Jesteś emerytem albo rencistą i toczy się wobec Ciebie egzekucja komornicza? Musisz znać swoje prawa i wiedzieć, że komornik nie może zająć całej przysługującej Ci emerytury albo renty. Z naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się ile komornik może zająć z emerytury lub renty w 2023 roku.

Każdego miesiąca trafiają do nas setki zapytań dotyczących kwot, jakie może zabrać komornik prowadzący egzekucję z wynagrodzenia za pracę, emerytury oraz renty w 2023 roku. W związku z tak szerokim zainteresowanie postanowiliśmy udzielić odpowiedzi w dzisiejszym artykule.

Emerytura i renta pod ochroną

Świadczenia emerytalne oraz rentowe, podobnie jak wynagrodzenie za pracę podlegają szczególnej ochronie przed egzekucją komorniczą. Przepisy takie wprowadzone zostały w celu zachowania środków potrzebnych do minimum egzystencji. Państwo wprowadziło takie zasady mając świadomość, że osoby pobierające emeryturę czy rentę bardzo często mają trudności z zaspokajaniem codziennych potrzeb, np. zakup leków, wizyty u lekarzy, zdrowe jedzenie.

Dlatego też tak ważne jest podejmowanie działań ze strony Państwa, które w efekcie mają za zadanie zmniejszyć uciążliwość prowadzonej egzekucji przymusowej przez komornika.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Ile komornik może zabrać z emerytury w 2023 roku?

Zgodnie z przepisami komornik sądowy prowadzący postępowanie egzekucyjne może zająć emeryturę do kwoty stanowiącej równowartość 75% minimalnej emerytury.

Minimalna emerytura w 2023 roku wynosi 1.588,44 zł brutto. Dlatego kwota, jakiej komornikowi z emerytury pobrać nie wolno wynosi (po stosownych wyliczeniach z uwzględnieniem wszystkich składowych) dokładnie 1.191,33 zł. Co ważne, od marca 2023 minimalna emerytura wzrośnie do kwoty 1.588,44 zł brutto.

Oznacza to, że każda kwota emerytury powyżej 1.191,33 zł brutto podlega zajęciu w toku egzekucji komorniczej i będzie służyła zaspokojeniu wierzyciela oraz kosztów postępowania egzekucyjnego.

Należy też pamiętać, że to nie wszystkie ograniczenia egzekucji z emerytury jakie obowiązują komornika. Zgodnie z obowiązującymi w 2023 r. przepisami komornik może zająć maksymalnie 25% wysokości emerytury. Pozostałe 75% pozostaje wolne od egzekucji.

Odstępstwo od powyższych zasad dotyczy należności alimentacyjnych, gdyż priorytetem jest ich spłata przez dłużnika. Dlatego komornik może na ten cel zająć nawet całą emeryturę.

Ile komornik może zabrać z renty w 2023 roku?

W przypadku rent obowiązują takie same zasady jak w przypadku egzekucji z emerytury. Komornik musi zostawić renciście co najmniej 75% renty minimalnej.

W przypadku długów alimentacyjnych będzie inaczej. Komornik będzie mógł zabrać nawet 60% renty minimalnej. W ten sposób osoba pobierająca świadczenie rentowe zostanie z zaledwie 40% minimalnej renty.

Komornik zajął mi rentę, emeryturę i nie wiem dlaczego. Co robić?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.8/5 - (24 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wzory i przydatne pisma

O Autorze

Tomasz Gabrylewicz

Doświadczony prawnik, autor licznych publikacji prawniczych, w tym naukowych. Wieloletni działacz w sektorze NGO. Ekspert prawa bankowego, praktyk w sprawach cywilnych przeciwko instytucjom finansowym.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Beata pisze:

Mam pytanie odnośnie renty bo w miesiącu marzec dostałam tak zwaną 13rente czy komornik może zabrać aż 800 zł.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Beato. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Malgorzata pisze:

Nie rozumiem tego mam zajęcie komornicze emerytury ktora po waloryzacja wynosi 3060 xl bruttod nowego roku walczę z nowotworem i niestety opłaty oraz leki stanowia dla mnie kwotę nie do przebicia ile może jac komornik z emeryturyo

