Aż 450 tysięcy złotych kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Investprovider za promowanie systemów promocyjnych typu piramida. Właścicielem firmy jest youtuber, który „naganiał” klientów publikując filmiki w popularnym serwisie internetowym. Oczywiście obiecując ogromne zarobki.
450 tys. zł to niemal maksymalna kara za każdą z trzech stwierdzonych praktyk stosowanych przez Damiana Żukiewicza (INVESTPROVIDER). Chodzi o propagowanie systemów promocyjnych typu piramida.
Nieuczciwy przedsiębiorca zarabiał promując na popularnym kanale internetowym różne inwestycje. Publikował materiały i nagrania, w których namawiał konsumentów do rejestrowania się na platformach i przystępowania do sieci NetLeaders. Tym samym promował system potocznie nazwany piramidą, który obiecuje spore zyski ale uzależnia je od wprowadzenia do systemu kolejnych osób. Organizowanie, ale także propagowanie piramid (również finansowych) jest prawnie zakazane jako nieuczciwa praktyka rynkowa. Według prezesa UOKiK youtuber naruszał zbiorowe interesy konsumentów.

– Systemy promocyjne typu piramida są zakazane zarówno przez prawo polskie, jak i europejskie. Musimy je szybko i skutecznie eliminować z rynku, bowiem na ich działalności swoje oszczędności tracą konsumenci. Istotnym elementem w przypadku tego typu przedsięwzięć są tzw. naganiacze – osoby, które te „projekty” świadomie i odpłatnie propagują, wciągając do nich kolejnych konsumentów. Bez ich działalności systemy promocyjne typu piramida nie miałyby możliwości sprawnego pozyskania nowych uczestników. Naganiacze muszą ponosić odpowiedzialność za swoje działania wprowadzające konsumentów w błąd, które skutkują poważnymi stratami finansowymi po stronie konsumentów i mogą prowadzić do poważnych tragedii ludzkich. Za każdą ze stwierdzonych praktyk, odnoszących się do promowania w internecie nielegalnych inwestycji, wprowadzania konsumentów w błąd i mamienia ich wizją wielkich zysków, nałożyłem na niego niemal maksymalną, ustawową sankcję finansową. Prowadzimy kolejne działania wymierzone w organizatorów i promotorów systemów typu piramida, każdorazowo informujemy o naszych podejrzeniach również organy ścigania – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

 

Źródło:
Zdjęcie: Business photo created by freepik – www.freepik.com


Podobał Ci się artykuł? Oceń go.

Kategorie: Wiadomości

O Autorze

Bogumił Fura

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.