✍ Jak obniżyć KOSZTY KOMORNICZE? Zmniejsz koszty egzekucji! PORADNIK - Antywindykacja EuroLege

Jak obniżyć koszty komornicze? Zmniejsz koszty egzekucji!

jak obniżyć koszty komornicze egzekucji

Oceń artykuł: 

Masz egzekucję komorniczą i nie wiesz w jaki sposób poradzić sobie z wysokimi kosztami tego postępowania? Chciałbyś spłacać swoje długi wynikające z tytułów wykonawczych wystawianych przez sąd? Jednak nie w taki sposób, aby w większości pobierane od Ciebie pieniądze trafiały do wierzyciela, a nie do komornika? Jest to możliwe! W naszym dzisiejszym artykule pokażemy Państwu sposób, dzięki któremu zyskujecie szansę na zmniejszenie kosztów wynagrodzenia komornika. Zapraszamy do lektury!

Mam komornika. Jak zmniejszyć koszty komornicze?

Jeśli wobec Twojej osoby toczone jest postępowanie komornicze, to niewątpliwie wydany został wobec Ciebie tytuł wykonawczy. Upoważnia on komornika to toczenia egzekucji. Jeśli odebrałeś pismo z sądu i nic z tym nie zrobiłeś to raczej nie uda Ci się zatrzymać komornika. Nie oznacza to wcale, że masz pokornie patrzeć jak dorobek Twojego życia albo na bieżąco wypracowywane pieniądze zabierane są przez komornik. A ten w pierwszej kolejności inkasuje je dla siebie. Możesz wnioskować o obniżenie opłaty egzekucyjnej i tym samym zmniejszyć sobie zadłużenie!

Jakie są warunki obniżenia opłaty komorniczej?

Zgodnie z przepisami dłużnik może złożyć wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej za egzekucję świadczeń pieniężnych. Kiedy? Jeżeli przemawiają za tym szczególne okoliczności odnoszące się do nakładu pracy komornika lub sytuacji majątkowej dłużnika oraz wysokości jego dochodów. Powyższe oznacza, że wniosek o obniżenie opłaty może dotyczyć tylko i wyłącznie egzekucji świadczeń o charakterze pieniężnym. Jakich? Np. zapłaty kredytu, pożyczki, alimentów i tym podobnych. Nie będzie miał natomiast zastosowania do świadczeń o charakterze niepieniężnym, jak np. wykonanie zastępcze.

Jak i gdzie napisać wniosek o obniżenie opłat komorniczych?

Wniosek o obniżenie opłaty komorniczej składa się do sądu rejonowego przy którym działa komornik. Dokonuje się tego jednak za pośrednictwem komornika, który prowadzi egzekucję. To bardzo ważne, ponieważ pominięcie stosownej drogi prawnej może narazić taki wniosek na odrzucenie bez badania jego zasadności.

Pamiętaj, że obniżenie opłata obniżona w wyniku wniosku o jej obniżenie nie może być niższa niż 1/3 wartości opłaty podstawowej, jednak nie mniej niż 200 zł.

Jaka jest opłata sądowa za złożenie wniosku o obniżenie opłaty komorniczej?

W myśl przepisów wniosek o obniżenie opłat komorniczych wolny jest od wszelkich opłat sądowych. Ma to oczywiście racjonalne podstawy. Bowiem z natury osoba, która wnioskuje o obniżenie kosztów komorniczych nie ma również środków na pokrycie opłaty wnoszonej do sądu.

Jaki jest termin na wniesienie wniosku o obniżenie opłaty komorniczej?

Teraz najważniejsze! Wniosek o obniżenie opłaty komorniczej wnosi się w terminie zaledwie 7 dni od dnia, w którym jako dłużnik egzekwowany otrzymałeś postanowienie o pobraniu albo o ustaleniu opłaty egzekucyjnej. Pamiętaj, że wniesienie wniosku o obniżenie opłaty komorniczej nie powoduje wstrzymania wykonywanych w toku sprawy komorniczej czynności i nie tamuje tego postępowania. W wyjątkowych okolicznościach sąd może zawiesić postępowanie egzekucyjne na wniosek dłużnika, co jednak należy rozpatrywać w kategoriach zdecydowanego wyjątku, a nie reguły.

Jesteśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu dla kancelarii prawnych Orły Prawa.

Anuluj dług i sądowy nakaz zapłaty w całości! Doświadczeni prawnicy pomogą Ci wygrać sprawę w sądzie.

DARMOWA ANALIZA!

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ TERAZ

Skontaktujemy się z Tobą w 24 h!

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem świadczenia pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Zostałeś pozwany o zapłatę długu, albo nagle pojawił się komornik i nie wiesz dlaczego?

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ ANALIZY PRAWNEJ!​

Pamiętaj! Termin na złożenie odwołania do sądu jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki zmniejsza Twoje szanse na wygraną!
Niczym nie ryzykujesz, bo analiza prawna jest bezpłatna i nie ma żadnych ukrytych kosztów.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną analizę prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA