystko załatwisz zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu.

Skontaktuj się z nami już dziś. Zadzwoń, napisz lub wyślij zgłoszenie. Nasz konsultant oddzwoni do ciebie:

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie na stronie: www.eurolege.pl/zgloszenie/


4.9/5 - (128 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Oliwia pisze:

Dzień dobry mam pytanie bo ja mam świadczenia na dziecko i komornik mi zajął konto bankowe czy on ma prawo wziąć całość czy zostawia ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Oliwio. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby tak było to wówczas istnieje realna szansa na zatrzymanie działań komornika oraz odzyskanie zabranych przez niego środków. Mamy za mało informacji, aby to stwierdzić. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Grażyna pisze:

Dzień dobry pytanie moje jest takie mąż po amputacji nogi pobiera z zusu 500zł dla osób nie pełno sprawnych czy komornik ma prawo zająć mu tą kwotę ponieważ jest dłużnikiem alimętacyjnym

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Grażyno. Niestety, ale sprawami dotyczącymi należności alimentacyjnych nie zajmujemy się. Bardzo nam przykro.

ELŻBIETA pisze:

Dzień dobry.
Bardzo proszę o pomoc w sprawie świadczenia 500 Plus komornik pobiera środki wcześniej z e konta mojego teraz z e konta junior.
Prosiłam komornika o zwrot tych świadczeń listownie i osobiście jednak za każdym razem otrzymuję odpowiedzi cytuje „proszę rozmawiać z bankiem”.
Komornik śmiejąc się mi prosto w twarz mówi że mi tych pieniędzy nie zwróci.
Walczę z tą sprawą od 2021 roku bezskutecznie i nadal komornik pobiera z konta to świadczenie.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Elżbieto. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Ula pisze:

Bank wypowiedział mi kredyt odnawialny, na konto wpłynęło wynagrodzenie które zostało ściągnięte na poczet długu, na to samo konto wpłynęły pieniądze ze świadczenia 500 plus. Środki były dostępne przez 1 dzień po czym zostały w całości zabrane. Czy w takiej sytuacji nie mają zastosowania przepisy o ochronie świadczeń socjalnych ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl

Monika pisze:

Mam na koncie komornika a bank mi zablokował pieniadze na dzieci z Holandi o treści zasiłek rodziny czy miał do tego prawo

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Moniko. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Krystian pisze:

PROBLEM Z KOMORNIKIEM 🙄
Sprawa wygląda następująco..
Poprzez kliknięcie w link (oszustwo/kasyno online) zaakceptowałem warunki i zaczęły znikać pieniądze z konta. Co rusz większe kwoty, zablokowałem płatności online, poinformowałem bank. I jako tako był spokój, do czasu.
Gdy komornik poprzez rozmowę telefoniczną poinformował mnie o SPORYM ZADŁUŻENIU. Szooook😑
Była to kwota ~17 tys pln. (samego zadłużenia w kasynie) + odsetki + koszta komornicze.
.. Nie zastanawiając się chciałem działać, chciałem to wyjaśnić.
Zgloszono sprawe na policie (co nic nie dało) a nawet powiedzieli mi, że będzie trzeba oddać dług. Przyznali, że poprzez link zaakceptować musiałem warunki kasyna😬 to wiedziałem w danym momencie.
Z KOBIETĄ zaczęliśmy być nerwowi cała sytuacja i nie myśląc zaciągnąłem kredyt w Niemczech. – (na ten czas zadłużenie wynosilo 26/27tys pln).
-spłaciłem odrazu(po otrzymaniu przelewu) zadłużenie tzn kwote główna w wysokości 6tys euro(€).
-zostaly tylko odsetki +koszta komornicze /sądowe.
No i z tego zaczęło się wszystko od nowa. Na dzień dzisiejszy zadłużenie wynosi 21 tys pln.
°komornik zajął konto bankowe
Mojej narzeczonej bo nie posiadam w pl kont.
°komornik zajął konto na moją córkę (poniżej 13 roku życia)
°komornik także ściąga kwoty, które wpływają na konta w pl powiązane ze mną lub narzuconą (bez uprzedzenia) poprostu ściąga wszystko to co jest.
–kobieta otrzymuje świadczenie z ZuS (500pln) na syna (wychowawcze tz) i to także sobie zabrał…

MOJE PYTANIE BRZMI…
! CO MOGĘ ZROBIĆ ABY TEMU ZAPRZESTAC?!?
CO MOGĘ ZROBIĆ Z TYM,, WYMYSLONYM” ZADŁUŻENIEM
” chciałbym dodać też, że ja widzę gołym okiem nielegalne dzialanie tej firmy,, kasyno online ” i nie prawidłowości w pracy komornika-nie może robić z zadłużonym co zechce. Bez prawie.

