Otrzymałeś z banku informację, że Twoje konto zostało zablokowane przez komornika? A może chciałeś zapłacić kartą w sklepie albo wybrać pieniądze z bankomatu i okazało się, że masz blokadę komorniczą na koncie? Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się ile wynosi kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym i w jaki sposób bronić się przed blokadą konta w egzekucji komorniczej.

Ile komornik może zabrać z konta? O tym dowiesz się czytając ten artykuł.

Na czym polega blokada komornicza na koncie? Czym jest zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego?

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego potocznie nazywane zajęcie konta w banku przez komornika nazywa się profesjonalnie – zajęcie wierzytelności z rachunków bankowych. Jest to jeden ze sposobów egzekucji komorniczej obok między innymi egzekucji z wynagrodzenia za pracę, egzekucji z renty i emerytury czy egzekucji z ruchomości (np. samochód).

Blokada komornicza na koncie polega na tym, że na jego zlecenie bank dokonuje zawieszenia wypłaty środków. Następnie środki te przelewane są na rachunek bankowy komornika. Wszystko oczywiście na wniosek organu egzekucyjnego w oparciu o tytuł wykonawczy, np. prawomocny nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym albo prawomocny wyrok zaoczny.

Po faktycznej blokadzie konta przez komornika dłużnik zazwyczaj otrzymuje informację o dokonanej czynności. Niestety od momentu dokonania zajęcia konta przez komornika do momentu wysłania zawiadomienia o zajęciu rachunku bankowego dłużnika może minąć dłuższy okres czasu, np. kilkanaście dni.

Kiedy dłużnik dowiaduje się o blokadzie komorniczej na koncie?

Komornik przystępując do egzekucji środków znajdujących się na rachunku bankowym dłużnika korzysta z tzw. systemu OGNIVO. Dzięki temu systemowi komornik wysyła do banków oraz SKOK-ów zapytania o udzielenie informacji w przedmiocie istnienia rachunków bankowych dłużnika. W odpowiedzi otrzymuje wiarygodne informacje, że w banku X dłużnik Y ma rachunek bankowy. Komornik więc nie musi wiedzieć jaki masz konkretnie rachunek bankowy. Więcej, komornik w momencie wszczęcia egzekucji nie musi nawet wiedzieć w jakim banku masz konto, na którym może zająć Twoje pieniądze. Wszystkiego dowiaduje się w formie cyfrowej, dzięki sprawnie działającemu systemowi OGNIVO.

Co ciekawe, zwykle blokada komornicza konta następuje przed formalnym otrzymaniem przez dłużnika pisma o wszczęciu egzekucji. Wynika to z faktu szybkości dokonywanych zajęć komorniczych w zakresie kont bankowych, wynagrodzenia za pracę czy też renty lub emerytury. Zajęcie konta bankowego bez powiadomienia nie jest więc fikcją tylko spotykanym w życiu faktem.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego na rachunku bankowym w 2024 roku?

Pamiętajmy, że obecnie komornik nie może dokonywać egzekucji wszystkich środków znajdujących się na rachunku bankowym dłużnika. Pieniądze, które znajdują się na koncie podlegają ograniczeniom w egzekucji. Obowiązująca w 2024 roku kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym to 75% minimalnego wynagrodzenia.

Taka też kwota musi pozostać na koncie bankowym dłużnika. Zajęcie kwoty wyższej stanowi naruszenie przepisów prawa przez komornika i może stanowić podstawę do skutecznych działań tamujących działania egzekucyjne.

Co zrobić, jeśli komornik zablokował wszystkie środki na koncie?

Kilka tygodni temu otrzymaliśmy ciekawą sprawę. Pani Malwina z okolic Sanoka napisała nam takiego oto maila:

„Drodzy Państwo, bardzo Was proszę o pomoc. Kiedyś wpadłam w bardzo duże długi. Niestety były to błędy młodości. Aktualnie pracuję na umowie zlecenie. Wszystkie pieniądze przelewane są na konto. Dzisiaj dowiedziałam się, że mam zajęte konto w banku. Nie mogłam nawet zapłacić za zakupy! Jestem załamana. Mam 2-letnie dziecko na wychowaniu. Mąż od nas odszedł. Co mamy robić? Jak mamy sobie z tym poradzić?”

Oczywiście natychmiast pomogliśmy Pani Malwinie. Jeden z naszych stowarzyszonych prawników pomógł sporządzić skargę na czynności komornika. Aktualnie czynności komornika zostały uchylone, a pieniądze Pani Malwiny szybko wróciły na jej rachunek bankowy. Jak jednak walczyć, jeśli komornik zajmuje wszystkie pieniądze na koncie albo zostawia tam np. 200 zł?

