Masz egzekucję komorniczą i nie wiesz w jaki sposób poradzić sobie z wysokimi kosztami tego postępowania? Chciałbyś spłacać swoje długi wynikające z tytułów wykonawczych wystawianych przez sąd? Jednak nie w taki sposób, aby w większości pobierane od Ciebie pieniądze trafiały do wierzyciela, a nie do komornika? Jest to możliwe! W naszym dzisiejszym artykule pokażemy Państwu sposób, dzięki któremu zyskujecie szansę na zmniejszenie kosztów wynagrodzenia komornika. Zapraszamy do lektury!

Mam komornika. Jak zmniejszyć koszty komornicze?

Jeśli wobec Twojej osoby toczone jest postępowanie komornicze, to niewątpliwie wydany został wobec Ciebie tytuł wykonawczy. Upoważnia on komornika to toczenia egzekucji. Jeśli odebrałeś pismo z sądu i nic z tym nie zrobiłeś to raczej nie uda Ci się zatrzymać komornika. Nie oznacza to wcale, że masz pokornie patrzeć jak dorobek Twojego życia albo na bieżąco wypracowywane pieniądze zabierane są przez komornik. A ten w pierwszej kolejności inkasuje je dla siebie. Możesz wnioskować o obniżenie opłaty egzekucyjnej i tym samym zmniejszyć sobie zadłużenie!

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Jakie są warunki obniżenia opłaty komorniczej?

Zgodnie z przepisami dłużnik może złożyć wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej za egzekucję świadczeń pieniężnych. Kiedy? Jeżeli przemawiają za tym szczególne okoliczności odnoszące się do nakładu pracy komornika lub sytuacji majątkowej dłużnika oraz wysokości jego dochodów. Powyższe oznacza, że wniosek o obniżenie opłaty może dotyczyć tylko i wyłącznie egzekucji świadczeń o charakterze pieniężnym. Jakich? Np. zapłaty kredytu, pożyczki, alimentów i tym podobnych. Nie będzie miał natomiast zastosowania do świadczeń o charakterze niepieniężnym, jak np. wykonanie zastępcze.

Jak i gdzie napisać wniosek o obniżenie opłat komorniczych?

Wniosek o obniżenie opłaty komorniczej składa się do sądu rejonowego przy którym działa komornik. Dokonuje się tego jednak za pośrednictwem komornika, który prowadzi egzekucję. To bardzo ważne, ponieważ pominięcie stosownej drogi prawnej może narazić taki wniosek na odrzucenie bez badania jego zasadności.

Pamiętaj, że obniżenie opłata obniżona w wyniku wniosku o jej obniżenie nie może być niższa niż 1/3 wartości opłaty podstawowej, jednak nie mniej niż 200 zł.

Jaka jest opłata sądowa za złożenie wniosku o obniżenie opłaty komorniczej?

W myśl przepisów wniosek o obniżenie opłat komorniczych wolny jest od wszelkich opłat sądowych. Ma to oczywiście racjonalne podstawy. Bowiem z natury osoba, która wnioskuje o obniżenie kosztów komorniczych nie ma również środków na pokrycie opłaty wnoszonej do sądu.

Jaki jest termin na wniesienie wniosku o obniżenie opłaty komorniczej?

Teraz najważniejsze! Wniosek o obniżenie opłaty komorniczej wnosi się w terminie zaledwie 7 dni od dnia, w którym jako dłużnik egzekwowany otrzymałeś postanowienie o pobraniu albo o ustaleniu opłaty egzekucyjnej. Pamiętaj, że wniesienie wniosku o obniżenie opłaty komorniczej nie powoduje wstrzymania wykonywanych w toku sprawy komorniczej czynności i nie tamuje tego postępowania. W wyjątkowych okolicznościach sąd może zawiesić postępowanie egzekucyjne na wniosek dłużnika, co jednak należy rozpatrywać w kategoriach zdecydowanego wyjątku, a nie reguły.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:O Autorze

