Otrzymałeś z banku informację, że Twoje konto zostało zablokowane przez komornika? A może chciałeś zapłacić kartą w sklepie albo wybrać pieniądze z bankomatu i okazało się, że masz blokadę komorniczą na koncie? Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się ile wynosi kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym i w jaki sposób bronić się przed blokadą konta w egzekucji komorniczej.

Ile komornik może zabrać z konta? O tym dowiesz się czytając ten artykuł.

Na czym polega blokada komornicza na koncie? Czym jest zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego?

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego potocznie nazywane zajęcie konta w banku przez komornika nazywa się profesjonalnie – zajęcie wierzytelności z rachunków bankowych. Jest to jeden ze sposobów egzekucji komorniczej obok między innymi egzekucji z wynagrodzenia za pracę, egzekucji z renty i emerytury czy egzekucji z ruchomości (np. samochód).

Blokada komornicza na koncie polega na tym, że na jego zlecenie bank dokonuje zawieszenia wypłaty środków. Następnie środki te przelewane są na rachunek bankowy komornika. Wszystko oczywiście na wniosek organu egzekucyjnego w oparciu o tytuł wykonawczy, np. prawomocny nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym albo prawomocny wyrok zaoczny.

Po faktycznej blokadzie konta przez komornika dłużnik zazwyczaj otrzymuje informację o dokonanej czynności. Niestety od momentu dokonania zajęcia konta przez komornika do momentu wysłania zawiadomienia o zajęciu rachunku bankowego dłużnika może minąć dłuższy okres czasu, np. kilkanaście dni.

Kiedy dłużnik dowiaduje się o blokadzie komorniczej na koncie?

Komornik przystępując do egzekucji środków znajdujących się na rachunku bankowym dłużnika korzysta z tzw. systemu OGNIVO. Dzięki temu systemowi komornik wysyła do banków oraz SKOK-ów zapytania o udzielenie informacji w przedmiocie istnienia rachunków bankowych dłużnika. W odpowiedzi otrzymuje wiarygodne informacje, że w banku X dłużnik Y ma rachunek bankowy. Komornik więc nie musi wiedzieć jaki masz konkretnie rachunek bankowy. Więcej, komornik w momencie wszczęcia egzekucji nie musi nawet wiedzieć w jakim banku masz konto, na którym może zająć Twoje pieniądze. Wszystkiego dowiaduje się w formie cyfrowej, dzięki sprawnie działającemu systemowi OGNIVO.

Co ciekawe, zwykle blokada komornicza konta następuje przed formalnym otrzymaniem przez dłużnika pisma o wszczęciu egzekucji. Wynika to z faktu szybkości dokonywanych zajęć komorniczych w zakresie kont bankowych, wynagrodzenia za pracę czy też renty lub emerytury. Zajęcie konta bankowego bez powiadomienia nie jest więc fikcją tylko spotykanym w życiu faktem.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego na rachunku bankowym w 2022 roku?

Pamiętajmy, że obecnie komornik nie może dokonywać egzekucji wszystkich środków znajdujących się na rachunku bankowym dłużnika. Pieniądze, które znajdują się na koncie podlegają ograniczeniom w egzekucji. Obowiązująca w 2022 roku kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym to 75% minimalnego wynagrodzenia. Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 3010 zł brutto. Oznacza to, że kwota wolna (limit) od zajęcia na rachunku bankowym w 2022 roku wynosi 2.257,50 zł. Taka też kwota musi pozostać na koncie bankowym dłużnika. Zajęcie kwoty wyższej stanowi naruszenie przepisów prawa przez komornika i może stanowić podstawę do skutecznych działań tamujących działania egzekucyjne.

Co zrobić, jeśli komornik zablokował wszystkie środki na koncie?