***BARDZO PROSZĘ O INFORMACJĘ ***

POZDRAWIAM
KRYSTIAN 🇵🇱.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Krystianie. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Joanna pisze:

Dzien dobry mam problem komornik mi zajął konto bankowe czy mogę korzystać z pieniędzy np 500+ kapitał opiekuńczy na dzieci proszę odpowiedzieć

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Joanno. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Elżbieta pisze:

Komornik zajął mi konto na konto tylko i wyłącznie spływają zasiłki socjalne 500plus rodzinne zasiłek okresowy i zasiłek celowy na zakup żywności. Rodzinne na dzieci i stypendium szkolne o charakterze socjalnym. Dzwoniłam do komornika i do banku mają być zwolnione te świadczenia z zajęcia komorniczego . Nawet bardzo nie pamiątam z jakiej przyczyny ten dług tytuł wykonawczy jest 2013r

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Elżbieto. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Justyna pisze:

Dzień dobry, proszę o pomoc, komornik zajął mi wynagrodzenie wraz ze świadczeniami 500+. Z góry dziękuję za zainteresowanie moja sprawa

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Justyno. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Ewelina pisze:

Na koncie na dzień 1.10 zostało 500 + xa miesiąc wrzesień 10.10 dostałam wypłatę najniższa krajowa gdyż mam zajętą przez komornika. Bank dostępnych środków odliczył to 500 zł które zostało z poprzedniego miesiąca czy można jakoś odzyskac pieniądze?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Elwelino. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Ewa pisze:

Dzień dobry. Komornik zajął moje 2 konta bankowe gdzie na 1 wpływała 500+ , świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny , a na 2 świadczenie z funduszu alimentacyjnego. Proszę o pomoc co mam zrobić a by odzyskać pieniądze.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Ewo. W pierwszej kolejności jednak trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Wskazujemy, że istnieje również założenia konta socjalnego, które wolne jest od komornika. Na takie konto można jednak wpłacać jedynie wybrane świadczenia. Więcej na ten temat znajdzie Pani w tym artykule: https://www.eurolege.pl/konto-socjalne-antykomornicze/

Paulina pisze:

Czy „najniższa krajowa „jest zwolniona od potrąceń?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Tak, najniższa krajowa osiągana w oparciu o umowę o prace jest zwolniona z zajęcia komornicze. Komornik nie może dokonać jej skutecznego zajęcia. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: https://www.eurolege.pl/ile-moze-zabrac-komornik/
W pierwszej kolejności jednak trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Róża pisze:

Również mam sytuacje gdzie komornik zabrał wszystkie świadczenia na dzieci z konta. Proszę o meila opiszę wszystko

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Różo. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Pani sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w Pani sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Katarzyna pisze:

Co zrobić aby odzyskać 500 plis zabrane przez komornika

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Nie będzie to zadanie łatwe, a w pierwszej kolejności należałoby uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Warto zatem założyć sobie do tego celu konto socjalne. Jak to zrobić i dlaczego warto je mieć pisaliśmy na naszym blogu w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/konto-socjalne-antykomornicze/
Ponadto wypadałoby sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w Pani sprawie. Przede wszystkim trzeba zbadać czy tytuł wykonawczy w sprawie nie jest wadliwy. Zdarzają się takie sytuacje. gdyby tak było i w Pani sprawie to możliwe stałoby się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Możemy wykonać na Pani rzecz bezpłatną analizę sprawy i zobaczyć co da się w sprawie zrobić. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Wioletta Samosiuk pisze:

Dnia 11sierpnia 2022 na moje konto wpłynęło 1000 zł czyli 500+na dwoje dzieci Anny i Mateusza bank Agricole zabrał mi całą kwotę . Dnia 12sierpnia 2022zadzwonilam do banku Pani Laura Dąbrowska poinformowała mnie iż bank ma prawo zabrać 500+