W sytuacji takiej jak podana w przykładzie Pani Malwiny, należy złożyć skargę na czynności komornika. Na złożenie takiej skargi dłużnik ma 7 dni od dnia, w którym dowiedział się o dokonanej czynności. Skarga taka podlega opłacie sądowej w kwocie 50 zł. Składa się ją do sądu rejonowego, za pośrednictwem komornika prowadzącego egzekucję z konta bankowego.

Jeśli jako dłużnik nie miałeś pieniędzy na opłacenie skargi na czynności komornika albo zwyczajnie przekroczyłeś 7-dniowy termin na jej złożenie, to istnieje inny sposób uchylenia działań komornika. Jako dłużnik możesz złożyć skargę na działania komornika do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik. Taka skarga jest nieodpłatna. Co więcej, nie musisz zachowywać 7-dniowego terminu na jej wniesienie.

Czy jest konto niedostępne dla komornika?

Oczywiście pieniądze na koncie bankowym można chronić. Jak to możliwe? Okazuje się, że są konta, które dla komornika mogą okazać się nieosiągalne. Konto niewidoczne dla komornika? Tak, to możliwe! Ciekawymi rozwiązaniami w tym zakresie mogą okazać się:

Takie rachunki zapewniają, że organ egzekucyjny nie będzie w stanie dobrać się do pieniędzy na nich zgromadzonych. Problemy bywają również z kontami w SKOK, ale komornicy mogą je w łatwy sposób namierzyć.

O zajęciu konta dowiedziałem się dopiero od komornika. Jak zatrzymać jego działania?

Jeśli o całej sprawie dowiedziałeś się dopiero z egzekucji komorniczej, to musisz wiedzieć, że możesz zatrzymać komornika i odzyskać zabrane pieniądze. Musisz jedynie wykonać kilka czynności, a powodzenie całej sprawy zależy od szybkości działania oraz dyscypliny w podejmowanych czynnościach.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.5/5 - (48 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wzory i przydatne pisma

O Autorze

Tomasz Gabrylewicz

Doświadczony prawnik, autor licznych publikacji prawniczych, w tym naukowych. Wieloletni działacz w sektorze NGO. Ekspert prawa bankowego, praktyk w sprawach cywilnych przeciwko instytucjom finansowym.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Danuta pisze:

Bank powiadomił mnie ze komornik zablokował mi emeryturę, w kwocie 2000zl iże blokada jest do września 2024r to co ja nie otrzymam emerytury .

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Danuto. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby tak było to wówczas istnieje realna szansa na zatrzymanie działań komornika oraz odzyskanie zabranych przez niego środków. Mamy za mało informacji, aby to stwierdzić. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Waldemar pisze:

Mam zablokowane konto przez komornik a środki wpływajo ZUS .Jstem osobom niepełnosprawnom w stopniu znacznym przebywam w hospicjum co mogę zrobić?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Waldemarze. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Aneta pisze:

Przeczytałam ,że komornik musi zostawić na koncie 2617,50
Co zrobić ,gdy zostawił tylko 699?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Aneto. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Anna pisze:

Dzień dobry .Piszę w w sprawie zablokowanego konta bank zablokował całą kwotę.Wyjaśniłam sprawę w banku informując że dane pieniążki to przelew z ośrodka pomocy społecznej.Pani sprawdziła i potwierdziła informację .Napisała również odpowiedni protokół.Pieniążki zostały odblokowane nadgodzinę następnie znów zostały zablokowane cała kwota.Poinformowałam bank który każe mi czekać.Moje pytanie polega na tym co mogę zrobić .Nam na utrzymaniu rodzinę i obecnie straciłam dochud.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Anno. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Ewa pisze:

Mam kilku komorników ze względu na długi z przeszłości. Chciałabym żeby jeden komornik przejął moje długi. Czy jest to możliwe?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Ewo. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

ARKADIUSZ pisze:

BANK ING ZABLOKOWAŁ MI TYDZIEŃ TEMU KONTO W ZWIĄZKU Z AKTYWNYMI ZOBOWIĄZANIAMI ALIMENTACYJNYMI

DZIŚ POINFORMOWAŁ MNIE O TYM PONIEWAŻ MINĄŁ TYDZIEŃ

ING BĘDZIE MI BLOKOWAŁ CAŁĄ SUMĘ DO CZASU CAŁKOWITEJ SPŁATY

OD 12KWIETNIA 2023 ZACZĄŁEM PRACOWAĆ W CENTRUM INTEGRACJI SPOŁECZNEJ RUMIA POMORSKIE.POWINIENEM BYĆ ZWOLNIONY .PIENIĄDZE NA WYPŁATY POCHODZĄ Z URZĘDU PRACY W WEJHEROWI

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Arkadiuszu. Niestety, ale w sprawach dotyczących zadłużeń alimentacyjnych nie prowadzimy działalności pomocowej.

