Bardzo wiele osób zadłużonych, mających już postępowania egzekucyjne (komornicze) uskarża się, że komornik zabiera im wszystkie pieniądze, jakie trafiają na ich konto bankowe. Oczywiście komornik nie może zabrać wszystkich kwot. Jednak praktyka pokazuje, że przepisy swoje, a rzeczywistość swoje. A żeby mówiąc najprościej „odkręcić” sprawę zajętych środków potrzeba często nie dni, a tygodni to dla wielu dłużników sytuacje bywają tragiczne. Bowiem jak wytłumaczyć dziecku, że dzisiaj nie dostanie ulubionego jedzenia albo jak przekonać zakład energetyczny, aby nie odcinał prądu, kiedy nie jesteśmy w stanie zapłacić rachunku? Z takimi życiowymi, dramatycznymi historiami prawnicy zrzeszeni w Kancelarii EUROLEGE stykają się niemal codziennie. Jednak co zrobić, aby do czegoś takiego nie dochodziło? Wszak komornik też człowiek i się myli. W banku też pracują ludzie i popełniają błędy. Czy jest jakiś sposób na to, aby pieniądze na koncie bankowym były niedostępne dla komornika? Tak! To możliwe!

W dzisiejszym artykule przedstawimy konta całkowicie niedostępne dla komorników sądowych i wolne od zajęć! Zapraszamy do przeczytania artykułu i bycia mądrzejszym Polakiem przed szkodą niż, jak to zwykle bywa, po niej 😊

Kwota ustawowo wolna od zajęcia na rachunku bankowym

Zgodnie z przepisami kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym stanowi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie, w 2021 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2800 zł brutto, a więc kwota, jakiej komornikowi z konta ruszyć nie wolno to 2100 zł brutto. Tyle w teorii. Praktyka jednak pokazuje, że nawet 100% środków znajdujących się na koncie bankowym osoby zadłużonej mającej komornika, może zostać zablokowane i przekazane komornikowi…

Co zrobić, kiedy wszystkie pieniądze znikają z konta? Jest to ewidentnie wina banku, który prowadzi rachunek bankowy osoby zadłużonej. Należy pamiętać, że komornik, zajmując rachunki bankowe, nie wie, ile znajduje się na tych rachunkach bankowych środków oraz z jakich źródeł pochodzą te pieniądze. A jak wiadomo, np. świadczenia 500+ czy świadczenia rodzinne nie podlegają egzekucji w ogóle. Jednak już np. wynagrodzenie za pracę podlega egzekucji powyżej minimalnej krajowej. A teraz kwota zostaje podwyższona o kolejne 25% na każdego niepracującego członka rodziny. Jak więc połapać się w tym wszystkim, kiedy na jedno konto bankowe spływają świadczenia niepodlegające zajęciu w ogóle, podlegające zajęciu w części i niepodlegające żadnym limitom? To zdecydowanie duży problem nie tylko dla osoby zadłużonej, ale też dla banku i samego komornika…

Co jednak zrobić, kiedy bank blokuje wszystkie środki i przekazuje je komornikowi? Bądź też zabiera kwoty wolne od zajęć? Należy jak najszybciej o tym fakcie powiadomić komornika, przedstawiając mu wyciąg z konta. Musi z niego wynikać, że na konto spływają świadczenia wolne od zajęcia, np. 500+. Dodatkowo należy jak najszybciej powiadomić o tym bank prowadzący rachunek i ewentualnie złożyć skargę do Komisji Nadzoru Finansowego oraz Rzecznika Finansowego. Ponadto, jeśli komornik nie podejmie żadnych kroków, należy złożyć skargę na czynności komornika, a jeśli minie 7-dniowy termin na jej wniesienie, trzeba złożyć skargę na komornika w trybie nadzoru do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik.