Kilka tygodni temu otrzymaliśmy ciekawą sprawę. Pani Malwina z okolic Sanoka napisała nam takiego oto maila:

„Drodzy Państwo, bardzo Was proszę o pomoc. Kiedyś wpadłam w bardzo duże długi. Niestety były to błędy młodości. Aktualnie pracuję na umowie zlecenie. Wszystkie pieniądze przelewane są na konto. Dzisiaj dowiedziałam się, że mam zajęte konto w banku. Nie mogłam nawet zapłacić za zakupy! Jestem załamana. Mam 2-letnie dziecko na wychowaniu. Mąż od nas odszedł. Co mamy robić? Jak mamy sobie z tym poradzić?”

Oczywiście natychmiast pomogliśmy Pani Malwinie. Jeden z naszych stowarzyszonych prawników pomógł sporządzić skargę na czynności komornika. Aktualnie czynności komornika zostały uchylone, a pieniądze Pani Malwiny szybko wróciły na jej rachunek bankowy. Jak jednak walczyć, jeśli komornik zajmuje wszystkie pieniądze na koncie albo zostawia tam np. 200 zł?

W sytuacji takiej jak podana w przykładzie Pani Malwiny, należy złożyć skargę na czynności komornika. Na złożenie takiej skargi dłużnik ma 7 dni od dnia, w którym dowiedział się o dokonanej czynności. Skarga taka podlega opłacie sądowej w kwocie 100 zł. Składa się ją do sądu rejonowego, za pośrednictwem komornika prowadzącego egzekucję z konta bankowego.

Jeśli jako dłużnik nie miałeś pieniędzy na opłacenie skargi na czynności komornika albo zwyczajnie przekroczyłeś 7-dniowy termin na jej złożenie, to istnieje inny sposób uchylenia działań komornika. Jako dłużnik możesz złożyć skargę na działania komornika do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik. Taka skarga jest nieodpłatna. Co więcej, nie musisz zachowywać 7-dniowego terminu na jej wniesienie.

Czy jest konto niedostępne dla komornika?

Oczywiście pieniądze na koncie bankowym można chronić. Jak to możliwe? Okazuje się, że są konta, które dla komornika mogą okazać się nieosiągalne. Konto niewidoczne dla komornika? Tak, to możliwe! Ciekawymi rozwiązaniami w tym zakresie mogą okazać się:

Takie rachunki zapewniają, że organ egzekucyjny nie będzie w stanie dobrać się do pieniędzy na nich zgromadzonych. Problemy bywają również z kontami w SKOK, ale komornicy mogą je w łatwy sposób namierzyć.

O zajęciu konta dowiedziałem się dopiero od komornika. Jak zatrzymać jego działania?

Jeśli o całej sprawie dowiedziałeś się dopiero z egzekucji komorniczej, to musisz wiedzieć, że możesz zatrzymać komornika i odzyskać zabrane pieniądze. Musisz jedynie wykonać kilka czynności, a powodzenie całej sprawy zależy od szybkości działania oraz dyscypliny w podejmowanych czynnościach.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.5/5 - (45 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wzory i przydatne pisma

O Autorze

Kancelaria EuroLege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komornicze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Joanna Nojszewska pisze:

Dzien dobry. Dzis znalazlam w banku i formacje o zajeciu konta przez komornika. Z tego co wiem nie posiadam zadnych dlugow zaleglych tym bardziej , ze od 2006 roku do 2020 bylam za granica, jezeli jakies byly to z lat 2002-2004. Nie dostalam zadnych pism na adres pod jakim mieszkam aby moc sie do nich odniesc. Prosze o pomoc.

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Joanno. W pierwszej kolejności trzeba zbadać czy w sprawie nie mamy do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym. Gdyby tak było to możliwe będzie umorzenie egzekucji. Z Pani wstępnej relacji wynika, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w sprawie mamy do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Joanna pisze:

Chcialabym dowiedzieć się o możliwość oddluzenia zaciągniętej pożyczki przez mojego partnera wiele lat temu

Kancelaria EuroLege pisze:

Wszystko zależy od tego na jakim etapie znajduje się Pani sprawa Pani Joanno. Więcej na temat oddłużania pisaliśmy tutaj: https://www.eurolege.pl/oddluzanie-pomoc-zadluzonym/
Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o podanie większej ilości informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.