Władysław pisze:

Szanowni Państwo mam komornika na koncie bankowym za długi które zrobił mój mąż biorąc chwilówki na dzień wypłaty emerytury 05.04.2023 dowiedziałam się że bank wypowiedział nam kredyt w rachunku płatniczym odnawialnym.
Rachunek mam wspólny razem z mężem. Ja mam blokadę komorniczą od dwóch komorników męża konto jest czyste. W związku że jeden z komorników już od roku 2021 nie prowadził żadnej windykacji przeciwko mnie bo przekazał właściwemu komornikowi w miejscu zamieszkania komornikowi który systematycznie zabiera z naszych kont 25% emerytury wysłał oświadczenie do banku o zdjęciu blokady, drugi komornik na prośbę o odblokowanie konta wiedząc że komornik właściwy do miejsca zamieszkania ściąga z naszych kont te 25% emerytury nie chce odblokować nam konta. Bank w dniu 05.04.2023 na te konto po dokonaniu przez męża przelewów przekraczających minimalnie limit chroniony te 2600zł zablokował nam resztę pieniędzy wraz z 13 emeryturami wiedząc że wpływ emerytur jest na dwie osoby a nie na jedną pozostawiając nas od 05.04.2023 bez jakichkolwiek środków do życia. wszelkie rozmowy z bankiem PKO BP kończą się fiaskiem. Nie wiem jak mogę się bronić i chociaż odzyskać jedną czy dwie 13 emerytury. Nadmieniam że blokada była zrobiona wcześniej i ban nic ic nam nie blokował dopiero teraz kiedy rzekomo nastał termin wypowiedzenia kredytu odnawialnego. Pomimo że kredyt był systematycznie spłacany wszystko co bank nam naliczał nie otrzymaliśmy wyjaśnień co jest powodem i ich postępowania Jedynie kazał złożyć wniosek o restrukturyzację kredytu co natychmiast zrobiliśmy..
podaje tel. męża do ewentualnych rozmów bo sama bardzo się denerwuje podczas rozmowy a maż jest dokładnie wtajemniczony w te sprawy

Z poważaniem Krystyna Władysław XXXXXXXXX

tel 606 88 XXXX

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Katarzyna pisze:

Witam.
Piszę ponieważ mam problem z zajęciem komorniczym. W piątek dostałam wynagrodzenie z zakładu pracy, okazało się że zamiast 2300zl na koncie zostało mi raptem 600zl. Po rozmowie z infolinia banku okazało się że mam zajęcie konta przez komornika. Mam dwójkę dzieci i inne zobowiązania chociaż by rachunki.
Nie wiem jak to jest możliwe że komornik zabrał mi aż tak dużą kwotę.
Proszę o poradę w mojej sprawie.
Pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Katarzyno. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Seweryn Raus pisze:

Witam… wczoraj będąc na badaniach z żoną w zaawansowanej ciąży dowiedziałem się że mam zajęcie komornicze bo nie mogłem zapłacić za badanie… chciałem szybko przelać środki z konta walutowego ale te środki zniknęły a na koncie dalej pozostawało 256zl… zostałem w sytuacji bez wyjścia bo nie miałem jak zapłacić za wykonane badania 500zl i jest problem…nie wspomnę o tym że mam jeszcze 3 letnią córkę… obecnie nie mamy środków do życia a ja nie mam pieniędzy żeby jutro jechać do pracy za granicę….nadmienie również że przez ostatnie kilka lat nie dostałem żadnej korespondencji czy powiadomienia że mam jakieś zadłużenie…. jedyne co mi się udało ustalić w banku to imię komornika i sygnaturę sprawy….
Kancelaria komornicza nr 15 w Krakowie

Kom.sadowy przy sądzie rejonowym dla Krakowa -podgorza w Krakowie Anita Borkowska -Moskalit…
KM 160/23
Próbowałem się skontaktować kilkanaście razy ale niestety bez skutecznie… proszę pomóżcie bo nie wiem co dalej robić

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Sewerynie. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Michał pisze:

