Świadczenie wychowawcze, zwane 500+ funkcjonuje już w naszym porządku prawnym od wielu lat. Stanowi spory zastrzyk gotówki dla większości polskich rodzin. Dzięki programowi 500+ setki milionów złotych zasiliły budżety polskich rodzin. Czy jednak komornik może zająć 500+? A jeśli tak się stanie co można z tym zrobić?

Kim jest komornik sądowy i czego nie może zabrać komornik?

Wbrew powszechnej i obiegowej opinii komornik sądowy nie może wszystkiego wobec dłużnika. Przepisy prawa w sposób szczególny i bardzo dokładny wskazują granice dopuszczalności działań komornika. W ten sposób prawodawca nakłada na komornika sądowego szereg ograniczeń. A zatem działalność komornika to nie tylko same uprawnienia, ale też szereg ograniczeń i obowiązków.

Kim jest komornik? Na to pytanie udzielaliśmy już odpowiedzi na naszym blogu. Jednak powtórzymy to jeszcze raz. Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, który działa przy sądzie rejonowym. Jego specjalna pozycja ulega istotnemu nadzorowi ze strony prezesa sądu rejonowego. To właśnie prezes sądu rejonowego, przy którym działa komornik może wydawać mu wiążące polecenia. Nawet więcej, może być niekiedy współodpowiedzialny za błędy popełnione przez komornika, nad którym sprawuje nadzór.

Jak wspomnieliśmy przed chwilą, komornik sądowy podlega licznym ograniczeniom. Jakich świadczeń nie może zabrać komornik osobie zadłużonej? Oto lista:

  • Zasiłek macierzyński i zasiłek ojcowski.
  • Zasiłek pielęgnacyjny.
  • Renty rodzinne dla sierot.
  • Zasiłek socjalny z MOPS.
  • Alimenty.
  • Wypłacany przez samorząd terytorialny lub budżet państwa, zasiłek na rzecz rodzin ubogich.
  • Inne zasiłki wypłacane dla potomstwa.

Czy egzekucja komornicza z 500 plus jest możliwa?

Przepisy prawa wprost określają, że wszelkiego rodzaju świadczenia wychowawcze wolne są od zajęć komorniczych. Oznacza to, że świadczenia 500+ nie może zająć (zabrać) komornik.

Jest to jednak pewne uproszczenie. Czym innym jak się okazuje teoria, a czym innym praktyka. To, że świadczenie 500 plus wolne jest od zajęcia komorniczego nie oznacza, że nie padnie łupem komornika. Może się tak zdarzyć, w szczególności , gdy komornik sądowy prowadzi egzekucję z konta bankowego, na które wpływają pieniądze z 500 plus. Co w takiej sytuacji robić? Odpowiadamy!

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Masz tylko 14 dni na sprzeciw i anulowanie długu!
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz szanse na oddłużenie oraz jak możemy Tobie pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Komornik zajął konto, na które wpływa 500+. Co zrobić?

Egzekucja z konta bankowego to jedna z najprostszych i najszybszych metod windykacji komorniczej. Obarczona jest jednak pewnymi mankamentami, o których za chwilę napiszemy.

Jak wiadomo, na konto bankowe osoby zadłużonej mogą wpływać różnego rodzaju świadczenia, które mogą podlegać wyłączeniom w egzekucji albo ograniczeniom egzekucji. O jakie świadczenia chodzi?

Problem może pojawić się, kiedy chodzi o:

Co więc zrobić, kiedy komornik zajął konto, na które wpływa 500+? Należy  wykonać kilka działań. Po pierwsze koniecznie powiadom o tym komornika prowadzącego egzekucję. Po drugie, możesz złożyć informację prezesowi sądu rejonowego, przy którym działa komornik. Dobrze, aby organ nadzorujący pracę komornika wiedział o tym, że w egzekucji doszło do naruszenia prawa. Po trzecie powiadom o sprawie bank, który ponosi tutaj pełną winę za to co się stało. Masz bowiem pełne prawo do korzystania ze świadczenia 500 plus nawet wtedy, kiedy zajęte jest Twoje konto bankowe, na które dostajesz pieniądze.

UWAGA! Zalecamy w takich sprawach korzystać z pomocy prawnej. Może okazać się, że koniecznym stanie się złożenie skargi na czynności komornika.

Komornik zabrał 500+ bez powiadomienia. Jak temu zaradzić?

Niestety, ale zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do zabrania przez komornika świadczenia 500+ bez żadnego powiadomienia. Takie sytuacje zdarzają się nie jakoś bardzo często, ale jednak w skali kraju mają swoje miejsce. Kiedy komornik może zabrać 500 plus bez wcześniejszego powiadomienia?

Zacznijmy od tego, że należy wyróżnić tutaj dwie, zupełnie różne sytuacje. Pierwsza, w której osoba zadłużona wiedziała o sprawie sądowej i nagle pojawił się komornik, Druga, gdzie dłużnik egzekwowany przez komornika nic nie wiedział o żadnej sprawie sądowej i nagle zostało zajęte mu konto bankowe, na które spływają pieniądze z 500 plus.

W pierwszej sytuacji niewiele da się już zrobić. Brak reakcji osoby zadłużonej na pisma sądowe nie daje możliwości aktywnej pomocy w całkowitym oddłużeniu. Naturalnie komornik nie może zabrać 500 plus w takiej sytuacji, ale nadal może prowadzić postępowanie egzekucyjne.

Jeśli natomiast o całej sprawie dłużnik dowiedział się dopiero od komornika, a wcześniej nie dostawał pism z sądu, to zmienia całkowicie postać rzeczy. O jakie pisma może chodzić? Głównie będzie to nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym oraz wyrok zaoczny. W takiej sytuacji możliwe jest:

Komornik zabrał z konta 500 plus bez powiadomienia. Gdzie szukać pomocy?

Jak zablokować komornika i kiedy jest to możliwe napisaliśmy wyżej. Nie jest to jednak zadanie proste. Wymaga wiele wiedzy prawniczej i dużego doświadczenia. Musisz wszak wiedzieć, że po drugiej stronie masz prawnika banku, firmy windykacyjnej czy pożyczkowej, którym zależy na tym, aby egzekucja nadal trwał. Dlatego dla równowagi najlepiej jest skorzystać z prawnika od spraw antywindykacji.

W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat zajmujemy się sprawami dotyczącymi uchylaniem egzekucji i odzyskiwaniem pieniędzy zabranych w toku egzekucji przez komornika. Działamy na terenie całego kraju. Pomagamy przed każdym sądem i komornikiem w Polsce. Mamy na swoim koncie setki wygranych spraw w egzekucji.

Potrzebujesz pomocy doświadczonego prawnika od spraw egzekucyjnych i sądowych przeciwko bankom, firmom windykacyjnym i pożyczkowym, tzw. „chwilówkom”? Jesteśmy do Twojej dyspozycji. U nas wszystko załatwisz zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu.

Zgłoś się już dzisiaj i dowiedz się jak możemy Ci pomóc. Oto bezpieczne i szybkie metody kontaktu z nami:

  1. zadzwoń pod numer: 530 333 130
  2. napisz maila na: kontakt@eurolege.pl
  3. wyślij zgłoszenie przez formularz: https://www.eurolege.pl/zgloszenie
Kategorie: Porady dla dłużników Tagi: Brak tagów

O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.