Bardzo wiele osób zadłużonych, mających już postępowania egzekucyjne (komornicze) uskarża się, że komornik zabiera im wszystkie pieniądze jakie trafiają na ich konto bankowe. Oczywiście komornik nie może zabrać wszystkich kwot. Jednak praktyka pokazuje, że przepisy swoje, a rzeczywistość swoje. A żeby mówiąc najprościej „odkręcić” sprawę zajętych środków potrzeba często nie dni, a tygodni to dla wielu dłużników sytuacje bywają tragiczne. Bowiem jak wytłumaczyć dziecku, że dzisiaj nie dostanie ulubionego jedzenia albo jak przekonać zakład energetyczny, aby nie odcinał prądu kiedy nie jesteśmy w stanie zapłacić rachunku? Z takimi życiowymi, dramatycznymi historiami prawnicy zrzeszeni w Kancelarii EUROLEGE stykają się niemal codziennie. Jednak co zrobić, aby do czegoś takiego nie dochodziło? Wszak komornik też człowiek i się myli. W banku też pracują ludzie i popełniają błędy. Czy jest jakiś sposób na to, aby pieniądze na koncie bankowym były niedostępne dla komornika? Tak! To możliwe! W dzisiejszym artykule przedstawimy Państwu konta całkowicie niedostępne dla komorników sądowych i wolne od zajęć! Zapraszamy do przeczytania artykułu i bycia mądrzejszym Polakiem przed szkodą niż po niej 😊

Zacznijmy od kwoty wolnej od zajęcia na rachunku bankowym…

Zgodnie z przepisami kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym stanowi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie, w 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2650 zł brutto, a więc kwota jakiej komornikowi z konta ruszyć nie wolno to 1950 zł. Tyle w teorii. Praktyka jednak pokazuje, że nawet 100% środków znajdujących się na koncie bankowym osoby zadłużonej mającej komornika może zostać zablokowane i przekazane komornikowi…

Co zrobić, kiedy wszystkie pieniądze znikają z konta? Jest to ewidentnie wina banku, który prowadzi rachunek bankowy osoby zadłużonej. Należy pamiętać, że komornik zajmując rachunki bankowe nie wie ile znajduje się tych rachunkach bankowych środków oraz z jakich źródeł pochodzą te pieniądze. A jak wiadomo, np. świadczenia 500+ czy świadczenia rodzinne nie podlegają egzekucji w ogóle. Jednak już np. wynagrodzenie za pracę podlega egzekucji powyżej minimalnej krajowej. A teraz kwota zostaje podwyższona o kolejne 25% na każdego niepracującego członka rodziny. Jak więc połapać się w tym wszystkim kiedy na jedno konto bankowe spływają świadczenia niepodlegające zajęciu w ogóle, podlegające zajęciu w części i nie podlegające żadnym limitom? To zdecydowanie duży problem nie tylko dla osoby zadłużonej, ale też dla banku i samego komornika…

Co jednak zrobić, kiedy bank blokuje wszystkie środki i przekazuje je komornikowi? Bądź też zabiera kwoty wolne od zajęć? Należy jak najszybciej o tym fakcie powiadomić komornika przedstawiając mu wyciąg z konta. Musi z niego wynikać, że na konto spływają świadczenia wolne od zajęcia, np. 500+. Dodatkowo należy jak najszybciej powiadomić o tym bank prowadzący rachunek i ewentualnie złożyć skargę do Komisji Nadzoru Finansowego oraz Rzecznika Finansowego. Ponadto, jeśli komornik nie podejmie żadnych kroków należy złożyć skargę na czynności komornika, a jeśli minie 7 dniowy termin na jej wniesienie trzeba złożyć skargę na komornika w trybie nadzoru do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik.

Teraz widzisz, że świadczenia wolne od zajęcia teoretycznie w praktyce mogą zostać Ci zabrane. A odzyskanie ich wiąże się często z podejmowaniem czynności oraz upływem czasu. Bardzo często takie działania trwają tygodniami, a Ty nie możesz zarządzać swoimi pieniędzmi. Jak więc uchronić się od takich sytuacji? Mamy dla Was 2 ciekawe rozwiązania!

ROZWIĄZANIE NR 1

Konto socjalne (rodzinne) – wolne od zajęć komorniczych!

Rachunek socjalny (konto rodzinne) to najprostszy sposób na uniknięcie kłopotów z komornikiem. To najlepszy i najprostszy sposób na ochronę pieniędzy przed zajęciem komorniczym. Dzięki termu rozwiązaniu zaoszczędzisz sobie kłopotów związanych z możliwością pomyłki ze strony banku prowadzącego Twój normalny rachunek bankowy.