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Małgorzato. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Paweł pisze:

Komornik założył blokadę na koncie. Ściga mnie za podatek 100ty. To przedawnia się po 5 latach od końca roku kiedy powstał obowiązek zapłaty. Przedawnienie przestaje biec kiedy komornik zajmie konto I Powiadomi o tym. Zostało kilka miesięcy do przedawnienia, a komornik wysłał powiadomienie na stary adres i nigdy go nie odebrałem. Jak udowodnić, że nie zostałem powiadomiony właściwie więc mój dług niedługo będzie trzeba uznać za przedawniony?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Pawle. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Bernard Kostrzewski pisze:

Przy zapłacie za leki na wydolności sercowe stwierdziłem ,że mam zablokowane konto w banku gdzie jest przesyłana emerytura 800,0 zł do końca miesiąca .Bank nie reaguje ,ze nie może blokować wszystkich środków , z czego mam wykupić konieczne leki , żywność mam 72 lata jestem samotny . Jestem na leczeniu poza miejscem zamieszkania .Komornik mnie nie powiadomił nie wiem z jakiego tytułu realizuje zajęcie to są bezmyślni prowincjusze. Jak doprowadzić abym mógł jak najszybciej coś zjeść i zażyć leki. Proszę o interwencję pilne!!!!

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Bernardzie. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Elżbieta pisze:

Mój bliski znajomy w 2021r. otrzymał w spadku mieszkanie po matce.Z wielkim trudem go wyremontował/wziął pożyczkę/Niestety po roku otrzymał z KRUKa wezwanie do zapłaty prawie 50 tys.zł. to jest kilka pożyczek (8) zaciągniętych w banku w 2016 i 2017r. W tym roku otrzymał na dodatek pismo od komornika o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego(już zabrali 500zł). Wcześniej otrzymał z sądu pismo,że musi zapłacić ok.2tys.zł .To zadłużenie w zakładzie energetycznym. Matka tam też zostawiła dług.Wcześniej nie otrzymywał wezwań do sądu.Jest załamany i bezradny.Całe dzieciństwo spędził w D.Dziecka.Jest schorowany,więc nie bardzo może dorobić sobie do małej renty,żeby móc spłacać długi.Czy znajdzie u Was pomoc?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Elżbieto. Zajmujemy się sprawami dotyczącymi zadłużeń, w tym również komorniczych. Musimy jednak poznać sprawę znacznie bliżej. Dlatego napiszemy do Pani maila z prośbą o więcej szczegółów. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Artur Bartnowski pisze:

Witam jestem na rencie chorobowej mam alimenty i zadłużenie komornik zabiera mi 1000 zł zostaje mi 661zl97gr jak mam zyc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Arturze. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Grazyna pisze:

Witam jestem na rencie rodzinnej po mężu komornik zabiera miesięcznie 1000 zł na rękę dostaje ,2400 zł z tego muszę zrobić opłaty i lekarstwa jestem po operacji wymiana zastawki sercowej zostaje mi na miesiąc 500 zł które nie starczają do następnej renty dlaczego komornika k musi jeszcze zabierać zwrot z podatku nie wystarcza że zabiera z renty takich jak ja napewno jest bardzo dużo ludzi

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Grażyno. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Zenon pisze:

Mam. zadłużenie z lat 2010 zadłużenie to jest wynikiem nie płacenia składek na ZUS składki nowo otwartej firmy byłem na niskim Zusie niedaleko rady uciągnąć firmy z czego powstało zadłużenie ,zawiesiłem firmę a nikt mnie nie poinformował że mam płacić dalej składki co mogę z tym zrobić .czy jest jakiś sposób na umorzenie tych długów .obecnie mam najniższą emeryturę i do 980zl resztę zabiera mi komornik .

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Zenonie. Niestety, ale w sprawach dotyczących zadłużeń z tytułu zobowiązań publicznych (podatki, składki itd.) nie prowadzimy działalności pomocowej. Bardzo nam przykro.

Iwona pisze:

Dzień dobry przeszłam na emeryture w tym roku mam kilka egzekucji komorniczych dużo z 2013 zresztą do tej pory tylko się zmienia km te co były 2013 teraz są np 2022 lub2023 od 10 lat mam komornika i mam takie wrażenie że nic nie spłaciłam chociaż z pensji miałam zabierane z różnych nagród a teraz z emerytury masakra nie których pism nie odbierałam bo przecież mogłam się odwoływać że przedawnone i tak to się kręci w kółko już nie mam siły nie wiem czy da się coś zrobić z tym ale tak się cieszyłam że pójdę na emeryture a tu znowu mi zabiorą i znowu popadnę w długi z najnizszej krajowej nie mogą wziąść a z emerytury mogą 25 procent będę dostawać na rękę 3219 to ile mi zabiorą bo teraz każda złotów ja się liczy odkąd jestem sama to opłaty lekarstwa aż się boję proszę napisać czy da się coś z tym zrobić przepraszam za błędy z góry dziękuję za pomoc Iwona szewczyk

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Iwono. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Ewa pisze:

Witam posiadam emeryturę 1421 zł otrzymuje na rękę 980 zł czy teraz po podwyżce ok 250 zł nadal otrzymam 980 zl?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Ewo. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Krystyna pisze:

Dlaczego taka mała kwota 980zl na miesiąc zostaję emerytom? Co mają z tym zrobić? Opłacić czynsz,prąd i już na nic nie zostaje. A rząd tak pomaga,tak się chwalą a gowno robią, tylko niszczą bardziej tych emerytów. Żal mi tych emerytów co zostali sami bez wsparcia małżonka, sznur tylko kupić i powiesić się. A rodzina powinna wysadzić rząd w powietrze,może Putin to zrobi

wiola.robak@wp.pl pisze:

Witam bardzo proszę panstawa o pomocami to nawet błagam sprawa wyglada tak mama moja skończyła 75 lat ma emerytury 1879( kwota już z dodatkiem pielęgnacyjnym) ile komornik zabierze jej z emerytury? Jaka kwota zostanie na reke? Czytałam ze od marca po waloryzacji seniorzy maja dostac dodatkowo 250 xl, mogą mi państwo pomoc to wyliczyć? Chodzi konkretnie o kwotę haka mama bd mieć co miesiąc. Pizdrswiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Teresa pisze:

Mam to samo zajmują mi emeryturę i otrzymuje 980 zł. Tymbardziej,że sprawy były w 2016 r i 2014.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Tereso. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Viera pisze:

Dzień dobry. Moja siostra dostała w tamtym roku emeryturę. 1250zl.Komornik zostawia jej 980zl.Czy to jest prawidłowe działanie? Po opłaceniu mediów i wykupieniu lekarstw nie zostaje jej na zycie. Dziękuję jeśli Pan mi odpowie. Chcę jej pomoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Witold pisze:

Witam, mam dwa pytania.
1/. Moja emerytura to 1240 zł. Komornik zajął mi ją i ZUS wyplacil 980 zł. Czytałem, że powinienem dostac 1003 zł., bo 1388 zł. (najniższa emerytura) x 75% = 1003 zł. Czy tak?
2/. Czy moja córka, która teraz studiuje, może w tej sytuacji złożyć wniosek do ZUS o potrącenie alimentacyjne kwoty 500 zł. (żona miała tyle zasadzone na wówczas małoletnią corke), i wtedy to zajecie będzie miało pierwszenstwo przed tym pierwszym niealimentacyjnym.?
Czy w praktyce bylbym chroniony
przed komornikiem kwota wolna po odjęciu mi tych 500 zł? Komornika w alimentach nie było.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Witoldzie. Niestety nie zajmujemy się sprawami dotyczącymi zaległości alimentacyjnych. Bardzo nam przykro.

