Zapewne wielu z Państwa zastanawia się nad przedawnieniem kosztów egzekucyjnych naliczanych przez komornika. Jak się okazuje, jest to kwestia na tyle ciekawa i praktyczna, że nawet Sąd Najwyższy postanowił się jej bliżej przyjrzeć. Czy w ogóle opłaty komornicze ulegają przedawnieniu? A jeśli tak to w jakim terminie? O tym w naszym dzisiejszym artykule. Pokażemy również Państwu metody na uniknięcie opłat egzekucyjnych w ogóle albo ich stosowne zmniejszenie. Serdecznie zapraszamy do jego przeczytania w całości.
Sprawdź, czy możesz wstrzymać komornika i anulować dług.
Opłaty komornicze (koszty komornicze) a roszczenia stwierdzone orzeczeniem sądu. Jak to wpływa na przedawnienie?
W pierwszym rzędzie musicie sobie Państwo uświadomić, że na całość roszczenia ściąganego przez komornika sądowego składa się wiele pozycji. Jakich? Przede wszystkim jest to należność główna, odsetki, koszty procesu, a także należności związane „stricte” z egzekucją, a więc np. opłata egzekucyjna, koszty egzekucji – przykładowo korespondencja komornika, wyjazdy komornika.
Jak widzicie, koszty egzekucji zasadniczo dzielą się na dwa główne bloki. Pierwszy związany jest z należnościami wierzyciela egzekwującego należność a drugi z należnościami komornika.
UWAGA! Aktualnie należności ustalane tytułem opłaty egzekucyjnej stanowią należność o charakterze publiczno–prawnym. Czyli coś w rodzaju podatku. Z takiej kwoty komornik ma obowiązek rozliczać się ze Skarbem Państwa zabierając zazwyczaj niemal całość do swojej kieszeni.
Komornik zajął twoje konto, pensję lub emeryturę?
Wiele egzekucji można wstrzymać, zmniejszyć dług i odzyskać zabrane pieniądze
Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną. Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.
W tym miejscu musisz czytelniku wiedzieć, że roszczenia stwierdzone tytułami wykonawczymi pochodzącymi od sądów przedawniają się z upływem okresu 6 albo 10 lat. Wszystko zależy od tego, który okres będzie korzystniejszy dla dłużnika i od kiedy rozpoczął swój bieg okres przedawnienia. Więcej na temat nowych terminów przedawnień znajdziesz tutaj: Terminy przedawnienia
Czy koszty komornicze ulegają przedawnieniu?
Nie może budzić wątpliwości, że roszczenia komornika z tytułu opłat egzekucyjnych ulegają przedawnieniu. Wynika to z oczywistego faktu, że każde roszczenie majątkowe ulega przedawnieniu. Przedawnieniu ulegają nawet roszczenia o charakterze podatkowym, a także składki na ZUS. Byłoby więc nierozsądnym, aby w przypadku kosztów (opłat) komorniczych mogłoby być inaczej. I jak się okazuje, roszczenia komornika o opłatę egzekucyjną ulega przedawnieniu. Ile ona wynosi? O tym za chwilę poniżej.
Jaki jest okres przedawnienia roszczenia o opłatę komorniczą (egzekucyjną)?
Jak wskazaliśmy na samym początku sprawą przedawnienia opłat komorniczych zajął się nawet Sąd Najwyższy. W uchwale z dnia 11 września 2020 roku, wydanej w sprawie III CZP 84/19 stwierdził, że:
„Stwierdzona prawomocnym postanowieniem komornika sądowego (art. 770 k.p.c.) należność z tytułu opłat egzekucyjnych przewidzianych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1309 z późn. zm.) przedawnia się w terminie właściwym dla przedawnienia kosztów sądowych.”.
Co to oznacza w praktyce? Tyle, że roszczenie komornika o opłatę egzekucyjną przedawnia się z upływem okresu 3 lat. Termin ten liczy się od dnia uprawomocnienia się postanowienia komornika o obowiązku pokrycia kosztów egzekucji. Co ważne, wedle nowych przepisów k.c. o przedawnieniach upływ terminu następuje z ostatnim dniem roku kalendarzowego, a więc z dniem 31 grudnia.
Czy można obniżyć koszty komornicze (opłaty egzekucyjne)?