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Oczywiście bank nie miał takiego prawa Pani Wioletto. Nawet jeśli środki wpłynęły na konto bankowe. O tym fakcie zalecamy poinformować Rzecznika Finansowego oraz KNF. Ponadto zalecamy zmienić konto na konto socjalne. Więcej na ten temat pisaliśmy na naszym blogu w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/konto-socjalne-antykomornicze/
Warto również sprawdzić, czy w sprawie egzekucja nie jest prowadzona na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego. Gdyby tak było to wówczas stanie się możliwe nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Agata pisze:

Dzień dobry mam pytanie jeżeli zostały przyznane alimenty na dziecko A na moje konto do tej pory one nie wpływają to czy ma to znaczenie że jestem zadłuzona i czy komornik ma prawo do zabierania alimentów

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Alimenty nie podlegają zajęciu. Oczywiście może się zdarzyć, że bank prowadzący Pani konto bankowe dokona nieuprawnionego przekazania środków komornikowi. Wówczas będzie to wina banku, a nie komornika. Takie sytuacje się zdarzają. Dlatego lepiej, jeśli założy Pani konto socjalne w tym celu. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: https://www.eurolege.pl/konto-socjalne-antykomornicze/

Kasia pisze:

Witam jeśli na konto dostaje 500 + a na drugie konto dostaje wypłatę (najniższą krajową)czy komornik w dniu wypłaty może zsumować te dwa wpływy i zabrać 500 zł jednak ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Nie, komornik nie może w żaden sposób zabrać świadczenia 500 plus. Problem jednak polega na tym, że bank, który prowadzi Pani konto może popełnić błąd i przesłać środki komornikowi. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej jest założyć konto socjalne. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: https://www.eurolege.pl/konto-socjalne-antykomornicze/
Ponadto trzeba zbadać czy w sprawie nie mamy do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym. Gdyby tak było to możliwe będzie umorzenie egzekucji. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Ewelina pisze:

Witam. A czy urzad skarbowy może zabrać śliwy wiadczenie 500 plus i świadczenie rodzinne?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Świadczenie 500 plus na pewno nie podlega egzekucji Pani Ewelino.

Patrycja pisze:

Witam a jeżeli nie mam zajęcia komorniczego tylko niespłacony debet i wpłynięcie 500 plus zmniejszyło ten debet to czy jest to zgodne z prawe czy mogę się odwołać?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Może Pani złożyć wniosek do banku. Świadczenie 500+ nie podlega egzekucji komorniczej. W zakresie debetu na rachunku może to działać inaczej. Wszystko zależy od umowy rachunku bankowego.

Dorota pisze:

Czy jak na konto wpływa mi 500+ rodzinne i alimenty a teraz jeszcze znajomy mnie poprosił żeby wpłynęła też jego premia to czy komornik wyliczy mi minimalna od całej sumy czy tylko z premi znajomego a resztę zabierze

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy komornik zablokował już Pani konto? Z komentarza nie wynika ta informacja, a odpowiedź wymagałaby uściślenia.

Anna pisze:

Czy komornik może zająć 25 %świadczenia wychowawczego z Zus?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Anno. W pierwszej kolejności trzeba jednak sprawdzić czy w Pani sprawie komornik może w ogóle prowadzić egzekucję. W naszej praktyce często spotykamy wadliwe tytuły wykonawcze. W takich sprawach możliwe jest umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika środków. Zajmujemy się pomocą w takich sprawach. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o szerszy opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Anna pisze:

Witam, dostałam pismo od komornika że zajmuje mi 25%świadczenia wychowawczego .czy komornik ma takie prawo? Mam 1300 zasiłku

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Anno. W pierwszej kolejności trzeba jednak sprawdzić czy w Pani sprawie komornik może w ogóle prowadzić egzekucję. W naszej praktyce często spotykamy wadliwe tytuły wykonawcze. W takich sprawach możliwe jest umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika środków. Zajmujemy się pomocą w takich sprawach. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o szerszy opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Daniel pisze:

Witam dzisiaj dostałem 500+ na konto i komornik mi je zajoł co ja mam dalej z tym zrobic tyle co wiem to nie morze a dlaczego tak sie stało