Edwarda Smolarek pisze:

Dostałam list od komornika i nie wiem o co chodzi? Mam emeryturę w wysokosci 1217.03 ale od 4 miesięcy wypłacają mi980. 19 ponieważ resztę pieniędzy zabiera komornik i tez nie wiem za co? Proszę o pomoc. dziękuję

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Edwardzie. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Elzbieta pisze:

Mam 1280 zl emerytury brutto po zajęciach zostaję mi 780 zl
Czy to jest zgodne z prawem?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Elżbieto. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Zbigniew pisze:

Ile może zabrać emerytury. Mam 3660.00 brutto. Za wynajem pokoju place 1100, leki 500, mam cukrzycę i wiele innych chorob. A muszę zapłacić za telefon . Na rękę dostaje 2250. Więc nie starcza mi na przeżycie przy tych cenach. Już nie mówię o cenach w aptece. Jestem wdowcem . Niema nikogo by pomógł. Czymoze mi obniżyć procent z emerytury.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Zbigniewie. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Marcus pisze:

Nietykalna kwota z emerytury lub renty dla komornkówpowinno byc minimum 2.000 zł

Jolanta pisze:

Dzień dobry, obecnie mam emeryturę 980.19zl po zajęciu komorniczym,komornik ściąga mi 324zl.
Czytałam swego czasu,że ze wzrostem inflancji komornik pozostawi więcej na zycie.
Moja emerytura brutto wynosi obecnie 1.433,92zl.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Jolanto. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Jan pisze:

Witam jak mam emerytury 2800 na rękę ile może mi zabrać komornik z tej kwoty

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Janie. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Jacek pisze:

Witam. Skoro 13 i 14 renta, emerytura pozostaje bez potrąceń komorniczych to pytanie, skoro mam rentę brutto 2780 PLN a komornik zabiera procent że zostaje mi 1540 zł na rękę. Dlaczego zatem z 13 i 14 renty również zabiera skoro jest wolna od zajęć komorniczych. I w tym przypadku dostaje 1200 PLN. Jak to rozumieć i do kogo ewentualnie kierować sprawę.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie jacku. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Andrzej pisze:

Witam posiadam rentę rodzinną ile komornik może zabrać z takiej reny oraz czy może zabrać z konta pieniądze wpłacone przez kogoś innego czyli osobę drugą.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Andrzeju. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Zenon pisze:

Jak można sprawdzić ile komornik oddaje naszego długu który zabiera ,mi już zabiera parę lat i nic nieubywa kto może go skontrolować CBA????!!. czy jest jakaś inna organizacja która może sprawdzić działalność komornika spotykam ludzi którzy mają u niego długi do spłaty wszyscy narzekają że nigdy to się nie kończy stałe przyrasta jak inflacja !!! Kto może nam pomóc !!!

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Zenonie, może Pan wystąpić do komornika o przesłanie rozliczenia prowadzonej egzekucji i wykazu dokonanych wpłat. Otrzymane dokumenty może Pan skonsultować z prawnikiem, a komornik podlega pod nadzór przede wszystkim sądu. Warto również sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Magdalena pisze:

Dzien dobry mam problem z moja mama ponieważ mam remete 1200zl a komornik chce jej całość wzabrac czy może jeżeli innyxh dochodzi nie mam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Magdaleno. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Wieslaw pisze:

Witam,emerytura 5650zl,zadluzenie mialem 3500 komornik pobral mi calosc z zablokowanego konta,pozniej zablokowal jeszcze raz konto pobierajac 100zl za jakas fakture,nie reagowal na wyslane potwierdzenia przelewow o czesciowej splacie wierzyciela,nie otrzymalem zadnego pisma,prosba o wyslaniu sprawozdania tez zignorowana,kancelaria Tomasz Dziagacz Zabrze

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Wiesławie. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Jacek pisze:

Dlaczego kwota wolna od zajecia emerytury od 1 marca 2022 wynosi 980,15 zł a dla pozostałych osób pracujacych kwota wolna od zajecia wynosi 2363 zł ?

Czy emeryci mają mniejsze żołądki? Mniejsze potrzeby? Mniejsze dostają rachunki? Może ew. ustawodawca spróbuje żyć kilka miesięcy za tą kwotę , płacić bieżące rachunki ,kupić leki i głodawać na kilka dni przed kolejną emeryturą.

Jest to klasyczny a zarazem odrażajacy przykład dyskryminacji i to w tzw. Państwie demokratycznym.

Jest to złamanie podstawowych zasad konstytucji art.32

To nawet nie jest nawet połowa z kwoty dla osób pracujących.

Obecnie w dobie szalejącej inflacji ,rosnących cen , grupa tych ludzi została skazana na głód,chłód i nedzę.