Jak najbardziej możliwe jest obniżenie opłaty egzekucyjnej (komorniczej). Takiej czynności można jednak dokonać wyłącznie w ściśle określonych przypadkach i terminie. Jak to zrobić? Pisaliśmy już na naszym poradniku w artykule „Jak obniżyć koszty komornicze?”.
Czy można uniknąć opłaty komorniczej (egzekucyjnej)?
Prawniczo odpowiemy: to zależy Zapytacie od czego? Przede wszystkim od tego, czy w Twojej sprawie istnieją szanse na całkowite umorzenie egzekucji. Tak, umorzenie egzekucji jest możliwe. Nawet więcej, odzyskanie pieniędzy zabranych przez komornika – nawet w przypadku wieloletnich egzekucji – jest jak najbardziej możliwe. Robimy to codziennie, ale nie każda sprawa kwalifikuje się do skutecznej pomocy.
Kiedy możemy Ci pomóc umorzyć egzekucję, uchylić koszty komornicze i odzyskać pieniądze? Zasadniczo w dwóch przypadkach, sprowadzających się jednak do nieprawidłowego doręczenia orzeczenia sądowego, np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym czy wyrok zaoczny.
O jakie konkretnie przypadki chodzi? Jeśli o sprawie sądowej dowiedziałeś się dopiero od komornika, a wcześniej nie miałeś żadnej informacji na temat sprawy sądowej i nie odbierałeś żadnych listów z sądu. Kiedy mogło tak się stać?
- Jeżeli wyjechałeś/aś za granicę na dłuższy okres czasu albo na stałe.
- Jeżeli zmieniłeś/aś miejsce zamieszkania nie zmieniając miejsca zameldowania.
- Jeżeli zmieniłeś/aś nazwisko.
W wyżej wskazanych przypadkach szansa na uchylenie komornika jest niemal pewna w 100%. Wiele zależy jednak też od dokumentacji jaką posiadasz na uprawdopodobnienie wyżej opisanych sytuacji.
W każdym razie, bardzo chętnie pomożemy Ci, jeśli masz problem z komornikiem, a o całej sprawie dowiedziałeś/aś się dopiero na etapie postępowania egzekucyjnego.
Co zrobić, aby umorzyć egzekucję komorniczą i uchylić koszty komornicze?
Właściwie zlecenie nam swojej sprawy, w której możemy umorzyć prowadzoną przeciwko Tobie egzekucję komorniczą i uchylić koszty komornicze jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Dzięki wdrożeniu szeregu nowinek technicznych jesteśmy w stanie prowadzić sprawy na terenie całej Polski.
Zgłoszenia natomiast w sprawach sądowych oraz komorniczych przyjmujemy telefonicznie, mailowo, a nawet przez komunikatory internetowe. Tak, dzisiaj prawnik specjalista jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu
Zatrzymaj egzekucję i anuluj dług!
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Tomasz Gabrylewicz
Doświadczony prawnik, autor licznych publikacji prawniczych, w tym naukowych. Wieloletni działacz w sektorze NGO. Ekspert prawa bankowego, praktyk w sprawach cywilnych przeciwko instytucjom finansowym.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Cyberbezpieczeństwo (58)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Porady dla dłużników (435)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (101)
bardzo mądry i przydatny tekst.mam pytanie czy komornik ma prawo zabrać z emerytury dodatkowe świadczenie tzw.trzynastkę czy jest wolna od zajęcia pozdrawiam Piotrek
Czy jest Pan pewny , że przedawnienie opłaty egzekucyjnej – w postępowaniu cywilnym – przedawnia sią tak jak w postępowaniu administracyjnym ?Czytam : termin 3 letni liczy się dod daty prawomocności postanowienia o umorzeniu. tak samo (mam nadzieję ) w sytuacji umorzenia z mocy prawa jak i z urzędu.Termin nie ulega przerwaniu , ani zawieszeniu .W moim przekonaniu (2o lat sporu , w tej samej sprawie z komornikiem ) prawo (po orzeczeniu SN) wykłada sie jednoznacznie . Pozdrawiam.
Ciekawie i wyczerpująco i zrozumiałe opisują przydatne informacje
Dziękujemy Panu za miły komentarz. Staramy się pisać artykuły maksymalnie prostym i zrozumiałym dla każdego językiem zachowując przy tym maksymalnie wartość merytoryczną treści. Pozdrawiamy! 🙂