Witam otrzymałem dzisiaj na swoje konto wynagrodzenie w wysokości nie całe 2710 zł czyli najniższą krajową netto, wchodzę na konto bankowe patrzę a tam blokada na koncie w wysokości 390,14 zł netto z tego co się orientuje to ta blokada nie powinna mieć miejsca aczkolwiek mogę się mylić dlatego pytam Panią czy jest to zgodne z prawem, jeżeli nie to jak mogę odzyskać te pieniądze

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Michale. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Anna pisze:

Anna piszę
Dzień dobry pani ja piszę w takiej sprawie pracuje za granicą mam dwa konta polskie i walutowe obecnie od 7miesiecy ściąga mi komornik pierw po 50 procent przez 5miesiecy teraz zabiera po 30 procent z pensji ale nie o to chodzi chodzi ot że mam na oby dwoch kontach pieniądze dosyć dużo i nie mogę ani opłat zrobić ani synowi przelać pieniędzy który się uczy ani Czy może dwóch komorników z jednej pensji zabierać pieniadze

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Anno. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Tomasz pisze:

Witam, komornik zablokował środki na koncie w wysokości 9490 zł, na koncie w ten czas nie było pieniędzy, moje saldo wynosi -9490, co wtedy jak dostanę wynagrodzenie ? Nie mogę zostać z niczym przez powiedzmy 3 miesiące aby wyjść na zero. Proszę o pomoc w tej sprawie.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Tomaszu. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Monika pisze:

Dzień dobry.
W dniu 12.01.2023 r. po południu otrzymałam smsa z banku o zablokowaniu na moim rachunku kwoty w wysokości zajęcia egzekucyjnego. Byłam zaskoczona, bo żadnych pism w sprawie wcześniej nie otrzymałam. Kolejnego dnia skontaktowałam się telefonicznie z komornikiem, który po rozmowie wysłał mi mailowo nakaz zapłaty z dnia 15.10.2012 r. wraz z klauzulą wykonalności z dnia 21.05.2021 r., z której wynika, że nakaz zapłaty stał się prawomocny z dniem 21.11.2012 r. Wierzycielem jest Zarząt Transportu Miejskiego-jest to prawdopodobnie dług za przejazd komunikacją bez biletu. Tyle czasu minęło, że niestety nie pamiętam czy taka sytuacja wogóle miała miejsce. Komornik przesłał mi też mailowo zawiadomienie o wszczęciu egzekucji z dnia 21.12.2022 r. Adres, na który wysyłane były pisma jest adresem pod ktorym nie mieszkam od 2010 r. Czy sprawa nie jest już przedawniona? Nakaz zapłaty jest z 2012 r., ponadto został nieprawidłowo doręczony, na adres pod którym od wielu lat nie mieszkam i w czasie wydania nakazu zapłaty nie mieszkałam. Czy powinnam odwołać się żeby uchylić klauzulę wykonalności, żeby doręczono mi nakaz zapłaty z pozwem na odpowiedni adres? Nie wiem czy będę miała argumenty uzasadniające na złożenie sprzeciwu od nakaz zapłaty, ale przynajmniej kwota zadłużenia byłaby niższa, bo bez kosztów które powstały po wydaniu nakazu zapłaty. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Jak powstrzymać komornika żeby nie ściągnął obecnie zablokowanej kwoty z konta w sytuacji gdy złożę odwołanie w sprawie? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Moniko. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Przemek pisze:

Każde wynagrodzenie jest do 0 ściągane z konta.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Jeśli tak stało się w Pana przypadku to oczywiście błąd banku, który przelał wszystkie środki komornikowi. Oczywiście może Pan przeciwdziałać takiemu stanowi rzeczy. Trzeba tylko zacząć działać.

Alicja pisze:

Ostatnio dostałam przelew na kwotę 4250 zł z czego kwota wolna od zajęcia pozostało mi niecałe 900 zł. Mam pytanie czy pozostawienie takiej kwoty wolnej od zajęcia jest legalne?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Alicjo. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Szymon pisze:

Witam!pobieram emeryturę do ręki netto 1870zl ile może mi zajac komornik na alimenty?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Szymonie. Niestety, ale w sprawach dotyczących alimentów nie prowadzimy działalności pomocowej. Bardzo nam przykro.