Teraz widzisz, że świadczenia wolne od zajęcia teoretycznie w praktyce mogą zostać Ci zabrane. A odzyskanie ich wiąże się często z podejmowaniem czynności oraz upływem czasu. Bardzo często takie działania trwają tygodniami, a Ty nie możesz zarządzać swoimi pieniędzmi. Jak więc uchronić się od takich sytuacji? Mamy cztery ciekawe rozwiązania!

ROZWIĄZANIE NR 1

Konto socjalne (rodzinne) – wolne od zajęć komorniczych!

Rachunek socjalny (konto rodzinne) to najprostszy sposób na uniknięcie kłopotów z komornikiem. To najlepszy i najprostszy sposób na ochronę pieniędzy przed zajęciem komorniczym. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzisz sobie kłopotów związanych z możliwością pomyłki ze strony banku prowadzącego Twój normalny rachunek bankowy.

Czym jest konto socjalne (rodzinne)?

Jednak po kolei. Zgodnie z treścią art. 49 ust. 4 ustawy prawa bankowego „Rachunki rodzinne mogą być prowadzone wyłącznie dla osób fizycznych, którym przyznano niepodlegające egzekucji świadczenia, dodatki, zasiłki oraz inne kwoty, o których mowa w art. 833 § 6 i 7 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r.” – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1460, z późn. zm.), z wyjątkiem świadczeń alimentacyjnych, zwane dalej „świadczeniami niepodlegającymi egzekucji”.

Jakie świadczenia mogą być wypłacane na konto socjalne?

Na specjalne konto rodzinne (socjalne) wypłacane mogą być wyłącznie określone ustawowo świadczenia. Jakie? Oto lista:

 • świadczenia rodzinne
 • świadczenie Rodzina 500+
 • dodatki pielęgnacyjne
 • dodatki rodzinne
 • zasiłki dla opiekunów
 • dodatki porodowe
 • dodatki dla sierot zupełnych
 • świadczenia integracyjne
 • świadczenia pomocy społecznej
 • świadczenia wychowawcze

Pamiętaj, że alimenty również należą do grupy świadczeń, których nie może zająć komornik. W praktyce jednak często istnieje możliwość przejęcia pieniędzy uzyskanych z alimentów przez komornika. O tym, jak to możliwe, przeczytasz w artykule: Czy komornik może zająć alimenty?

Jak założyć konto socjalne?

W naszym kraju działa wiele banków oferujących możliwość założenia rachunków socjalnych. W tym gronie znajdziesz takie banki jak:

UWAGA! W celu założenia rachunku socjalnego musisz podać numer konta bankowego instytucji wypłacającej świadczenia niepodlegające zajęciu, które będą wpływały na konto socjalne. Może się również okazać konieczne przedstawienie zaświadczenia, które będzie potwierdzało, że świadczenie niepodlegające zajęciu zostało Ci przyznane.

Jakie są koszty założenia i prowadzenia rachunku socjalnego?

Zgodnie z art. 52 ust. 1 prawa bankowego, otwarcie i prowadzenie rachunku socjalnego wolne jest praktycznie od opłat. Co znajdziemy w pakiecie takiego konta socjalnego?

 • brak opłat za otwarcie i prowadzenie konta,
 • darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów banku prowadzącego rachunek socjalny,
 • darmowe wypłaty środków w oddziale banku,
 • bezpłatne wydanie karty płatniczej.

O założeniu rachunku socjalnego powiadom komornika!

Jeśli masz socjalny rachunek bankowy, powiadom o jego istnieniu komornika prowadzącego egzekucję. W piśmie wskaż:

 • swoje dane,
 • numer rachunku socjalnego.
 • bank, w którym prowadzony jest rachunek.
 • jakie świadczenia wolne od zajęcia trafiają na rachunek socjalny.

Zrobione! Twoje środki po wykonaniu wszystkich czynności będą całkowicie wolne od zajęcia komorniczego. Możesz bez żadnego ryzyka i strachu korzystać ze świadczeń socjalnych.