Nasuwa się odpowiedz, kto dba aby taka dyskryminacja się odbywała. Kasta komornicza,oni mają się dobrze mając poparcia w sądownictwie ,rządzie i we wszelkich władzach. Z tych małych kwot sciąganych emerytą urastają olbrzymie prowizje do kieszeni komorników. Ewentualny wierzyciel nawet nie zauważa zę na jego knto wpływają 200-300 złotowe raty. Gdyby wyrównano kwoty wolne strtacili by duży dochód. Jest o co powalczyć.

DANUTA pisze:

Jestem na emeryturze od 5 pazdziernika,zus przelal pieniadze na konto za pół roku w kwocie 7 tys.Decyzji nieotrzymalam jeszcze.pieniadze z konta wybrałam i obecnie stan konta to 58 zł.Wczoraj bank zablokowal konto z polecenia komornika.Dodatkowych informacji nieposiadam.Zadluzenie komornicz to 9 tys ..moja emerytura prawdopodobnie to ok.900 zł…Co mam w tej sytuacji zrobić.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Danuto. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Kasia pisze:

Witam serdecznie.

Mam taki problem. Otóż pracowałam w banku 7 lat. Miałam dobre zarobki. Regularnie splacalam swoje zobowiązania – pożyczkę na remont z ratą 980 zł, kartę kredytową i miałam też limit w koncie, w banku, gdzie wpływało mi wynagrodzenie, zatem odsetki były spłacane.
W 2012r bank podjął decyzję o zwolnieniach grupowych. Otrzymywałam jeszcze pensje przez 3 m-ce oraz dobrą odprawę. Cały limit był pokryty, ale nie zamknęłam go.
Z racji tego, że bardzo lubię dzieci, zachciało mi się otworzyć mini przedszkole.
Otrzymałam pożyczkę na start z Idea Bank, która miała być umorzona po utrzymaniu min roku działalności. Oczywiście było to oszustwo.
Bardzo dużo pieniędzy pochłonęły wydatki związane z wynajmem lokalu i wyposażeniem. Zaczęło mi brakować pieniędzy na opłaty. Brałam chwilówki, żeby spłacać raty w bankach.
Półtora roku po otwarciu lokalu, mój tata zaczął ciężko chorować. Było już bardzo źle, a do opieki była tylko starsza, schorowana mama. Musiałam zawiesić prowadzenie lokalu, żeby jej pomóc.
Niedługo potem tata zmarł, a ja podjęłam pracę w sklepie, ale nie dostałam umowy.
Wszystkie instytucje wysyłały pisma, windykatorów.
Byłam tak załamana, że próbowałam popełnić samobójstwo. Niestety uratowali mnie. Zaczęłam się okaleczać i próbowałam się powiesić. Mama zdjęła mi pasek z szyi.
Trafiłam na 6 m-cy do szpitala psychiatrycznego.
Po jego opuszczeniu w 2018r otrzymałam rentę. Od tego czasu jest co rok przedłużana. W ostatniej opinii lekarz napisał, że są niewielkie szanse do powrotu do zdrowia.
Miałam komorników, którzy negocjowali ze mną, ale ja nie miałam z czego spłacać długów.
Moja sytuacja materialna jest tragiczna. Aktualnie, już po zajęciach, otrzymuję 960 zł. Wszystkie sprawy przejęła jedna komornik, która jest bezwzględna. Zajęła mi rentę, konta. Nie mogę nic dorobić przez internet, nie odpisuje na moje listy i maile.
Większość zobowiązań jest stara. Wydaje mi się, że można je umorzyć, bo minął odpowiedni okres. Ale to schodzi na drugi plan.
Mieszkam z mamą. Mamy wysokie opłaty za prąd i gaz. Czynsz ponad 1000 zł. Leki, bo jest po zawale, plus neurologiczne i inne
Ja co miesiąc jestem u psychiatry – 150 zł wizyta plus 300 zł leki.
Brakuje nam na życie. Na jedzenie.
Napisałam do ZUS, czy jest możliwość odmowy zajęcia renty. Zus odpisał, że musi być pismo od komornika. Ja się z tą wariatką nie dogadam. Jest wredna i traktuje ludzi jak śmieci.
Co robić? Jest szansa na umorzenie zobowiązań?
Aha, jeszcze jedno. W akcie desperacji wzięłam pożyczki w Daiglob Piechocki i Nobilon. Umowy są niezgodne z prawem, zawierają klauzule abuzywne. Wzięłam pożyczkę lombardowa 500 zł i od półtora roku płacę przedłużenia po 165 zł miesięcznie. Jestem tak głupia, że nie da się tego określić.
Nie chce mi się żyć.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Kasiu. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu i chętnie poznamy Pani sprawy bliżej i postaramy się pomóc. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje dotyczące Pani sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Mzrcin pisze:

Witam, potrzebuje porady w związku z zajęciem komorniczym

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Marcinie. Musimy poznać Pana sprawę znacznie bliżej, aby powiedzieć coś więcej. W szczególności sprawę przeanalizować pod kątem ewentualnej wadliwości tytułu wykonawczego w sprawie. Zajmujemy się tym i pomagamy w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Barbara pisze:

„Od marca 2022 roku na skutek corocznej waloryzacji na zasadach określonych dla emerytur i rent kwoty wolne od potrąceń także automatycznie wzrosły. Podwyższono kwoty wolne od potrąceń realizowanych ze świadczeń należnych z ubezpieczenia społecznego (tj. z zasiłku chorobowego, opiekuńczego, wypadkowego i macierzyńskiego oraz ze świadczenia rehabilitacyjnego). W związku z powyższym na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności niealimentacyjnych wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi kwota wolna od zajęć została podniesiona i obecnie najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 1338,44 zł brutto miesięcznie (1217,98 zł netto). W przypadku prowadzenia egzekucji, komornik musi zostawić emerytowi czy renciście kwotę wolną od potrąceń, która przy zadłużeniu z tytułu niespłaconych rat kredytów wynosi 980,19 zł netto.” ———- chyba powinniście Państwo zmienić liczby w tekście powyżej.

Marian pisze:

Witam otrzymuje emeryturę ZUS potrąca mi zajęcie komornicze 25% z emerytury pozostała kwota np. 2800 zł na moim koncie rata kredytu który posiadam to 2700 zł czy w tym przypadku bank może pobrać całą ratę .

mam kredyt w banku gdzie wyraziłem zgodę na bezpośrednie potrącenie z mojego konta na ratę kredytu

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Marianie, sprawie trzeba przyjrzeć się bliżej, aby udzielić odpowiedzi. Przede wszystkim trzeba zbadać czy w sprawie nie mamy do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym. Gdyby tak było to możliwe będzie umorzenie egzekucji. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Andrzej pisze:

Nie dopłacone składki zus w niektórych miesiącach w zakładzie pracy, przeniesiono na mnie jako prezesa. Ile z mojej emerytury, na poczet ich spłaty, może pobrać komornik?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy odwoływał się Pan od tych decyzji?

Mariusz pisze:

Witam zrobiłem samowolke budwlaną 2009 roku posawiłem mały ganek sąsiadka mnie podkablowała i Powiatowy Inspektorat Budowlany mnie ukarał i poszło pod komrnika tyle lat tak wisało aż teraz zostałem rentę chorobową i było wyrównanie komornik potrącił mi 60%

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

W zakresie zobowiązań publicznoprawnych nie prowadzimy działalności pomocowej Panie Mariuszu. Bardzo nam przykro.

Janina pisze:

Dłużnik jest mi winien 4000zl.od roku 2018.jest na rencie chorobowe.niewiem w jakiej kwocie.czy mogę odzyskać swoje pieniądze.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Z jakiego tytułu jest to zadłużenie Pani Janino? Czy sprawa była już przedmiotem postępowania sądowego?

Halina pisze:

przestałam płacić pożyczki jestem osobą niepełnosprawną mam z dodatkami na 1 grupę 1799 zł prowadzę sama gospodarstwo domowe ile może mi zająć emerytury komornik

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy Pani sprawa znajduje się już na etapie sądowym? Ponieważ bez prawomocnego orzeczenia sądowego żadna chwilówka, bank czy windykator nic nie mogą Pani zrobić pod przymusem. W szczególności złożyć wniosku o egzekucję komorniczą.