Mariola pisze:

Dzień dobry. Wczoraj zorientowałam się podczas przelewu , że część moich pieniędzy zostały zablokowane. Zadzwoniłam do banku z pytaniem dlaczego i okazało się że komornik zablokował mi bo mam zadłużenie Otrzymałam od banku informację o nr zajęcia i nazwisko komornika. Wczoraj dzwoniłam bez przerwy do niego ale nikt nie odbierał. Komornik jest z Grudziądza a ja mieszkam w woj. Łódzkim. Co mam zrobić? Chcę po prostu wiedzieć za co i ile jest tego zadłużenia. Od trzech lat mieszkam w środkowej Polsce i tu nie otrzymałam żadnego powiadomienia od niego. Proszę o pomoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Bartosz pisze:

Dzień dobry bank zablokował mi z polecenia komornika całą wypłatę z umowy o pracę mam na utrzymaniu dzieci , na internecie pisze że bank nie może zablokować z polecenia komornika kwoty 2257 zł czyli kwoty wolnej od blokady czy bank miał prawo do blokady całej wypłaty?? I co teraz zrobić

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Bartoszu. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Elżbieta pisze:

Dzień dobry mam zajęcie komornicze na koncie . Na konto wpływają tylko alimenty rodzinne 500plus stypendium szkolne o charakterze socjalnym i zasiłki z opieki społecznej . Czy komornik zabierze mi pieniądze na dzieci

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Elżbieto. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Krzysztof pisze:

Dobry wieczór mam pytanie pracuje za granicą i mam wypłatę w euro i mam konto walutowe w euro ile może komornik zająć pieniędzy z mojego konta czy wszystko czy musi mi zostawić daną sumę na życie bo na dzień dzisiejszy mam zero na koncie i jak przelicznik jest w euro na złotówki z komorniczego zadłużenia.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Krzysztofie. Jeśli posiada Pan konto walutowe w polskim banku to oczywiście komornik dokona jego zajęcia, a środki będą przewalutowywane według bieżącego kursu. Ciekawy artykuł na ten temat można przeczytać tutaj: https://www.anty-dlug.pl/czy-komornik-moze-zajac-konto-walutowe/

Bożena pisze:

Bardzo jasno tłumaczone są tutaj sprawy, co na pewno jest pozytywem dla mnie. Ja także mam pytanie: mam 2 egzekucje, które prowadzi jeden komornik. Wierzyciel ( też jeden) wskazał egzekucję zobowiązania poprzez zajęcie mojego wynagrodzenia. Nie ma mowy o zajęciu dodatkowo mojego konta bankowego. Niestety od komornika otrzymałam zawiadomienie o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego. Czy jego działanie jest zgodne z prawem? Każdego miesiąca zostawia mi oczywiście kwotę wolną od zajęcia – zgodnie z przepisami. Moje drugie pytanie: jeśli na moje konto np. siostra wysyła mi dowolną kwotę, co wpływa na przekroczenie kwoty wolnej od podatku, to komornik ma prawo otrzymaną kwotę w całości zabrać? Czy wówczas mówi się o zajęciu z rachunku bankowego? Proszę o rozwianie moich wątpliwości, bo już szykowałam pismo do komornika, że prowadzi uciążliwą egzekucję, ale chciałabym do końca odrobić lekcje , żeby się czasem zarzutami nie zbłaźnić. Pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Bożeno. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Sylwia pisze:

Dzień dobry,

Piszę do Państwa z prośbą o pomoc. Dziś rano próbując zapłacić za śniadanie dowiedziałam się ze mam zajete środki na koncie firmowym. Zajęcie egzekucyjne przez komornika. Jak mogę walczyć o rozłożenie długu na raty? Jak mogę się dogadać z komornikiem? Co robić w takiej syt. Proszę o pomoc.

Z wyrazami szacunku, Sylwia Sieduszewska

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Sylwio. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Joanna Nojszewska pisze:

Dzien dobry. Dzis znalazlam w banku i formacje o zajeciu konta przez komornika. Z tego co wiem nie posiadam zadnych dlugow zaleglych tym bardziej , ze od 2006 roku do 2020 bylam za granica, jezeli jakies byly to z lat 2002-2004. Nie dostalam zadnych pism na adres pod jakim mieszkam aby moc sie do nich odniesc. Prosze o pomoc.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Joanno. W pierwszej kolejności trzeba zbadać czy w sprawie nie mamy do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym. Gdyby tak było to możliwe będzie umorzenie egzekucji. Z Pani wstępnej relacji wynika, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w sprawie mamy do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Joanna pisze:

Chcialabym dowiedzieć się o możliwość oddluzenia zaciągniętej pożyczki przez mojego partnera wiele lat temu

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Wszystko zależy od tego na jakim etapie znajduje się Pani sprawa Pani Joanno. Więcej na temat oddłużania pisaliśmy tutaj: https://www.eurolege.pl/oddluzanie-pomoc-zadluzonym/
Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o podanie większej ilości informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.