ROZWIĄZANIE NR 2

Konto REVOLUT – rachunek niewidoczny w systemie OGNIVO

Drugim, mniej docenianym, ale bardzo skutecznym rozwiązaniem jest konto REVOLUT, które bez problemu można założyć przez Internet. Jest to konto w systemie bankowości zagranicznej, dzięki czemu jest niewidoczne dla polskich komorników sądowych. Środki znajdujące się na rachunku REVOLUT są całkowicie nieodstępne dla komornika prowadzącego Twoją egzekucję komorniczą.

Konto REVOLUT to całkowicie legalne konto, które założysz nawet w kilka minut. Wszystko bez wychodzenia z domu. Podstawowy pakiet to koszt 0zł!

Dodatkowym i bardzo ciekawym rozwiązaniem jest to, że karta do rachunku REVOLUT jest karta wielowalutową. Dzięki takiemu rozwiązaniu zarabiając w złotówkach, możesz płacić w każdym dowolnym kraju, w każdej dowolnej i obsługiwanej przez system walucie zagranicznej. A jak zapewnia podmiot prowadzący konto REVOLUT to aż 150 walut!

Jedynym i właściwie zasadniczym problemem konta REVOLUT jest to, że środki zgromadzone na tym koncie nie podlegają gwarancjom państwa polskiego. Środki deponowane są za pośrednictwem podmiotu prowadzącego konto REVOLUT na wyodrębnionych rachunkach banków brytyjskich (Wielka Brytania). Oznacza to, że w przypadku upadłości podmiotu prowadzącego konto REVOLUT albo banku, w którym deponowane są środki, wszystkie zgromadzone na nim pieniądze mogą zostać bezpowrotnie utracone.

ROZWIĄZANIE NR 3

Jakiego konta nie zablokuje komornik? Sprawdź Skrill

Jeżeli szukasz konta bez komornika, rozważ wybór konta na platformie Skrill. Dzięki temu, że jej właścicielem jest firma, która nie ma siedziby w Polsce, pieniądze na niej umieszczone są wolne od komornika. Konto daje możliwość wyboru spośród listy kilkudziesięciu walut. Dotychczas z rozwiązania skorzystało 36 milionów użytkowników. Mając konto w takim miejscu, można bez trudu korzystać z karty płatniczej i dokonywać transakcji jak w przypadku posiadania zwykłej karty płatniczej.

ROZWIĄZANIE NR 4

Konto bez komornika? Najpierw sprawdź, czy roszczenie się przedawniło

Zanim komornik będzie żądał zwrotu pieniędzy, najpierw sprawdź, np. z pomocą prawników z EuroLege, czy nie doszło do przedawnienia Twojego roszczenia. Oczywiście, dług nadal istnieje, ale tylko od Twojej dobrej woli będzie zależeć, czy chcesz spłacić przedawnioną należność. Zwróć również uwagę na inne formalne aspekty Twojej sprawy. Być może na wskutek błędów, np. brak otrzymania informacji na temat długu, komornik nie może zabrać pieniędzy z Twojego konta. Dowiedz się więcej, czytając tekst: Umorzenie długu u komornika

O sposobach działania komornika i jego zadaniach przeczytasz w artykule: Kim jest i co może komornik sądowy – poradnik osoby zadłużonej

Pamiętaj, że komornikowi przysługuje prawo żądania od dłużnika wyjawienia wykazu swojego majątku. Jeżeli dłużnik odmówi, może zostać nałożona na niego grzywna. Komornik może nakazać nawet przymusowe doprowadzenie dłużnika, aby przedstawił swój majątek. Więcej na ten temat w tekście: Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji i wykaz majątku komornika. Co to jest?

Dlatego komornik może dowiedzieć się także o Twoich innych kontach. Najlepiej więc skonsultować swoje obawy ze specjalistami. Kancelaria EuroLege zadba o Ciebie i Twoje interesy.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali, jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:


O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.