Tomasz Gabrylewicz

Doświadczony prawnik, autor licznych publikacji prawniczych, w tym naukowych. Wieloletni działacz w sektorze NGO. Ekspert prawa bankowego, praktyk w sprawach cywilnych przeciwko instytucjom finansowym.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

J pisze:

Dzień dobry,

W moich sprawach uczestniczy 3 różnych komorników. Wszyscy są poinformowani o tym, że jest ich kilku. Chciałam aby sprawę prowadził jeden. Nie są w stanie się dogadać. 2 prowadzi sprawy z jednego banku. Chciałabym to wszystko jakoś połączyć. Nie mam do nikogo żalu o to w jakiej jestem sytuacji jednak chciałabym aby wszystko miało „ręce i nogi” a z nikim nie można się dogadać, każdy odsyła do kogoś innego. Komornik do banku gdzie obecnie mam konto, bank do komorników. Komornicy do wierzycieli a z wierzycielami nie ma kontaktu, zero odzewu… Czy jest szansa aby to jakoś zlepić w konkretną całość?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Agnieszka pisze:

Witam. Brat ma zaległe alimenty do spłaty. Komornik co miesiąc zajmuje mu wynagrodzenie. Pobiera mu 60%. Z tego co mu zostaje nie wystarcza mu na opłaty i życie. Co zrobić żeby komornik pobierał mniej wynagrodzenia?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Agnieszko. W sprawach dotyczących alimentów niestety nie prowadzimy działalności pomocowej. Bardzo nam przykro. Możemy jedynie wskazać, że w przypadku egzekucji alimentacyjnej istnieje możliwość pobierania nawet 60% wynagrodzenia osoby zadłużonej. Fakt, że osoba zadłużona z tytułu alimentów nie posiada środków do życia nie jest podstawą ograniczenia egzekucji. Jedyne co można ewentualnie zrobić, to złożyć pozew o zmniejszenie alimentów ze względu na zmniejszenie możliwości majątkowych lub zarobkowych osoby zobowiązanej.

marek Gajewski pisze:

witam przegrałem sprawe w sądzie o zachówek po matce od syna brata dowiedziałem sie że brat sprzedął mieszkanie pozwałem brata.W trakcie rozprawy wyszło na jaw że matka przepisała wnukowi mieszkanie o czym ja nie wiedziałem adwokat mój pozwał syna brata jednak sąd oświadczył że w stosuku do niego wezwanie uleło przedawnieniu.Pozwani na sprawe wzieli dwóch adwokatów . W wyroku sąd kazał mi zwrócić koszty ich zatrudnienia na ponad 11000 tys złnadmieniam że spór toczył sie o 45 000 zł.odbyły się dwie sprawy.Wczoraj komornik zablokował mi konto a dzisiaj dostałem pismo o należnościach komorniczych na 1,5 tys złjestem na emeryturze 1500 zł netto jak wyżyć po spłacie rat zadłużenia i kosztach komorniczych czy mam jakąś szanse na obniżenie tych kosztów .Mam 74 lata jestem schorowany znaczną część emerytury przeznaczam na leki dziękuje

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Marku. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o kontakt. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Anna pisze:

Dzien dobry.Znajomy ma zadluzenie na kwote 16 000zl Komornik scioga z jego stalych dochodow ponad. 1000zl mies.Prosba o zmniejszenie rat do 500zl zostala odrzucona(ma na utrzymaniu dziecko ,zone i oplaca wynajem).Jesli splaci 8 000zl dlugu(polowe) czy jest szansa ,ze druga polowa zostanie rozbita na mniejsze raty.Czy prosbe kieruje do komornika czy do sodu? Za odp.szczerze dziekuje

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Anno. Przede wszystkim trzeba zbadać czy w sprawie nie mamy do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym. Gdyby tak było to możliwe będzie umorzenie egzekucji. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.