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Danielu, jest to ewidentna wina banku, w którym ma Pan założone konto. Komornik dokonując zajęcia nie wie jakie środki i za jakiego tytułu wpływają na Pana rachunek. Dlatego zalecamy, aby do takich świadczeń jak 500+ założyć sobie konto socjalne, wolne od zajęć komorniczych. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: https://www.eurolege.pl/konto-socjalne-antykomornicze/
W pierwszej kolejności trzeba jednak sprawdzić czy w Pana sprawie komornik może w ogóle prowadzić egzekucję. W naszej praktyce często spotykamy wadliwe tytuły wykonawcze. W takich sprawach możliwe jest umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika środków. Zajmujemy się pomocą w takich sprawach. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o szerszy opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Anna pisze:

Witam . Komornik zajął moje konto bankowe na które wpływają wszystkie pieniądze również męża pensja oraz 500+ w tej chwili pozostałam bez środków do życia . W rozmowie telefonicznej pani z kancelarii prawnika poinformowała mnie ze rozmawiać z panem komornikiem można dopiero we wtorek ale i tak nie odblokują mi środków dopóki cała kwota nie będzie spłacona . Prosiłam o rozłożenie na raty bez efektu . Wcześniej nie dostałam żadnego listownego powiadomienia ponieważ wysyłane były na adres zameldowania gdzie nie przebywam i listy do mnie nie dotarły , od 1,5 mies przebywam na zwolnieniu lekarskim i przebywam tylko i wyłącznie pod adresem zamieszkania . Wychodzę tylko do lekarza pod eskorta męża . Także nawet nie miałabym jak ich odebrać . Tłumaczyłam również pani z kancelarii ze zawiadomienie które otrzymałam jakiś czas temu z jakiegoś sądu elektronicznego w Lublinie reprezentowanego przez panią mecenas do której proszę mi wierzyć nie było ani adresu ani numeru telefonu tylko informacja ze w sprawie rat mam się kontaktować z firma która znajduje się na Cyprze . Napisałam tam a po dzis dzień nie otrzymałam odpowiedzi . Dopiero niespodziankę w postaci zajęcia wszystkich środków na kontach . Uważam to delikatnie mówiąc za nadużycie dużego kalibru . Co mam zrobić w związku z tym

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Anno, w sprawie odblokowania środków należałoby jak najszybciej dokonać interwencji u prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik. Może on władczo wydawać polecenia komornikowi, a zajęcie środków z 500+ jest kategorycznie zabronione. Nawet, jeśli znajdują się one na koncie bankowym.
Druga sprawa to umorzenie egzekucji i odzyskanie dotychczas zabranych pieniędzy. Z Pani opisu wynika, że mamy najpewniej do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym. Oznacza to, że pomoc w sprawie najpewniej będzie możliwa. Trzeba to jednak jeszcze dokładnie sprawdzić. U nas wstępna analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Elżbieta pisze:

Dzień dobry jakie mam pismo napisać ja mam na koncie swoim 500 plus a komornik mi zablokował wiem że nie powinien tego jakie pismo muszę napisać żeby mi odblokował moje konto osobiste takie coś mi się stało pierwszy raz nie wiem jak napisać pismo do komornika

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Elżbieto, przede wszystkim trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. Trzeba sprawdzić czy tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji nie jest wadliwy. Gdyby tak było to wówczas możliwe stanie się umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych dotychczas pieniędzy przez komornika. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Janusz pisze:

Proszę o kontakt pilnie Janusz

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Januszu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o szerszy opis Pana sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Mariusz pisze:

Dzień dobry, mam problem w postaci takiej że komornik na wniosek wierzyciela zają mi konto gdzie trafia 500 plus i wynagrodzenie. Po mimo umowy z kancelaria prawna o co miesięcznym spłacie zadłużenia. O mimo prób aby odblokować konto niestety wierzyciel nie chce się zgodzić. Nie mogę opłacić stałych zobowiązań a i na życie mi brakuje dla 4 osobowej rodziny. Proszę o informację. Dziękuję
Mariusz Grochalski

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Mariuszu, należałoby w pierwszej kolejności zmienić konto na wolne od komornika. Pisaliśmy o tym szczegółowo w artykule dostępnym pod tym linkiem: https://www.eurolege.pl/konto-socjalne-antykomornicze/
Dodatkowo należałoby złożyć do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik skargę w trybie nadzoru nad komornikiem. Pieniądze z 500 plus nie powinny zostać zajęte i zabrane, a te, który zostały zabrane powinny zostać w całości zwrócone na Pana rzecz.