Czym jest konto socjalne (rodzinne)?

Jednak po kolei. Zgodnie z treścią art. 49 ust. 4 ustawy prawa bankowego „Rachunki rodzinne mogą być prowadzone wyłącznie dla osób fizycznych, którym przyznano niepodlegające egzekucji świadczenia, dodatki, zasiłki oraz inne kwoty, o których mowa w art. 833 § 6 i 7 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1460, z późn. zm.), z wyjątkiem świadczeń alimentacyjnych, zwane dalej „świadczeniami niepodlegającymi egzekucji”.

Jakie świadczenia mogą być wypłacane na konto socjalne?

Na specjalne konto rodzinne (socjalne) wypłacane mogą być wyłącznie określone ustawowo świadczenia. Jakie? Oto lista:

 • świadczenia rodzinne
 • świadczenie Rodzina 500+
 • dodatki pielęgnacyjne
 • dodatki rodzinne
 • zasiłki dla opiekunów
 • dodatki porodowe
 • dodatki dla sierot zupełnych
 • świadczenia integracyjne
 • świadczenia pomocy społecznej
 • świadczenia wychowawcze.

Jak założyć konto socjalne?

W naszym kraju działa wiele banków oferujących możliwość założenia rachunków socjalnych. W tym gronie znajdziesz takie banki jak:

UWAGA! W celu założenia rachunku socjalnego musisz podać numer konta bankowego instytucji wypłacającej świadczenia niepodlegające zajęciu, które będą wpływały na konto socjalne. Może się również okazać konieczne przedstawienie jakiegoś zaświadczenia, które będzie potwierdzało, że świadczenie nie podlegające zajęciu zostało Ci przyznane.

Jakie jest koszt założenia i prowadzenia rachunku socjalnego?

Zgodnie z art. 52 ust. 1 prawa bankowego otwarcie i prowadzenie rachunku socjalnego wolne jest praktycznie od opłat. Co znajdziemy w pakiecie takiego konta socjalnego?

 • brak opłat za otwarcie i prowadzenie
 • darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów banku prowadzącego rachunek socjalny
 • darmowe wypłaty środków w oddziale banku
 • bezpłatne wydanie karty płatniczej.

O założeniu rachunku socjalnego powiadom komornika!

Jeśli masz rachunek bankowy powiadom o jego istnieniu komornika prowadzącego egzekucję. W piśmie wskaż:

 • swoje dane
 • numer rachunku socjalnego
 • bank, w którym prowadzony jest rachunek
 • jakie świadczenia wolne od zajęcia trafiają na rachunek socjalny

Zrobione! Twoje środki po wykonaniu wszystkich czynności będą całkowicie wolne od zajęcia komorniczego. Możesz wtedy bez żadnego ryzyka i strachu korzystać ze świadczeń socjalnych.

ROZWIĄZANIE NR 2

Konto REVOLUT – rachunek niewidoczny w systemie OGNIVO

Drugim, mniej doceniamy, ale bardzo skutecznym rozwiązaniem jest konto REVOLUT, które bez problemu można założyć przez Internet. Jest to konto w systemie bankowości zagranicznej dzięki czemu jest niewidoczne dla polskich komorników sądowych. Środki znajdujące się na rachunku REVOLUT są całkowicie nieodstępne dla komornika prowadzącego Twoją egzekucję komorniczą.

Konto REVOLUT to całkowicie legalne konto, które założysz nawet w kilka minut. Wszystko bez wychodzenia z domu. Podstawowy pakiet to koszt 0zł!

Dodatkowym i bardzo ciekawym rozwiązaniem jest to, że karta do rachunku REVOLUT jest karta wielowalutową. Dzięki takiemu rozwiązaniu zarabiając w złotówkach możesz płacić w każdym dowolnym kraju, w każdej dowolnej i obsługiwanej przez system walucie zagranicznej. A jak zapewnia podmiot prowadzący konto REVOLUT to aż 150 walut!

Jedynym i właściwie zasadniczym problemem konta REVOLUT jest to, że środki zgromadzone na tym koncie nie podlegają gwarancjom państwa polskiego. Środki deponowane są za pośrednictwem podmiotu prowadzącego konto REVOLUT na wyodrębnionych rachunkach banków brytyjskich (Wielka Brytania). Oznacza to, że w przypadku upadłości podmiotu prowadzącego konto REVOLUT albo banku, w którym deponowane są środki wszystkie zgormadzone na nim pieniądze mogą zostać bezpowrotnie utracone.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:

Kategorie: Porady dla dłużnikówWzory i przydatne pisma Tagi: Brak tagów

O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.